Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: MApN
 
<< Previous thread | Next thread >>
Demisia din MApN
Go to page
      >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
irimiaAlexandru
Tue Feb 17 2015, 05:24PM
Registered Member #10087
Joined: Tue Feb 17 2015, 05:21PM

Posts: 6
Thanked 0 time in 0 post
Buna ziua, am mai multe nelamuriri si v-as ruga, daca se poate, sa ma ajutati.
Pentru inceput o sa va povestesc ce anume am de gand. Doresc sa imi dau demisia din armata (fiind ofiter), dar nu cred ca pot respecta perioada de preaviz de 30 de zile de la inregistrarea raportului prin care anunt demisia. Daca nu respect acea perioada de 30 de zile si plec in voiaj (motivul pentru care imi dau demisia din cadrul MApN), ce se poate intampla? In timpul preavizului pot beneficia de toate recuperarile (liberele in numar de 20 +-2) si de concendiu?
Back to top
andyy
Tue Feb 17 2015, 06:38PM
andyy
Registered Member #3496
Joined: Tue Nov 23 2010, 02:18PM

Posts: 296
Thanked 52 time in 40 post
Buna ziua!
Daca sunteti incadrat intr-o functie de conducere(sef de "s" ,comd. de companie, etc)apar probleme , se poate renunta la perioada de preaviz daca angajatorul accepta .
Deci conform codului munci nu este obligatorie perioada de preaviz ,parerea mea (nu sunt jurist) dar am vazut cazuri de ofiteri care au renuntat la cariera militara pentru a pleca in strainatate cand inaintati raportul de demisie explicati si motivati de ce ii rugati sa renunte la perioada de preaviz .CO-ul poate va ajuta sa va razganditi sau sa se adauge la drepturile banesti de care beneficiati dupa lichidare.SUCCES!
Back to top
1 User said Thank to andyy for this Post :
 irimiaAlexandru (17 Feb 2015, 19:48)
irimiaAlexandru
Tue Feb 17 2015, 07:51PM
Registered Member #10087
Joined: Tue Feb 17 2015, 05:21PM

Posts: 6
Thanked 0 time in 0 post
Raspuns primit pe alt forum:


Ignorantia legum excusat neminem





1. Nerespectarea termenului de preaviz constituie abatere disciplinara, iar angajatorul poate aplica una dintre sanctiunile disciplinare prevazute de codul muncii, inclusiv desfacerea disciplinara a raportului de serviciu.

2. Pe durata preavizului , raportul de serviciu isi produce toate efectele . Prin urmare, puteti sa beneficiati de CO , dar si de compensarea orelor lucrate suplimentar.
Back to top
Klaus
Tue Feb 17 2015, 08:20PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Raspunsul primit pe alt forum a fost dat de un civil, pentru civili.

In sistemul militar plecarea depinde de ce si cat aveti de predat, iar preavizul de la civili la noi se numeste predarea-primirea functiei.
Daca aveti ceva raspunderi materiale se poate dispune o inventariere, pentru predare/primire fara lipsuri. Daca aveti numai documente, echipament si altele asemenea, se poate face si in 5-10 zile. Daca este o functie de comanda se poate merge pe maxim 30 zile. Totul depinde de comandant.
Numarul de zile de CO neefectuate se compenseaza cu bani, liberele neluate se pierd.
Aveti terminat contractul semnat la inceperea studiilor militare?

[ Edited Tue Feb 17 2015, 08:21PM ]
Back to top
1 User said Thank to Klaus for this Post :
 irimiaAlexandru (17 Feb 2015, 23:29)
irimiaAlexandru
Tue Feb 17 2015, 08:23PM
Registered Member #10087
Joined: Tue Feb 17 2015, 05:21PM

Posts: 6
Thanked 0 time in 0 post
Nu, mai am vreo 6 ani de "onorat"
Back to top
irimiaAlexandru
Tue Feb 17 2015, 08:25PM
Registered Member #10087
Joined: Tue Feb 17 2015, 05:21PM

Posts: 6
Thanked 0 time in 0 post
Eu vreau sa beneficiez de CO, nu sa mi se plateasca.
Inca o intrebare: daca preavizul se incheie atunci cand eu sunt in concediu si la momentul respectiv sunt deja plecat astfel incat nu imi pot semna demisia, ce se poate intampla?
Back to top
andyy
Tue Feb 17 2015, 08:28PM
andyy
Registered Member #3496
Joined: Tue Nov 23 2010, 02:18PM

Posts: 296
Thanked 52 time in 40 post
Si civil si militar angajatorul poate renunta partial sau total la termenul de preaviz!
Back to top
1 User said Thank to andyy for this Post :
 irimiaAlexandru (17 Feb 2015, 23:29)
irimiaAlexandru
Tue Feb 17 2015, 08:29PM
Registered Member #10087
Joined: Tue Feb 17 2015, 05:21PM

Posts: 6
Thanked 0 time in 0 post
Si in cazul meu, ofiter fiind, cine decide daca renunta la preaviz sau nu? Ministrul?

