﻿<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
				<!-- generator="e107" -->
				<!-- content type="Forum / topic" -->
				<rss  version="2.0" 
					xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/" 
					xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
					xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
					xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"

				>
				<channel>
				<title>Proiect SEMPER FIDELIS : Forum / topic</title>
				<link>https://www.semperfidelis.ro/</link>
				<description></description>

<language>en-gb</language>
				<copyright>©  2006-2015 Proiect SEMPER FIDELISSite protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.var sc_project=1336027; <br />var sc_invisible=0; <br />var sc_security="58a90296"; <br /></copyright>
				<managingEditor>proiect@nospam.com (Daniela)</managingEditor>
				<webMaster>proiect@nospam.com (Daniela)</webMaster>
				<pubDate>Sun, 14 Jun 2026 03:24:40 +0300</pubDate>
				<lastBuildDate>Sun, 14 Jun 2026 03:24:40 +0300</lastBuildDate>
				<docs>http://backend.userland.com/rss</docs>
				<generator>e107 (http://e107.org)</generator>
				<sy:updatePeriod>hourly</sy:updatePeriod>
				<sy:updateFrequency>1</sy:updateFrequency>

				<ttl>60</ttl>
<atom:link href="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/rss_menu/rss.php?8.2.12343.15" rel="self" type="application/rss+xml" />

					<image>
					<title>Proiect SEMPER FIDELIS : Forum / topic</title>
					<url>https://www.semperfidelis.ro/e107_images/button.png</url>
					<link>https://www.semperfidelis.ro/</link>
					<width>88</width>
					<height>31</height>
					<description></description>
					</image>
<item>
<title>Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<span style='color:#cc0099'><strong class='bbcode bold'>Intra SRI in era spionilor “psy”?</strong></span><br /><br />Pe site-ul www.interesulpublic.ro am gasit un articol interesant, in limba engleza: “Romanian Intelligence Service creates parapsychology department”. Articolul se poate citi la acest link<br /><br /><br /><br />Cica Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psi”. Normal ca nimeni nu sufla vreo vorba, chiar daca e asa sau nu. O sa aiba SRI-ul cateva zeci de milioane de euro pe an pentru un asemenea program??? Sansele sunt infime. Maidegraba cred ca ii lasa pe ceilalti (serviciile adverse) sa creada ca si Romania are asa ceva…<br /><br />Incepand cu anii `70 cercetarile americanilor in acest domeniu au dat rezultate deosebite. Tehnicile poarta numele de Remote Viewing si pot fi invatate de catre oricine. Persoanele cu abilitati deosebite au o rata de aparitie care este cam la fel peste tot si - este adevarat - invata mai repede, desi pot intampina probleme tocmai pentru ca s-au obisnuit in timp cu o anumita tehnica. Persoanele obisnuite pot sa faca si ele lucruri neobisnuite dar cu antrenament.<br /><br />Ideea de baza este ca, in ciuda limitelor noastre vizibile, de fapt, suntem cu totii uniti, suntem o energie fara limita; toate lucrurile fiind interconecate, evident, comunica intre ele. Daca “vad” ca o persoana care trece pragul restaurantului cu mine odata vrea ciorba de burta sunt un spion “psy”? sau daca vad cu ochii mintii ce-a mancat colega mea cu o seara inainte? Nu! Sunt mii de exercitii pe care trebuie sa le parcurgi; toata munca de formare dureaza cam doi ani.<br /><br /><br />In Statele Unite exista chiar experti specializati: unii sunt pur si simplu niste aparate vii de radiografiat - isi folosesc aceste capacitati in medicina, altii se specializeaza in gasirea comorilor pierdute, altii se specializeaza in gasirea raufacatorilor - ajutand astfel politia. Mai exista, bineinteles, experti RV specializati in business intelligence. Acestia din urma pot afla informatia confidentiala a competitorului de pe piata cand aceasta nici macar nu a depasit “granita” creierului managerului de strategie.<br /><br />Rezultatele pot fi de-a dreptul remarcabile. Poti vedea “tinte” de la celalalt capat al globului cu lux de detalii, desi nu ai fost niciodata pe acolo iar ele sunt ascunse de ochii oamenilor obisnuiti. Problema nu este sa inveti aceste tehnici, ci sa scapi de ele, dupa ce ajungi sa vezi imagini cu ce gandesc oamenii de langa tine si sa le auzi gandurile… Este ca si cum ai trai fara piele, devine chiar dureros pentru ca esti invadat de tot ceea ce este in jur. Ramai cu sechele! La fel ca si veteranii razboiului din Vietnam.<br /><br />Si inca ceva! Chestia este ca nici un stat nu este interesat sa formeze experti “psy” pentru un alt stat. Iar daca o face, trebuie sa fim convinsi ca strecoara “chei”, anumite comenzi, astfel incat instructorii sa aiba acces la informatia procesata de ucenici (adica de expertii din statul care i-a trimis la formare), ceea ce - in definitiv - este tot munca de intelligence, spionaj mai elegant. Plus faptul ca pe aceste cai nevazute poate calatori nu doar informatia ci si binele ori maleficul odata cu ea. O persoana dintr-un punct al lumii poate imbolnavi chiar foarte grav o persoana de la mii de kilometri distanta. “Psy” nu este decat o alta dimensiune in care se duce razboiul de intelligence…<br /><br />Daca vrea si SRI-ul asemenea razboinici inseamna ca tinteste sus. Desi s-a trezit cam tarziu. Personal nu cred ca, intr-un timp rezonabil, eventualii spioni “psi” ai SRI-ului vor fi bagati in seama de catre conducere. Iar beneficiarii informatiilor Serviciului vor spune ca informatiile vin de la “nebunii aia”; astfel, in cazul in care se afla de formarea unui “departament psi”, pentru o perioada va scadea credibilitatea intregului Serviciu de Informatii. Va trece mult pana vor fi luati in serios. Se adauga faptul ca munca lor va fi greu cuantificabila. Isi vor bate capul in fel si chip cei din conducere ca sa-si dea seama cum ii vor plati si daca vor da crezare la ce spun “specialii”…<br />]]></description>
<pubDate>Tue, 25 Mar 2008 00:56:55 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Spionii PSI<br /><br /><br />În camera scufundata în întuneric, mintea barbatului se goleste încet de tot ceea ce îl înconjoara, iar gândurile începe sa-i alunece spre o cutie transparenta ce pluteste imponderabil în spatiu. Acum este pregatit sa patrunda într-o stare modificata a constiintei: cea de a patra dimensiune. <br /><br />Prin anii '70, astfel de imagini erau ceva obisnuit în bazele secrete ale Armatei Statelor Unite sau ale Uniunii Sovietice. În plin Razboi Rece, agentiile de spionaj investeau sume enorme în ceea ce ulterior avea sa se numesca fenomene PSI: perceptie extrasenzoriala (PE) si vedere la distanta (VD). <br /><br /><br />"Samani" si "fântânari"<br /><br />Guvernele au cochetat multa vreme cu ideea de a folosi facultatile metapsihice, extrasenzoriale, ale anumitor persoane ca instrument de obtinere a informatiilor. <br />Grecii aveau oracole, indo-americanii tineau la mare cinste samanii, iar despre israelitii din Vechiul Testament se spune ca l-ar fi folosit în scopuri paramilitare pe profetul Eliseu. <br /><br />Mai aproape de noi, în razboiul din 1918, armata ceha folosea asa-numitii "fântânari", care îsi foloseau clarviziunea nu doar pentru a gasi apa potabila, minele si capcanele, ci si pentru a raporta pozitiile inamice. <br /><br />În cel de-al doilea razboi mondial, a existat chiar o "batalie" pentru un metapsihic de origine poloneza, Wol Messing, folosit de Uniunea Sovietica si pe al carui cap Hitler fixase o recompensa impresionanta. <br /><br /><br />Experimentul Nautilus<br /><br />O data cu începerea Razboiului Rece, metodele PSI erau din ce în ce mai curtate. În februarie 1960, un articol din revista franceza "Science et Vie" a aprins mintile agentiilor de spionaj sovietice. <br /><br />Intitulat "Secretul lui Nautilus", articolul raporta folosirea în secret de catre americani a telepatiei pentru a comunica cu echipajul lui Nautilus, primul submarin nuclear, în timp ce acesta se afla sub calota de gheata arctica. <br /><br />Era, în mod clar, o izbânda. Telepatia aparea astfel ca un mijloc posibil de comunicare (singurul de altfel) cu un submarin care, în mod normal, trebuia sa iasa la suprafata si sa-si înalte antena radio pentru a trimite infomatii. <br /><br />Americanii au negat însa povestea cu Nautilus, afirmând ca submarinul se afla "pe uscat" în perioada presupuselor teste. Chiar si asa, "experimentul" nu a trecut neobservat de catre sovietici...<br /><br /><br />Contraofensiva rosie <br /><br />Pâna la aparitia articolului în cauza, rusii aveau un singur laborator de parapsihologie, la Catedra de Fiziologie a Universitatii din Leningrad, condus de Leonid Vasiliev, presedintele catedrei.<br /><br />"Impulsionat" de materialul de presa, acesta si-a concentrat munca asupra experimentelor de "influenta la distanta", prin care, de exemplu, o persoana cu puteri telepatice încearca sa adoarma o alta persoana aflata la distanta.<br /><br />Totodata, sovieticii au început sa înfiinteze mai multe centre de cercetari PSI pe care le-au finantat substantial. În 1968, la o conferinta din Moscova, parapsihologul sovietic Eduard Naumov anunta Vestul ca Marina Rosie repetase cu succes, pe un submarin propriu, întregul experiment Nautilus. <br /><br />Mai mult, cercetatorii sovietici pusesera la punct o metoda de captare telepatica a comunicatiilor metapsihice purtate între alte persoane si se spunea ca cheltuisera aproape 60 de milioane de dolari în acest sens. <br /><br /><br />Swann, cobaiul <br /><br />În 1970, a aparut în SUA o carte intitulata "Descoperiri legate de psihic, în spatele Cortinei de Fier", în care autorii - Sheila Ostrander si Lynn Schroeder - aratau cum sovieticii recrutasera cu frenezie clarvazatori sau copii-minune psihokinetici pentru lucra în domeniile spionajului, contraspionajului si securitatii. <br /><br />De asemenea, cei doi dadeau o lista cu 40 de orase sovietice în care se presupunea ca aveau loc experimente PSI. <br /><br />La auzul acestor vesti, americanii au decis ca e momentul sa treaca la contraofensiva. CIA si Pentagonul si-au îndreptat atentia spre Institutul de Cercetare Stanford - un imens rezervor de gândire stiintifica din Menlo Park, California. Acolo exista un fizician, dr. Hal Puthoff, care facuse publice unele experimente al caror subiect a fost Ingo Swann, un barbat capabi sa vada obiecte asezate în diferite ascunzatori. <br /><br />Puthoff parea candidatul ideal pentru a desfasura cercetarile PSI secrete sponsorizate de Guvern. <br /><br /><br />"Binecuvântarea" CIA<br /><br />CIA s-au hotarât sa-l finanteze pe Hal Puthoff cu 50.000 de dolari pentru opt luni de noi cercetari. Daca în aceasta vreme, Puthoff si Swann prezentau un fenomen PSI repetabil, atunci finantarile puteau continua. <br /><br />La început, puterile lui Swann nu evoluau asa cum se dorea. Capacitatile lui metapsihice pareau slabe, iar descrierile sale mai mult imaginatie decât realitate. Se parea ca cercetarile vor fi abandonate destul de repede. <br /><br />Numai ca Swan era un barbat la 39 de ani, ambitios si hotarât sa reuseasca. Asa ca a venit cu o propunere care a schimbat totul: în loc sa i se spuna tinta care trebuia vizualizata, spre exemplu un aerodrom sau o centrala, sa i se dea coordonatele geografice - longitudine si latitudine. <br /><br />Dupa zece zile si 100 de coordonate vizualizate, Puthoff a început, încetul cu încetul, sa fie convins ca Ingo Swann îsi folosea facultatile PSI pentru a obtine informatii chiar daca acestea nu erau foarte precise. <br /><br /><br />Pat Price<br /><br />Pentru o si mai mare exactitate a informatiei, Puthoff s-a gândit sa apeleze si la o alta persoana care dovedea calitati extrasenzoriale: Patrick (Pat) Price. Acesta avea 50 de ani si lucra pe post de comisar de politie într-o suburbie a Los Angeles-ului. <br /><br />Ambilor "metapsihici" li s-au dat aceleasi coordonate asupra carora au început sa se concentreze. Rezultatele au fost extraordinare. Era vorba despre o unitate secreta a Pentagonului, aflata în apropierea localitatii Sugar Grove, din West Virginia. Price a prezentat chiar si etichetele de pe mapele care se gaseau în fisierele din pereti. Oficialii de la Pentagon s-au aratat însa extrem de sceptici, banuindu-i pe cei doi ca au obtinut toate aceste date prin intermediul unor agenti din interiorul unitatii. <br /><br />Ca urmare, cei doi au primit coordonatele altei locatii. Descrierea facuta de Pat Price a fost urmatoarea: "Complex subteran, beton armat, usi din otel de tip glisant.... Vad niste heliporturi, beton... 