Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: Industria de armament
 
<< Previous thread | Next thread >>
UZUL DE ARMA
Go to page
  <<        >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
justme
Wed Apr 10 2013, 07:40PM

Registered Member #2073
Joined: Thu Aug 27 2009, 09:52PM

Posts: 2257
Thanked 197 time in 143 post
Nelson, oraşul american unde este obligatoriu să ai o armă de foc în casă

A avea o armă de foc în casă este obligatoriu pentru locuitorii oraşului Nelson din SUA, în timp ce în alte localităţi ale ţării acest drept se recompensează cu reduceri la cumpărarea de pizza şi îngheţate pentru cei care au în posesie un pistol sau o puşcă, notează marţi ziarul „ABC”. Săptămâna aceasta, cinci membri din Consiliul oraşului Nelson, o localitate de circa 1000 de locuitori din nordul Atlantei (Georgia), au votat în unanimitate o ordonanţă care prevede clar că „fiecare cap de familie este obligat să aibă o armă de foc, alături de muniţia corespunzătoare”.

Obiectivul este „de a prevedea gestionarea urgenţelor” şi, mai ales „de a proteja securitatea şi bunăstarea generală a oraşului şi a locuitorilor săi”. „Vrem să arătăm că locuitorii noştri vor să deţină arme de foc”, a declarat telefonic unul din membrii consiliului oraşului Nelson, Jackie Jarrett. Este vorba, potrivit lui Jarrett, de a demonstra „sprijinul” locuitorilor din Nelson faţă de al doilea Amendament al Constituţiei americane, care protejează dreptul de a avea şi a purta arme, în plină dezbatere naţională dacă acesta trebuie sau nu îngrădit, pentru a preveni asalturile cu mână armată.

După ultimul asalt din decembrie asupra unei şcoli din Newtown (Connecticut), care a provocat moartea a 20 de copii şi a 6 adulţi, preşedintele Barack Obama s-a implicat personal în campania pentru un mai mare control asupra armelor, care i-a polarizat pe cetăţeni şi a suscitat iniţiative de tipul celei din Nelson. Jarrett a făcut apel la „responsabilitatea” proprietarilor de arme să susţină ordonanţa, considerată „pozitivă” şi menită să creeze „mai multă protecţie” pentru cei din localitate.

Persoanele sărace, cei cu dizabilităţi fizice sau mentale, cei declaraţi vinovaţi de vreo infracţiune gravă şi cei care se opun armelor de foc din motive religioase sunt scutiţi de la aplicarea ordonanţei. Măsura aprobată în Nelson este similară celei adoptate în 1982 de oraşul Kennesaw, aflat la 50 de kilometri distanţă de Georgia. Kennesaw, cu 5000 de locuitori, a stabilit obligativitatea deţinerii unei arme în casă, ca răspuns la iniţiativa localităţii Morton Grove (Illinois) care a interzis armele de foc. Pam Davis, purtător de cuvânt din Kennesaw, a declarat ziarului USA Today, că înainte se înregistrau 11 furturi la 1000 de locuitori, dar că după aprobarea normei raportul a scăzut la 2,7.

La rândul său Spring City, oraş din Utah, a aprobat la începutul anului o ordonanţă care „recomandă” ca în fiecare casă să existe o armă de foc, în timp ce la Byron (Maine) o iniţiativa similară a eşuat. Îndemnurile de a purta arme de foc şi de a susţine al Doilea Amendament a luat şi alte forme, multe dintre ele cu conotaţie comercială. Astfel, Jay Laze, proprietarul localului All Around Pizza and Deli din Virginia Beach (Virginia), a oferit în februarie o reducere de până la 15% celor care intrau în restaurant şi dovedeau că deţin o armă sau că au permis de port armă.

El s-a inspirat din iniţiativa similară a unui local din South Odgen (Utah) care oferă reducere la îngheţată, în timp ce în Virginia localul The Cajun Experience a anunţat reduceri de 10% pentru toţi „prietenii armelor”. În lipsa unei modificări a normelor federale, şase state din SUA au aprobat anul acesta legi care restricţionează accesul la arme, în timp ce alte zece au adoptat măsuri care sporesc permisivitatea. Preşedintele Obama a pledat săptămâna trecută la Denver pentru „a se pune în locul celuilalt”, în plină dezbatere privind controlul asupra armelor, cerând o reformă a sistemului de verificare a antecedentelor penale care să împiedice accesul infractorilor la arme.


