﻿<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
				<!-- generator="e107" -->
				<!-- content type="Forum / name : Link-uri educative" -->
				<rdf:RDF xmlns="http://purl.org/rss/1.0/" xmlns:rdf="http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/" xmlns:admin="http://webns.net/mvcb/" xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/">
				<channel rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/">
				<title>Proiect SEMPER FIDELIS : Forum / name : Link-uri educative</title>
				<link>https://www.semperfidelis.ro/</link>
				<description></description>
				<dc:language>en-gb</dc:language>
				<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
				<dc:creator>proiect@nospam.com</dc:creator>
				<admin:generatorAgent rdf:resource="http://e107.org" />
				<admin:errorReportsTo rdf:resource="mailto:proiect@nospam.com" />
				<sy:updatePeriod>hourly</sy:updatePeriod>
				<sy:updateFrequency>1</sy:updateFrequency>
				<sy:updateBase>2000-01-01T12:00+00:00</sy:updateBase>
				<items>
				<rdf:Seq>
						<rdf:li rdf:resource="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?75126.post" />
						<rdf:li rdf:resource="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?74003.post" />
						<rdf:li rdf:resource="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?73995.post" />
						<rdf:li rdf:resource="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?72403.post" />
						<rdf:li rdf:resource="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?72351.post" />
						<rdf:li rdf:resource="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?66077.post" />
						<rdf:li rdf:resource="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?65684.post" />
						<rdf:li rdf:resource="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?65683.post" />
						<rdf:li rdf:resource="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?65680.post" />
				</rdf:Seq>
				</items>
				</channel>
						<item rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?75126.post">
						<title>Re: NWO</title>
						<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?75126.post</link>
						<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
						<dc:creator>Stel</dc:creator>
						<dc:subject></dc:subject>
						<description>Stel wrote ...Dr. Henry Kissinger, Conferinta Bilderberg, Evians, Franta, 1991  " Ilegal o putem face imediat. Constitutional va dura putin mai mult ... Dr. Henry Kissinger, New York Times, 28 octombrie 1973"Depopularea ar trebui sã fie cea mai mare prioritate a politicii externe fatã de lumea a treia, pentru cã economia SUA va necesita cantitati tot mai mari de minerale din strãinãtate, în special din tãrile mai puþin dezvoltate"."Puterea este cel mai puternic afrodisiac." "Persoanele în vârstã sunt consumatori inutili""Populatia lumii trebuie sã fie redusa cu 50%"Dr. Henry Kissinger "Suntem pe punctul de a realiza o transformare la nivel mondial. Tot ce avem nevoie este o criza majora credibila si natiunile vor accepta Noua Ordine Mondialã. "*Prin numirea la conducerea Greciei si a Italiei a doi membri ai grupului Bilderberg, organizatia exclusivista formata din cei mai puternici oameni de pe planeta incepe sa iasa la suprafata. Dupa ce George Papandreou si-a dat demisia din functia de premier al Greciei, acuzat de faptul ca a dus statul elen la distrugere, cel numit in locul sau, Lucas Papademos, fost vicepresedinte al Bancii Centrale Europene, e vazut ca un salvator. Putina lume stie insa ca Papademos este membru al Comisiei Trilaterale (sectiunea europeana) inrudite cu grupul Bilderberg datorita membrilor comuni.Acelasi lucru s-a intamplat deunazi si in Italia, unde premierul Silvio Berlusconi a fost inlocuit dupa demisie cu Mario Monti. Acesta este presedintele sectiunii europene a Comisiei Trilaterale, membru de ani buni in grupul Bilderberg. E considerat o minte sclipitoare in ceea ce priveste economia si un om de o seriozitate rar intalnita.O retea mai putin vizibila ii leaga pe noii lideri veniti la putere in UE – premierul elen Lucas Papademos, premierul italian Mario Monti si seful Bancii Centrale Europene (BCE) Mario Draghi. Toti trei au avut relatii cu banca americana de investitii Goldman Sachs, cunoscuta peste Ocean si ca “Guvernul Sachs”, datorita numarului mare de fosti membri ai administratiei SUA pe care ii angajeaza. Ce spun analistii politici despre “miscarile” din Europa?E simplu. Pas cu pas, incepem sa asistam la preluarea puterii de catre faimosul grup Bilderberg, care nu va mai conduce lumea din culise, ca pana acum. I se mai spune “Guvernul european al Goldman Sachs”Mario Draghi, care conduce acum puternica BCE, a fost vicepresedintele Goldman Sachs Europe din 2002 pana in 2005 si in aceasta calitate era insarcinat cu vanzarea produsului financiar “Swap”, care a permis mascarea datoriilor suverane, inclusiv cea a Greciei, scrie Le Monde.Goldman Sachs a jucat un rol important in ascunderea valorii reale a deficitului elen, cu ajutorul unei tranzactii cu instrumente derivate, dar Draghi a asigurat ca acest lucru s-a intamplat la inceputul lui 2002, inainte ca el sa fie angajat de banca.Mario Monti, premierul desemnat italian, a fost la randul sau angajat de Goldman Sachs, in postul de consilier international. Publicatia franceza observa ca Monti mai era inca in aceasta functie in 2010, in momentul in care a fost insarcinat de presedintele Comisiei UE cu elaborarea unui studiu privind piata unica europeana.Lucas Papademos, premierul elen, nu a fost angajat de banca americana, dar a avut o relatie importanta cu ea. Din functia de guvernator al Bancii centrale a Greciei, el a luat parte la operatiunea financiara de mascare a datoriei cu ajutorul Goldman Sachs, in scopul de a asigura aderarea tarii sale la Euro.Cei trei nu sunt singurii care au avut de-a face cu Goldman Sachs. Un alt personaj este Petros Christodoulou, fost trader al bancii americane, care a ajuns ulterior la conducerea Bancii Nationale a Greciei (prima banca comerciala elena). In 2006, Goldman Sachs revindea o parte din instrumentele derivate chiar Bancii Nationale a Greciei.Acum, Christodoulou are o alta functie