30 mile nord fata de complex este o instalatie radar cu o parabolica mare si doua parabolice de locatie rapda. Noapte, baza este deservita în proportie foarte mare de femei". Curând, CIA a confirmat cele spuse de Price. Era o unitate sovietica situata în muntele Narodnaya, din nordul Uralilor. <br /><br />Spionii PSI americani îsi începusera cariera.<br /><br /><br />Spionaj la distanta<br /><br />În iulie 1974, Pat Price a descris si a desenat ceea ce "vazuse" la Semipalatinsk: un poligon subteran sovietic, destinat testarilor nucleare. Imaginile luate din satelit au aratat cât de precisa era descrierea facuta de Pat Price. Performanta lui a ramas una dintre probele cele mai puternice la dosarul reusitelor spionajului realizat prin perceptie extrasenzoriala. <br /><br />"Îmbatati" de succes, americanii au încercat apoi sa afle daca prin VD puteau afla amanunte despre armele pregatite de sovietici. Spionii la distanta au descris un submarin al Armatei Rosii, care ulterior s-a dovedit a fi celebrul "Taifun". Mai târziu, când spionajul clasic amercian a intrat în posesia unor detalii despre submarin, s-a constatat ca descrierea realizata prin perceptie extrasenzoriala fusese foarte aproape de adevar.<br /><br />Rezultatele cercetarilor pareau a demonstra ca fenomenul perceptiei extrasenzoriale nu era doar o banala operatiune de ghicire. Drept urmare, în proiectul intitulat "Star Gate - Poarta Stelara", au fost cooptate si alte persoane, barbati si femei, care manifestau capacitati extrasenzoriale, antrenându-se fonduri de zeci de milioane de dolari.<br /><br /><br />Studii stiintifice<br /><br />Pâna în 1998, mai mult de 1.000 de laboratoare din SUA au fost implicate în studii privitoare la perceptia extrasenzoriala si la posibilitatea vederii la distanta. Cercetarile, conduse dupa toate rigorile stiintifice, îsi propuneau sa înteleaga fenomenul în sine si modul în care acesta putea fi utilizat. <br /><br />Ipoteza stiintifica propusa pentru explicarea fenomenului PSI a fost ca persoanele capabile de VD intrau în contact telepatic cu o persoana care cunostea în detaliu locatia pusa sub observatie. Vederea la distanta presupunea, s-a spus, un emitator (cel care cunostea obiectivul) si un receptor aflat în laborator. Spionajul era posibil fara ca emitatorul sa stie ca gândurile îi erau citite.<br /><br />Studiile au semnalat însa si aspecte care erau în defavoarea folosirii VD în scopuri de spionaj: vederea unui spion la distanta nu era 100% corecta. Nici folosirea mai multor astfel de subiecti nu conducea la certitudinea ca obiectivul era riguros descris. De altfel, prin utilizarea VD, se obtineau informatii care, în majoritatea cazurilor, trebuiau interpretate de experti într-ale spionajului. În plus, spionii la distanta aveau probleme în a vizualiza obiectivele aflate în miscare. Asadar, era sau nu de folos în spionaj vederea la distanta? <br /><br /><br />Sub semnul îndoielii<br /><br />În consecinta, a fost pusa în discutie însasi oportunitatea continuarii cercetarilor. <br /><br />Doi savanti independenti, Jessica Utts, profesor de statistica la Universitatea din California, si Ray Hyman, psiholog la Universitatea din Oregon, au fost solicitati sa gaseasca o explicatie care sa multumeasca toate taberele. <br /><br />Cei doi au cazut de acord ca, în experimentele de laborator, fusesera obtinute rezultate ce nu puteau fi puse pe seama întâmplarii. În schimb, ei au avut opinii diferite în legatura cu demonstrarea existentei în sine a fenomenelor parapsihologice. <br /><br />Concluzia lor finala avea sa aiba, însa, tonul unei sentinte capitale: vederea la distanta, asa cum fusese ea studiata în experimentele de laborator, nu se dovedea operanta în actiunile de spionaj. <br /><br /><br />Secret de stat <br /><br />Proiectele de utilizare a perceptiei extrasenzoriale în spionaj au fost abandonate în 1988. Sapte ani mai târziu, CIA si-a recunoscut implicarea în aceste cercetari. Dar, în lipsa deschiderii oficiale a dosarelor, a ramas o simpla legenda folosirea psihospionajului pentru a-l localiza pe liderul libian Moammar El Khadhafi, pentru a gasi plutoniu în Coreea de Nord sau pentru a ajuta agentiile americane implicate în lupta contra traficului de droguri. Doar 270 de pagini de dosar au fost facute publice. Restul, pâna la 80.000, sunt si astazi secrete. <br /><br />Profesorul Jessica Utts afirma ca ar fi util ca experimentele sa fie continuate, pentru a se stabili ferm coordonatele perceptiei extrasenzoriale si retetele dupa care poate fi folosita aceasta. Iar cele peste 79.000 de pagini de dosar tinute înca la secret ar constitui o serioasa baza de pornire pentru noi cercetari. <br /><br />Foarte probabil, e doar o chestiune de timp...Spionii PSIAl saselea simt<br /><br />Perceptia extrasenzoriala (PE) este echivalentul a ceea ce "vulgar" se cheama "al saselea simt". Termenul a fost folosit pentru prima oara în 1870, de Sir Richard Francis Burton. 22 de ani mai târziu, un cercetator francez, dr. Paul Joire, a folosit termenul pentru a descrie abilitatea unei persoane care fusese hipnotizata sau era într-o stare de transa de a percepe lucrurile altfel decât utilizându-si simturile obisnuite. Primele studii sistematice ale PE au fost realizate în 1882 odata cu înfiintarea Societati pentru Cercetari Metapsihice din Londra. Printre membrii ei se numarau psihologul frederick Meyers, fizicianul Sir Oliver Lodge, poetul William Butler Yeats si prozatorul Arthur Conan Doyle. În 1930, termenul a fost popularizat de parapsihologul american J. B. Rhine, cel care a testat pentru prima oara fenomenul PE în laborator.În timpul Razboiului din Golf, una dintre misiunile de capatâi ale spionilor PSI a fost aceea de a localiza temutele rachete SCUD (foto) ale fostului dictator irakian Saddam Hussein Un desen de-al lui Price descria munca de sudura la niste sfere uriase de otel din unitatea sovietica secreta de la Semipalatinsk (foto). <br /><br />CIA nu stia la început de aceste sfere descrise de Price, dar ulterior existenta lor a fost confirmata cu ajutorul imaginilor luate din satelitii de spionaj.  In iulie 1974, în cadrul unei operatiuni CIA, Pat Price "vedea" baza nucleara ruseasca Semipalatinsk (reprezentata schematic). Doua luni mai târziu, imaginile surprinse de un satelit-spion american au confirmat viziunea lui PriceREGELE NEÎNCORONAT AL SPIONILOR PSI. Pat Price (foto, în stânga, alaturi de Hal Puthoff) era atât de bun încât putea spiona metapsihic aproape si în somn, fara coordonate si fara sa i se ceara ceva anume. Seara, se pune în pat si "se plimba" în jurul lumii, având activate capacitatile extrasenzoriale în asteptarea evenimentelor. Conform rapoartelor lui Puthoff, în toamna lui 1973, Price a "vazut" pregatirea razboiului de Yom Kippur si a preconizat data acordului de încetare a focului cu câteva saptamâni înainte. Alta data i-a spus lui Puthoff ca presedintele Nixon avea în birou "un dispozitiv de pe urma caruia urma sa aiba de suferit". Peste câteva luni, în timpul scandalului Watergate, dispozitivul în cauza s-a dovedit a fi magnetofonul care se gasea în Biroul Oval. Pat Price a murit în 1975, în urma unui atac de cord.  SPIONI PSI ÎN IRAK. La începutul Razboiul din Golf (1991), în laboratorul PSI de la Fort Meade, se mai aflau doar patru vizionari: Lyn Buchanan (foto), Greg Sloan, Angela Dellafiora si Robin Dahlgren. Pe parcursul razboiului au primit sarcini ocazionale, una dintre ele fiind identificarea rachetelor SCUD ale lui Saddam Hussein în vestul Irakului. <br /><br />Dupa terminarea razboiului, cei mai multi dintre ei au început sa scrie carti sau au acceptat diferite slujbe date de Guvern. Buchanan s-a mutat în Maryland si a lucrat pentru guvern, înfiintându-si propria unitate de instructaj în vederea la distanta numita Probleme. Solutii. Inovatii. (P.S.I.).Iluzie sau realitate?<br /><br />Unul dintre "locuitorii" metapsihici de la Stanford a fost si israelianul Uri Geller. Nascut în 1946, la Tel Aviv, din parinti unguri, Geller a devenit faimos în anii '70 prin capacitatea sa de a citi gânduri, a vizualiza obiecte si desene ascunse, sau de a îndoi cu puterea mintii obiecte mici din metal. Geller a stat la Stanford în august 1973 si a luat parte la diferite experimente conduse de Puthoff. Desi a dat rezultate destul de bune, CIA-ul a a adoptat o pozitie rezervata în privinta sa, preferând sa-l considere mai degraba un scamator. Dupa ce a parasit Stanfordul, a locuit o vreme în Mexic, iar apoi a "ajutat" metapsihic FBI-ul new-yorkez si unele companii de minerit si exploatare a petrolului în America de Sud si Pacificul de Vest.Casa spionilor de la Fort Meade<br /><br />Una dintre cele mai importante unitati de antrenament a spionilor PSI americani a fost cea de la Fort Meade. În 1977, aici luase fiinta INSCOM (Comandamentul de Informatii si Securitate). Printre cei mai celebri spioni PSI care s-au antrenat aici se numara Mel Riley, Joe McMoneagle, Ken Bell, Fern Gauvin, Nancy Stern si Hartleigh Trent. În 1979, McMoneagle a reusit sa vada la distanta în interiorul unei cladiri din santierul naval de la Severodnivsk si a descoperit un submarin sovietic nou, din clasa Taifun (foto jos). Tot despre el se spune ca ar fi cel care l-a spionat de la distanta pe generalul Manuel Noriega, în locuinta sa din Panama City, fiind si cel care a aflat ca generalul James Dozier, ofiter superior în Comandamentul Sud-European al NATO, era tinut ostatic de teroristii Brigazilor Rosii într-o cladire din Padova. Preluat din ziarul Banateanul]]></description>
<dc:creator>Roxana I</dc:creator>
<pubDate>Tue, 25 Mar 2008 01:00:57 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Imi place reclama aia la piesele dacia: da un te crezi aici ma  baiatu, in razboiul stelelor?????]]></description>
<dc:creator>matusa tamara</dc:creator>
<pubDate>Wed, 26 Mar 2008 20:19:58 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Asa ceva are Romania inca de pe vremea lui Moruzov. In prezent toate serviciile de informatii din lume au. Adica majoritatea pot manipula telepatic, pot face introspetii in trecut, prezent si viitor, etc.<br />La noi a inceput mai organizat, pe vremea lui Moruzov, a continuat pe vremea lui Cristescu, s-a diminuat la inceputul venirii comunistiilor, cand serviciile de informatii au fost si ele decimate, si s-au refacut pe vremea Securitatii lui Ceausescu. Practic acum SRI-ul mosteneste scoala Securitatii.<br />Sa va extaziati in fata acestora sau nu ?<br />Eu zic sa nu, pt ca luati individual sunt ca tot omul, cam cu aceleasi patimi: baut, fumat si "iubit". Adica au mai multa informatie ca un individ obisnuit, dar geaba ca tot prostia aceea o fac.<br />Voi sa va intrebati ce s-a intamplat atunci cand rusii au pus piciorul in Romania si au decimat SSI-ul lui Cristescu? Cu cine au umplut institutia, cum a continuat fenomenul de racolare a noilor agenti, ai cui, de unde, rude cu cei deja bagati de rusi, etc. ? Cati romani, cati maghiari, cati tigani, cati evrei, cati rusi  etc.? Cata curatenie a facut Ceausescu? Simtiti cumva ca aceasta institutie este de partea neamului?]]></description>
<dc:creator>mercurie</dc:creator>
<pubDate>Mon, 07 Apr 2008 01:40:13 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Institutia DA... unii din conducerea ei (SRI) NU...!!!]]></description>
<dc:creator>ronin</dc:creator>
<pubDate>Tue, 08 Apr 2008 13:27:00 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Domnilor sunteti putin off-topic.]]></description>
<dc:creator>Roxana I</dc:creator>