LINK
Back to top
Mihais
Wed Oct 16 2013, 08:19PM

Registered Member #2323
Joined: Mon Nov 30 2009, 11:22PM

Posts: 3943
Thanked 457 time in 321 post
LINK Sper ca motocicleta nu s-a zgariat cand a cazut.
Back to top
Panait
Thu Oct 17 2013, 12:03PM
panait
Registered Member #5015
Joined: Sat Sep 15 2012, 05:00PM

Posts: 161
Thanked 34 time in 27 post
Nelson, oraşul american unde este obligatoriu să ai o armă de foc în casă
Este vorba, potrivit lui Jarrett, de a demonstra „sprijinul” locuitorilor din Nelson faţă de al doilea Amendament al Constituţiei americane, care protejează dreptul de a avea şi a purta arme


Oameni bolnavi. Inteleg sa ai dreptul de a te autoapara, dar e dus la extrem in cazul de fata. Pe langa cretinitatea de a oferi reducere la gogosi si merdenele daca esti inarmat, vorbele lui nea Gigel de la consiliul local american se cam bat cap in cap. Nu poti sa invoci amendamentul al doilea care prevede un drept, cand tu vorbesti de impunerea unei obligativitati.
Nenii astia te obliga pe tine ca cetatean. Deci, sa inteleg ca daca nu te conformezi, sunt prevazute si sanctiuni?

[ Edited Thu Oct 17 2013, 12:04PM ]
Back to top
1 User said Thank to Panait for this Post :
 Boribum (17 Oct 2013, 12:25)
Boribum
Thu Oct 17 2013, 12:31PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Ce nu e surprinzator e ca în general localitatile cu asemenea...apucaturi sunt cele din zonele rurale, cu o populatie al carei nivel de educatie e precar.
Back to top
Mihais
Thu Oct 17 2013, 12:44PM

Registered Member #2323
Joined: Mon Nov 30 2009, 11:22PM

Posts: 3943
Thanked 457 time in 321 post
Dar unde oamenii se ajuta cand e vorba de o tornada,iar infractiunile se limiteaza la condus cu viteza si batai in carciuma.
Legat de educatie,ai fi surprins de cate stiu niste tarani prosti .
Back to top
Boribum
Thu Oct 17 2013, 05:07PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Daca sunt prosti (fie ei tarani sau oraseni) ma îndoiesc ca m-ar mira nivelul lor de cunoastere (poate niste subtilitati în privinta mulgerii vacilor sau cresterea gainilor,dar cam atât). Ma rog,nu asta e ideea (prostul e prost oriunde,indiferent de rasa,culoare,religie,loc de resedinta) ci faptul ca unele state americane au niste legi care par un pic bizare : în Iowa,de pilda,detinerea si portul unei arme de foc de catre un orb e un lucru normal. Orb 100% ! Poc-poc ! Nu cu revolverul lui Buffalo Bill,ci cu arma de asalt !
Pâna la urma urmei,daca lor le e bine asa,sa fie fericiti !

Edit : orbul si puscociul. LINK

[ Edited Thu Oct 17 2013, 05:11PM ]
Back to top
criss-cross
Thu Oct 17 2013, 05:49PM
Registered Member #4853
Joined: Tue Apr 24 2012, 08:47PM

Posts: 1059
Thanked 182 time in 142 post
Boribum wrote ...

Ce nu e surprinzator e ca în general localitatile cu asemenea...apucaturi sunt cele din zonele rurale, cu o populatie al carei nivel de educatie e precar.

Noo...hai, ca acu' m-ai jignit si pe mine...norocul tau ca n-am arma si ca traiesc ,inca, in Romania ca te obligam sa demonstrezi,punct cu punct, de unde concluzia ta ca oamenii de la sat sunt prosti....tarani sunt si prin oraseeeee,mama-mama! prosti suntem multi ,dar evident ca nu ne dam seama de asta!
...si arma, fie ea la sat sau la oras, in casa, afara, in strada sau in padure are acelasi rol: de a-i face pe unii prosti sa se creada destepti, pe unii slabi sa devina puternici, pe cei nebuni sa creada ca pun ordine in jur....sincera sa fiu, cand aud de arme si droguri in mana oricui,fara discernamant,imi vine sa pornesc un razboi impotriva lumii !(in ce mod si cu ce, nu m-am gandit, impulsul de revolta si durere exista!)
Back to top
Mihais
Thu Oct 17 2013, 06:40PM

Registered Member #2323
Joined: Mon Nov 30 2009, 11:22PM

Posts: 3943
Thanked 457 time in 321 post
Boribum wrote ...

