﻿<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
				<!-- generator="e107" -->
				<!-- content type="Forum / topic" -->
				<rss  version="2.0" 
					xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/" 
					xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
					xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
					xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"

				>
				<channel>
				<title>Proiect SEMPER FIDELIS : Forum / topic</title>
				<link>https://www.semperfidelis.ro/</link>
				<description></description>

<language>en-gb</language>
				<copyright>©  2006-2015 Proiect SEMPER FIDELISSite protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.var sc_project=1336027; <br />var sc_invisible=0; <br />var sc_security="58a90296"; <br /></copyright>
				<managingEditor>proiect@nospam.com (Daniela)</managingEditor>
				<webMaster>proiect@nospam.com (Daniela)</webMaster>
				<pubDate>Tue, 16 Jun 2026 20:20:19 +0300</pubDate>
				<lastBuildDate>Tue, 16 Jun 2026 20:20:19 +0300</lastBuildDate>
				<docs>http://backend.userland.com/rss</docs>
				<generator>e107 (http://e107.org)</generator>
				<sy:updatePeriod>hourly</sy:updatePeriod>
				<sy:updateFrequency>1</sy:updateFrequency>

				<ttl>60</ttl>
<atom:link href="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/rss_menu/rss.php?8.2.12318.15" rel="self" type="application/rss+xml" />