<pubDate>Sun, 13 Apr 2008 23:41:53 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Da-mi voie sa-ti spun ca pe cei de sus nu-i cunosc, insa pe cei de jos - talpa, da.. si pot spune ca sunt o jale. Am remarcat cu scarba: lasitate, oportunism, dezmat, anarhie, nepasare....O spun fara rautate. Sunt doar putin furios....Vazandu-i, mi-au intors pe dos toate standardele, toata cultura. In raport cu cei dinaintea lor - cei ce-au facut istorie in Romania, sunt niste pitici fara coloana verticala.  Cineva trebuie sa umble la standardele "Serviciului Personal" al SRI. Ar trebui monitorizat de Parlamentul Romaniei. Sunt acolo nemauri intregi: bunici, tati, unchi, fii si fice. Altii cu clanul....Nu-s pregatiti asa cum se cuvine. Baietii au carte putina cand intra. Abia la pensie ajung la un standard acceptabil.<br />Inca rasplatesc informatorii cu locuri de munca in  institutiile statului(primarii, prefecturi, etc) idiotizandu-le... , generand inversarea valorilor in stat si societate. De cele mai multe ori observi cu acesti "baieti" inca pastreaza o ostilitate stahanovista impotriva intelectualilor, a celor cu scoala. <br />La o statistica privind calitatea informatorilor, s-ar observa usor tendinta periculoasa de mai sus si faptul ca acestia nu reprezinta interesul institutiei si al societati, ca majoritatea sunt refugiati economici, cersetori de favoruri care nu prea au ce oferi.....Pana la coada sunt expresia nivelului profesional al marii mase de lucratori, pt ca la un moment dat descoperi ca Romania este condusa de informatorii pe care aceasta institutie ii racoleaza. Si credeti-ma ca acestia nu ne reprezinta. Suntem condusi de golani si ratati.<br />ESTE CINEVA PE AICI CU CEVA MINTE, COLOANA VERTICALA SI IDENTITATEA , CARE CITIND SA SE APUCE SA FACA CEVA?<br />]]></description>
<dc:creator>mercurie</dc:creator>
<pubDate>Sun, 13 Apr 2008 03:50:17 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Ai incercat sa prestezi o astfel de munca,sa vezi k totusi nu e atat de usor pe cat ai crede?!<br />Dc esti asa ofticat,pe informatori...si modul in care sunt rasplatiti?]]></description>
<dc:creator>Roxana I</dc:creator>
<pubDate>Sun, 13 Apr 2008 04:34:01 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Domnul meu, cum sa nu fiu suparat cand acestia impun nivelul de vieturie si dezvoltare in tara noastra. Daca lucratorii sunt slabi, informatorii vor fi la fel. Sigur ca munca lor este grea, dar cu "omul potrivit la locul potrivit" se face munca mai usoara, informatorii mai buni, se schimba profilul celui din aparatul de stat si de la putere. Altii reusesc. Este o problema de management si nu vreau sa imbatranesc vazandu-i la fel de slabi. Majoritatea celor care intra, intra pentru ca parintii lor lucreaza acolo si aceasta se intampla de 17 ani. Progenitura traieste de mic cu promisiunea ca “baiatul mamei” va lucra acolo. Progenitura se culca pe o ureche si asteapta sa se implineasca destinul implacabil: de a deveni barbatul teribil al parintilor lui. Este un adevarat fenomen de casta, care idiotizeaza institutia. Exista o lege care-i impiedica sa-si bage copii in aceeasi institutie, dar aceasta este usor fentata. Din 10, cati intra la o “runda”, daca este unu fara relatii. Acela va fi si seful lor de promotie si acela va prelua pe umerii sai toata munca...Daca coeficientul de inteligenta mediu intr-o institutie este sub 100 Q, atunci institutia se idiotizeaza. Impotriva fenomenului trebuie sa ai un management interactiv, 24 din 24 de ore, altfel..Daca lucratorii sunt atat de slabi, imagineaza-ti cata suferinta incep sa genereze: delatiune, informatie falsa, necontrolata, violenta inutila, promiscuitate, anarhie...]]></description>
<dc:creator>mercurie</dc:creator>
<pubDate>Sun, 13 Apr 2008 18:04:57 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[mercurie, imi aduci aminte de un coleg 'ofiter'...avea aceasi porecla... daca te referi la Moruzov sau Cristescu..nu cunosc 'sursele' analizate dar acolo exista o anumita situatie, destul de grea pentru Romania, (Germania lui Hitler)... asa s-a nascut ideea ca in interiorul 'serviciilor' (SSI) dar si in cel al armatei (DIA) sa 'existe' un "NUCLEU"...care in ciuda trecerii timpului, schimbarii conducerii sau sistemului de oranduire (politic)..."NUCLEUL" sa ramana !!!<br />Cauta acel NUCLEU... daca cumva ajungi sa crezi ca el (nucleul) NU exista... INFIINTEAZA-L TU !!!<br />In mod cert NU esti singurul 'dezgustat' si 'stapan pe situatie'..."CINE SE ASEAMANA SE ADUNA !!!"<br />R]]></description>
<dc:creator>ronin</dc:creator>
<pubDate>Sun, 13 Apr 2008 23:23:49 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Intr-adevar, scuzele mele , am luat-o pe alaturi....<br />Agenti PSI ?! In anii 90 un profesor de sport de la Iasi pune mana pe o carte cu tehnici yoghine. Face un club si selectioneaza cativa copii in scopul de a le dezvolta al "15-lea" simt. Subliniez: el, profesorul, nu avea nici un talent in domeniu. In cativa ani reuseste sa le dezvolte copiilor calitati paranormale. Puteau merge legati la ochi printre obstacole, sa vizualizeze fara sa priveasca tot, sa transmita ganduri, sa faca introspectii in viata omului(trecut, prezent si viitor) etc.Si i s-a facut frica omului, constientizand ca acestia vor incapea pe mana serviciilor de informatii. Asa s-a gandit sa le dea o sansa sa aleaga ce sa faca in viata. I-a facut si crestini. Spuneau copii ca obiectele de cult sfiintite sunt mult mai stralucitoare decat celellate obiecte.<br />In anii 50 , dupa epurarea SSI-lui lui Cristescu<br />, noi securisti s-au trezit fara efective PSI si au inceput sa alerge dupa "baieti" talentati in domeniu..., si au "dat" peste Parintele Arsenie Boca - cel mai mare preot duhovnic roman al secolului 20. L-au chinuit sa le ofere tehnici de insusire a tehnicilor paranormale. Omul avea talente, dar era vazator cu duhul. A se face distinctie intre "vazator cu duhul" si "clarvazator". <br />Concluzia? Asa sunt realizati agentii PSI. Sunt luati de copii si instruiti pt a-si insusi fel de fel de tehnici.Intrebarea este : copii cui? Caci prea multe schimbari a avut de suferit Romania si institutiile Romaniei, in special cele de siguranta nationala.]]></description>
<dc:creator>mercurie</dc:creator>
<pubDate>Mon, 14 Apr 2008 01:29:50 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[si cei care au diverse vise,kre se si indeplinesc...de obicei,e vorba de un cavou,in jurul lui e un santz cu o apa neagra..si cateodata,persoanele ce intra in aceea apa...mor in realitate la intervale de timp de la 2-5 zile ?]]></description>
<dc:creator>Roxana I</dc:creator>
<pubDate>Mon, 14 Apr 2008 02:10:39 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[De data aceasta va pot da si un exemplu de manipulare telepatica, grosolana, o adevarata delatiune PSI.<br />Undeva la margine de Bucuresti, un cimitir de la capatul Giulesti Sarbi, un barbat in jur de 40 de ani se duce sa viziteze mormantul tatalui, sa aprinda o lumanare si sa spuna o rugaciune. Stie ca este in atentia “Organelor” de ceva timp si mai stie ca aceasta atentie nu mai este un pasiva , contemplativa. Omul nevinovat, dupa toate standardele, legale, morale, etc. <br />La un moment dat “Organul” da ordin ca un tanar tigan, cunoscut in zona ca santajist si profanator de morminte,  sa se duca si sa-l deranjeze chiar la mormantul tatalui. Omul nostru reactioneaza disproportionat si neconform cu modul sau de gandire, proferand o amenintare de genul:” daca te prind ca imi mai profanezi mormantul, te caut si te omor”.Evident ca amenintarea era una exclusiv teatrala, dar omul nu era la prima profanare de mormant. Evident ca scopul manipularii era de a se obtine   o astfel de declaratie, cu martori, pentru a putea fi pusa pe hartie.<br />Mai tarziu omul imi spunea ca in mintea lui nu fuse-se decat intentia teatrala de a-l speria, nefiind capabil de un astfel de gest, dar.....Si culmea este ca nu era strain de manipulare telepatica. Concluzia? Avem o concluzie legata de modul in care acesti oameni sunt folositi, de “profunzimea” gandirii lor. Mai avem o concluzie legata de capacitatea omului de a nu se lasa manipulat. Chiar daca esti familiarizat cu tehnici de genul acesta nu te poti impotrivi. De obicei sunt mai multi agenti PSI care-ti intra in creier, astfel orice rezistenta devenind inutila. Omul mi-a mai relatat un aspect al “fenomenului” si anume faptul ca de la o vreme cei ce-l “supravegheau” nu mai erau romani, ca erau cam bruneti si mult mai agresivi ca cei dinaintea lor.<br />Eu inchei cu o completare personala: nu mor romanii cand vor tiganii.<br />]]></description>
<dc:creator>mercurie</dc:creator>
<pubDate>Mon, 14 Apr 2008 14:15:17 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[daca o luam strict capacitate de manipulare psy...mintea umana poate fi scanata si foarte usor influentata de persoane care detin capacitati telepatice.(orice individ detine capacitati insa le pierde incepand cu varsta de 3 ani ,asta depinzand exclusiv de mediul in care se naste,informatia genetica mostenita plus antrenament permanent..uneori in  joaca...(la o varsta frageda) ca mai apoi ca o actiune cognitiva si intentionata).Pentru altii ceea ce discutam acum e o simpla joaca..indiferent de natie,etnie,punct geografic...conteaza gena,cromozomul si informatia astrala....in rest e exercitiu si slujba in folosul intereselor.aici ramane de vazut pentru cine ?pentru ce?]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Tue, 08 Dec 2009 00:28:30 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[zuma , care  e treaba cu visul ala , cavoul si apa neagra?<br />nu am inteles bine<br /> <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/2.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>mozambic76</dc:creator>
<pubDate>Tue, 08 Dec 2009 03:35:36 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Azumix ,daca stiai persoanele din momemntul in care ai observat ca a murit prima persoana puteai sa le scapi pe celelalte,pentru mai multe putem vorbi in privat .imi cer scuze de faptul ca sunt un pik off-topic.]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Tue, 08 Dec 2009 15:18:46 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Pot reda (si eu) doua situatii in care am fost "prins" ca urmare a unor exercitii mai putin obisnuite.<br />Am mai povestit asta pe un alt forum (rufon).<br /><br />Inainte de a va spune despre ce-i vorba, dati-mi voie sa spun ca eu cred ca un asemenea departament poate exista numai ca el poate fi un amestec destul de ciudat.<br /><br />Daca in afara existentei noastre, data fiind lupta reala si vizibila intre bine si rau, (exclud pe cei cu "totu-i relativ", sunt situatii dar totusi binele si raul poate fi clar deosebit), exista CEVA care are grija de cei care aleg "calea" binelui, atunci eu cred ca NU noi oamenii putem folosi fortele acelui CEVA ci acel CEVA poate colabora cu noi. Adica in noi insine NU avem nimic deosebit (ma refer la forte para-avem creier prea putin folosit...) numai ca in functie de alegerea noastra putem fi parte din, sa zicem, "fortele de operatii speciale" ale acelui CEVA.<br /><br />Va aduceti aminte, in filmul "Recrutul" cu Al Pacino, ce spune el vis a vis de alegerea recrutilor de a fi parte din CIA ???<br /><br /><span style='color:#0000ff'>"De ce suntem noi aici ???"<br />Si dupa ce-i "dezamageste" cu salariile de bugetari, le spune:<br />"Suntem aici deoarece noi ... CREDEM ! Credem in bine si rau si am ales ... BINELE !"</span><br /><br />Nu vreau sa discutam acum ce intelege un serviciu sau altul prin "bine", vorbim de lucruri general acceptate.<br /><br />Deci revenind la subiectul nostru, se pare ca exista o legatura puternica, la cei cu adevarat motivati pt. viata de spy (fie para sau nu), intre ei si  A CREDE...<br /><br />Nu ma refer la religie, atentie, deoarece unii ar putea spune ca vor doar "spy psy" doar de o anumita religie sau alta.<br />Cu toate astea, dat fiind terenul pe care se lucreaza, imi permit, totusi, sa atrag atentia la un aspect, zic eu, esential:<br />Daca in lupta "intelligentelor", adica lupta intre diferitele servicii de spionaj, intra si aspectul PARANORMAL, si daca, de cele mai multe ori, NOI oamenii nu reusim sa gestionam CORECT situatiile create de oameni si intre oameni, CUM credeti ca pot fi gestionate situatiile din spionaj atunci cand intram pe un teren SUPRANATURAL...???!!!<br /><br />Unii, poate vor spune ca dupa rezultate, adica nu-l intereseaza SURSA psy care-i ofera raspunsul atata timp cat el are raspunsuri care ofera solutii pentru o problema sau alta...<br /><br />Eu as pune putin altfel problema.<br />Este importanta SURSA PSY deoarece imaginati-va ca o sursa, daca nu-i cunosti bine identitatea si intentiile, poate INTOXICA la o scara mult mai mare iar rezultatele pot fi extrem de grave.<br /><br />Spun asta deoarece multi care se pretind a fi "inzestrati" cu puteri para, nu-si cunosc SURSA care le furnizeaza "inzestrarea"...<br /><br /><span style='color:#0000ff'>Ei doar se bucura ca au puteri paranormale fara sa se  gandeasca la posibilitatea ca si SURSELE din afara existentei noastre pot fi... BUNE sau RELE !<br />Cu alte cuvinte, oamenii "inzestrati" pot fi CANALE prin care se DEZINFORMEAZA (INTOXICA) dar sunt si ei insisi intoxicati...</span><br /><br />Deoarece m-am lungit si trebe' sa parasesc "office-ul", va voi prezenta intr-o ocazie viitoare experimentul meu paranormal si rezultatele sale.]]></description>