Daca sunt prosti (fie ei tarani sau oraseni) ma îndoiesc ca m-ar mira nivelul lor de cunoastere (poate niste subtilitati în privinta mulgerii vacilor sau cresterea gainilor,dar cam atât). Ma rog,nu asta e ideea (prostul e prost oriunde,indiferent de rasa,culoare,religie,loc de resedinta) ci faptul ca unele state americane au niste legi care par un pic bizare : în Iowa,de pilda,detinerea si portul unei arme de foc de catre un orb e un lucru normal. Orb 100% ! Poc-poc ! Nu cu revolverul lui Buffalo Bill,ci cu arma de asalt !
Pâna la urma urmei,daca lor le e bine asa,sa fie fericiti !

Edit : orbul si puscociul. LINK


Mi s-a parut ca sesizez o unda de superioritate bucuresteana,pariziana,etc... la adresa unora care locuiesc in locuri mai putin aglomerate .Prostului nu ai ce-i face,decat sa-l lasi in legea lui,dar intre excesele americane si alea romanesti le prefer pe cele americane.
Am niste pozitii de tragere perfecte,camuflate perfect,cu protectie balistica,cu posibilitati de retragere etc... ,dar legea romana spune ca nu poti sa-i atingi cu o floare pe jegosi.Si daca nu-l atingi,tot se da ranit si victima.Plus ca scrii de te doare mana.Pierzi ore in sir,plus strici programul cu dame.Cum suna,''sunt la politie,ne vedem cand ies de aici'' ?

No sir,Texas suna bine.Daca nu ma inseala memoria,la investitii de 500000 verzisori,poti cere drept de cetatenie.Nu ca ma gandesc constant la treaba asta,dar imi trece uneori prin minte.
Pt. Marsilia cred ca sunt prea alb.

Back to top
Boribum
Thu Oct 17 2013, 10:11PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Daca amândoi ati sesizat acelasi lucru, trebuie sa ma explic (cerându-va dinainte scuze,caci nu cautam nicicum sa jignesc) :

1. Orice fel de "superioritate" à la Bucuresti mi-e perfect straina : mi-ar fi imposibil sa sustin orice fel de superioritate a orasului ala împutit,populat din ce în ce mai mult de nesimtiti,poluat pân' la stele,murdar si urât ca dracu' (daca vreun bucurestean se simte jignit,îi spun ca si eu ma simt la fel,ca bucurestean din nascare).Despre superioritatea pariziana nici nu e cazul sa vorbim,ca ...nu se iegzista,în contextul asta (si nici în altul,dealtfel).

2. Când vorbeam despre zone rurale cu populatie educata precar nu ma refeream la un anumit tip de "taran",ci la modelul general valabil : oamenii din orasele mici,cu putine interactiuni live cu "restul lumii" sunt mai închistati în convingerile lor,oricare ar fi ele. Chestie valabila în România,Polonia,Franta,America,Elvetia,etc. Pentru ca e vorba de America : între locuitorul din Boston si cel dintr-un orasel din Arkansas e o diferenta mare de tot dpdv al mentalitatii. Daca e vorba de o tara mai saraca,lucrurile sunt si mai abrupte.

3.Nu am niciun fel de stare de superioritate fata de tarani (oameni care traiesc si muncesc la tara,în sate). Sigur ca nu l-as întreba pe nea' Ion/John/Jean daca e bine sa dam cu bombe sau nu în politica externa,în schimb l-as asculta când e vorba de ce anume trebuie plantat în zona lui si cum vrea sa-si creasca animalele. Fiecare e bun si necesar acolo unde se simte la locul lui.

P.S Uneori mai folosesc peiorativ expresia "cioban" (ciobaneste,ciobanesc) . Am o parere proasta despre specia aceea de persoane,iar impresia vine din trei întâlniri neplacute prin muntii patriei de origine (când eram copilandru) si amintirea unei foste colege se liceu care a fost violata de niste ciobani în exercitiul functiunii. Cum s-ar zice,am niste motive. Asta nu înseamna ca îi consider pe toti niste suboameni.

P.S 2 Mi-ar fi greu sa sustin ca sunt orasean,în masura în care cea mai mare parte a vietii adulte am petrecut-o...nici macar la tara,ci pe coclauri

Sper ca m-am facut mai limpede înteles.
Back to top
1 User said Thank to Boribum for this Post :
 djebel (18 Oct 2013, 12:30)
Boribum
Thu Oct 17 2013, 10:21PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Mihais wrote ...


Am niste pozitii de tragere perfecte,camuflate perfect,cu protectie balistica,cu posibilitati de retragere etc... ,dar legea romana spune ca nu poti sa-i atingi cu o floare pe jegosi.Si daca nu-l atingi,tot se da ranit si victima.Plus ca scrii de te doare mana.Pierzi ore in sir,plus strici programul cu dame.Cum suna,''sunt la politie,ne vedem cand ies de aici'' ?