					<image>
					<title>Proiect SEMPER FIDELIS : Forum / topic</title>
					<url>https://www.semperfidelis.ro/e107_images/button.png</url>
					<link>https://www.semperfidelis.ro/</link>
					<width>88</width>
					<height>31</height>
					<description></description>
					</image>
<item>
<title>Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Acelasi subiect,2 jurnalisti.<br />http://www.tolo.ro/2008/03/20/razboaie/<br />http://www.gardianul.ro/2008/03/22/editorial-c27/ce_inseamna_sa_fii_ciugulit_de_vulturi_in_afganistan-s111237.html<br /><br />Tolontan "Tribuna de Sus se goleşte agale. Se dau greu duşi. Că ne trece viaţa, nu e mare lucru. Că ne trece moartea, asta chiar că e greu de suportat!<br /><br />La Qalat vin zorii roşiatici ai Asiei. Aceiaşi pe care i-a văzut şi Alexandru Macedon. Ar Ce încheiere rotundă ar fi asta: “O întrebare se aude într-unul dintre paturi: … ştiţi ce-a fost la Rapid - Steaua?”. Dar nimeni nu întreabă nimic. Bărbaţii au adormit. Războiul lor e real."<br /><br />Ivanciuc : "El a fost meserias, militar cu contract, aproape mercenar. Nu s-a jertfit pentru Romånia, ci pentru propriile lui interese, pentru familia dumneavoastra, indurerata doamna."<br /><br />Nu veau sa-si imagineze cineva ca incerc macar sa fiu obiectiv pe un astfel de subiect.E inutil ca cineva sa-i explice domnului Ivanciuc de ce mor militarii nostri in Afghanistan.Nu ar intelege pentru ca "valorile" domniei sale sunt altele.]]></description>
<pubDate>Sun, 23 Mar 2008 21:11:24 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Un tampit]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Mon, 24 Mar 2008 01:41:29 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Ivanciuc pare sa cunoasca bine mercenarii, poate tocmai pentru ca si el pare a fi unul din ei, un mercenar al presei. Poate ar trebui sa isi vada de presa lui, sa nu isi mai dea cu parerea despre ceva ce el nu cunoaste, patriotismul si valoarea umana. Intr-adevar, un "jurnalist".]]></description>
<dc:creator>AKM</dc:creator>
<pubDate>Mon, 24 Mar 2008 01:56:38 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[E usor a scrie ... cand nimic nu ai a spune ...<br />Toti romanii care au cazut in lupta in al II-lea RM, dincolo de granitele Romaniei, sunt in aceasi situatie ...<br /> "Ce-i mana pe ei in lupta ... "<br />Afirmatii fara subiect, fara obiect, pentru a vinde o gazeta ... si se mai dau si putere in stat ...]]></description>
<dc:creator>dorobant</dc:creator>
<pubDate>Mon, 24 Mar 2008 22:29:58 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[mihai, ca si pe umerii altor "jurnalisti", epoletii lui Ivanciuc stau strimb si afecteaza judecata.... pe de alta parte, nici cu Tolontan nu ne e rusine de multe ori... din pacate, toata presa e asa...]]></description>
<dc:creator>ex-ad</dc:creator>
<pubDate>Wed, 26 Mar 2008 23:17:09 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[o intrebare !<br /><br />daca mercenarii lupta (si citeodata mor) pentru bani, si ostenii patriei lupta (si citeodata mor) pentru a apara idealuri, si daca idealurile pentru care ei lupta in lumea larga sunt acelea de a apara valorile democratice, drepturile omului, libertatea si egalitatea, de ce nu vin inapoi acasa sa le cucereasca initi pentru noi, cetatenii acestei tari (care nu purtam arme si chiar si pentru aceia care le poarta), si sa plece inapoi dupa ce vom ajunge sa putem trai noi in acea lume pentru care merita sa mori creeind-o pentru altii aiurea in lume ?]]></description>
<dc:creator>om simplu</dc:creator>
<pubDate>Thu, 27 Mar 2008 15:41:42 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[pt ca si ostenii patriei care lupta (si cateodata mor) pentru a apara idealuri,lupta indirect tot pentru bani.pentru ca la capatul acelor idealuri sunt intotdeauna BANII.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Thu, 27 Mar 2008 17:16:11 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Poate k si mercenarii si ostenii (unii macar) sunt 'acolo' pentru a face bani...bani cu ajutorul carora vor putea 'lupta' aici, in RO, pentru cucerirea acelor 'valori' de care spui om simplu...!]]></description>
<dc:creator>ronin</dc:creator>
<pubDate>Thu, 27 Mar 2008 18:12:52 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Militarul roman (MIRA, SRI, SPP, MAp, etc. ... ) este ranit (mort) la datorie, pe stadion, in Kosovo, Iraq, la stins incendiul, Afganistan, la colt de strada, si oriunde il trimite datoria, patria si jJURAMANTUL . <br />Nu este nici o diferenta intre cel din Afganistan si cel de pe stadion, si unul si celalalt sunt in misiune.]]></description>
<dc:creator>dorobant</dc:creator>
<pubDate>Thu, 27 Mar 2008 22:30:46 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[nu m-ati convins.<br /><br />nu de banii aia, si nu despre cindva undeva etc., vorbeam.<br /><br />vorbeam de astazi.<br /><br />care sunt acele valori pe care ostasii patriei fie ei la SRI MApN STS Jandarmerie etc., le apara ?<br /><br />cum este posibil ca legea sa fie la mina unor infractori, coruptia sa fie politica de guvern promovata d primul ministru si alte etcuri., si noi sa luptam cu arma in mina oriunde, mai putin la noi acasa ?<br /><br />... nu despre salarii pentru plecat si nici despre intors pentru a face ceva vorbim ci despre cum este posibil ASTAZI, sa ne ingrijim cu atita dedicatie de lupte duse prin lume pentru ceea ce noi nu avem inca acasa ?<br />]]></description>
<dc:creator>om simplu</dc:creator>
<pubDate>Thu, 27 Mar 2008 22:59:45 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[om simplu> te intrebi retoric, nu? <br />ca doar stii mai bine decat altii ce inseamna interesul politic (la capatul caruia se afla bani si, de aici, putere).]]></description>