<dc:creator>ronin</dc:creator>
<pubDate>Wed, 09 Dec 2009 13:46:21 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[SPIONAJ PSY...<br />Pai oameni buni, viitorul spionajului va fi strans legat de evolutia capacitatiilor Omului. Oricat ar vrea unii sa spuna, TECH-ul in spionaj e important, insa este doar un ajutor oferit omului. Totul Omul va fi baza in spionaj.<br />Si cu noile abilitati ale oamenilor, deja spionajul va atinge apogeul de spionaj total.<br />Utilizarea acestor abilitati din ce stiu eu se face demult si cred ca si in Romania. Stirea aparuta nu este decat dorinta vreun ziarist care a accesat e ceva si a prezentat o informatie trunchiata.<br />In zilele noastre, nici un serviciu de informatii nu-si permite sa ignore latura psy a spionajului.<br />Si nu trebuie sa uitam de tehnologia psihotronica, care deja a avansat enorm de mult, ajungand pana acolo, incat exista tehnologi capabile sa citeasca gandurile umane.<br />Asadar, e logic ca spionajul sa ajunga un fel de Razboi al Mintii (asa cum era prezentat si in acel film de actiune american).<br />]]></description>
<dc:creator>paul_X</dc:creator>
<pubDate>Wed, 09 Dec 2009 18:25:50 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Incerc sa ma adun si sa postez ASAP o relatare REALA pentru a intelege mai bine de ce accentuez eu pe faptul ca supranaturalul nu-i o joaca si ca inclusiv unii specialisti din serviciile de informatii se pot insela.<br /><br />Iata doua afirmatii ale unor personalitati interesate de fenomenul OZN:<br /><br />Dupa 18 ani de investigatii OZN atente, <span style='color:#0000ff'>Dr. Jacques Vallee</span> a ajuns la cateva concluzii uluitoare:<br /><br />a. Fenomenele OZN sunt reale, dar probabil NEFIZICE. (deci metafizice)<br />b. Ele apartin unor uneltiri rele in vederea victimizarii pamantenilor.<br />c. Unul din scopurile lor majore este sa manipuleze constiintele umane si sa ne programeze psihologic pentru vreo amagire de ultim ordin.<br /><br /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1260449990_70_FT12343_jvpix1-2.jpg' class='bbcode' alt='' width='220' height='300'  /><br /><br /><br />"Mi se pare ca inca din antichitate entitatile OZN ne MINT in ceea ce priveste identitatea si patria lor.<br />Ele nu sunt egalii nostrii. Noi suntem creaturi slabe in comparatie cu felul lor stralucitor de a se etala... intentioneaza ele sa ne cucereasca ?<br />De ce se intereseaza de noi ? Urmaresc ele binele sau raul omenirii ?"<br /><span style='color:#0000ff'>Brad Steiger, "Gods of Aquarius", pagina 145, 1976.</span><br /><br /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1260449990_70_FT12343_bwbrad.jpg' class='bbcode' alt='' width='206' height='290'  /><br /><br />http://ordinulnegru.blogspot.com/2009/10/inalta-tehnologie-intre-vatican-si.html<br />http://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Vall%C3%A9e<br />http://www.bradandsherry.com/brad.htm<br /><br />Am sa explic pe viitor de ce hipnoza este periculoasa si care ar fi legatura intre droguri (LSD) si experientele extracorporale, etc.<br /><br /><strong class='bbcode bold'>Repet:</strong> manipularea si intoxicarea este prezenta si in lumea supranaturala.<br />Nu-i de ajuns sa fi martorul unui experiment supranatural pentru a-l declara veridic.<br />El poate fi veridic dar atata timp cat nu cunoastem existenta sau identitatea SURSEI, ne putem astepta ca in insasi continutul experimentului sa gasim manipularea...<br /><br />Pentru a intelege asta mai usor, coborati genul asta de "antrenament" pe pamant si incercati sa intelegeti cum doua servicii de INFORMATII <strong class='bbcode bold'>adverse</strong> incearca sa se pacaleasca unul pe altul.<br /><br /><br />]]></description>
<dc:creator>ronin</dc:creator>
<pubDate>Thu, 10 Dec 2009 17:02:16 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[O fi vreo legatura intre PSY si omul asta al lui Basescu (Aliodor Manolea) ? O fi de la SRI ? Sau poate chiar exista acea unitate speciala de paranormali...<br /><br />"Aliodor Manolea este cel are în timpul campaniei l-a însoţit pe Traian Băsescu la dezbaterile electorale. Psiholog, specialist în Psihoenergetică, Biosinergetică şi programare neurolingvistică. La cele două intervenţii din campania electorală de la Realitatea TV şi Realitatea FM ale preşedintelui, Aliodor Manole l-a însoţit pe Traian Băsescu şi a stat în timpul emisiei în apropierea preşedintelui. El a fost alături de preşedinte şi la contruntarea finală, cu Mircea Geoană."<br />http://www.realitatea.net/aliodor-manolea--parapsihologul-din-spatele-lui-traian-basescu--vezi-video_695997.html<br /><br />Rudan:<br /><br /><object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/X4Jmt3DXMTI&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/X4Jmt3DXMTI&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>]]></description>
<dc:creator>ronin</dc:creator>
<pubDate>Tue, 19 Jan 2010 00:19:15 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Program de cercetare asupra celei de-a patra dimensiuni, cu obiective secrete:<br /><br />Conform analistilor militari, razboiul geofizic se desfasoara in prezent nonstop, indiferent de amicitii sau adversitati, variind numai intensitatea componentelor sale in functie de interesele politico-militare de moment sau de perspectiva. Romania, aflata geostrategic in „zona de tampon” dintre Europa Occidentala, Federatia Rusa si Balcani, intr-o situatie de siguranta strategica conjuncturala relativ stabila, se constituie ca o potentiala tinta prezenta si viitoare pe arena confruntarii in razboiul geofizic. Din aceste considerente nu putem sa omitem programul HAARP. In salbaticia Alaskai, in Gakona, la 32O kilometri nord-est de Anchorage, nu mai putin de 36O de gigantice antene parca desprinse din filmele SF, lungi de 1O kilometri, emit asupra ionosferei – sau termosferei, cuprinsa intre 48 si 6OO de kilometri inaltime – radiatii de inalta (HF) sau de joasa frecventa (ELF). Sistemul propriu-zis, care are masuri de securitate exceptionala, are ca beneficiar US Space Force, fiind cuplat cu unul dintre cele mai mari computere din lume – al Universitatii Alaska – Fairbanks de la Butrovith building. Denumit HAARP – High frequency Active Auroral Research Program (programul de cercetare asupra frecventelor aureorale active) reprezinta oficial activitatea de cercetare destinata stabilirii comportamentului ozonului, azotului si ionilor acestora atat la bombardamentele radiatiei solare si cosmice, cat si la emisiunea de unde radio de tipul celor mentionate de pe Terra, dar titularul de proiect este Departamentul Apararii al Statelor Unite, prin US Navy si US Air Force.<br />]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Sun, 22 Aug 2010 23:59:06 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>SURRY wrote</em> ...<br /><br />Vampirismul energetic-nu exista o latura benefica a sa,si nu vorbesc din carti ..un vechi amic...spunea ca poti fi ce vrei tu si sa stii ce vrei tu dar trebuie sa ai grija mare la prietenii Sursei.Sursa..astazi e una singura cu felurite denumiri..,Vaticanul,masoneria, grupul B...,etc,etc... <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br /></div><br />Poate exista o latura benefica dar depinde si pentru CINE <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> <br />"Sursa..astazi e una singura cu felurite denumiri"-Asa sa fie oare?una singura?........<br /><br />]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Sun, 22 Aug 2010 23:43:08 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>ronin wrote</em> ...<br /><br />Pot reda (si eu) doua situatii in care am fost "prins" ca urmare a unor exercitii mai putin obisnuite.<br />Am mai povestit asta pe un alt forum (rufon).<br /><br />Inainte de a va spune despre ce-i vorba, dati-mi voie sa spun ca eu cred ca un asemenea departament poate exista numai ca el poate fi un amestec destul de ciudat.<br /><br />Daca in afara existentei noastre, data fiind lupta reala si vizibila intre bine si rau, (exclud pe cei cu "totu-i relativ", sunt situatii dar totusi binele si raul poate fi clar deosebit), exista CEVA care are grija de cei care aleg "calea" binelui, atunci eu cred ca NU noi oamenii putem folosi fortele acelui CEVA ci acel CEVA poate colabora cu noi. Adica in noi insine NU avem nimic deosebit (ma refer la forte para-avem creier prea putin folosit...) numai ca in functie de alegerea noastra putem fi parte din, sa zicem, "fortele de operatii speciale" ale acelui CEVA.<br /><br />Va aduceti aminte, in filmul "Recrutul" cu Al Pacino, ce spune el vis a vis de alegerea recrutilor de a fi parte din CIA ???<br /><br /><span style='color:#0000ff'>"De ce suntem noi aici ???"<br />Si dupa ce-i "dezamageste" cu salariile de bugetari, le spune:<br />"Suntem aici deoarece noi ... CREDEM ! Credem in bine si rau si am ales ... BINELE !"</span><br /><br />Nu vreau sa discutam acum ce intelege un serviciu sau altul prin "bine", vorbim de lucruri general acceptate.<br /><br />Deci revenind la subiectul nostru, se pare ca exista o legatura puternica, la cei cu adevarat motivati pt. viata de spy (fie para sau nu), intre ei si  A CREDE...<br /><br />Nu ma refer la religie, atentie, deoarece unii ar putea spune ca vor doar "spy psy" doar de o anumita religie sau alta.<br />Cu toate astea, dat fiind terenul pe care se lucreaza, imi permit, totusi, sa atrag atentia la un aspect, zic eu, esential:<br />Daca in lupta "intelligentelor", adica lupta intre diferitele servicii de spionaj, intra si aspectul PARANORMAL, si daca, de cele mai multe ori, NOI oamenii nu reusim sa gestionam CORECT situatiile create de oameni si intre oameni, CUM credeti ca pot fi gestionate situatiile din spionaj atunci cand intram pe un teren SUPRANATURAL...???!!!<br /><br />Unii, poate vor spune ca dupa rezultate, adica nu-l intereseaza SURSA psy care-i ofera raspunsul atata timp cat el are raspunsuri care ofera solutii pentru o problema sau alta...<br /><br />Eu as pune putin altfel problema.<br />Este importanta SURSA PSY deoarece imaginati-va ca o sursa, daca nu-i cunosti bine identitatea si intentiile, poate INTOXICA la o scara mult mai mare iar rezultatele pot fi extrem de grave.<br /><br />Spun asta deoarece multi care se pretind a fi "inzestrati" cu puteri para, nu-si cunosc SURSA care le furnizeaza "inzestrarea"...<br /><br /><span style='color:#0000ff'>Ei doar se bucura ca au puteri paranormale fara sa se  gandeasca la posibilitatea ca si SURSELE din afara existentei noastre pot fi... BUNE sau RELE !<br />Cu alte cuvinte, oamenii "inzestrati" pot fi CANALE prin care se DEZINFORMEAZA (INTOXICA) dar sunt si ei insisi intoxicati...</span><br /><br />Deoarece m-am lungit si trebe' sa parasesc "office-ul", va voi prezenta intr-o ocazie viitoare experimentul meu paranormal si rezultatele sale.<br /></div><br />"Ei doar se bucura ca au puteri paranormale fara sa se gandeasca la posibilitatea ca si SURSELE din afara existentei noastre pot fi... BUNE sau RELE !<br />Cu alte cuvinte, oamenii "inzestrati" pot fi CANALE prin care se DEZINFORMEAZA (INTOXICA) dar sunt si ei insisi intoxicati..."