﻿<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
				<!-- generator="e107" -->
				<!-- content type="Forum / name : MAE" -->
				<rss  version="2.0" 
					xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/" 
					xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
					xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
					xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"

				>
				<channel>
				<title>Proiect SEMPER FIDELIS : Forum / name : MAE</title>
				<link>https://www.semperfidelis.ro/</link>
				<description></description>

<language>en-gb</language>
				<copyright>©  2006-2015 Proiect SEMPER FIDELISSite protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.var sc_project=1336027; <br />var sc_invisible=0; <br />var sc_security="58a90296"; <br /></copyright>
				<managingEditor>proiect@nospam.com (Daniela)</managingEditor>
				<webMaster>proiect@nospam.com (Daniela)</webMaster>
				<pubDate>Sun, 07 Jun 2026 04:39:04 +0300</pubDate>
				<lastBuildDate>Sun, 07 Jun 2026 04:39:04 +0300</lastBuildDate>
				<docs>http://backend.userland.com/rss</docs>
				<generator>e107 (http://e107.org)</generator>
				<sy:updatePeriod>hourly</sy:updatePeriod>
				<sy:updateFrequency>1</sy:updateFrequency>

				<ttl>60</ttl>
<atom:link href="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/rss_menu/rss.php?11.2.27" rel="self" type="application/rss+xml" />

					<image>
					<title>Proiect SEMPER FIDELIS : Forum / name : MAE</title>
					<url>https://www.semperfidelis.ro/e107_images/button.png</url>
					<link>https://www.semperfidelis.ro/</link>
					<width>88</width>
					<height>31</height>
					<description></description>
					</image>
<item>
<title>Re: incadrare in corpul diplomatilor</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?115344.post</link>
<description><![CDATA[<em class='bbcode italic'>Aflu că o curte de justiție de la Cluj ar fi decis suspendarea unui concurs de intrare în corpul diplomatic, organizat de Ministerul Afacerilor Externe al României, până la soluționarea pe fond a cauzei introduse de un reclamant care pretinde că impunerea condiției de cunoaștere a cel puțin două limbi străine, dintre care una de circulație mondială (engleza sau franceza) ar fi un act ilegal.<br />La această știre, eu am două comentarii. <br />Unul de actualitate: iată un exemplu clar despre de ce trebuie să fie menținut mecanismul unional de verificare în justiția românească, cea invalidată astfel ca fiind de factură europeană (MCV).<br />Al doilea este un text mai vechi de-al meu.<br />Una din cele mai importante aspecte ale diplomaţiei este comunicarea. De cum deschide gura în public, fie chiar şi în faţa unei singure persoane, diplomatul vorbeşte în primul rând în numele Ţării şi, abia apoi, dacă este acceptat, mai poate comunica şi propriile sale opinii. De aceea, orice lucrător în diplomaţie este învăţat de mic să spună doar ceea ce trebuie, când trebuie şi cum trebuie, restul fiind tăcere. Şi tot de aceea, de când s-au inventat pe Pământ, ambasadele vorbesc într-un limbaj convenţional, numit limbaj diplomatic. Dar, putem vorbi nu numai despre un limbaj, ci şi despre o limbă a diplomaţiei. Până la impunerea ca hegemon universal a Statelor Unite ale Americii, limba diplomaţiei a fost limba franceză, pentru că s-a considerat, de altfel foarte corect, că nuanţele şi subînţelesurile care fac deliciul limbajului diplomatic se regăsesc, cel mai bine, în această limbă. Ca să nu mai amintim faptul că Franţa lui Napoleon a impus franceza ca limbă europeană, pentru suficient de multă vreme. Chiar şi acum, NATO are două limbi oficiale, dintre care una este cea franceză. În ultima parte a secolului douăzeci, însă, limba engleză a devenit limba universală şi, aproape simultan, şi limbă de conversaţie diplomatică. Este, deci, de la sine înţeles că, dacă vrei să comunici, în diplomaţie trebuie să vorbeşti şi engleza.<br />Nu a fost niciodată un secret, ci doar o realitate necomentată faptul că, la ambasadele României din Lume, se mai trimit şi domni sau doamne care nu au nicio pregătire de diplomat, ei sau ele având acolo alte misiuni decât cele de reprezentare a Ţării, chiar dacă au dreptul la carte de identitate diplomatică, maşină cu plăcuţă CD (corp diplomatic) şi imunităţile aferente. Ca urmare, aceştia nu vorbesc nici franceza şi nici engleza. De multe ori, nu vorbesc nici măcar limba băştinaşilor între care vieţuiesc, împreună cu familiile lor.<br />Marea Britanie nu face excepţie. Deşi la Londra se vorbeşte engleza atât ca limbă de comunicare oficială, diplomatică, cât şi ca limbă de stradă, se cunoaşte cel puţin un caz în care un lucrător din Ambasada României nu vorbea această limbă. Deloc. Ceea ce n-ar fi fost o problemă în îndeplinirea misiunii permanente pentru care fusese el trimis acolo, cu excepţia momentelor când era de permanenţă sau de serviciu la telefonul ambasadei, serviciu la care îi venea rândul ca oricărui alt coleg. <br />Povestea spune că, de câte ori suna telefonul, domnul nostru se prezenta cu Romanian Embassy, după care asculta atent ce îi spunea interlocutorul în engleză, punctând, din când în când, cu câte un yes, ca să ştie celălalt că nu vorbeşte singur. După care, când îşi dădea seama din inflexiunile vocii că omul a terminat ce avea de spus, trăgea concluzia: pliz, sent fax! După care zicea gudbai şi închidea.</em><br /><br />https://www.facebook.com/hari.bucurmarcu/posts/4737728626241706]]></description>
<dc:creator>Pârvu Florin</dc:creator>
<pubDate>Thu, 10 Jun 2021 03:02:35 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?115344.post</guid>
</item>