<dc:creator>me</dc:creator>
<pubDate>Thu, 27 Mar 2008 23:39:36 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Ai numi mercenari pe acei militari ce sunt in misiune prin Afganistan si Iraq este o tampenie,mercenarii sunt platiti,echipati.Asta in plan financiar,in plan moral suntem mercenari,razboiul impotriva terorismului este o inventie USA pentru a motiva incercarea de a controla resursele pe Orientul Mijlociu,s-ar putea sa nu le iasa.<br /> In Afganistan ce facem?Pazim agentii CIA sa colecteze opiumul si sa-l exporte.<br /> Se vorbea mai sus de instaurarea democratiei in Orient,democratie nu inseamna numai libertatea de exprimare si libera circulatie,inseamna in primul rand asigurarea unor conditii minime de viata ,o alimentare sanatoasa,un acoperis deasupra capului,siguranta cetateanului.Ce au facut tovarasii americani impreuna cu aliatii lor ,printre care si noi romanii,au reusit sa distruga un stat si ma refer la Iraq ,pentru un om,Sadam Hussein.Ca un paradox,noi romanii am participat si la constructia Iraq-ului in regimul Sadam.]]></description>
<dc:creator>Doru</dc:creator>
<pubDate>Fri, 28 Mar 2008 01:53:51 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[In aceste zile asistam la cele mai adevarate accente de dictatura in Romania,nu ai voie sa te manifesti deloc impotriva NATO,poate ca inscriptiile ANTI NATO sunt incorecte, corecte ar fi incriptii de genul JOS IMPERIALISMUL AMERICAN ,nu este un slogan invechit este o realitate.<br />]]></description>
<dc:creator>Doru</dc:creator>
<pubDate>Fri, 28 Mar 2008 02:02:49 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[It's not FASCISM when we do it !...]]></description>
<dc:creator>AKM</dc:creator>
<pubDate>Fri, 28 Mar 2008 10:11:56 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Am semnat, ducem steagul NATO! nu mai putem sa iesim de sub el . Asta este, am votat, avem ce am votat ...]]></description>
<dc:creator>dorobant</dc:creator>
<pubDate>Fri, 28 Mar 2008 22:56:45 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[doru,cei mai mari critici ai povestii irakiene tot americanii sunt("Here's an analogy, perhaps a strange, strained analogy. Let's suppose you were mugged on a street in your neighborhood and you had no idea who the mugger was. You may be suspicious, but you weren't sure. But there was another neighbor you didn't like. You'd had a lot of quarrels with him, and so you decide, "I'm going to solve this problem because I'm going to go burn down that neighbor's house." There's no connection. That's how I equate going after Iraq for what happened on 9/11 or trying to make that case." General Van Riper).<br />]]></description>
<dc:creator>mihai</dc:creator>
<pubDate>Sat, 29 Mar 2008 01:35:23 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Totul este perfectibil,cred ca NATO ar trebui reformata,avand in vedere ca marea majoritate a statelor membre sunt europene organizatia ar trebui sa se ocupe mai mult de securitatea europeana si mai putin sa fie o anexa a politicii expansioniste  americane.]]></description>
<dc:creator>Doru</dc:creator>
<pubDate>Sat, 29 Mar 2008 00:48:52 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[ex-ad- N-as vrea sa abordez problema din punct de vedere moral,pentru ca toti suntem oameni(chiar si unii pe care ii credeam boieri-cazul Stolnici).<br />Ce-ai cu Tolontan? E ziarist veritabil,stie sa-si faca meseria.Daca suntem de acord sau nu cu opiniile pe care si le exprima in articole,e vb de preferinte personale,insa isi face bine temele,nu considera capitolul "verificarea informatiilor" la optionale.Omu' este fair play si are puterea sa recunoasca atunci cand se insala.Iar ca analist media cred ca este foarte bun.<br />Cred ca datul cu parerea despre ziaristi este foarte accesibil,mai ales ca multi dintre noi suntem cititori cu experienta (si nu trebuie sa stii sa insiropezi blaturi ca sa iti dai cu parerea daca un tort e bun sau nu,vorba unei femei destepte).]]></description>
<dc:creator>mihai</dc:creator>
<pubDate>Mon, 31 Mar 2008 01:32:23 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Mihai,imi pare rau,dar nu pot sa fiu de acord cu tine.Intr-adevar nea Tolo pare ceva mai rasarit decat restu tembelilor din presa,dar si el are microbul "Gica contra" activ.Ca si toti jurnalistii,si el are tot timpul ceva de bagat de vina.Indiferent cine ce si cum face,nea Tolo gaseste o alta varianta mai buna,mai corecta,mai exacta.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Mon, 31 Mar 2008 01:44:50 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Jurnalisti si "jurnalisti"</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</link>
<description><![CDATA[Am intrebat la cele doua redactii ale ziarelor in cauza, nici una din ele nu a raspuns ... Am intrebat la ziaristii in cauza, nici unul din ei nu a raspuns. Am asteptat 2 saptamani. Raspunsul nu a venit.<br />Intrebarea a fost simpla - de ce nu va publicati pozitia OFICIALA impotriva apartenentei Romaniei la NATO si la UE, daca va exprimati "OPOZITIA" impotriva mortii soLdatilor romani sub steagul NATO si UE!<br />Atitudinea se numeste OPORTUNISM jurnalistic, IPOCRIZIE si DEMAGOGIE!<br />Departe de ei intentia de a informa corect, justificat si impartial. Totul este la comanda politica si pe bani ... <br />Presa nu este, nu a fost si nu va fi putere in stat, doar o unealta a celor puternici]]></description>
<dc:creator>dorobant</dc:creator>
<pubDate>Sun, 06 Apr 2008 20:07:44 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12318</guid>
</item>


				</channel>
				</rss>