<br />Persoanele inzestrate cu anumite capacitati si recrutate de catre serviciile secrete sunt sigura ca sunt bine instruite inainte.Ei au un potential-niste calitati pe care Ei ii ajuta sa si le dezvolte si sa le utilizeze in diferite scopuri.De exemplu,persoanele care poseda o mare cantitate de energie sunt invatate sa o controleze si sa o directioneze spre ceea ce vor sa faca sau sa afle.Din pacate multe persoane cu potential, sunt folosite si in scopuri mai putin "ortodoxe".De exemplu exista asa numitii "vampiri energetici"care pot face foarte mult rau.Acesti oameni daca sunt instruiti bine,pot fi niste adevarate "arme albe".<br /><br />]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Sun, 22 Aug 2010 03:50:47 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Vampirismul energetic-nu exista o latura benefica a sa,si nu vorbesc din carti ..un vechi amic...spunea ca poti fi ce vrei tu si sa stii ce vrei tu dar trebuie sa ai grija mare la prietenii Sursei.Sursa..astazi e una singura cu felurite denumiri..,Vaticanul,masoneria, grupul B...,etc,etc... <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Sun, 22 Aug 2010 23:38:15 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Una singura pe latura ei negativa,latura pozitiva exista ..ar fi cam asa...schimb de energie cu natura,echilibrarea energiilor biocampului uman in raport cu magnetismul unei zone..(gura de plai ..gura de rai..Retezat,Parang,Vf Omu,..).Dar cred ca dezbatem  un subiect tangential .<br /><br />Uite mai jos pentru cine e benefic...desi e doar transmitatorul... <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/16.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Sun, 22 Aug 2010 23:51:34 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA["...schimb de energie cu natura,echilibrarea energiilor biocampului uman in raport cu magnetismul unei zone"-si nu numai....]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Mon, 23 Aug 2010 00:00:51 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>005 wrote</em> ...<br /><br /><div class='indent'><em>ronin wrote</em> ...<br /><br /><br />Deoarece m-am lungit si trebe' sa parasesc "office-ul", va voi prezenta intr-o ocazie viitoare experimentul meu paranormal si rezultatele sale.<br /></div><br /><br /></div><br /><br /> And Elvis has left the building... . Uite-asa nu vom mai afla vreodata rezultatul experimentului. <br /><br /> Am adorat frânturile de emisiune cu Uriasii Muntilor,gigantii lui Corut,etc. Este o piesa omonima a lui Pirandello,v-o recomand cu caldura.<br /><br /><br /> Putin off-topic : ca nea' Corut a scris <em class='bbcode italic'>science-fiction</em> (o spune acum,ca în anii '90 zicea ca ...poate e pe bune) asta înteleg. Ca acum sustine tot soiul de teorii documentându-le cu diferite frânturi si citate ciopârtite mergând de la Biblie la cartea de telefoane...asta nu mai înteleg. Aveam si eu uneori,în Bucurestiul natal,stari de letargie. Erau de la HAARP,erau de la zacusca...nu stiu. Un lucru e sigur : o viata cu mult sport,multe carti (clasici,multi clasici,din toate domeniile) si mai putina carne de porc nu va va face decât mult bine.]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Mon, 23 Aug 2010 00:25:23 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Tot nea Corut, dupa kilogramele de carti scrise, iese in direct la TV sa zica ca e ateu. Ca sa nu zic satanist.<br />]]></description>
<dc:creator>emi</dc:creator>
<pubDate>Mon, 23 Aug 2010 00:42:57 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Cred ca ar trebui sa deschidem un topic separat...insa candva l-am intrebat pe ronin daca stie de ce nu se poate urca in ierarhia masonica foarte sus de catre cineva fara "recomandare" si nu a putut sa imi spuna...imi vorbea de oua ciocnite, etc..raspunsul era unul singur..si se afla ca substrat in postarea lui @emi. <br />Fiecare isi alege in lumea asta calea...acum poate usoara mai tarziu plina de smoala si jaratec.<br /><br />Revenind la subiectul topicului consider ca Rasputin este primul spion psy ,tinand cont de notorietatea sa malefica. Insa, cercetand mai adanc in istoria tarii noastre vom descoperi ca au mai fost domnitori ce aveau "consilieri" ce se numesc psy..pe vremea aceea erau schivnici ,slujitori ai lui Dumnezeu.<br />In zilele noastre de ce ne mai mira asemenea lucruri cand pe site-urile goth de pe extern gasesti tot felul de ciudati cu tot felul de credinte...exista o lupta nevazuta.,se da o lupta sangeroasa pentru lumea aceasta drept pentru care avem nevoie de arme pe masura. Iar agentii psy nu pot fi decat un nou inceput,un altfel de " antiterorist" <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/16.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Wed, 25 Aug 2010 00:11:38 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA["Iar agentii psy nu pot fi decat un nou inceput,un altfel de " antiterorist""-sau pot fi foarte bine,chiar ei "teroristi".Sunt de parere ca trebuie acceptata ideea aceea cum ca agentii psy isi pot folosi energia in scopuri "bune" sau mai putin "bune".Iar agentii psy..tin sa te contrazic @SURRY,nu reprezinta un nou inceput ci o continuare...]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Wed, 25 Aug 2010 12:13:53 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Nu toti psy-ii sunt bine intentionati. De exemplu au fost unii care faceau specula pe Forex. 'Baietii buni' s-au prins si tot cu ajutorul metacontactului i-au prins.]]></description>
<dc:creator>8523</dc:creator>
<pubDate>Wed, 25 Aug 2010 13:15:58 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>SURRY wrote</em> ...<br /><br />Cred ca ar trebui sa deschidem un topic separat...insa candva l-am intrebat pe ronin daca stie de ce nu se poate urca in ierarhia masonica foarte sus de catre cineva fara "recomandare" si nu a putut sa imi spuna...imi vorbea de oua ciocnite, etc..<br /></div><br />Pentru ce sa mai deschidem un topic nou, draga mea? Pentru offtopic?! Avem unul exceptional deschis de Boribum. Genial baiat! Pentru masonerie?! Avem destule, a avut grija Ronin. Pentru intrebarea adresata de tine lui Ronin nu-i nevoie: ai material didactic la discretie, sa te tot documentezi. Pentru ca, daca tu nu vrei sa stii ADEVARUL, nimeni pe lumea sta nu ti-l poate spune. Intreband in stanga si-n dreapta vei afla parerile altora, dar le vei asculta fara sa le auzi, pentru ca vor trece paralel cu urechea. <br /><br />Un om destept a spus candva ca "Adevarul se afla pretutindeni in jurul nostru dar il recunosc numai cei care il cauta". Dar daca nu il cauti cu dorinta sincera de a-l gasi nu il vei recunoaste nici daca te vei impiedica de el.<br /><br />Si spui ca Ronin nu a stiut sa raspunda la intrebarea asta de doi lei vechi?! Zi pe cuvantul tau!<br />]]></description>
<dc:creator>Stel</dc:creator>
<pubDate>Thu, 26 Aug 2010 04:10:53 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA["Clarviziunea (sau vederea la distanţă) este o formă de percepţie extrasenzorială, despre care cunoscătorii spun că ar zace latentă în fiecare individ. Prin antrenamente susţinute şi concentrare, această capacitate se poate dezvolta, permiţând cunoaşterea unor lucruri, locuri sau întâmplări aflate/petrecute la mare distanţă, în spaţiu sau timp. Fenomenul “vederii la distanţă” (remote viewing) a stârnit de la început interesul autorităţilor militare în diverse colţuri ale lumii, publicul larg ajungând să-l descopere abia prin anii ‘80.<br />* O bază militară rusească, desenată de la mii de kilometri <br />Surse neoficiale susţin că sovieticii – împreună cu aliaţii lor din blocul estic, îndeosebi cu cehii- au făcut primii paşi în studierea “vederii la distanţă”. Vestea a ajuns la urechile americanilor care, în plin Război Rece, au decis să se aplece şi ei asupra “armelor paranormale”. Institutul de Cercetare Stanford, situat în Menlo Park, California, a devenit nucleul cercetărilor în domeniu, desfăşurate îndeosebi de fizicienii Harold “Hal” Puthoff şi Russell Targ. Puthoff era specialist în electronică cuantică (despre care a scris şi o carte), dar interesul său pentru parapsihologie, cumulat cu faptul că a fost ofiţer în US Navy, l-a făcut eligibil pentru programul secret derulat prin anii ’70-’80 de mai multe agenţii americane civile sau militare (CIA, DIA etc), program botezat “Star Gate”. Împreună cu Russell Targ, Puthoff a studiat “capacităţile psi” ale unor mediumuri precum Uri Geller, Ingo Swann, Pat Price, Joseph McMoneagle şi alţii, cercetătorii ajungând să fie convinşi că aceştia chiar dispun de abilităţi excepţionale. De pildă, în1974, după o serie de testări, cei implicaţi în acest proiect au realizat, prin tehnica numită “remote viewing”, schiţa unei baze militare sovietice aflate la mii de kilometri distanţă! Mai precis, fostul poliţist Pat Price a descris detaliat o locaţie militară situată în nordul munţilor Urali, referindu-se nu doar la baza subterană, ci şi la proporţia mare a femeilor angajate acolo şi indicând numărul antenelor radar. Pus să spioneze cu ochii minţii baza din Semipalatinsk, Price a descris sferele de 20 de metri diametru şi macaralele uriaşe construite cu ajutorul unor tehnici speciale pentru a sigila containerele cu bombe nucleare. Fotografiile din satelit au arătat ulterior că informaţiile furnizate de Price erau cât se poate de corecte. Moartea lui Price, survenită în 1975, în circumstanţe misterioase, a fost pusă în legătură cu capacităţile sale deosebite, presupunându-se până azi că servicile secrete ruse ar fi fost implicate în acest deces. <br />* Bomba chinezească, văzută cu ochii minţii <br />Fiindcă mediumul Ingo Swann susţinea că este în stare să antreneze orice persoană pentru “vederea la distanţă”, pe mâna lui ar fi fost daţi mai mulţi ofiţeri, de la care se dorea instruirea în spionajul psi. Astfel, programul “Star Gate” a căpătat o ramură militară, “Grill Flame” – susţine revista de investigaţii “Lobster”- proiect cunoscut numai de o mână de oameni din Pentagon şi serviciile secrete. Implicat în noul program, derulat la Fort Meade, statul Maryland, sergentul Mel Riley (rezervist din 1991) a primit, în 1979, sarcina de a studia de la distanţă testul nuclear chinez de la Lop Nor. Potrivit relatărilor ulterioare, din documentarul BBC “Adevăratele Dosare X” (difuzat în 1995), el a vizualizat căderea din avion a bombei atomice şi explozia acesteia, raportând că asiaticii puseseră la punct un proiectil mult mai sofisticat decât se crezuse, folosind un proces perfecţionat de îmbogăţire a combustibilului nuclear. Un alt component al proiectului “Grill Flame”, Joe McMoneagle, a fost însărcinat de NSA (Agenţia de Securitate Naţională) să urmărească, tot cu ochii minţii, un consul american din zona Mării Mediterane, bănuit de relaţii cu serviciile ruseşti. După cum rezultă din interviurile realizate ulterior de Jim Schnabel cu Puthoff, Riley, McMoneagle, spionul psi a descoperit că, vizavi de consulat, exista un post de ascultare rus. Grupul de lucru de la Fort Meade a mai indicat, prin “vedere la distanţă”, locul în care s-a prăbuşit un elicopter american într-o regiune îndepărtată din Peru. <br />* Ghici ce se ascunde în plicul sigilat?<br />De subiectul abilităţilor extrasenzoriale s-a interesat şi Ministerul britanic al Apărării. Potrivit site-ului ufos-alines.co.uk, în perioada 2001-2002 s-a desfăşurat un studiu secret legat de capacitatea de a culege informaţii de la distanţă. Cum 12 cunoscuţi specialişti psi – care-şi popularizaseră talentele prin internet- au refuzat să se implice în proiect, au fost recrutaţi câţiva voluntari “novici”, care au fost puşi să dezvăluie conţinutul unor plicuri sigilate. Doar 28% dintre participanţi au indicat corect fotografia Maicii Tereza, a unor asiatici şi a unui cuţit. Şi alte experimente au avut rezultate dezamăgitoare, motiv pentru care oficialii au concluzionat că teoria “vederii la distanţă”, deşi nu poate fi negată, nu e aplicabilă momentan. Referiri la preocupările secrete ale Armatei britanice sunt cuprinse într-un raport declasificat graţie legii privind liberul acces la informaţii publice, adoptată în 2000 de Parlamentul de la Londra.