cheie – este seful agentiei elene care administreaza datoria publica.Linia tot mai stearsa dintre politica si finanteCand nu sunt ridicati de politie in miezul noptii, manifestantii americani care au Ocupat Wall Street-ul sunt in general ridiculizati pentru insistenta cu care acuza dominatia elitei politico-financiare.Clasata odinioara ca teorie a conspiratiei, aceasta tema este insa acum mult mai discutata.Bancii americane, scrie Le Monde, ii place sa isi plaseze oamenii fara sa le dea jos mastile.Goldman Sachs este tinta criticilor si a suspiciunilor de frauda, in special in cazul care a permis acumularea datoriei elene. Si totusi, noteaza Euronews, toate aceste personaje care au avut legatura cu banca americana, ocupa pozitii importante in guvernele nationale si la BCE.Intrebarile privind conflictul de interese si posibilul acces al Goldman Sachs la parghiile statului sunt adresate tot mai insistent. Romani in grupul BilderbergDoar trei romani au fost invitati sa faca parte din “clubul celor mai influenti oameni din lume. Acestia sunt Mugur Isarescu, guvernatorul BNR, Mihai Tanasescu, reprezentantul Romaniei la FMI, si Rasvan Radu, seful Unicredit Tiriac Bank. Toti trei au participat recent la intalnirea de la Bucuresti cu vicontele Etienne Davignon, presedintele acestei organizatii</description>
						</item>
						<item rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?74003.post">
						<title>Re: NWO</title>
						<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?74003.post</link>
						<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
						<dc:creator>Mihais</dc:creator>
						<dc:subject></dc:subject>
						<description>Sa inteleg ca aprobi ideea.Coreland ce zici aici cu ce spui in rest cu armonia,iubirea etc... ar trebui sa fii o suportera entuziasta a proiectului de a reduce populatia cu 95%.atunci ar fi o fericire,liniste si armonie si bogatie.Cum ar arata Romania cu un milion de locuitori?Cred ca ar fi un paradis.Resursse garla,spatiu la fel.Natura ar reintra in drepturi,Baraganul ar redeveni stepa,Codrul Vlasiei ar creste la loc si nimeni nu ar mai exploata resursele subsolului.Energia regenerabila ar fi pt oricine gratis,mancare la fel. Ahh,ce viata de belfer.</description>
						</item>
						<item rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?73995.post">
						<title>Re: NWO</title>
						<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?73995.post</link>
						<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
						<dc:creator>Stel</dc:creator>
						<dc:subject></dc:subject>
						<description>Theodore Roosevelt "Societatea nu face nici o afacere, daca permite degeneratilor sa-si perpetueze specia.""Malthus a fost justificat, realitatea a fost surprinsa bine de Malthus. Lumea a treia este suprapopulata, este un dezastru economic, si nu exista nici un mod în care acestea ar putea ieºi din ea cu aceastã populaþie în creºtere rapidã. Filozofia noastrã este: înapoi la sat ".Dr. Arne Schiotz, World Wildlife Fund, Director de conservare, a declarat astfel, în mod ironic, în 1984:  "O populaþie totalã mondialã de 250-300 de milioane de persoane, cu 95% mai putin decat in prezent, ar fi ideal."Ted Turner, intr-un interviu pentru revista Audubon Ted TURNER*"Existã o singurã temã în spatele eforturilor noastre: - trebuie sa reducem nivelul populaþiei. Iar guvernele trebuie sa ne foloseasca metodele pentru a obtine rezultate curate si frumoase, sau vor primi mizeria pe care o avem în El Salvador, sau în Iran sau în Beirut. Populaþia este o problemã politicã. Odatã ce populaþia este scapata de sub control, este nevoie de guvern autoritar, chiar fascist, pentru reducerea ei.... Programul nostru în El Salvador nu a functionat. Nu am avut infrastructura care sã-l susþinã. Au fost al naibii de multi oameni ... Pentru a reduce într-adevãr populaþia, rapid, va trebui sã trimiteti toþi bãrbaþii la luptã ºi sa ucideti un numãr semnificativ de femei fertile ...Cel mai rapid mod de a reduce populatia este prin foamete, ca ºi în Africa, sau prin boli cum ar fi Moartea Neagra .... "Thomas Ferguson, Departamentul de Stat pentru Populaþie *"In cautarea unui nou dusman care sa ne uneasca, ne-a venit ideea cu poluarea, amenintarea incalzirii globale, lipsa apei, foametea ºi potrivirea proiectelor de lege dupa ele.... Dar , uneori, în desemnarea lor ca inamic, cãdem în capcana de a confunda simptomele de cauzele. Toate aceste pericole sunt cauzate de intervenþia umanã ºi numai prin schimbarea atitudinilor ºi a comportamentului oamenilor acestea pot fi depãºite. Atunci inseamna ca inamicul real este chiar umanitatea. "Alexander King, Bertrand Schneider - Fondator ºi respectiv secretar, Clubul de la Roma, "Prima revoluþie globalã" Pag 104-105, 1991 * "Un cancer este o multiplicare necontrolatã a celulelor, iar explozia demograficã este o multiplicare necontrolatã de oameni ... Noi trebuie sã mutam eforturile noastre de la tratarea simptomelor la extirparea cancerului. Operaþiunea va cere multe decizii aparent brutale ºi lipsite de inimã.. . "Paul Ehrlich , profesr la Stanford,în cartea : "Bomba numita Populaþie" Eroare! Nume fișier neprecizat. "Pamantul e bolnav de cancer, iar cancerul sunt oamenii".Merton Lambert, formator in cadrul Fundatiei Rockefeller.  "Eu cred cã suprapopularea umanã este problema fundamentalã pe Pãmânt astãzi. Noi, oamenii, am devenit o boala: "Virusul-Om".""Primele mele trei obiective principale ar fi : reducea populatiei umane la aproximativ 100 de milioane în întreaga lume, distrugerea infrastructurii industriale ºi in al treilea rand sa vad cat mai multe zone pustii."