Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Diverse :: De toate pentru toti
 
<< Previous thread | Next thread >>
KRAV MAGA vs. SYSTEMA
Go to page
      >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
SAS
Thu Feb 04 2010, 02:20AM
Registered Member #2168
Joined: Thu Oct 08 2009, 12:16AM

Posts: 1158
Thanked 8 time in 8 post
M-am gandit ca un pic de sport nu ar strica acestui forum! Astfel va propun sa facem o analiza a acestor doua sporturi! Sporturi de autoaparare sau sporturi de atac! Stiluri de lupta sau sporturi! Asemanari si diferente! Care dintre ele ar fi optim de adoptat de catre trupele speciale? Exemple de miscari....prize.....imobilizari....neutralizari......! Avem profesionisti ai acestor stiluri in Romania? Se vrea a se infiinta o scoala? Trupele speciale ar adopta aceste stiluri?
Back to top
Boribum
Thu Feb 04 2010, 02:26AM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Pe unde m-am plimbat eu,se parctica mai degraba MMA-ul (dar cu accesorii : taburet,bocanci,dulap metalic).Despre Krav-Maga sunt curios sa aflu,iar despre Systema...am avut ocazia sa vad câteva demonstratii facute de niste rusi,în conditii reale.Exceptional.

Nu stiu cât e de reala chestia,dar arata bine:
Back to top
SAS
Thu Feb 04 2010, 02:30AM
Registered Member #2168
Joined: Thu Oct 08 2009, 12:16AM

Posts: 1158
Thanked 8 time in 8 post
@ACH
Ca practicant de Krav-Maga sunt de parere ca este mult mai bun decat Systema, in special in ceea ce priveste folosirea inutila a energiei! Este adevarat ca la prima vedere miscarile in Krav sunt mult mai ample si par mai "costisitoare" dar in realitate sunt mult mai lipsite de energie decat in Systema!

[ Edited Thu Feb 04 2010, 02:31AM ]
Back to top
Boribum
Thu Feb 04 2010, 02:30AM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
În schimb,Starov e totalmente pe lânga drum.
Back to top
SAS
Thu Feb 04 2010, 02:36AM
Registered Member #2168
Joined: Thu Oct 08 2009, 12:16AM

Posts: 1158
Thanked 8 time in 8 post
Back to top
Roxana I
Thu Feb 04 2010, 02:36AM
**********
Registered Member #238
Joined: Sat Nov 11 2006, 03:55PM

Posts: 772
Thanked 2 time in 2 post
Vadim Starov e instructor si colonel in armata rusa,nu cred ca aia l-ar tine daca nu ar avea cat de cat habar despre tehnica.
Back to top
SAS
Thu Feb 04 2010, 02:47AM
Registered Member #2168
Joined: Thu Oct 08 2009, 12:16AM

Posts: 1158
Thanked 8 time in 8 post
Back to top
SAS
Thu Feb 04 2010, 02:47AM
Registered Member #2168
Joined: Thu Oct 08 2009, 12:16AM

Posts: 1158
Thanked 8 time in 8 post
Back to top
SAS
Thu Feb 04 2010, 02:48AM
Registered Member #2168
Joined: Thu Oct 08 2009, 12:16AM

Posts: 1158
Thanked 8 time in 8 post
Back to top
SAS
Thu Feb 04 2010, 02:48AM
Registered Member #2168
Joined: Thu Oct 08 2009, 12:16AM

Posts: 1158
Thanked 8 time in 8 post
Back to top
Mihais
Thu Feb 04 2010, 09:35AM

Registered Member #2323
Joined: Mon Nov 30 2009, 11:22PM

Posts: 3943
Thanked 457 time in 321 post
Apropos de cursuri de krav maga.Am dat cu amicul google si nu am gasit decat ceva prin Cluj si niste cursuri de instructor prin Oradea,care aveau toate simptomele unei tepe.Stiti cumva de altii?
Back to top
spk
Thu Feb 04 2010, 10:46AM
primum non nocere

Registered Member #537
Joined: Fri May 04 2007, 03:38PM

Posts: 2503
Thanked 52 time in 42 post
Ce-o fi asa amplu la krav maga? Ca pare mai mult lupta de strada. Systema in schimb mi se pare mult mai amplu, aduce un pic a aikido.
Back to top
aedt
Thu Feb 04 2010, 10:56AM
Registered Member #2570
Joined: Thu Feb 04 2010, 09:31AM

Posts: 7
Thanked 0 time in 0 post
Fondatorul Krav-Maga,Imi Lichtenfeld s-a nascut in 1910,in 1940 paraseste Bratislava si pleaca in Palestina.Dupa nu mult timp se inroleaza in precursorul armatei israeliene in Haganah.In 1944 este instructor al Palmach(unitate de elita al Haganah) si al Palyam(elita marinei),dupa infiintarea statului Israel,timp de doua decenii Imi Lichtenfeld raspunde de pregatirea fizica si de Krav-Maga in armata israeliana.In acesta perioada finalizeaza stilul in sine,obiectivul lui find un stil de lupta accesibil indiferent de varsta,sau fizicul persoanei.In 1978 infiinteaza IKMA(Asociatia Krav-maga din Israel),iar la inceputul anilor 90 IKMF(Federatia Internationala de Krav-Maga.In 1996 ii lasa locul lui Eyal Yanilov.Imi Lichtenfeld a murit in 1998 la 88 de ani.
Back to top
Anadir
Thu Feb 04 2010, 11:19AM
Registered Member #615
Joined: Mon Jun 18 2007, 07:44PM

Posts: 311
Thanked 2 time in 1 post
Mihais- e si in bucuresti cel putin o sala... instructor nita vasile; sala este in incinta unei scoli de pe prelungirea ghencea; am fost acolo cam acum 5-6 luni.. maestrul nita e foarte tare dar nu mi-a placut sala deloc - foarte mica si inghesuita si in plus de asta foarte departe de mine.. totusi o sa mai incerc sa ma duc cnd vine vremea calda pentru ca s-ar putea ca antrenamentele sa se tina in aer liber si in plus de asta se organizeaza si stagii de pregatire pe la mare, munte..daca sunteti curiosi puteti sa mergeti sa vedeti.. imi amintesc la ce scoala exact si va zic

il astept insa pe SAS sa-si ia atestatul de antrenor krav maga si ne invata el:D

pt cei interesati am un manual cu tehnici de lupta krav maga- cu ilustratii tot frumos.. arata ca la prosti cum se executa miscarile, incalzirea de inceput, lovituri cu bratele, picioarele, tehnici de lupta cu arme albe, cu pistoale si arme de asalt..
il caut zilele astea si o sa i-l trimit lui ex-ad sa-l uploadeze pe site

si ii multumesc cu ocazia asta unui alt membru Semperfi - Bog - care mi-a facut rost de acest manual



[ Edited Thu Feb 04 2010, 11:28AM ]
Back to top
1\*
Thu Feb 04 2010, 11:39AM
Forta fara ratiune se surpa sub propria greutate Horatiu
Registered Member #1808
Joined: Fri May 15 2009, 11:38PM

Posts: 1355
Thanked 1 time in 1 post
cele doua stiluri de lupta nu au nicio legatura si nici nu pot fi compaqrate, este inutil sa compari lucruri diferite

ambele stiluri de lupta au + si -, chiar asa, unde sunt miscarile alea ample de la krav maga

eu merg pe ssystema
Back to top
Go to page
      >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.