<item>
<title>Re: incadrare in corpul diplomatilor</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?115230.post</link>
<description><![CDATA[Pentru cei interesați: http://mae.ro/node/35613.]]></description>
<dc:creator>Vrednic</dc:creator>
<pubDate>Thu, 01 Apr 2021 23:09:24 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?115230.post</guid>
</item>

<item>
<title>Re: incadrare in corpul diplomatilor</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?109801.post</link>
<description><![CDATA[https://www.ccr.ro/files/products/Decizie_840_2017.pdf - ieri a fost publicată motivarea Hotărârii nr. 840 din 14 decembrie 2017 a Curții Constituționale. Practic, „s-a detonat” eșafodajul juridic al trimiterii în misiune permanentă în străinătate a membrilor  corpului diplomatic și consular (comisia pentru trimiterea în misiune permanentă în străinătate, precum şi condiţiile şi modalităţile de desfăşurare a concursului NU pot fi reglementate prin ordin al ministrului, așa cum s-a făcut până la hotărârea CCR, ci prin lege organică). <em class='bbcode italic'>Fun times ahead.</em>]]></description>
<dc:creator>Vrednic</dc:creator>
<pubDate>Thu, 08 Feb 2018 21:12:43 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?109801.post</guid>
</item>

<item>
<title>Re: PENIBIL - bananna country</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?108506.post</link>
<description><![CDATA[Scenele astea imi aduc aminte de ce am putea fi noi daca ...<br /><br />		<!-- Start YouTube --> 				<object class="bbcode youtube" width="640" height="385" >			<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Xwj1lg85wps?fs=1&amp;hl=en_US&amp;showinfo=1"></param>			<param name="allowFullScreen" value="true"></param>			<param name="allowscriptaccess" value="always"></param>			<param name="wmode" value="transparent"></param>		<embed class="bbcode youtube" src="http://www.youtube.com/v/Xwj1lg85wps?fs=1&amp;hl=en_US&amp;showinfo=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" wmode="transparent" width="640" height="385"></embed></object><!-- End YouTube --><br /><br />https://www.youtube.com/watch?v=Xwj1lg85wps]]></description>
<dc:creator>Decebal</dc:creator>
<pubDate>Fri, 25 Aug 2017 17:59:59 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?108506.post</guid>
</item>

<item>
<title>Re: PENIBIL - bananna country</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?108384.post</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>free sky wrote</em> ...<br /><br />http://www.ziua.ro/display.php?data=2007-06-26&amp;id=222922<br /><br />vorba unui forumist:"astia suntem noi pentru americani, un mare banana country" !lol  !lol  !lol <br /></div><br />Nu a fost nici umilit nici tratat ca un imigrant oarecare, controlul de securitate din aeroport este acelasi pt toata lumea, singurele persoane exceptate de la control sunt presedintii de stat. Si in Romania sunt controlati ambasadorii si inaltii demnitari indiferent de tara de origine.<br /><br />PS: Cei care au "zburat in toata lumea" si stiu ei mai bine cum e cu controlul de securitate, sa se abtina.]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Mon, 07 Aug 2017 13:12:25 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?108384.post</guid>
</item>