*- Dave Foreman  "În scopul de a stabiliza populatia lumii, trebuie sã eliminam 350.000 de oameni pe zi. Acesta este un lucru oribil pe care trebuie sã il spun, dar este la fel de rãu sã nu-l spun. "*J. Cousteau, 1991 explorator ºi reprezentant UNESCO   "Noi trebuie sã vorbim mai clar despre sexualitate, contracepþie, despre avort, despre valoarea controlului populatiei, deoarece, pe scurt, criza ecologicã este criza populaþiei. Reduceti populaþia cu 90%, iar apoi nu vor mai mai fi suficienti oameni pentru a face atat de multe daune ecologice. "*Mihail Gorbaciov  "Azi, America ar fi indignata dacã trupele ONU ar intra in Los Angeles pentru a restabili ordinea. Mâine vor fi recunoscatori! Acest lucru va fi valabil mai ales dacã li s-a spus in prealabil cã exista infiltrate in mijlocul lor amenintari din afara, indiferent dacã sunt reale sau fictive, care pun in pericol însãºi existenþa noastra. Aceasta va fi valabil si in cazul tuturor popoarelor din lume iar ele vor dori sa fie eliberate de acest rãu. Singurul lucru de care fiecare om se teme este necunoscutul. Atunci când este prezentat acest scenariu, drepturile individuale vor fi de bunã voie abandonate de catre oameni, mai ales daca bunastarea lor va fi garantata de cãtre Guvernul Mondial. "*Dr. Henry Kissinger, Conferinþa Bilderberg, Evians, Franþa, 1991  " Ilegal o putem face imediat. Constitutional va dura putin mai mult ... Dr. Henry Kissinger, New York Times, 28 octombrie 1973"Depopularea ar trebui sã fie cea mai mare prioritate a politicii externe faþã de lumea a treia, pentru cã economia SUA va necesita cantitati tot mai mari de minerale din strãinãtate, în special din þãrile mai puþin dezvoltate"."Puterea este cel mai puternic afrodisiac." "Persoanele în vârstã sunt consumatori inutili""Populaþia lumii trebuie sã fie redusa cu 50%"Dr. Henry Kissinger  "Suntem pe punctul de a realiza o transformare la nivel mondial. Tot ce avem nevoie este o criza majora credibila ºi naþiunile vor accepta Noua Ordine Mondialã. "*David Rockefeller  "Rãzboiul ºi foametea nu sunt eficiente. În schimb, boala a oferit cel mai eficient ºi mai rapid mod de a ucide miliardele care trebuie sã moarã în curând pentru a fi rezolvata criza populatiei. SIDA nu este un criminal eficient, deoarece este prea lent. Candidatul meu favorit pentru eliminarea a 90 la sutã din populaþia lumii este Ebola (Ebola Reston), deoarece este extrem de letala ºi ucide în cateva zile, în loc de cativa ani. Trebuie sa crestem mortalitatea cu 90% la om. Uciderea oamenilor... Gândiþi-vã la asta... ªtiti, gripa aviara e buna, de asemenea. Pentru ca cel care supravieþuieste, va ingropa mai apoi nouã "Dr. Eric Pianka . Profesor de ecologie evolutiva la Universitatea din Texas , a arãtat soluþii pentru reducerea populaþia lumii la o audienþã cu privire la controlul populaþiei. Interviu aici !  "Nimeni nu va intra în Noua Ordine Mondialã decat in cazul în care el sau ea va face o promisiune pentru a se închina lui Lucifer. Nimeni nu va intra în New Age cu excepþia cazului în care el va lua o iniþiere luciferica. "*David Spangler, director al Iniþiativei Planetare, Organizaþia Naþiunilor Unite si unul din fondatorii curentului New Age !  "Suprapopularea este in prezent vasta, mult dincolo de capacitatea planetei. Ea nu va rãspunde la reducerea viitoare a ratei natalitãþii prin metode contraceptive, sterilizare ºi avort, dar trebuie ca sa reducem în prezent cat mai mult populatia. Acest lucru trebuie realizat prin orice mijloace necesare. "Iniþiativa pentru Carta Naþiunilor Unite ECO-92 PAMANT  "În America de Sud, guvernul Peruan merge din uºã în uºã facand presiuni asupra femeilor care urmeazã sã fie sterilizate ºi el e finanþat de dolari american pentru a face acest lucru."Mark Earley în "The Wrong Kind of Party Christian Post "10/27 2008  "Femeile în Þãrile de Jos, care sunt considerate de cãtre stat ca sunt mame improprii ar trebui sã fie condamnate la a lua contraceptive pentru o perioadã determinatã de doi ani."Marjo Van Dijken (autor al proiectului de lege în Þãrile de Jos), în LINK Guardian  "Menþinerea umanitatii sub 500 milioane, în echilibru perpetuu cu natura"Anonim , citat aflat pe una din pietrele Georgia Guidestones  "Dacã m-aº reîncarnat, aº dori sã revin pe pãmânt ca un virus ucigas care sa reduca populatia umana." "Creºterea populaþiei umane este, probabil, singura ºi cea mai gravã ameninþare pe termen lung, pentru supravieþuire. Suntem în pragul unui dezastru major în cazul în care aceasta crestere nu este temperatã - nu doar pentru lumea naturii, ci si pentru lumea oamenilor. Cu cat sunt mai multe persoane, cu atat mai multe resurse vor consuma, si implicit va fi mai multã poluare ."Prinþul Phillip, soþul reginei Elisabeta, Ducele de Edinburgh, lider al World Wildlife Fund. Clip aici !  "Graviditatea ar trebui sã fie o crima pedepsibila împotriva societãþii, cu excepþia cazului în care pãrinþii deþin un permis de la guvern. Toþi potenþialii pãrinþi ar trebui sã fie indemnati la a folosi produse chimice contraceptive, guvernul furnizand antidoturi cetãþenilor alesi pentru fertilizare.."David Brower, directorul executiv Sierra Club  "Principiul care sustine vaccinarea obligatorie este suficient de raspandit iar cel de tãiere a trompelor uterine ar trebui sa fie la fel.""Este mai bine pentru toatã lumea, dacã în loc de a aºtepta executarea degeneratilor pentru infracþiuni, sau de a-i lasa sa moara de foame in imbecilitatea lor, societatea ii va împiedica, pe cei care sunt în mod vãdit inapti, sã continue soiul lor ... Trei generaþii de imbecili sunt de ajuns. Oliver Wendell Holmes, Curtea Suprema de Justitie, SUA  "Sincer am crezut cã la acea data Roe s-a decis si am avut temeri cu privire la creºterea populaþiei, în special de creºtere în rândul populaþiilor care nu vrem sã aiba prea multi urmasi."Curtea Suprema de Justitie Ruth Bader Ginsburg  "Un regim planetar ar trebui sa fie responsabil pentru determinarea populaþiei optime in intreaga lume dar ºi in fiecare regiune ºi pentru a arbitra diferitele þãri în impartirile regionale. Controlul mãrimii populaþiei ar putea sã rãmânã responsabilitatea fiecãrui guvern, dar regimul planetar ar trebui sa aiba puterea de a aplica limitele convenite. "John P. Holdren, consultant in stiinta a lui Obama. Articol aici !  "Directia pe care o urmeaza Rockefellerii ºi aliaþii lor este de a crea un guvern intr-o lume care combinã supercapitalismul ºi comunismul în acelaºi cort, toate aflate sub controlul lor .... Ma refer la o conspiraþie? Da. Si sunt convins cã existã un astfel de complot internaþional în domeniu, aplicat si planificat de mult timp, ºi care este incredibil de rãu în intenþie. "Congresmanul Larry P. McDonald, 1976, ucis într-un zbor al Liniilor Aeriene Coreene , doborât de cãtre Uniunea Sovieticã  "Astãzi lumea are 6.8 miliarde de oameni. Si ar putea creste pânã la aproximativ nouã miliarde. Acum, dacã am face o treabã foarte eficienta cu noile vaccinuri, cu asistenþa medicalã, cu serviciile de sãnãtate si control a reproducerii, am putea reduce aceste cifre cu 10 sau chiar 15 la suta..!" - Bill Gates ! Clipul aici !</description>