Îti fac o propunere : când voi ajunge în zona,îmi arati ce anume vrei tu sa protejezi (aria respectiva) si eu îti fac un plan de aparare pentru locul tau. Nu te costa nimic,nu folosesti nicio arma de foc,nu atentezi la viata nimanui,si nimic mai mare de un iepure si care stie sa citeasca nu îti intra în ograda. Functie de suprafata e ceva de munca,dar asta e o chestie pe care ti-o faci tu,cu mâna ta. Nu de alta,dar e bine ca participantii la proiect sa fie în numar impar,iar trei e deja prea mult.
Back to top
Mihais
Thu Oct 17 2013, 10:43PM

Registered Member #2323
Joined: Mon Nov 30 2009, 11:22PM

Posts: 3943
Thanked 457 time in 321 post
off-topic cat Siberia. Treaba asta cu educatia e cu dus si cu intors.Teoretic,e bine sa fie.Problema e ca de multe ori e spalare pe creier,indoctrinare si alte sinonime ale unei foarte naspa situatii pt. conditia umana.Cultura rurala e prin definitie conservatoare,dar conservarea asta se refera mai mult la chestiuni de morala.Se poate sa fie chestie de gust,dar intre nea peizanu care se duce duminica la biserica si aplica in viata reala macar o zecime din ce aude acolo si filfizonul de oras care traieste din banii lui tati si mami,il prefer pe primul.In plus e totdeauna un mai bun soldat.Sa arunci baloti de paie in remorca e o chestie ce te face sa apreciezi un mars cu 30kg in spate ca fiind ceva relaxant.

Sigur,sunt fenomene complexe,nu se pot absolutiza,iar discutia despre superioritatea unui mediu sau a celuilalt are deja milenii.E evident ca sunt medii complementare.

De intrebat l-as intreba.Ion/Jean etc... are tendinta sa se inroleze.Pe de o parte din saracie,dar cel putin in egala masura pt. ca valorile alea rurale,gen tara si D-zeu il indreapta pe om spre uniforma mai mult decat idealul de cetatean al lumii.Si ma crezi sau nu,dar nu am auzit peizani sa spuna tampenii prea mari despre Irak si A-stan.In schimb am auzit niste bijuterii scoase pe gura de profesori universitari.Inclusiv chestii abjecte.In plus,io is un tip orientat spre eficienta.Am vazut,pana acum cel putin,ca daca-i intreb pe aia de jos ce le trebuie,toata lumea e fericita.

p.s Mersi de oferta.Se accepta cu placere,macar ca sa verific anumite chestii.De intrat au incercat unii.S-au mai calmat.Pozitiile de tragere le-am cautat mai mult de sport telectual.E drept ca am acumulat o doza de ciuda si aia mai rabufneste.Poate sufar si io de sindromul Vlad Tepes.Or fi altii mai calmi ca mine,dar apar specimene care spun cu nonsalanta ca-i doare in p... de munca.Sau un clasic aflat in cercetare penala care zice ca nu stia ca trebuia sa plateasca.Si nu vorbim de niste amarati,ci de unii care s-au supus de nevoie.Insi care nu au vreun scrupul in baga in coma pe cineva mai slab ca ei.
Pe mine nu ma doare atat de rau.Totul e relativ.Pe principiul,nu puteti voi fura cat pot eu produce,insa sunt unii mai nefericiti care sunt de facto sclavi pt. gunoaiele umane.


[ Edited Thu Oct 17 2013, 10:59PM ]
Back to top
1 User said Thank to Mihais for this Post :
 Radu89 (19 Oct 2013, 16:38)
Boribum
Thu Oct 17 2013, 11:19PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Nu exista niciun motiv pentru care munca ta sa fie furata sau batjocorita. Niciunul. Banuiesc ca daca îti vine un om flamând la poarta si îti cere o pâine si o cana cu apa,îi dai. Mai departe,asta cu autoservirea din gradina/casa/câmpul/portofelul/biblioteca altuia pe motiv ca el are si eu nu,se cheama furt. Ce e mai nasol -si grav- e ca instituia aia care trebuie sa vegheze la respectarea legii nu poate/nu stie/nu vrea sa faca ce trebuie sa faca.
Back to top
Mihais
Fri Oct 18 2013, 08:24AM

Registered Member #2323
Joined: Mon Nov 30 2009, 11:22PM

Posts: 3943
Thanked 457 time in 321 post
Institutia e facuta din oameni,iar treaba e amestecata.Pe de o parte,la nivele cu aer rarefiat nu stiu sa existe un efort de a genera o legislatie simpla,lesne de aplicat si care sa separe clar ce e alb si ce e negru.Sigur,teoretic parlamentul face legi,dar exceptand cazurile cand ii apuca heirupismul,gen cateii hoinari, voteaza ce li se pune pe masa.