<item>
<title>Re: PENIBIL - bananna country</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?108381.post</link>
<description><![CDATA[<em class='bbcode italic'>Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleșcanu, a declarat, în această seară, că MAE a creat un departament de comunicare strategică pentru a analiza și contracara știrile false. Structura funcționează în cadrul Departamentului de analiză politică și sinteză al Ministerului Afacerilor Externe.<br /><br />„Se analizează toate aceste știri false, vectorii care le propagă și se propun răspunsuri din partea noastră sau chiar, înainte de a face răspunsuri, ieșiri din partea noastră cu știri de presă cu informații credibile și adevărate care să poată să contrabalanseze acest tip de atac. Sigur că suntem interesați și de colaborare cu alte centre pentru că este una dintre problemele mari, este unul dintre instrumentele fundamentale ale războiului hibrid din păcate”, a explicat Teodor Meleșcanu, la postul de televiziune Digi24.<br />Informațiile false vin, în special, din partea Federației Ruse, dar și din alte direcții. „Vin și din alte direcții, dar pot să spun că Federația Rusă excelează în această tehnologie”, a arătat oficialul MAE.</em><br />http://www.mytex.ro/stiri/177-politic/556230-ministerul-afacerilor-externe-a-creat-un-departament-de-comunicare-strategica-pentru-a-contracara-stirile-false.html<br /><br />Cred ca inainte de a se preocupa de contracararea informatiilor false emise de Federatia Rusa, domnul Melescanu ar trebui sa se preocupe de contracararea informatiilor fantasmagorice emise de angajatii MAE.<br /><br /><div class='indent'><em>Pârvu Florin wrote</em> ...<br /><br />...după câteva ore am fost sunat de doamna Medeleanu de la Bruxelles, care mi-a explicat că motivul pentru care nu am primit nici un răspuns e că toate mailurile au fost pierdute, fiindcă calculatorului domniei sale i s-a întâmplat ceva nașpa. <br /></div><br /><br />Vasile, primarul din Fierbinti, ar fi gasit o scuza mai buna in situatia asta.<br /><br /><br />]]></description>
<dc:creator>Pârvu Florin</dc:creator>
<pubDate>Sun, 06 Aug 2017 17:58:23 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?108381.post</guid>
</item>

<item>
<title>Re: incadrare in corpul diplomatilor</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?108223.post</link>
<description><![CDATA[Se organizează și anul acesta concurs: http://mae.ro/node/42400]]></description>
<dc:creator>Vrednic</dc:creator>
<pubDate>Wed, 05 Jul 2017 13:38:44 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?108223.post</guid>
</item>

<item>
<title>Re: PENIBIL - bananna country</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?106858.post</link>
<description><![CDATA[Pe 25 septembrie trimiteam o solicitare de informații de interes public pe adresa geta.medeleanu@romanianato.com .  <br /><br /><br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1477326127_1287_FT7689_nato.png' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1477326127_1287_FT7689_nato_.png' class='bbcode' alt='' width='300' height='102'  /></a><br /><br />  <br /> Fiindcă nu am primit nici un răspuns până azi, 24 octombrie, am sunat la biroul de relații cu publicul al MAE, iar după câteva ore am fost sunat de doamna Medeleanu de la Bruxelles, care mi-a explicat că motivul pentru care nu am primit nici un răspuns e că toate mailurile au fost pierdute, fiindcă calculatorului domniei sale i s-a întâmplat ceva nașpa. <br />  <br /> Bineînțeles că nu cred o iotă din explicația asta, dar presupunând că ea e adevărată, oameni buni de la Bruxelles, vă luați banii degeaba dacă o ceașcă de cafea vărsată pe un laptop compromite corespondența delegației permanente a României la NATO... <br /><br />]]></description>
<dc:creator>Pârvu Florin</dc:creator>
<pubDate>Mon, 24 Oct 2016 21:23:07 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?106858.post</guid>
</item>

<item>
<title>Re: incadrare in corpul diplomatilor</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?102270.post</link>
<description><![CDATA[Pentru cei interesati: http://mae.ro/node/35619]]></description>
<dc:creator>Vrednic</dc:creator>
<pubDate>Sun, 21 Feb 2016 17:00:00 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?102270.post</guid>
</item>


				</channel>
				</rss>