<br />* Minţile lui Saddam şi Kim Jong-Il, “scanate” de PSI TECH<br />După ce CIA a pus capăt, în 1995, programului de cercetare asupra “vederii la distanţă”, stabilindu-se că rezultatele obţinute nu sunt suficient de concludente pentru continuarea studiilor (care înghiţiseră deja vreo 20 de milioane de dolari), parte din subiecţii experimentelor s-au orientat către aplicaţiile civile ale capacităţilor lor. De pildă, Mel Riley s-a apucat să lucreze pentru recent înfiinţata (în 1989) companie particulară PSI TECH, specializată tocmai în investigaţii de natură extransenzorială. De-a lungul timpului, printre temele de cercetare ale acestei firme –popularizate deja prin cărţi, documentare şi emisiuni de radio- s-au numărat: prezicerea unor noi atacuri teroriste asupra SUA (după 11 septembrie), catastrofa în care a fost implicat avionul Egyptair zborul 990, proiectul HYDRA: procurarea de către chinezi a informaţiilor legate de arma nucleară americană W-88 (în 1999), descriptarea catrenului 72 al lui Nostradamus, realizarea profilului psihic al dictatorului Saddam Hussein (pentru anticiparea deciziilor acestuia), căutarea monstrului din Lochness, analizarea episodului crucificării şi reînvierii lui Iisus, previzionarea următorului cutremur major din California şi a următoarei erupţii vulcanice majore la nivel mondial, descoperirea originii şi tratamentului SIDA, diagnosticarea stării mintale a liderului nord-coreean Kim Jong-Il. Chiar dacă subiectele par alese pentru aspectul lor senzaţional, trebuie spus că multe dintre demersuri şi-au găsit finanţare oficială. De pildă, aşa cum relata pe 19 noiembrie 1991 agenţia Associated Press, o echipă ONU s-a deplasat la Bagdad urmând schiţele lui Edward Dames - fost ofiţer în “intelligence”, devenit reprezentant al PSI TECH- indicând presupuse locaţii ale armelor chimice, biologice sau nucleare irakiene. La faţa locului, echipa ONU a descoperit instalaţii de cercetare bacteriologică, dar nu şi arme propriu-zise.<br />* Cum a fost văzut Osama într-un buncăr<br />Deloc descurajaţi de semi-eşecul de la Bagdad, cei de la PSI TECH, în frunte cu preşedinta Jonina Dourif, au trimis, pe 2 martie 1998, la Casa Albă o notă privind un aşa-zis laborator secret irakian, situat de-a lungul râului Tigru, la nord-vest de Mossul, în vecinătatea localităţii Zumma. Potrivit PSI TECH, acolo s-ar fi produs arme pe bază de antrax sau bacteria Clostridium tetani (care produce tetanosul). Pentru a fi mai convingători, “clarvăzătorii” au ataşat şi o hartă a zonei. Peste câţiva ani, PSI TECH şi-a concentrat atenţia asupra localizării lui Osama ben Laden, despre care preşedinta Jonina Dourif (specializată în psihologie clinică) scria în 2002 că ar fi fost viu, dar captiv al unei grupări neidentificate. “Este rănit, dar ar prefera să moară şi să devină un martir al cauzei sale”, nota Dourif, adăugând că poziţionarea inamicului nr.1 al Americii nu fusese încă verificată prin mai multe şedinţe de “vedere la distanţă”. Ea susţinea totuşi că ar fi fost vorba de un adăpost subteran, poate un buncăr. Reputaţia companiei PSI TECH a suferit însă o grea lovitură în martie 2003, când adolescenta Elizabeth Smart (15 ani) a fost găsită vie la răpitorii săi, deşi “clarvăzătorii” susţinuseră că fusese ucisă şi indicaseră chiar cimitirul unde i s-ar afla trupul. <br />*<br />Pe lângă faimoasa descriere făcută de Pat Price instalaţiilor nucleare sovietice bine ascunse în munţi, printre succesele “vederii la distanţă” experimentate în SUA s-au numărat şi dezvăluirea – de către trei clarvăzători, între care Joseph McMoneagle- a unei noi clase de submarin strategic sovietic şi indicarea, de către Rosemary Smith, a locului unde s-a prăbuşit un bombardier sovietic în Africa. La această ultimă informaţie avea să se refere şi preşedintele american Jimmy Carter într-un discurs. "<br />http://www.independent-al.ro/mistere/vederea-la-distanta-si-spionajul-psi.html<br /><br />]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Fri, 12 Nov 2010 00:57:50 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Clarviziunea (sau vederea la distanţă) este o formă de percepţie extrasenzorială, despre care cunoscătorii spun că ar zace latentă în fiecare individ. Prin antrenamente susţinute şi concentrare, această capacitate se poate dezvolta,"<br />Si cei din diverse servicii cum fac astfel de instruiri?]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Fri, 12 Nov 2010 01:05:14 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>005 wrote</em> ...<br /><br />Si cei din diverse servicii cum fac astfel de instruiri?<br /></div><br /><br /> Pâna la gradul de plutonier-major inclusiv,se fac cu pachet de acasa si ziarul "Click" (sau pachetul în ziarul respectiv). Apoi,functie de grad,se trece la "Libertatea","Cancan",etc si ofirma de catering/popota. La nivel de Presedinte se ajunge la restaurant si Cartarescu. Si uite-asa se naste paranormalii în uniforma (daca e sa-l credem pe P. Corut si-ale sale scrieri de fost...ce-a fost)<br /><br />  Acuma serios,tu întrebi <strong class='bbcode bold'>cum fac</strong> astfel de instruiri (cum adica practic) sau <strong class='bbcode bold'>cum de fac</strong> astfel de instruiri ?  Probabil ca si-or fi zis oamenii sa mai încerce si pe alte cai,daca alea conventionale nu dau rezultate...<br />]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Fri, 12 Nov 2010 02:40:49 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>ACH Boribum wrote</em> ...<br /><br /><div class='indent'><em>005 wrote</em> ...<br /><br />Si cei din diverse servicii cum fac astfel de instruiri?<br /></div><br /><br /> Pâna la gradul de plutonier-major inclusiv,se fac cu pachet de acasa si ziarul "Click" (sau pachetul în ziarul respectiv). Apoi,functie de grad,se trece la "Libertatea","Cancan",etc si ofirma de catering/popota. La nivel de Presedinte se ajunge la restaurant si Cartarescu. Si uite-asa se naste paranormalii în uniforma (daca e sa-l credem pe P. Corut si-ale sale scrieri de fost...ce-a fost)<br /><br />  Acuma serios,tu întrebi <strong class='bbcode bold'>cum fac</strong> astfel de instruiri (cum adica practic) sau <strong class='bbcode bold'>cum de fac</strong> astfel de instruiri ?  Probabil ca si-or fi zis oamenii sa mai încerce si pe alte cai,daca alea conventionale nu dau rezultate...<br /><br /></div><br />Da @Boribum! Serios intreb.Cum?Stiu ca este o intrebare absurda dar..Na..]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Fri, 12 Nov 2010 02:56:11 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Eu zic sa steptam un raspuns de la un paranormal al serviciilor. Da' poate nu ne raspunde în scris...poate ne induce raspunsul.Sau poate nu ! <br /><br /> E o chestie cu serviciile astea. E o melodie care li se potriveste,iar Boribum,în magnanima sa bunatate,le-o dedica : <br /><br />   <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube-nocookie.com/v/hvRrEzlfTWk?fs=1&amp;hl=fr_FR&amp;rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube-nocookie.com/v/hvRrEzlfTWk?fs=1&amp;hl=fr_FR&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Fri, 12 Nov 2010 03:01:42 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<strong class='bbcode bold'>005</strong> draga mea!<br />Cunosc personal pe cineva care a obtinut o diploma de <strong class='bbcode bold'>maestru extrasenzor</strong> urmand cursurile doamnei Lidia Fecioru, eleva maestrei ruse Djuna Davidasvili (deci laser frate)!<br />Si imi spunea intr-o discutie, eu fiind mai sceptic la lucruri de genul acesta, ca pentru a profesa in acest domeniu, care include(meditatie transcedentala,telepatie,telechinezie,pase energetice,clarviziune,clarauditie,hipnoza,levitatie... stand in maini, roata, cumpana, flotari intr-o mana etc.)trebuie sa ai o anumita alimentatie, un anumit comportament, pe scurt un anumit regim de viata.<br />Mi-e greu sa cred ca cineva care da cu subsemnatul zi de zi, poate sa comunice cu marea constiinta extinsa si sa-mi afle mie intentiile ascunse sau cate sare imi pun pe friptura la masa.<br />Daca totusi te intereseaza care e spilu cu nenii astia "psihopupu" iti recomant cu incredere site-ul acestui nene <strong class='bbcode bold'>Horia Turcanu</strong>  http://www.calatoriainimii.net/despre-2/horia-turcanu/  a carui <strong class='bbcode bold'>revelatie</strong> este esentiala, pentru a intelege cum ar trebui sa se "antreneze" concret (si sunt convins ca nu o fac) agentii nostrii psy. <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/43.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br /><br />Ps: <strong class='bbcode bold'>ACH</strong>, foarte tare melodia!]]></description>
<dc:creator>rlegione</dc:creator>
<pubDate>Fri, 12 Nov 2010 13:36:02 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Edit: Nu este pierdere de timp http://www.calatoriainimii.net/2010/07/horia-turcanu-invitat-la-codul-lui-oreste/]]></description>
<dc:creator>rlegione</dc:creator>
<pubDate>Fri, 12 Nov 2010 13:53:53 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Buna seara,sunt nou pe acest site,am citit recent cartea-Metacontact-probabil cei de la S.R.I urmeaza acelasi tipar.]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Tue, 23 Nov 2010 23:18:49 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Si eu cred că există macar o posibilitate să poată să fie posibil. Oricum,de la Nădlac încolo nu se mai simte nici o undă…în afară de aia verde a semafoarelor din micuţele dar foarte curatele oraşe ale vecinilor noştri. Sau or fi unde,dar sunt ungureşti şi nu le înţeleg eu ?!?]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Wed, 24 Nov 2010 00:06:02 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Probabil or fi bilingve,acuma fara gluma,daca nu au ar cam trebui sa isi faca.Parerea mea.]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Wed, 24 Nov 2010 00:14:10 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Cred că au tot ce le trebuie,şi chiar mai mult de-atât… .Iar când n-au,dragostea de patrie suplineşte orice lips. Si lipsă.  Si tot serios : nu te aştepta la cine ştie ce răspunsuri pertinente sau adrese concrete.]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Wed, 24 Nov 2010 00:25:14 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>bufnita006 wrote</em> ...<br /><br />dragostea de patrie trebuie <strong class='bbcode bold'>suplinita</strong> de stiinta,carte,cunoastere si instrumente .<br /></div><br /><br />  Dacă trebuie suplinită,înseamnă că lipseşte. <em class='bbcode italic'>Că cam</em> lipseşte,ca sa nu fiu categoric dar cacofonic.<br /><br /> Si pe mine mă interesează subiectul,dar am observat (experimental…) ca de fiecare dată când întrebi chestii referitoare la “servicii” raspunsurile sunt cam aiuristice. De unde şi tratamentul cu glume,în lipsă de altceva… . Dacă afli ceva concret,fă-mi un semn.<br />]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Wed, 24 Nov 2010 01:05:30 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Sunt interesat de acest domeniu,am expus o parere proprie iar dragostea de patrie trebuie suplinita de stiinta,carte,cunoastere si instrumente .]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Wed, 24 Nov 2010 00:58:34 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Draga @Bufnita006,si eu am citit "Metacontact".Si da orice serviciu secret urmeaza acele tipare..Dar sa sti ca nu este o regula..Fiecare agent psy este unic.Cu capacitati extrasenzoriale deosebite.Cum poate ajuta un astfel de agent in SRI?Pai si eu ma intrebam acelasi lucru...Si la fel ma intreb cum ajung sa fie recrutati..Am urmarit diverse documentare,am citit diverse articole,dar nu cred ca este ceva reprezentativ..Despre agentii "psihotronici",servicile nu vor furniza informatii,iar modul de recrutare si de pregatire este strict secret din pacate..SI eu astept un raspuns daca se poate,fara glumite ironice <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Sat, 27 Nov 2010 13:24:38 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<strong class='bbcode bold'>Din pacate, mai on_topic_de-atat nu se poate:</strong><br /><object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/qHvF-R7_IGY?fs=1&hl=ro_RO"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/qHvF-R7_IGY?fs=1&hl=ro_RO" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>]]></description>
<dc:creator>rlegione</dc:creator>
