Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: SPP
 
<< Previous thread | Next thread >>
SPP
Go to page
  <<        >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
Altair
Sat Oct 10 2009, 05:45PM
UBI CONCORDIA IBI VICTORIA
Registered Member #385
Joined: Sat Feb 03 2007, 09:53PM

Posts: 2065
Thanked 3 time in 3 post
Avem vreo confirmare ca tipu e de la spp si nu un simplu aghiotant?
Sau am ajuns sa ne luam dupa libertatea,click,cancan,spy,star,ioana,felicia si restul asa ziselor ziare? Ca dupa realitatea si a3 vad ca am inceput...
Back to top
1\*
Sat Oct 10 2009, 06:31PM
Forta fara ratiune se surpa sub propria greutate Horatiu
Registered Member #1808
Joined: Fri May 15 2009, 11:38PM

Posts: 1355
Thanked 1 time in 1 post
in cazul asta, n-avem...insa-i cazu clasic pa' la noi...da' nici ca n-ar fi nu avem....insa aghiotantii ministrilor tot de la SPP is...
Back to top
Altair
Sun Oct 11 2009, 12:12PM
UBI CONCORDIA IBI VICTORIA
Registered Member #385
Joined: Sat Feb 03 2007, 09:53PM

Posts: 2065
Thanked 3 time in 3 post
mah io nu stiu ce sa zic.de obicei stiu ca se angajeaza tot felu de purtatori de mapa pe langa demnitari (de unde si excedentul de personal nemaiintalnit).
Back to top
ex-ad
Sun Oct 25 2009, 09:05PM
nosce te ipsum

Registered Member #1
Joined: Tue Feb 28 2006, 11:26AM

Posts: 4678
Thanked 67 time in 37 post
e adevarat ca azi SPP n-a depus nici o coroana la MON?
Back to top
Doru
Tue Jun 15 2010, 11:21PM
doru
Registered Member #14
Joined: Fri Mar 03 2006, 07:26PM

Posts: 411
Thanked 4 time in 4 post
O fatuca de la Realitatea Tv era contrariata de faptul ca ofiterii SPP executa misiuni cu munitie de razboi iar marele ziarist Arian Ursu ne spune ca printre masurile draconice introduse de SPP este si aceea ca ofiterii ce executa serviciul la Presedintele Romaniei si la Primul Ministru au cartus pe teava.
O intrebare logica ar fi:grupul media realitatea nu are un specialist in domeniul care sa le spuna ca asa se executa seviciul cu munitie de razboi si cu"cartus pe teava" iar cresterea masurilor de protectie pe traseele de deplasare sunt masuri normale in cazul unor proteste ample in Bucuresti.
Back to top
spk
Tue Jun 15 2010, 11:36PM
primum non nocere

Registered Member #537
Joined: Fri May 04 2007, 03:38PM

Posts: 2503
Thanked 52 time in 42 post
Uite de ce e nevoie de Agentia de Presa Semper Fidelis, sa le explice "jurnalistilor" care e treaba cu sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala.
Back to top
ex-ad
Wed Jun 16 2010, 12:04AM
nosce te ipsum

Registered Member #1
Joined: Tue Feb 28 2006, 11:26AM

Posts: 4678
Thanked 67 time in 37 post
va propun sa inchidem celalalt topic cu acelasi nume si cu aceeasi tema si sa raminem cu acesta.
Back to top
justme
Wed Jun 16 2010, 12:52AM

Registered Member #2073
Joined: Thu Aug 27 2009, 09:52PM

Posts: 2257
Thanked 197 time in 143 post
Nu stiu daca ati observat, dar unul dintre parlamentarii opozitiei i-a etichetat drept "gorile" pe ofiterii SPP. Asta da "respect" pemntru cei i-au pazit si pe ei...

[ Edited Wed Jun 16 2010, 12:52AM ]
Back to top
1\*
Wed Jun 16 2010, 10:30AM
Forta fara ratiune se surpa sub propria greutate Horatiu
Registered Member #1808
Joined: Fri May 15 2009, 11:38PM

Posts: 1355
Thanked 1 time in 1 post
Doru wrote ...