Clasa muncitoare din sistem mai ca nu umbla cu nadragii rupti,dar de venit vin.Nu cand ii chemi,ca e doar o masina si aia la cuca macaii.Asa ca vivat capitalismul si privatii,pana la aparitia lui nino-nino.Oamenii sunt binevoitori,dar cat pot atata fac.
Problema nr. 3 e ca sunt locuri unde statul roman nu are aproape nici un control.Din fericire nu avem nici miza mare,gen trafic de droguri ,nici fanatism musulman,asa ca aia inca nu trag cu AK-ul dupa organe.Se limiteaza la securi.Perspectiva e naspa,pt. ca generatia actuala de bulibase a crescut luand bataie de la militie si secu,iar pe undeva mai e o urma de teama.Ce va fi cand tanara generatie va ajunge la putere va semana mai mult cu Sao Paulo sau Johanesburg decat cu ce eram invatati.

Iar asta e o problema ce depaseste posibilitatile oricarei politii din lume,la ora actuala.
Back to top
1 User said Thank to Mihais for this Post :
 Radu89 (19 Oct 2013, 16:41)
djebel
Sun Oct 20 2013, 11:59PM
Registered Member #3603
Joined: Thu Jan 06 2011, 12:32PM

Posts: 2103
Thanked 516 time in 373 post
Mihais wrote ...

...dar legea romana spune ca nu poti sa-i atingi cu o floare pe jegosi.Si daca nu-l atingi,tot se da ranit si victima.Plus ca scrii de te doare mana.


A-propos de durerea lui @Mihais, n-o fi cazul Iovan, dar tot putem vorbi de legitima aparare, adica un atac material, direct, imediat, injust si care sa in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat sau interesul obstesc. Pana se pronunta instanta, deranjul e mare. LINK

Cercetat de poliţie, după ce a prins şi bătut un hoţ în curtea casei sale

Un bărbat din oraşul Liteni s-a ales cu dosar penal, după ce a prins un hoţ în curtea casei sale şi l-a luat la bătaie, respectivul încercând să fugă de la faţa locului.
Toată povestea s-a petrecut miercuri seară, în jurul orei 19.00.
Constantin I., în vârstă de 54 de ani, a sunat la 112 şi a sesizat faptul că a prins un hoţ într-o anexă a gospodăriei sale în timp ce încerca să sustragă mai multe bunuri.
Poliţiştii deplasaţi la faţa locului au constatat că suspectul este un individ din aceeaşi localitate, Vasile H., în vârstă de 54 de ani, care se afla în stare avansată de ebrietate.
Respectul era căzut pe jos, în faţa unui atelier de tâmplărie din curtea lui Constantin I., acuzând dureri abdominale şi susţinând că a fost bătut de proprietar.
Constantin I. le-a povestit poliţiştilor că a auzit mai multe zgomote şi când s-a dus să vadă ce se întâmplă l-a găsit în atelierul din curtea sa pe Vasile H., care încerca să fure mai multe scule de tâmplărie. Acesta din urmă, a mai povestit proprietarul, a abandonat sculele şi a încercat să fugă, moment în care Constantin I. a luat un leaţ din lemn şi l-a lovit pe acesta de mai multe ori peste corp.
Suspectul a fost preluat de o ambulanţă şi transportat la Urgenţele Spitalului Judeţean, fiind diagnosticat cu traumatism prin agresiune, contuzie abdominală, contuzie antebraț stâng.
„În cauză se efectuează cercetări faţă de suspect pentru comiterea tentativei la infracțiunea de furt, iar față de proprietar pentru comiterea infracțiunii de lovire sau alte violenţe, urmând ca în funcţie de numărul de zile de îngrijiri medicale să fie efectuată încadrarea juridică a faptei şi să se dispună procedural”, a transmis vineri purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava, inspectorul principal Ionuţ Epureanu.
Back to top
apkah
Mon Oct 21 2013, 12:57PM
arcan
Registered Member #566
Joined: Sat May 19 2007, 11:14AM

Posts: 3279
Thanked 252 time in 179 post
Nu prea se preteaza la legitima aparare.Pentru simplul motiv ca nu exista atacul.Hotul fugea in momentul in care a fost lovit.
Back to top
Go to page
  <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.