						</item>
						<item rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?72403.post">
						<title>Re: Diverse</title>
						<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?72403.post</link>
						<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
						<dc:creator>SAS</dc:creator>
						<dc:subject></dc:subject>
						<description>"Organizând un atentat cu un cost minim (şi cu riscuri relativ limitate), realizat de o mână de oameni, Osama bin Laden a reuşit mai ales să provoace una dintre cele mai disproporţionate reacţii ale istoriei militare. America era sufocată şi în mod vizibil dezorientată; o adevărată furtună emoţională care a avut drept rezultat cheltuirea a mii de miliarde de dolari şi pierderea a sute de mii de vieţi. Bin Laden viza Wall Street-ul şi Washingtonul; vroia să lovească în simbolurile puterii americane, dar făcând acest lucru a atins cel mai dureros punct posibil: simţul nostru al perspectivei" - este modul în care expertul în politică internaţională şi trendind de risc David J. Rothkopf percepe după zece ani tragedia de la 11 septembrie 2001.David J. Rothkopf scrie, citat de slate.fr, că,  deşi au marcat istoria ultimului deceniu, evenimentele de la 11 septembrie nu au fost cele mai importante şi că exită cel puţin zece alte evenimente care au schimbat cursul lumii în ultimii ani şi care o vor marca vizibil şi în perioada următoare, printre care şi reacţia SUA de după atentate.10. Reacţia SUA după 11 septembrie 2001Unii vor spune că reaţia excesivă a Statelor Unite dovedeşte importanţa istorică a datei de 11 septembrie; Acesată reacţie a fost însă atât de iraţională şi atât de strâns legată de trecutul Americii (cum ar fi invazia în Irak), încât trebuie analizată separat.De mai mulţi ani armata noastră era angajată pe teritoriul irakian şi în regiune, direct sau indirect. De altfel, acest război era unul "ales"; un act pur şi simplu autodestrctiv, ca şi violarea principiilor naţiunii noastre la Abu Gharib şi la Guantanamo. Reacţia Americii a făcut mai mult rău decât evenimentul iniţial, făcut ca să provoace, iar consecinţele sale le-au depăşit pe cele ale dezastrului iniţial. Am învăţat însă să luptăm mai bine împotriva terorismului.9. Primăvara arabăNimeni nu ştie cum va evolua valul de revolte care a izbucnit la începutul acestui ani în Orientul Mijlociu şi în africa de Nord. Ceea ce ştim este că anunţă o schimbare profundă; al-Qaida şi SUA nu ar fi putut răsturna atât de multe guverne, într-un timp atât de scurt.Din perspectivă socială, aceste revoluţii au un impact mai mare decât revoluţiile extremiste şi sunt mai direct legate de populaţiile locale, deci ar trebui să pariem mai degrabă pe victoria lor decât pe cea a asasinilor fundamentalişti, care rămân legaţi de strategia lor depăşită şi ineficace. SUA aveau dreptate să se intereseze de actorii non-etatici şi de puterea asimetrică, dar nu înţeleseseră că aceată putere venea din altă parte.8. Re-echilibrarea AsieiAcesată tendinţă este legată de cel mai important eveniment al deceniului, dar impactul pe care îl avea asupra vieţilor oamenilor şi a politicii internaţionale va fi mai puternic decât orice alt eveniment survenit în Afganistan, în Pakistan sau în orice altă ţară din Orientul Mijlociu.De altfel, toţii actorii internaţionali care au interese în Asia fac eforturi importante pentru a stabili noi alianţe şi relaţii; acest fenomen ar putea juca un rol important în zona pakistanezo-afgană, de vreme ce prevede, printre alte proiecte, întărirea realţiilor dintre America şi India, dorită de Washington.Evoluţia acestei alianţe între cele mai mari democraţii ale lumii va avea consecinţe regionale importante în lupta împotriva terorismului şi suprimarea ameninţărilor venind din Pakistan. Ea va servi şi pentru a echilibra balanţa cu China.Aceste reorientări strategice ating multe alte ţări din Asia, noile alianţe având drept scop crearea unui front comun împotriva Chinei, de a negocia cu ea şi de a controla consecinţele dezvoltării sale şi a altor puteri emergente, cum ar fi India sau o eventuală Coree reunită.Subiectul este complex, în politica externă Asia joacă în liga mare. Desigur, Orientul Mijlociu face adesea cele mai multe titluri în presă, dar pe termen lung va cădea în plan secundar.7. Stagnarea economiccă a SUA şi a altor mari puteriAceastă tenedinţă a început cu câţiva ani înainte de 11 septembrie, cu prăbuşirea economică a Japoniei şi s-a intensificat în anii 2000.Pentru prima oară în istorie, SUA au cunoscut un deceniu caracterizat prin  crearea de noi locuri de muncă tinzând spre zero şi un venit mediu în scădere. Europa a dat şi ea rateuri, mai ales în sud, iar căderea acestor stâlpi ai lumii de după al doilea Război Mondial a provocat o reoganizare clară a peisajului geopolitic. Atunci când conjunctura mondială le pune beţe în roate, marile puteri se văd obligate să coopereze altfel; în Statele Unite, acesată situaţie a pus capăt universalismului efermer şi prost abordat al epocii Bush.6. Inventarea reţelelor de socializareCe este mai important? Să distrugi World Trade Center şi să ucizi mii de inocenţi sau să conectezi jumătate de miliard de persoane aşa cum nimeni nu a mai reuşit să o facă înainte (lucru înfăptuit de Facebook)?  Să transmiţi  documente din peşteră în peşteră în Waziristan sau să participi la o revoluţie în Piaţa Tahrir organizată pe Twitter? Nu se poate compara.5. Răspândirea telefoniei mobile şi a computerelor portabileCel mai important fenomen tehnologic al ultimului deceniu este democratizarea telefonului mobil. O democratizare extraordinară, fără precedent şi care a sfârşit prin a schimba lumea.