O fatuca de la Realitatea Tv era contrariata de faptul ca ofiterii SPP executa misiuni cu munitie de razboi iar marele ziarist Arian Ursu ne spune ca printre masurile draconice introduse de SPP este si aceea ca ofiterii ce executa serviciul la Presedintele Romaniei si la Primul Ministru au cartus pe teava.
O intrebare logica ar fi:grupul media realitatea nu are un specialist in domeniul care sa le spuna ca asa se executa seviciul cu munitie de razboi si cu"cartus pe teava" iar cresterea masurilor de protectie pe traseele de deplasare sunt masuri normale in cazul unor proteste ample in Bucuresti.



hohoho, si cati specialisti ar avea chiar din discutatul SPP, baieti de toata isprava, dar cine draq ii consulta pe ei, is ocupati cu paza vantului(la momentul de fata e cam cea mai profi echipa de securitate de pe piata privata de CP)
Back to top
ex-ad
Sun Jun 20 2010, 03:15PM
nosce te ipsum

Registered Member #1
Joined: Tue Feb 28 2006, 11:26AM

Posts: 4678
Thanked 67 time in 37 post
umbla vorba pina la urechile mele despre o magarie pe care nici regimul naghist n-a practicat-o... sper sa nu fie adevarat...

in SPP urmeaza sa fie zburati oameni... conducerea, inca nu stiu pina la ce esalon in jos, a pus nume cu nume pe hirtie si a decis sa-i zboare exact p-aia care au muncit ca fraierii ani si ani de zile sub toate conducerile, tacuti si constiinciosi fiindca nu erau si pilosi... si metoda care s-a ales, probabil din motive legislative, a fost aceea de a pune sub nasul oamenilor o hirtie cu propria demisie...
daca e adevarat, probabil ca se apropie si momentul in care APSF se va intoarce obligat la origini (cititorii mai vechi stiu despre ce vorbesc)... sper, totusi, sa fie doar un zvon rautacios...
Back to top
ALM
Sun Jun 20 2010, 03:55PM
Registered Member #2039
Joined: Tue Aug 11 2009, 08:44AM

Posts: 2096
Thanked 577 time in 373 post
OFF-TOPIC SI NU PREA ...

Anul trecut, prin decembrie, m-am rugat la toti sfintii ca sa aiba grija de toti cei care au contribuit la readucerea piratului pe tron. Nu m-am asteptat sa fie atat de multi si pedepsele sa fie atat de aspre. Pe de alta parte, am realizat ca nu e bine sa ceri pedeapsa altuia. Ma va trazni si pe mine ...



Back to top
justme
Tue Jun 22 2010, 03:05PM

Registered Member #2073
Joined: Thu Aug 27 2009, 09:52PM

Posts: 2257
Thanked 197 time in 143 post
Stire sau intoxicare?


În premieră mondială, civili decoraţi şi păstraţi la fantome
SPP, o mare armată secretă la dispoziţia preşedintelui

Preşedintele României, Traian Băsescu, şi-a asigurat fidelitatea deplină din partea Serviciului de Protecţie şi Pază. Pentru sine şi pentru fidelii săi aflaţi în funcţii de demnitate publică. Fostul cancelar al Ordinelor şi Medialiilor de la Palatul Cotroceni, istoricul Floricel Marinescu, spulberă gestul garantului constituţional al statului român şi dezvăluie, în premieră, pentru cotidianul.ro, că împotrivirea sa faţă de manierele decoraţionsite ale lui Traian Băsescu au determinat îndepărtarea sa din funcţie. Băsescu a secretizat tot, inclusiv lista cu civilii din SPP pe care i-a decorat.
Surse din Administraţia Prezidenţială au declarat pentru cotidianul.ro că, în urmă cu o lună, şeful statului român a decorat tot serviciul guvernamental însărcinat cu paza şi protecţia demnitarilor. Lista decoraţilor sepepişti a fost dosită bine, fiind secretizată, în premieră absolută!, pe baza Legii secretului de stat. Gestul militarilor SPP care i-au violentat pe jurnaliştii de la Camera Deputaţilor - cu ocazia venirii lui Emil Boc, marţi, la dezbaterea şi votarea în Parlamentul României a moţiunii de cenzură la adresa guvernării pedeliste - pare să aibă o explicaţie.