<pubDate>Tue, 30 Nov 2010 18:02:10 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[http://www.whale.to/b/rifata.html]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Sat, 04 Dec 2010 23:46:00 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[E putin of-topic dar poate asemenea oameni cauta cei din respectivul departament<br />http://www.youtube.com/watch?v=aa1_EEShWWU&feature=related<br />]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Sat, 04 Dec 2010 17:05:38 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Momentan,cred că au alte preocupări. <em class='bbcode italic'>La donna </em>tre’ să fie <em class='bbcode italic'>mobile</em>,zilele astea. Iar o Mamă Omida găsesc oricând. General de brigadă Tata Omid. Ce,e exculs ?]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Sat, 04 Dec 2010 17:29:33 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Toate mamele omizi nu cred ca-i ajung nici la degetul mic de la picior de la respectiva tipa.<br />Urmariti si linkurile conexe link-ului de mai sus,sunt interesante.<br />]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Sat, 04 Dec 2010 20:02:06 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Era desigur o glumă,ceea ce spusesem mai sus. E interesant,aşa e. La Moscova,de pildă,nici măcar nu puteai să treci pe trotuarul din faţa Institutului lor de cercetare a chestiilor astea paranormale….]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Sat, 04 Dec 2010 20:17:33 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Pe scurt,ca sa nu ma repet.Deci...indoitul de linguri,furculite si alte tacamuri, lipitul monezilor,cutiilor de conserve si fiarelor de calcat pe asa-zisul "corp magnetizat",operatiile fara bisturiu, mersul pe carbuni incinsi etc. sunt niste excrocherii ,facute in general in exhibitii publice,contra cost de catre niste sarlatani, multi dintre ei plecati rau de tot cu capul.<br /><br />Adevaratii "speciali" nu apar in presa sau la tv, nu leviteaza, nu merg pe apa si nu trec prin ziduri fara sa le darame.Sunt niste oameni cu calitati native deosebite,pe care si le-au descoperit sau le-au fost descoperite si pe care si le-au perfectionat.Cum ? printr-un mod de viata special, o alimentatie speciala si cel mai important intr-un mediu propice.<br /><br />Dom'le nu poti sa fii shaman intr-un apartament de bloc din cartierul Drumul Taberei.Pur si simplu nu se poate. Shamani intalnesti printre indienii Hopi din nord-vestul Arizonei, in desertul african, in America Latina pe malurile Amazonului, unde oamenii straiesc aproape de natura, in locuri neatinse inca de civilizatia moderna, hranindu-se cu plante sacre ca ayahuasca si mescalina, care le induc anumite stari euforice de meditatie transcedentala etc.<br />La bloc in Salajan, cu mirosul de mici in geam si zgomotul de manele in surdina, e ceva mai complicat.<br />Eu ma indoiesc ca SRI-ul are un astfel de departament.Si chiar daca il are, sunt convins ca nici un Aliodor Manolea de-al lor, nu poate sa-mi desfaca mie sireturile de la adidasi, doar miscandu-si sprancenele. <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/3.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br /><br />James Randi Exposes Telekinesis <br /><object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/pYGjtlgGtY4?fs=1&hl=ro_RO"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/pYGjtlgGtY4?fs=1&hl=ro_RO" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>]]></description>
<dc:creator>rlegione</dc:creator>
<pubDate>Sat, 04 Dec 2010 21:46:39 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Mai ales dacă ai bascheţi cu arici,atunci chiar că-i e imposibil.]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Sat, 04 Dec 2010 22:10:47 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Spionajul comunist şi armele psihotronice<br />Autor:  Ionel Văduva<br /><br />STUDII. La comanda lui Ceauşescu, specialiştii români au pus la punct, voluntar sau involuntar, bazele unor tehnologii revoluţionare, prin care acesta controla populaţia.<br /><br />Sursa: Arhiva EVZPe lângă construcţiile megalomanice şi cultul personalităţii, Ceauşescu visa să revoluţioneze armata şi ştiinţa românească, pentru a se şti în siguranţă. Astfel, el a ordonat construirea unor arme şi dezvoltarea unor tehnologii şi mijloace de luptă neconvenţionale, cum ar fi tehnicile de manipulare psihică la distanţă şi tunul orgonic.<br /><br /><br /><br />De asemenea, regimul comunist a dispus supravegherea electronică a indivizilor şi a grupurilor de indivizi care prezentau potenţial nociv la adresa conducerii statului. Tot înainte de ’89, specialiştii au încercat să obţină energie din Marea Neagră, tot prin tehnici neconvenţionale. <br /><br /><br />Telefonul-spion de la Electromagnetica<br /><br />Ani de-a rândul, Ceauşescu a vrut să supravegheze cât mai mult din populaţia României. Astfel, la Uzinele Electromagnetica din Bucureşti a fost inventat un telefon-spion, cu ajutorul căruia se putea asculta tot ce se discuta într-o încăpere, chiar dacă receptorul era pus în furcă. „Prin 1985-1986, era o campanie de schimbare a aparatelor de telefon din casele românilor. <br /><br />Veneau cei de la compania de telefonie cu argumente de genul «telefonul acesta este mai performant şi mai miniaturizat etc.», aparatul fiind, de fapt, unul de ascultare, produs al cercetării neconvenţionale româneşti“, povesteşte general de brigadă dr. Emil Străinu, cercetător militar, specializat în radare şi arme geofizice şi climatologice. <br /><br />România, apărată prin tehnici neconvenţionale<br /><br />Înainte de 1989, toate persoanele cu capacităţi psihice şi hipnotice dezvoltate erau monitorizate de către instituţii militare specializate. Acestea, împreună cu Miliţia şi reţelele de informatori, îi racolau pe indivizii în cauză, unii dintre ei fiind chiar folosiţi la acţiuni de spionaj şi contraspionaj. „Deveneau atât militari de carieră, cât şi civili încadraţi pe funcţii militare, fiind grupaţi în două unităţi, una de supraveghere internă şi alta de protecţie împotriva atacurilor parapsihologice externe“, explică Emil Străinu. Cu privire la acest subiect, reprezentanţii Ministerului Apărării (MAp) au subliniat că „instituţia nu dispune de laboratoare specializate pentru cercetări în domeniul psihotronicii, nefiind înregistrate rezultate notabile în domeniu“. <br /><br />Tunul orgonic, luptă fără pierderi<br /><br />Tot înainte de Revoluţie s-au mai efectuat studii şi cu privire la energia liberă, precum cea orgonică. Aceasta materializează puterea gândului sub forma unor câmpuri energetice, care pot fi captate, direcţionate, amplificate şi folosite în diverse scopuri. Unele institute şi centre de cercetări psihologice au încercat să dezvolte pentru industria militară latura aplicativă a utilizării energiei orgonice, în acea perioadă punându-se bazele realizării aşa-numitului „tun orgonic“. „Tunul ar fi putut scoate din luptă adversarul, fără a se trage niciun cartuş„, spune generalul Emil Străinu. În principal, această energie este focalizată şi concentrată cu ajutorul unor cristale mari şi deosebit de bine prelucrate. <br /><br />Energie din Marea Neagră<br /><br />Experţii militari ai vremii l-au mai informat pe fostul dictator că în apele Mării Negre există zeci de miliarde de metri cubi de hidrogen sulfurat. Dacă ar fi fost extras, zilnic putea fi oferit combustibilul necesar unei termocentrale de 4.000 de megawaţi. De asemenea, s-ar fi putut obţine cantităţi imense de sulf coloidal şi apă grea (necesară proiectului de dezvoltare a primei arme nucleare româneşti). Luând în calcul toate acestea, fostul lider comunist a decis să construiască o termocentrală lângă Năvodari. <br /><br />Ca să-l descurajeze pe Ceauşescu, ruşii au contrazis analizele chimiştilor români şi au pretins că apa de mare nu conţine destul hidrogen sulfurat, iar termocentrala ar fi nerentabilă.<br /><br />Verificările ulterioare, realizate de cercetătorul francez Jacques-Yves Cousteau şi de profesorul Robert Ballard, de la Institutul de Explorări Oceanice al Universităţii din Delaware, au confirmat prezenţa din abundenţă a hidrogenului sulfurat în apele de adâncime din Marea Neagră. <br /><br />STUDII <br /><br />Arme cu energie dirijată<br /><br />Agenţia de Cercetare pentru Tehnică şi Tehnologii Militare (ACTTM) din cadrul MAp studiază, în prezent, potenţialul armelor cu energie dirijată. Acestea se bazează pe energia cinetică sau chimică a unui proiectil şi pot lovi ţinta cu particule subatomice sau unde electromagnetice. În această categorie intră şi tehnologia laserelor de înaltă energie (HEL), care formează fascicule puternice ce lovesc ţintele precis şi de la distanţe mari, fără pierderi colaterale. <br /><br />De asemenea, se studiază tehnologia impulsurilor electromagnetice nucleare şi nenucleare (microunde de mare putere - High Power Microwaves - HPMurile), arme care opresc duşmanul în vehicule fără a-l răni, arme care pot scoate din funcţiune sau distruge sisteme de comunicaţii, reţele de calculatoare şi dispozitive electronice, care pot întrerupe alimentarea cu energie electrică, lăsând intactă întreaga infrastructură. Armele acestea pot lovi cu viteza luminii, fără a lăsa cel mai mic indiciu referitor la locul de unde au fost lansate. <br /><br /><br />CERCETĂRI. Preşedintele RSR era fascinat de noile descoperiri tehnologice<br /><br />INSISTENT <br /><br />Brevet pentru aurul din adâncurile mării<br /><br />Şi fizicianul Silviu Dragomirescu a înaintat forurilor competente o cerere de brevet pentru o instalaţie de extragere a hidrogenului sulfurat şi a apei grele din Marea Neagră, încă din 1981. Acesta a trimis din nou, în anul 1999, întreaga documentaţie oficialităţilor române. <br /><br />Însă reprezentanţii Institutului Naţional de Geologie şi Geoecologie Marină i-au spus că „este oportună iniţierea unor cercetări complexe geologice în acest caz“. Studiile au fost reluate abia în anul 2004, de o echipă de la Institutul de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Criogenice şi Izotopice din Râmnicu-Vâlcea. <br /><br />Directorul ştiinţific al acestei instituţii, Vasile Stanciu, a propus, în 2005, o nouă soluţie, de ardere „in situ“, adică în adâncuri, a hidrogenului sulfurat cu ajutorul unei pile de combustie cu ardere galvanică. <br /><br />Aceste pile desfac molecula formată din doi atomi de hidrogen şi unul de sulf şi transformă hidrogenul în energie electrică.<br /><br />ALTE DESCOPERIRI<br /><br />În caz de pericol, şobolanii pot comunica între ei<br /><br />Inginerul Vasilie Nikolic, şeful Laboratorului de Tehnologii Neconvenţionale din cadrul fostului Institut de Cercetări Alimentare (ICA), a descoperit întâmplător că şobolanii îşi comunică la un nivel inteligent soluţiile de evitare a unor pericole, descoperirea putând avea implicaţii majore în cercetări atât civile, cât şi militare. <br /><br />În primă instanţă, Nikolic trebuia să găsească o soluţie de combatere nontoxică a rozătoarelor din fabricile de pâine. A format un lot martor de cinci şobolani, din cei zece pe care îi avea, şi i-a băgat într-o cuşcă electrificată. A generat curent electric şi a început să le înregistreze sunetele „de groază“, pentru a le amplifica şi reda ulterior în incinta fabricii. <br /><br />De frică, unul dintre şobolani a găsit soluţia de a se urca pe un fir de alimentare, acolo fiind în siguranţă. Peste noapte, animalul a comunicat la un nivel încă necunoscut tuturor celorlaţi şobolani soluţia de a nu fi electrocutat. Toate rozătoarele testate a doua zi s-au urcat pe firele de alimentare, chiar înainte ca inginerul să conecteze cuşca la sursa de energie electrică.<br /><br /><br />ÎNCREDERE. Ideile lui Ceauşescu aveau susţinere în Partidul Comunist Român <br /><br />http://www.evz.ro/detalii/stiri/spionajul-comunist-si-armele-psihotronice-835169.html]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Sat, 04 Dec 2010 23:53:53 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>005 wrote</em> ...