În 1991, cu zece ani înainte de 11 septembrie, erau doar 16 milioane de abonaţi pe planetă. Astăzi sunt aproape şase miliarde. Vor fi transmise opt mii de miliarde de SMS-uri în 2011. În trei sau patru ani, telefonul mobil va deveni principalul mijloc de acces la internet. Există în zilele noastre mai multe modele de telefonae mobile cu aparat foto decât modele de aparate foto în sine. suntem cu toţii conectaţi, suntem cu toţii martori, facem cu toţii parte dintr-o reţea mondială de informaţii, dintr-o coaliţie instantanee, dintr-o mulţime, dintr-un electorat.4. Crahul din 2008Pe 9 octombrie 2007, indicele Dow Jones înregistra recordul său absolut, cu 14.164 de puncte. În martie 2008, atinge cel mai de jos nivel, 6496 de puncte. O cădere de 54%. Va avea nevoie de 17 luni pentru a se redresa (şi cine ştie ce ne rezervă viitorul).Piaţa imobiliară americană, care atinsese punctul culminant în 2006 nu încetează de atunci să o ia razna; îmbunătăţirile sunt aproape inexistente şi dacă e să dăm crezare anumitor experţi, dacă va fi ca sectorul să îşi egaleze vreodată recordurile, acest lucru se va întâmpla peste mulţi ani.Pierderile au însumat mii de miliarde de dolari; criza a aruncat sute de milioane de persoane într-o mizerie neagră, a distrus conturile de economii de pensii, a afecta bunăstarea a miliarde de persoane şi a pus sub semnul întrebării sovabilitatea mai multor ţări. Anvergura fenomenului nu poate fi încă estimată, repercursiunile politice şi strategice ale crizei le vor eclipsa pe cele ale evenimentelor din 11 septembrie.3. Criza din zona euro şi crahul din 2011-2012Declinul economiilor din ţările dezvoltate, crahul din 2008,  supra-îndatorarea nesăbuită a guvernelor europene şi administrarea superficială a sistemului bancar (ca şi anumite probleme naţionale localizate, precum incapacitatea Spaniei de a trage învăţăminte din criza imobiliară americană) au fragilizat economia mondială.Acest fenomen ar putea duce la sfârşitul Uniunii Europene, la moartea monedei unice, iar în cazul în care aceste lucruri se vor întâmpla, la o criză  mai mare decât cea din 2008, cu efect devastator asupra economiilor deja fragilizate.2. Incapacitatea de a gestiona problema încălzirii climaticeÎncălzirea planetei legată de activităţile umane cunoştea o accelerare fără precedent; dovezile existau şi se acumulau; comunitatea ştiinţifică se pusese de acord că acest fenomen era o ameninţare pentru existenţa a numeroase forme de viaţă şi pentru comunităţile de coastă. Pământul era clar în pericol, iar în acest timp guvernele erau ocupate cu altceva.Dacă temperatura medie a planetei ar trebui să urce cu câteva grade în secolul XXI, 11 septembrie va trece aproape neobservat în faţa unui fenomen susceptibil să schime natura şi chiar viaţa terestră, iar numărul victimelor îl va depăşi de departe pe cel al atentatelor de la New York (sau al victimelor războaielor pe care acestea le-au provocat).1. Dezvoltarea Chinei şi a economiilor emergenteDacă încălzirea climatică nu este în capul acestei liste, este pentru că efectele sale nu au fost încă resimţite. Însă schimbarea lumii va fi modelată de geopolitica mondială şi de creşterea economică a noilor puteri emregente ale secolului, China, India, Brazilia, Africa de Sud şi Rusia.Desigur, aceste ţări nu sunt toate "noi" puteri economice. China şi India au dominat economia mondială din cele mai vechi timpuri, până la jumătatea secolului al XIX-lea. În 2001 ele erau însă considerate ca nişte actori care trebuie urmăriţi cu atenţie, dar al căror potenţial nu ar fi reuşit să excelze decât într-un viitor îndepărtat.Acensiunea lor fulgurantă a făcut din aceste două ţări pricipalele motoare ale creşterii economice: de ele depinde dacă anul 2011 va fi sau nu marcat de un crah bursier, dacă SUA şi Europa se vor putea împrumuta pentru a-şi relansa ecomoniile, dacă lumea va ajunge la un acord privitor la emisia gazelor cu efect de seră, dacă vom reuşi, odată pentru totdeauna, să limităm proliferarea armelor de distrugere în masă. Ele vor modela instituţiile şi acordurile viitorului.Ţările emergente au avut o asecensiune fulgurantă în timp ce America era obsedată de numărul de circ al lui bin Laden; astăzi viitorul Statelor Unite depinde de capacitatea lor de a se concentra asupra lucrurilor fundalmentale.Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: LINK</description>
						</item>
						<item rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?72351.post">
						<title>Re: Diverse</title>
						<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?72351.post</link>
						<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
						<dc:creator>Radu89</dc:creator>
						<dc:subject></dc:subject>
						<description>O şcoală antică de gladiatori a fost descoperită în Austrialink sau link</description>
						</item>
						<item rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?66077.post">
						<title>Re: NWO</title>
						<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?66077.post</link>
						<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
						<dc:creator>Stel</dc:creator>
						<dc:subject></dc:subject>
						<description></description>
						</item>
						<item rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?65684.post">
						<title>Re: NWO</title>
						<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?65684.post</link>
						<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
						<dc:creator>0050</dc:creator>
						<dc:subject></dc:subject>