Decoraţii la tot SPP-ul
Poate au scăpat de furia decoraţionistă a preşedintelui ţării, conform aceloraşi surse din Administraţia Prezidenţială, doar balamalele şi clanţele de la uşile sediilor SPP. Nu se ştie - până la desecretizarea listelor - dacă au scăpat nedecoraţi şi câinii de serviciu, folosiţi la detectarea posibililor explozibili din locurile pe unde merg înalţii demnitari. SPP nu este un serviciu secret, având în vedere că lucrează cu peste 90 la sută dintre salariaţi „la vedere", cum se spune. Cei mai mulţi dintre „lucrători" apar în public şi pot fi identificaţi ca aparţinând SPP, pentru că poartă uniforma acestei instituţii din sistemul de siguranţă naţională şi ordine publică, aidoma, de exemplu, Jandarmeriei.

Civilii secreţi
Decretul prezidenţial special numărul 472 din 6 mai 2010 conţine nu mai puţin de 25 de articole-anexă prin care Traian Băsescu a decis să confere un număr similar de ordine naţionale, ordine, cruci naţionale, medalii naţionale şi medalii pentru salaraiţii Serviciului de Protecţie şi Pază.
De remarcat este faptul că nu doar militarii, care alcătuiesc majoritatea covârşitoare a salariaţilor SPP, au fost decoraţi. Cu decoraţii au fost gratulaţi de acelaşi Băsescu şi salariaţii civili ai SPP. Cinci dintre cele 25 de categorii de decoraţii le-au fost conferite unor civili. Civilii din unităţile militare sunt, de obicei, femeile de serviciu, lifitierele, bufetierele, grădinarii. Sau poate şi alţii.
Celor care ar avea de gând să obţină listele şi, mai mult, să le şi publice, Traian Băsescu şi suita sa de la Securitate naţională din Cotroceni le-au pregătit puşcăria. Avertismentul cu pârnaia al Cotrocenilor e fără echivoc: „Anexele conţin informaţii clasificate şi urmează regimul Legii 182 / 2002 privind protecţia informaţiilor clasificate, cu modificările şi completările ulterioare".
Şi până acum, dar numai şi numai în cazul serviciilor secrete şi mai cu seamă în cazul SIE, se evita publicarea în Monitorul Oficial a decretelor de avansare în grad, de trecere în rezervă sau de decorare a acestora, printr-o găselniţă la limita legii. Din motive lesne de înţeles. Atunci se publica decretul, pentru a-şi exercita efectele, dar nominalizarea celor avansaţi în grad, trecuţi în rezervă ori decoraţi era trecută într-o anexă. Iar secretizarea era una elegantă, folosindu-se formularea: „Anexele se comunică instituţiilor interesate".
Ce decoraţii a distribuit Băsescu pentru cei care îi asigură lui, printre alţii, protecţia zilnică. Şi acasă, şi pe stradă şi la serviciu.

Distincţiile militare sunt următoarele:
1) Ordinul Naţional Steaua României în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari
2) Ordinul Naţional Serviciul Credincios în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari
3) Ordinul Naţional Pentru Merit în grad de Ofiţer, cu însemn pentru militari
4) Ordinul Naţional Pentru Merit în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari
5) Ordinul Bărbăţie şi Credinţă în grad de Mare Ofiter, cu însemn pentru militari
6) Ordinul Bărbăţie şi Credinţă în grad de Comandor, cu însemn pentru militari
7) Ordinul Bărbăţie şi Credinţă în grad de Ofiţer, cu însemn pentru militari
8) Ordinul Bărbăţie şi Credinţă în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari
9) Ordinul Meritul Sanitar în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari
10) Crucea Naţională Serviciul Credincios clasa a II-a, cu însemn pentru militari
11) Crucea Naţională Serviciul Credincios clasa a III-a, cu însemn pentru militari
12) Medalia Naţională Serviciul Credincios clasa a II-a, cu însemn pentru militari
13) Medalia Naţională Serviciul Credincios clasa a III-a, cu însemn pentru militari
14) Medalia Naţională Pentru Merit clasa I, cu însemn pentru militari
15) Medalia Naţională Pentru Merit clasa a II-a, cu însemn pentru militari
16) Medalia Naţională Pentru Merit clasa a III-a, cu însemn pentru militari
17) Medalia Bărbăţie şi Credinţă clasa I, cu însemn pentru militari
18) Medalia Bărbăţie şi Credinţă clasa a II-a, cu însemn pentru militari
19) Medalia Bărbăţie şsi Credinţă clasa a III-a, cu însemn pentru militari
20) Medalia Meritul Sanitar clasa a III-a, cu însemn pentru militari.
Distincţiile civile pentru salariaţii SPP sunt următoarele:
1) Ordinul Bărbăţie şi Credinţă în grad de Comandor, cu însemn pentru civili
2) Medalia Naţională Serviciul Credincios clasa a II-a, cu însemn pentru civili
3) Medalia Bărbăţie şi Credinţă clasa I, cu însemn pentru civili
4) Medalia Bărbăţie şi Credinţă clasa a II-a, cu însemn pentru civili
5) Medalia Bărbăţie şi Credinţă clasa a III-a, cu însemn pentru civili.
Motivări?