[ Edited Tue Feb 17 2015, 08:29PM ]
Back to top
andyy
Tue Feb 17 2015, 08:32PM
andyy
Registered Member #3496
Joined: Tue Nov 23 2010, 02:18PM

Posts: 296
Thanked 52 time in 40 post
irimiaAlexandru wrote ...

Eu vreau sa beneficiez de CO, nu sa mi se plateasca.
Inca o intrebare: daca preavizul se incheie atunci cand eu sunt in concediu si la momentul respectiv sunt deja plecat astfel incat nu imi pot semna demisia, ce se poate intampla?

Domnule nu puteti sa va dati demisia in timpul CO- CM !cuma adica ce se poate intampla DEZERTOR
Back to top
andyy
Tue Feb 17 2015, 08:33PM
andyy
Registered Member #3496
Joined: Tue Nov 23 2010, 02:18PM

Posts: 296
Thanked 52 time in 40 post
irimiaAlexandru wrote ...

Si in cazul meu, ofiter fiind, cine decide daca renunta la preaviz sau nu? Ministrul?

Da fiind vorba de un ofiter Ministrul Aparari semneaza demisia !
Back to top
Klaus
Tue Feb 17 2015, 08:36PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Atunci treci pe la financiar sa-ti pregateasca nota de plata >:) Vezi ca s-ar putea sa-ti ceara cash, inainte de semnarea finala a fisei de lichidare!
Daca nu reusesti de buna voie, aranjezi cu un coleg (+ 2-3 martori), sa-i dai 2 palme pe platoul unitatii. Consiliu de onoare... si te dau ei afara. Dar tot cu perioada de primire-predare functie. De cheltuielile de scolarizare nu scapi daca plecarea se face din motive imputabile tie. Nu plateai daca era pe motive medicale, reduceri de functii, punere la dispozitie si neincadrare pe o functie corespunzatoare etc.

Ramane sa stabilesti care-ti sunt prioritatile si cat esti hotarat.

Succes
Back to top
truepride
Tue Feb 17 2015, 08:38PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
Raspunsul lui Klaus reprezinta insasi rezolvarea juridica a acestei spete. Referitor la a doua problema la care faceti mentiune, puteti va rog sa detailati putin. Raportul de demisie il semnati olograf in ziua cand inaintati actul.

Back to top
irimiaAlexandru
Tue Feb 17 2015, 08:41PM
Registered Member #10087
Joined: Tue Feb 17 2015, 05:21PM

Posts: 6
Thanked 0 time in 0 post
Dau exemplu: mai am 8 zile de CO, maine ma duc si imi dau demisia, pe 15 martie plec in voiaj ( nu trec 30 de zile). De pe 15 martie sa fiu trecut in CO pana se fac 30 de zile. Se poate?
Back to top
Klaus
Tue Feb 17 2015, 08:50PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Fiind vorba de o data fixa de plecare (in voiaj), vorbiti cu comandantul de intentie, vedeti cat apreciaza el perioada de predare-primire a functiei, iar daca pana la data X pe langa perioada respectiva mai intra si ceva zile de recuperare faceti raport pentru executarea lor.
Banii de CO (eventual si de ceva drepturi restante de echipament) ii puteti da in contul datoriei pentru neefectuarea contractului.

In ultima zi de ofiter trebuie sa va prezentati la unitate pentru incheierea tuturor actelor si predarea legitimatiei militare.
CO il puteti face numai in calitate de ofiter, nu de fost angajat al MApN.
Back to top
1 User said Thank to Klaus for this Post :
 irimiaAlexandru (17 Feb 2015, 23:29)
truepride
Tue Feb 17 2015, 08:50PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
Inteleg ce spuneti acum. Demisia in principiu este este un act unilateral de vointa insa este guvernat de consimtamantul partilor respectiv angajator(Minister apartenet pt militari, reprezentat prin structura de comanda) si angajat (cadru militar semnatar de angajament). In aceste conditii exista posibilitatea mentionata de dvs cu acordul expres a partilor implicate.
Back to top
1 User said Thank to truepride for this Post :
 irimiaAlexandru (17 Feb 2015, 23:29)
Go to page
      >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.