						<description>Gasisem un citat care sper sa se potriveasca topicului. "... există o putere extrem de bine organizată, subtilă, completă, pătrunzătoare, care te condamnă doar pentru că îndrăzneşti să respiri."Si nu degeaba am mentionat masoneria in acest topic.Sunt multi pretinsi masoni care conduc lumea."SOCIETĂŢILE SECRETE ŞI NOUA ORDINE MONDIALĂ Cea mai veche societate secretă este Frăţia Şarpelui, denumită şi Frăţia Dragonului, care mai există şi astăzi sub alte numeroase denumiri. Frăţia Şarpelui este devotată păzirii cu străşnicie a "secretului timpurilor" şi recunoaşterii lui Lucifer ca fiind, în viziunea lor diabolică, în mod complet fals, unicul Dumnezeu. Dacă nu credeţi în Lucifer sau Satana, trebuie să înţelegeţi că există o mare masă de oameni care nu gândeşte ca voi. Unii nu cred în rasism, dar sunt milioane care cred, iar felul în care acţionează aceştia, bazându-se pe ceea ce cred, ne va afecta şi pe noi. Este foarte clar că manipularea religioasă a jucat întotdeauna un rol foarte important în cadrul acestor organizaţii. Majoritatea pretind (în mod evident fals) că sunt în legătură cu o sursă superioară, divină (ei fiind de fapt în legătură cu forţe satanice).        Secretele acestor grupuri sunt atât de profunde, încât numai cei aleşi, care sunt foarte puţini, au voie să le cunoască şi le pot înţelege. Aceşti oameni pretind că îşi folosesc cunoştinţele în beneficiul omenirii. Dar noi cum putem şti dacă este aşa sau nu, odată ce totul este ţinut în cel mai mare secret? Din fericire, unele dintre aceste secrete au devenit publice............................................De fapt, societăţile secrete oglindesc multe faţete ale vieţii de zi cu zi. Întotdeauna există grupuri exclusive de persoane care sunt sau din care urmează a fi racolaţi viitorii membri. Acest lucru, secret sau nu, este valabil pentru întreaga omenire; exemple sunt multe - echipele de fotbal, cluburile particulare, etc. Importantă este şi folosirea unor anumite semne, parole şi alte unelte din arsenalul "secret", care dintotdeauna au fost esenţiale, în orice organizaţie, de oriunde. De asemenea, important este motivul, care justifică existenţa societăţii respective. Poate fi orice, dar caracteristica principală este fraternitatea între membrii aceleiaşi organizaţii. Camaraderia este foarte importantă. Să împărtăşeşti cu cineva greutăţi, secrete, sunt sentimente care provoacă stări de febrilitate şi fiori. Nimeni dintre cei care s-au confruntat cu rigorile unei unităţi militare nu va uita sentimentul special de camaraderie, de fraternitate chiar, ca victime ale unui sergent isteric sau ale unui comandant de companie extrem de sever. Este un sentiment aparte. Cea mai de efect armă a oricărei societăţi secrete este ritualul şi mitul care înconjoară iniţierea. Aceste ceremonii au o semnificaţie deosebită pentru participanţi.......................................Majoritatea societăţilor secrete sunt considerate a fi antisociale; se presupune că ar conţine elemente care pot provoca răul comunităţii. Comunismul şi fascismul sunt în multe ţări societăţi secrete, unde sunt interzise prin lege. În SUA, partidul nazist şi Ku Klux Klan-ul sunt societăţi secrete care nu sunt interzise prin lege, dar care, odată ieşite la lumină, provoacă dezgustul publicului. Însă activităţile lor sunt uneori ilegale, ceea ce impune păstrarea secretului în ceea ce priveşte numărul şi numele membrilor.         Druizii şi Yezidis-ii din Siria şi Irak considerau că arabii sunt o societate secretă care s-a dedicat cuceririi lumii. Astăzi, arabii cred la fel despre evrei. .......................................Multe dintre aceste încercări au avut succes,  dar nu şi durabilitate. Dorinţa omului de a face parte dintr-un anume electorat este puternică, atât de puternică încât nu poate fi distrusă de nimic. Acesta este unul dintre "secretele" societăţilor secrete. Iată care este baza lor politică - cunoscând acest principiu, liderii ştiu cum să acţioneze pentru a fi ovaţionaţi şi aplaudaţi de public. Cetăţenii adoră să voteze, indiferent dacă este vorba de afacerile de zi cu zi, legi sau activităţi sociale. Dorinţa cea mai adâncă a multora este de a putea să se spună despre ei: "face parte din acest electorat".        Una din cele mai importante societăţi secrete  străvechi, amintită anterior, este Frăţia Şarpelui sau a Dragonului (dragonul şi şarpele sunt simboluri care reprezintă cunoaşterea limitată, lipsită de suflet).  Părintele acestei cunoaşteri care îl îndepărtează pe om de Dumnezeu este Lucifer, cunoscut în cadrul acestei societăţi satanice şi ca “Purtătorul Luminii”. ......................Primul secret care trebuie înţeles este că membrii societăţilor secrete cred că sunt unicele “minţi luminate” din lume. De asemenea, cred că aceste minţi le aparţin doar lor, în exclusivitate. Mini-dizertaţia filozofică ce urmează reprezintă punctul de vedere clasic al unei societăţi secrete asupra umanităţii: "Când o persoană care posedă un intelect puternic se confruntă cu o problemă a cărei rezolvare necesită anumite capacităţi superioare de gândire, îşi păstrează echilibrul intelectual şi încearcă să găsească o soluţie, adunând cu răbdare faptele necesare soluţionării chestiunii respective. Pe de altă parte, o persoana imatură, când se confruntă cu o problemă similară, se simte copleşită. În timp ce prima persoană are posibilitatea de a găsi cheia rezolvării misterului propriului destin, ultimul trebuie condus înspre cireadă şi acolo să i se explice totul, în cel mai simplu limbaj. Precum oile, oamenii sunt total dependenţi de păstor. Intelectul superior cunoaşte adevărurile misterioase, esoterice, spirituale. Maselor li se oferă doar interpretări simple. În timp ce masele venerează cele cinci simţuri, cei aleşi observă şi recunosc în prăpastia dintre cele două categorii concrescenţele simbolice ale marilor adevăruri abstracte..............................Trei dintre cele mai vechi societăţi secrete care pot fi regăsite  în lumea de azi sunt Cultul lui Roshaniya, Cultul lui Mithras şi, echivalentul acestora, Creatorii. Acestea au multe în comun cu francmasonii, la fel ca şi cu multe alte ramuri ce derivă din Iluminaţi. De exemplu au în comun cu Frăţia francmasonică renaşterea simbolică într-o viaţă nouă, fără să mai fie nevoie ca membrii să treacă prin portalul morţii pentru iniţiere; titlul de Master Mason se obţine după faze de iniţiere cum ar fi "Leul" şi "Muşcătura Leului"; apoi au mai fost adăugate trei grade care sunt identice cu ritualurile masonice antice: Scara celor şapte trepte, Numai bărbaţii şi Ochiul atotvăzător.        