În decretul prezidenţial semnat de Traian Băsescu se regăseşte şi o justificare a pleiadei decorării: "Având în vedere propunerea directorului Serviciului de Protecţie şi Pază, cu prilejul aniversării a 20 de ani de la înfiinţarea Serviciului de Protecţie şi Pază, în semn de înaltă apreciere pentru devotamentul şi profesionalismul de care au dat dovada în îndeplinirea misiunilor încredinţate".

Moment inedit
De menţionat este că avalanşa de decorări a fost semnată de Traian Băsescu pe 6 mai 2010, adică exact în aceeaşi zi în care a anunţat cele mai drastice măsuri de redresare economică, prin care românii au fost anunţaţi că vor sărăci, ca urmare a severelor tăieri de pensii şi de salarii.

Floricel Marinescu: Decorările cu toptanul, o aberaţie
Cotidianul.ro a solicitat un punct de vedere din partea unuia dintre puţinii specialişti în faleristică, istoricul Floricel Marinescu, fondatorul şi fostul şef al Cancelariei Ordinelor şi Medaliilor.
Cancelaria Ordinelor şi Medaliilor, existentă la Curtea Regală până în 30 decembrie 1947, a fost reînfiinţată de fostul preşedinte al României Emil Constantinescu.
Marinescu a fost schimbat din funcţie în anul 2000, odată cu venirea la Cotroceni a lui Ion Iliescu. Fostul preşedinte l-a păstrat, însă, pe toată durata celui de-al doilea mandat al său, ca expert la aceeaşi Cancelarie. După o coabitare scurtă cu Băsescu, istoricul Floricel Marinescu a fost nevoit să plece.
Floricel Marinescu este tranşant: „Mie mi se pare o aberaţie să fie acordate decoraţii oricui şi oricum. Am şi un motiv: ordinele şi medaliile sunt pentru fapte şi acte deosebite, nu pentru că cineva doar a stat într-o funcţie sau într-o instituţie un număr de ani. Se pierde noţiunea de distincţie. Baza gândirii noului sistem de decoraţii al României, după renunţarea la cel comunist, a fost după anii '90 ca acestea să fie acordate numai şi numai pentru merite deosebite. Personal nu înţeleg cum au fost decoraţi atât de mulţi oameni şi cred că pentru limitarea acestei nefericite deprinderi trebuie să fie impusă o cotă de decorare pentru fiecare an. Pentru mine atitudinea lui Traian Băsescu nu este o noutate. Când mai lucram la Cancelaria Ordinelor şi Medaliilor am respins numeroase propuneri de decorare venite din partea unor instituţii militare".

O bătaie de joc cu zdrăngănică
Fostul cancelar al ordinelor şi medaliilor dezvăluie, în premieră, pentru cotidianul.ro că Băsescu are o aplecare mai veche către decorările la kilogram: „Când încă mai lucram la Cotroceni, întocmeam pentru Băsescu memorandumuri de respingere pe noianul de solicitări de decorare venite din partea insitituţiilor militare. Mai ales când solicitările de deorare se referau numai şi numai la momentul împlinirii unui număr de ani de la înfiinţarea unei instituţii. Împlinirea unei vârste nu este un motiv de decorare. Este o bătaie de joc dacă, atunci când împlinim o anumită vârstă, să fie nevoie să avem o zdrăngănică în piept doar aşa ca să ne aflăm în treabă. Decoraţii trebuie să primească pe baza unui principiu de absolut bun-simţ şi bună creştere, adică <<Ăi mai Ăi>>, cum se spune în popor".

Aberaţii băsesciene
Concret, la cazul de faţă, fostul consilier de stat la Administraţia Prezidenţială este la fel de direct: „20 de ani într-o instituţie nu este un eveniment, este un simplu fapt. Nu dai distincţii pentru aşa ceva. Dacă ordinul respectiv are unele «vacanţe» poţi să-i decorezi la această aniversare, dar numai pe cei care s-au distins de restul prin ceva anume. Spiritul în care se fac aceste decorări a ajuns să nu mai fie respectat, a ajuns să fie luat în derâdere de cel care are prerogativele de a conferi decoraţii".