De un interes aparte este societatea puternică din Afganistan care în vremurile de demult era denumită Roshaniya (Luminaţii). În istorie se fac referinţe la acest cult mistic încă din timpurile Casei Înţelepţilor de la Cairo. Principalele ţeluri ale acestui cult erau: abolirea proprietăţii particulare; eliminarea religiei; eliminarea statelor; credinţa că "iluminarea" emană din "Fiinţa Supremă" (care este pentru ei Lucifer), care dorea o clasă de oameni care să ducă la bun sfârşit misiunea de organizare şi direcţionare a lumii; credinţa într-un plan prin care să se modeleze sistemul social mondial, mai întâi prin preluarea controlului asupra celorlalte ţări, una după cealaltă şi credinţa că, după ce atinge cel de-al patrulea grad, persoana respectivă poate comunica direct cu sfătuitorii necunoscuţi  (entităţile satanice) care, de-a lungul veacurilor, şi-au împărtăşit cunoştinţele celor iniţiaţi. Nu este greu să se recunoască, din nou, Frăţia francmasonică........................  Auziţi cumva ecourile partidului nazist, ale partidului comunist, ale extremei de dreapta şi ale extremei de stânga? Ceea ce trebuie menţionat neapărat este faptul că, atât liderii de dreapta cât şi cei de stânga sunt persoane care au fost şi încă mai sunt iluminişti sau membri ai Frăţiei. Indiferent dacă se pretind a fi creştini sau evrei sunt şi au fost întotdeauna internaţionalişti şi luciferici. Nu sunt loiali nici unei naţiuni, deşi, atunci când a fost cazul, s-au folosit de idealul de naţionalism pentru a-şi atinge scopurile. Unica lor preocupare este să câştige din ce în ce mai multă putere economică şi politică. Obiectivul ultim al acestor lideri (ai ambelor grupuri) este identic. Sunt hotărâţi să câştige pentru sine controlul bogăţiilor, al resurselor naturale şi al omenirii - al întregii planete. Intenţionează să transforme lumea întreagă într-un unic stat - în concepţia lor, stat totalitarist, luciferic. În derularea acestui proces vor elimina toţi creştinii. Tocmai aţi aflat unul, dar numai unul, dintre marile mistere ale societăţilor secrete............................S-a insinuat că organizaţiile francmasonice au fost infiltrate de “Iluminaţi” în timpul "domniei" lui Weishaupt - simple speculaţii. Ideologia  francmasonică  a avut întotdeauna la bază esenţa ideologiei iluminaţilor; acesta este motivul pentru care francmasonii au fost deschişi faţă de membrii grupului Weishaupt şi i-au primit, de bunăvoie, în rândurile lor.         Nu se poate să credem cu adevărat că francmasonii, dacă erau o simplă organizaţie fraternă, ar fi riscat totul, inclusiv propriile vieţi, ascunzându-i pe proscrişii “iluminaţi”, condamnaţi de toate monarhiile europene. Autorii francmasoni au fost cei care au perpetuat mitul conform căruia Adam Weishaupt a fost fondatorul organizaţiei “Iluminaţii” şi că, odată cu lichidarea lui, “lluminaţii” erau distruşi pentru totdeauna.        În 1826, un francmason american, Hiram Abif, a scris o carte, "Ilustrări francmasonice", în care a dezvăluit mai multe secrete masonice. Unul dintre secretele pe care le-a dezvăluit este tocmai ultimul mister din vârful piramidei masonice - venerarea lui Lucifer.         Mai târziu, s-a aflat că  Hiram Abif a fost asasinat cu bestialitate.Hiram Abif reprezenta inteligenţa, libertatea şi adevărul şi de aceea el a fost lovit mai întâi în gât, ceea ce reprezintă înăbuşirea dreptului la cuvânt, practicat de biserică; apoi a fost lovit în inimă cu un pumnal, ceea ce reprezintă îngrădirea libertăţii credinţei de către Stat; în cele din urmă, a fost lovit în cap cu o bâtă, aceasta reprezentând respingerea intelectului superior de către mase. Astfel, francmasoneria pune semnul egal între biserică, stat şi mase, le conferă caracteristici cum ar fi: tirania, intoleranţa şi ignoranţa.   William Morgan a dezvăluit că francmasonii au făgăduit în mod solemn că se vor  răzbuna pe Hiram Abif şi vor submina biserica, statul şi libertatea maselor.................Probabil că cea mai celebră lojă masonică este Propaganda Due (P2), din Italia. Grupul a fost implicat în toate acţiunile negative, de la mită şi şantaj, la asasinate. P2 are legatură directă cu Vaticanul, cu Cavalerii de la Malta şi cu Central Informations Agency (C.I.A.) S.U.A.. Este puternică şi periculoasă. Loja  P2 a reuşit să se infiltreze în Vatican, unde a dat o lovitură de o semnificaţie înfricoşătoare: Papa Clement al V-lea a ridicat interdicţia împotriva francmasoneriei. Mulţi dintre membrii Vaticanului sunt acum francmasoni.        Afirmăm cu cea mai mare convingere că francmasoneria este una dintre cele mai periculoase (chiar putem spune satanice) organizaţii de pe acest pământ. Masonii sunt participanţii principali (chiar dacă par, aparent, ca fiind împărţiţi în mai multe tabere) în jocul luptei pentru dominare a acestei planete.        Gradul 33 al francmasoneriei este împărţit în două. O parte conţine esenţa Luciferică - “lluminaţii” şi cealaltă este alcătuită din cei care par a nu şti nimic despre “lluminaţi”.         Ofiţerii de informaţii  care lucrează în Serviciul Secret de Informaţii al Marinei Militare Americane sunt masoni.        Şi CIA are informatori infiltraţi adânc în interiorul Vaticanului. Puteţi să citiţi mai multe despre aceasta în lucrările: "Sângele Sfânt, Pocalul Sfânt" şi "Moştenirea Mesianică", ambele de Baigent, Leigh &amp; Lincoln. În "Moştenirea Mesianică", între paginile 343 şi 361, puteţi citi despre alianţa puterilor din care a rezultat guvernul mondial secret. Majoritatea membrilor francmasoni nu ştiu că “lluminaţii” practică ceea ce este cunoscut de ei ca "Secretul secretului", sau crearea unor organizaţii secrete în cadrul organizaţilor statale existente.  Credem că toate societăţile secrete care practică ritualuri, au grade de iniţiere şi îşi consideră membrii "iluminişti", sunt ramuri ale vechii organizaţii “lluminaţii”. Ţelul lor este de a stăpâni lumea. Doctrina acestor grupuri nu este democraţia sau comunismul, ci este o formă de fascism. Doctrina lor este socialismul totalitarist. Trebuie să începeţi să gândiţi corect. “lluminaţii” nu sunt comunişti, dar unii comunişti sunt “lluminaţi”.         Monarhismul (teza) a înfruntat democraţia (antiteza); a rezultat formarea comunismului şi a Ligii Naţiunilor (sinteza). Democraţia şi comunismul (teza) au înfruntat fascismul (antiteza); a rezultat o organizaţie şi mai puternică - Naţiunile Unite (sinteza). Capitalismul (teza) înfruntă acum comunismul (antiteza) şi rezultatul va fi Noua Ordine Mondială, socialismul totalitarist (sinteza).        