Pedeapsă
Marinescu, unul dintre puţinii specialişti ai ramurii istoriei care se ocupă cu studiul medaliilor, ne-a mai spus că „tocmai atitudinea mea de a respinge toptanul de cereri de decorare care veneau din partea instituţiilor militare l-a nemulţumit pe Traian Băsescu şi aşa nu am mai lucrat la Palatul Cotroceni, după ce Ion Iliescu avusese eleganţa să mă păstreze deşi nu eram de aceeaşi parte a baricadei politice".

Scumpe-s zdrăngănelele
Conform documentelor aflate în posesia cotidianul.ro, costul unei decoraţii nu este neglijabil. De exemplu, doar simpla modificare a uneia dintre cele pentru doamne în una unisex costă peste 126 de lei.

Ploaia lui Zeus cu avansări şi decoraţii
Traian Băsescu a fost mai mult decât darnic cu decorările şi avansările. Rând pe rând şi-a decorat sau avansat aghiotantul, pilotul de elicopter, finul, doctorul de familie, fotograful, cameramanul, purtătorul de cuvânt şi... sunetistul. De la venirea sa acum şase ani în demnitatea de preşedinte al României, Traian Băsescu a avansat la gradul de general sau similarul acestuia în cazul poliţiştilor peste 500 de militari şi civili. Mai mult, a conferit mii şi mii de decoraţii. Şi cui a vrut şi cu nu.
Cotrocenii răspund în felul lor

Administraţia Prezidenţială ne-a remis ceea ce spune că poate fi considerat un răspuns:
"Ca raspuns la cererea dumneavoastra, trimisa Departamentului de Comunicare Publica în data de 16 iunie 2010, prin care solicitati informatii referitoare la decorarea salariatilor Serviciului de Protectie si Paza, va transmitem în continuare raspunsul primit din partea Compartimentului Cancelaria Ordinelor, din cadrul Administratiei Prezidentiale:
1. "Potrivit art. 4 alin.1 din Legea nr. 29/2000 propunerile de decorare se fac de catre conducatorii institutiilor respective, în cazul de fata directorul SPP. Propunerile au fost facute cu ocazia împlinirii a 20 de ani de la înfiintarea acestui Serviciu, asa cum rezulta din motivarea Decretului nr. 472/06.05.2010 si au fost decorate persoane care lucreaza sau au lucrat în aceasta institutie de la înfiintare;
2. În ceea ce priveste acordarea celor "25 de tipuri de distinctii/decoratii" va comunicam ca: sistemul de decoratii contine peste 16 Ordine, împartite pe grade, si peste 17 Cruci si Medalii, împartite pe clase (dumneavostra ati numarat, dintr-o eroare, cele 25 de articole ale Decretului si nu tipuri de distinctii/decoratii);
3. Potrivit art. 63 lit. g Cancelaria Ordinelor verifica încadrarea corecta a propunerilor de decorare;
4. La sfârsitul Decretului puteti citi "Anexele contin informatii clasificate si urmeaza regimul Legii 182/2002". Pentru a proteja datele personale ale celor propusi spre decorare, lista persoanelor decorate are caracter de secret de serviciu, atribuit de emitentul propunerii de decorare;
5. Totodata ne exprimam regretul ca aceasta formulare v-a produs confuzie, cu toate ca ati caracterizat-o drept "explicita".
Departamentul de Comunicare Publica".

Cotidianul.ro ceruse, printre altele, o explicaţie clară: „Totodată vă mai rugăm să ne spuneţi de ce a fost aleasă noua variantă a secretizării explicite a listei cu decoraţi şi nu s-a optat pentru formula consacrată, cea cu «anexa se comunică instituţiilor interesate»".

LINK
Back to top
8523
Sat Jun 26 2010, 11:09PM
Registered Member #1028
Joined: Wed Apr 02 2008, 03:12AM

Posts: 456
Thanked 4 time in 4 post
@Catalin Leuca
Mi-am adus aminte de o poza facuta la o depunere de coroane, in care era un colonel al SPP intr-o uniforma splendida! Din pacate n-am gasit-o, dar am gasit una sa te lamuresc.



Back to top
truepride
Fri Aug 13 2010, 05:19PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
"Între un SPP-ist şi un comunitar, un procuror alege mereu SPP-istul

Anul trecut, Consiliul General al Capitalei şi-a început treaba în forţă. Într-o aşa forţă încît chiar prima şedinţă, din 28 ianuarie, s-a lăsat cu pumni, picioare şi vînătăi. Consilierii aveau problemele lor, un SPP-ist a venit la şedinţă cu problema lui, iar un amărît de poliţist comunitar păzea şedinţa, că n-avea altceva mai bun de făcut. SPP-istul, Iulian Melian pe numele lui, a avut o problemă cu o propunere de hotărîre de consiliu.

A făcut puţin scandal, a dat din gură şi, după ce preşedintele de şedinţă a cerut să fie evacuat, a dat şi din pumni şi din picioare.
Publicitate

Nenorocul a făcut ca sarcina evacuării SPP-istului să cadă pe Dorin Robert Belu, poliţistul comunitar. S-au împărţit pumni, picioare, vor­be şi pînă la urmă conflictul a fost aplanat. La final, rezultatul arăta cam aşa: SPP-istul a fost evacuat şi bruscat, poliţistul comunitar s-a ales cu un picior făcut praf, iar consilierii, puţin timoraţi, şi-au putut continua liniştiţi treaba.

Ulterior altercaţiei, a­gen­tul comunitar a suferit mai multe operaţii şi are în prezent o semipareză la piciorul lovit. A stat vreo nouă luni prin spitale, tratamente şi alte cele, după care era cît pe ce să fie trecut la pensie pe caz de boală, variantă la care a renunţat, dat fiind că are 37 de ani, o vîrstă cam fragedă pentru pensie. În ceea ce priveşte însă autorităţile „competente“ care ar fi trebuit să ia măsuri ca urmare a in­cidentului, treaba e cam în coa­dă de peşte-spadă: poliţistul comunitar a depus plîngere, Poliţia a luat plîngerea, a dus-o la Parchet şi Parchetul şi-a văzut de treabă.

În februarie anul acesta, procurorul Neagoe Claudiu, de la Parchetul de pe lîngă Judecătoria sectorului 5, emite o rezoluţie prin care decide ne­înce­perea urmăririi penale, atît în cazul poliţistului comunitar, cît şi a Consiliului General, dar mai ales în cazul SPP-istului. Neagoe a decis că a fost o altercaţie, fiecare a acţionat cum a acţionat, şi că nu sînt probe care să arate intenţia SPP-istului de a-l lovi pe poliţistul comunitar, iar cele nouă zile de spitalizare de care a avut nevoie acesta din urmă nu sînt suficiente pentru urmărirea penală. Asta deşi certificatele medico-legale eliberate de „Mina Minovici“ arată nouă luni, nu zile, de îngrijiri medicale. Ca să nu mai vorbim că omul are pareză la picior."

sursa: catavencu.ro

Plecand de la prezumtia relativa de articol ce prezinta obiectiv faptele, daca in realitate situatia statea chiar in acest fel recomand domnului procuror studirea infractiunii de ultraj putintel.Cu aspecte legate de probatoriu il intreb pe dl procuror daca s-au abrogat dispozitile legale privind proba cu martori si inscrisuri si in egala masura il intreb daca a motivat rezolutia prin faptul ca respectivul agent de poltie comunitara si-a rupt singur picorul numai asa, de-al dracu' -cum se zice, ca sa faca sepepistul putintica parnaie...
Curat murdara justitie coane...
Back to top
S.W.A.T.
Fri Oct 08 2010, 08:04PM
TRAIN HARD FIGHT EASY
Registered Member #3125
Joined: Mon Jul 05 2010, 12:03AM

Posts: 509
Thanked 1 time in 1 post
Si in SPP mai nou se folosesc nepotismele .In acesta structura din cei aproape 2000 de lucratori va pot spune ca sunt vreo 30 de baieti poate am spus prea mult pe care ii forjeaza pe langa presedinte , iar restul sunt la numar protectie la demnitari , fac pe dadaca la copii si nevestele demnitarilor sa ca sa nu mai vorbim de profesionisti ptr. ca noi suntem deocamdata la nivelul de amatori, mai sunt si unii care ar vrea sa faca treaba dar nu sunt lasati de restul .
Back to top
Go to page
  <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.