În raportul din 1953 al Comitetului Californian de Investigaţii al Senatului se afirma că: "aşa-numitul comunism modern reprezintă aparent aceeaşi conspiraţie mondială ipocrită care are ca scop distrugerea civilizaţiei, fundamentat pe baza principiilor iluministe, care au apărut la lumina zilei în coloniile noastre, în momentul critic de dinaintea adoptării Constituţiei". Senatul californian a înţeles: comunismul este opera iluminiştilor. Dar nu a înţeles faptul că şi Consiliul pentru Relaţii Externe şi Comisia Trilaterală sunt tot opera iluminiştilor. TREBUIE să începem să gândim corect. Duşmanul nu este comunismul, ci duşmanii sunt iluminiştii. COMUNIŞTII NU VOR AVEA O SOARTĂ MAI BUNĂ CA A NOASTRĂ, ÎN MOMENTUL ÎN CARE SE VA INSTAURA NOUA ORDINE MONDIALĂ.      O altă conexiune între Vatican şi Francmasoneria mondială este “Grupul Bilderberg”, organizat în 1952 şi numit astfel după hotelul în care a avut loc prima lor întâlnire secretă, în 1954; omul care a organizat “Grupul Bilderberg”, prinţul Bernhard de Olanda, are drept de veto faţă de alegerile papale ale Vaticanului. Pretextul folosit de prinţul Bernhard pentru a avea această putere de veto este acela că familia lui (Habsburg) descinde din împăraţii romani. Prinţul Bernhard este şi liderul “Familiilor Negre” (o altă grupare francmasonică, formată din cele mai bogate 300 de familii ale lumii) şi se pretinde a fi descendent din Casa lui David, ceea ce înseamnă că poate afirma că este rudă cu Iisus. Prinţul Bernhard, cu ajutorul CIA, a adus organizaţia francmasonică “Iluminaţii” în faţa publicului, sub denumirea de “Grupul Bilderberg”.         ”Grupul Bilderberg” este constituit din cei mai puternici industriaşi, oameni de stat, bancheri şi intelectuali, care se întâlnesc în cadrul unei conferinţe pentru a discuta despre “afacerile” mondiale. Aceste întâlniri cu caracter informativ,  reprezintă ocazia liderilor internaţionali de a se întâlni şi de a pune la cale afaceri importante, care au un caracter secret. Biroul principal se află în Elveţia, singura ţară europeană care nu a fost invadată şi bombardată niciodată în timpul primului şi celui de-al doilea război mondial. Elveţia este locul unde se află concentrată puterea mondială. Ţelul “Grupului Bilderberg” este o lume unică cu un guvern  totalitarist şi un sistem economic centralizat.                                                                                                                             Nucleul organizaţiei “Grupul Bilderberg” este reprezentat de trei comitete, fiecare format din treisprezece membri. Astfel inima Grupului Bilderberg este constituită din 39 de membri. Cele trei comitete sunt alcătuite exclusiv din membrii selectaţi din toate organizaţiile francmasonice. Acest comitet îşi are sediile în Elveţia şi hotărăşte cine este invitat la conferinţa anuală şi ce fel de politici şi planuri vor fi discutate. Fiecare propunere sau plan care a fost discutat în cadrul conferinţelor anuale ale “Grupului Bilderberg” au fost puse în practică în perioade de maximum doi ani. “Grupul Bilderberg” direcţionează "războiul silenţios" (informaţional) care a fost declanşat pentru a instaura Noua Ordine Mondială.                     Cel puţin o dată pe an, poate chiar de mai multe ori, două submarine nucleare se întâlnesc pe o bază construită sub calota polară de gheaţă. Acolo reprezentanţii Uniunii Sovietice se întâlnesc cu Comitetul politic al “Grupului Bilderberg”. Ruşii primesc scenariul pentru viitoarele mişcări. Problemele de pe agenda de zi includ eforturile combinate de a finaliza programul spaţial secret de guvernare, Alternativa 3 (există anumite fotografii ale NASA, în care se văd clar imaginile bazei lunare din craterul Copernicus). Această metodă de întâlnire este unicul mod de a păstra secretul, departe de interceptări şi microfoane.         Un program documentar al televiziunii BBC, numit "Raport Ştiinţific" a dezvăluit aceste fapte,  dar peste nici două zile, postul a dezminţit veridicitatea faptelor prezentate. Dezminţirea conţinea afirmaţia că reportajul a fost ficţiune. "Raport Ştiinţific'' este un program documentar extrem de respectat în Marea Britanie. Niciodată, în întreaga existenţă a acestui post, nu a existat vreun alt caz de dezminţire. Înainte de a apare pe post, fiecare subiect este analizat în parte şi explorat în cele mai mici amănunte.         Informaţiile prezentate în acest material urmăresc să avertizeze oamenii de pericolul reprezentat de Francmasoneria mondială, prezentând conexiuni între fapte aparent disparate, punând într-o altă lumină (cea reală) situaţia critică prin care trece lumea acum. " LINK</description>
						</item>
						<item rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?65683.post">
						<title>Re: NWO</title>
						<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?65683.post</link>
						<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
						<dc:creator>Stel</dc:creator>
						<dc:subject></dc:subject>
						<description>Buna dimineata, micuta! Vezi ca ai gresit topicul. Remarca asta era sa fie pentru topicul cu masoneria. Asta este NWO.Dar pentru linistea ta, DA, AI DREPTATE! Nu aratam cu degetelul spre Masonerie in ansamblul ei. De fapt, aici nu prea am vorbit despre masonerie, cel mult intr-un mod implicit. Dar, vezi tu?, ca masoneria asta, fiind un sistem dictatorial/autoritar, poate deveni un instrument foarte periculos daca ajunge in mainile ... cui nu trebuie. Asa se explica si luptele pentru putere din interiorul masoneriei. Este foarte important CINE DETINE CONTROLUL asupra organizatiei...</description>
						</item>
						<item rdf:about="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?65680.post">
						<title>Re: NWO</title>
						<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?65680.post</link>
						<dc:date>2026-06-14T03:27:21+03:00</dc:date>
						<dc:creator>0050</dc:creator>
						<dc:subject></dc:subject>
						<description>Trebuie inteles faptul ca nu intreaga masonerie este "vinovata" pentru ceea ce se intampla cu Romania sau cu alte state.</description>
						</item>
				</rdf:RDF>