<br /><br /><br />Telefonul-spion de la Electromagnetica<br /><br />Ani de-a rândul, Ceauşescu a vrut să supravegheze cât mai mult din populaţia României. Astfel, la Uzinele Electromagnetica din Bucureşti a fost inventat un telefon-spion, cu ajutorul căruia se putea asculta tot ce se discuta într-o încăpere, chiar dacă receptorul era pus în furcă. „Prin 1985-1986, era o campanie de schimbare a aparatelor de telefon din casele românilor. <br /><br />Veneau cei de la compania de telefonie cu argumente de genul «telefonul acesta este mai performant şi mai miniaturizat etc.», aparatul fiind, de fapt, unul de ascultare, <strong class='bbcode bold'>produs al cercetării neconvenţionale româneşti</strong>“, povesteşte general de brigadă dr. Emil Străinu, cercetător militar, specializat în radare şi arme geofizice şi climatologice. <br /><br /></div><br /><br /> O tâmpenie !  Campania de schimbare a telefoanelor a fost foarte reală,dar nu e <strong class='bbcode bold'>nimic</strong> paranormal şi neconvenţional în transformarea unui aparat cu galena într-un receptor ambiental. <br /><br />   Cred ca e doar o scriere proastă din partea unui ziarist (prost).<br />]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Sun, 05 Dec 2010 01:46:47 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>ACH Boribum wrote</em> ...<br /><br /><div class='indent'><em>005 wrote</em> ...<br /><br /><br />Telefonul-spion de la Electromagnetica<br /><br />Ani de-a rândul, Ceauşescu a vrut să supravegheze cât mai mult din populaţia României. Astfel, la Uzinele Electromagnetica din Bucureşti a fost inventat un telefon-spion, cu ajutorul căruia se putea asculta tot ce se discuta într-o încăpere, chiar dacă receptorul era pus în furcă. „Prin 1985-1986, era o campanie de schimbare a aparatelor de telefon din casele românilor. <br /><br />Veneau cei de la compania de telefonie cu argumente de genul «telefonul acesta este mai performant şi mai miniaturizat etc.», aparatul fiind, de fapt, unul de ascultare, <strong class='bbcode bold'>produs al cercetării neconvenţionale româneşti</strong>“, povesteşte general de brigadă dr. Emil Străinu, cercetător militar, specializat în radare şi arme geofizice şi climatologice. <br /><br /></div><br /><br /> O tâmpenie !  Campania de schimbare a telefoanelor a fost foarte reală,dar nu e <strong class='bbcode bold'>nimic</strong> paranormal şi neconvenţional în transformarea unui aparat cu galena într-un receptor ambiental. <br /><br />   Cred ca e doar o scriere proastă din partea unui ziarist (prost).<br /><br /></div><br /><br />"Crezi"? ..avand in vedere faptul ca nu eram nascuta pe atunci nu pot sa te contrazic..Dar poate are totusi e explicatie...]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Sun, 05 Dec 2010 02:08:37 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>005 wrote</em> ...<br /><br /><br />"Crezi"? <br /></div><br /><br /> Cred ca e doar o scriere proastă,căci nu mi-l închipui pe gen.Străinu spunând asemenea tâmpenii,cum că un astfel de aparat ar fi produsul cercetării tehnologiilor neconvenţionale. <br /><br /> Acum sper că e limpede. <br />]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Sun, 05 Dec 2010 02:38:00 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Pentru pasionatisi nu numai,am sa va spun cate ceva despre atacurile Psi.<br />Termenul de "atac psihotronic" ,a fost introdus de catre profesorul Zdenek Rojdak .<br />Stim ca atacurile parapsihologice( psihotronice) sau energetico-inforationale, se bazeaza pe emiterea unor unde-fluxuri energetice intr-un spectru de frecventa situat intre 4 si 13 hertzi,ce te pot influenta sa comiti anumite fapte sau sa-ti stopeze vointa,sa-ti induca anumite ganduri,sa cazi intr-o stare de letargie pentru o anumita perioada de timp ,iti pot incetini ritmul cardiac sau accelera,te pot imbolnavi sau chiar omori.<br />Printre metodele utilizate se numara si tehnologiile avansate cum ar fi aparate care produc unde ce influenteaza negativ organismul uman.Americanii se afla pe primul loc la acest capitol.<br />Exista doua tipuri de atac parapsihologic: din partea uni persoane fara pregatire ocultista,care se poate simti desconsiderata de noi sau care va invidiaza,este geloasa ,se simte tradata-fie in urma unor evenimente reale,fie imaginare.Fara stirea acelei persoane,energia negativa poate sa se exteriorizeze in directia noastra.<br />De asemenea exista atacul deliberat-voit cu scopul de a face rau.In urma unor astfel de atacuri persoana tinta,este "lovita" intotdeuna in punctul sau slab.<br />Poate fi vorba de sanatate( imbolnavire) sau de atitudine mentala( depresii,nervozitate,angoasa-neliniste etc).Atacul psihic este poate mai epuizant decat apararea psihica.<br />Pentru a putea face fata unui atac,trebuie ca aura noastra sa fie puternica.Cu cat aura este mai dezvoltata, cu atat atacul energetic devine mai slab.<br />Aura este asemeni unei armuri.Natura gandurilor noastre,o face puternica sau slaba.<br />Imaginea mentala pe care ne-o cream despre noi insine este foarte importanta.<br />Cei ce ataca voit au chiar ei insisi nevoie de vindecare.<br />Aura este formata dintr-o  aura psihica si una electrica.Odata intarita aura psihica automat se va intari si cea electrica ( a sanatatii).<br />O aura bine dezvoltata reprezinta nu doar protectie ci si un ajutor-vindecare a oamenilor  cu care intram in contact..<br />Pentru a ne apara este nevoie de a ne cunoaste cat mai bine .<br />Autoapararea psihica  ne ajuta sa contientizam  lumea spirituala.Poate cel mai mare success in aceasta viata il reprezinta contientizarea si comuniunea cu sinele superior.<br />Tipologia  “vampiriilor psihici” este foarte variata.<br />Cei ce au intrerupt contactul cu sinele superior si care incearca sa  formeze grupuri de elevi ale caror energii sa le poata elibera in mod ritual si absorbi sau un oarecare om in varsta-bolnav,care se simte bine in preajma celor tineri dar nu isi da seama ca cei din jurul sau devin epuizati.<br />Se spune ca in preajma persoanelor ce le banuim de “vampirism” este bine sa  incrutisam picioarele ,gleznele sau bratele.Se recomanada ca acestea din urma,sa fie fie incrucisate in dreptul plexului solar-partea superioara a abdomenului.<br />De asemenea se recomanda sa nu  stam fata in fata cu acea persoana,indiferent ca stam in picioare sau asezati iar atunci cand ii privim ,sa ne concentram asupra ochiului sau stang.<br />Daca vorbim este recomandat sa vorbim putin intr-o parte iar cand nu vorbim sa tinem gura inchisa si capul usor inclinat inainte.<br />O metoda des utilizata de catre ocultistii adevarati este aceea prin care  se incearca atacarea din interior-inducerea sentimentelor de vinovatie.Pentru a face fata unui astfel de atac se recomanda neluarea in seama a acestui sentiment iar daca ne simtim coplesiti de acest sentiment este bine sa ne iertam.O metoda foarte buna este rasul.Se stie ca rasul reprezinta unul dintre cele mai bune antidoturi psihice.<br />Persoanele evlavioase ne vor castiga respectful si ne vor recunoaste dreptul la libera credinta daca ne exprimam  directia noastra spirituala.<br />Un atacator va folosi ceva ce ne apartine pentru a putea  trasmite ceea ce doreste.Un sfat ar fi sa nu acceptam nimic din partea unui presupus atacator sau daca am primit ceva ,este recomandat sa ne descotorosim rapid de acel obiect fie el cat de mic sau neinsemnat.<br />Exemple ar fi multe dar..<br />Data viitoare am sa va vorbesc despre modul in care putem sa ne intarim Turnul de Lumina <br /><br />]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Wed, 05 Jan 2011 02:53:01 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Cate ceva despre aura.<br />In general aura poate fi stralucitoare sau terna, mai ingusta sau mai larga, multicolora sau unicolora, maculata sau pura.<br />Diferitele culori reflecta atitudini, reactii si tipuri diferite de energie.<br />Aura are mai multe culori: rosu,galben,verde,albastru,negru,alb.<br />Rosu este energia datatoare de viata. Poate indica pasiune,<br />minte si vointa puternica. Este o culoare dinamica ce poate reflecta furie, dragoste, ura si schimbari neasteptate. Este o culoare ce afecteaza sistemul circulator al corpului, sistemul reproductiv si trezirea unor energii, talente si capacitati aflate in stare latenta.<br /><br />Galben este culoarea activitatii mentale. Reflecta noi posibilitati de memorare, iluminare, intelepciune si inteligenta.<br />Verdele reflecta dezvoltare, simpatie si calm. Este culoarea bunastarii, fortei si a prieteniei. Poate denota o persoana de incredere, pe care te poti baza si deschisa la minte.<br /><br />Albastru reprezinta calmul si linistea. Reflecta adevar si seriozitate. Poate indica o imaginatie activa, o buna intuitie, un sentiment de singuratate sau cautarea de o viata a divinului.<br /><br />Albul contine toate culorile astfel incat atunci cand apare in aura cu o mare intensitate acest lucru este in legatura si cu alte culori. Cand apare ca o culoare de sine statatoare, reflecta adevar si puritate.<br /><br />Negrul este o culoare de protectie. Atunci cand apare ca o culoare a aurei poate indica faptul ca individul se afla intr-o stare de autoaparare.<br />Sclipirile argintii indica o creativitate sporita. Daca apar in aura unui individ indica posibilitatea aparitiei noului in viata acestuia.<br />In privinta aurei majoritatea oamenilor pot fi impartiti in 2 mari categorii: o parte care nu cred in existenta campului auric iar <br />cealalta parte considera ca ar putea exista un astfel de camp energetic dar nu crede ca poate fi vazut.<br /><br />Metode de a ne intari aura-Turnul de Lumina<br /><br />-Respirati profund  si regulat <br />-relaxati-va progresiv intregul corp.<br />-stati drept fara a fi rigid,cu bratele pe langa corp<br />-vizualizati de jur-imprejurul vostru o lumina de forma elipsoidala de culoare albastru stralucitor.<br />-dupa ce reusiti sa vizualizati foarte bine acest camp de lumina albastra care va inconjoara,vizualizati spre varful acestei aure,desupra capului un glob de lumina alba stralucitoare<br />-vedeti cum acel glob luminos trimite in jos o lumina alba.Vizualizati cum aceasta lumina va inunda aura ,strabatabdu-va corpul ca o vibratie.Vedeti conturul albastru distinct al invelisului puternic protector al aurei voastre.<br />-mentineti aceasta vizualizare atata timp cat este nevoie sau atata timp cat reusiti.<br />Aceasta metoda trebuie practicata sincer si cu credinta.Trebuie luat in seama faptul ca nimic nu este posibil daca noi nu credem –ne indoim.<br />Aceasta metoda ,este recomandata in situatii de pericol ,fie psihic fie fizic.Rezultatele sunt remarcabile.<br />Vartejul purificator<br />Este un exerciţiu de vizualizare pentru curăţarea şi purificarea întregului cîmp auric – un excelent exerciţiu pentru sfîrşitul zilei, mai cu seamă în perioadele cînd intri în contact cu multe persoane. Te ajută să îndepărtezi reziduurile energetice, cvitînd astfel acumularea lor şi crearea de dezechilibre în cîmpul aurie. Durează aproximativ cinci minute pentru a obţine efectul dorit.<br />1. Aşază-te confortabil şi efectuează o relaxare progresivă. Tehnica respiratorie descrisă mai sus este o pregătire benefică pentru acest exerciţiu. De asemenea, ai putea rosti o scurtă rugăciune sau o mantra. Nu uita că prezentarea de mai jos constituie doar un exerciţiu orientativ, pe care trebuie să înveţi să-1 adaptezi propriilor tale energii;<br />2. Cu ochii minţii, vizualizează cum începe să se formeze, ca un mic vîrtej, o flacără albă, cristalină, la aproximativ 7 m deasupra ta. Arată ca o mică tornadă spirituală. Pe măsură ce-şi conturează pîlnia, vizualizeaz-o ca fiind destul de mare ca să-ţi poată cuprinde cu totul cîmpul auric. Capătul îngust al pîlniei trebuie imaginat ca şi cum ar pătrunde prin creştetul capului, străbătînd în jos axa centrala a corpului tău (vezi figura de mai sus).<br />3. Acest vîrtej de foc spiritual trebuie văzut ca şi cum s-ar roti în jurul propriei axe, în sensul acelor de ceasornic. Pe măsură ce-ţi atinge aura, vizualizează-1 cum aspiră şi arde toate reziduurile energetice pe care le-ai acumulat.<br />4. Vezi, simte şi imaginează-ţi cum se deplasează în jos, străbătîndu-ţi întreaga aură şi corpul. Ştii că această mică tornadă îţi curăţă cîmpul energetic de toate energiile exterioare acumulate în timpul zilei.<br />5. Pe măsură ce înaintează prin corp, permite acestui vîrtej energetic să iasă prin tălpile tale, mistuindu-se chiar în inima pămîntului. Vizualizează cum vîrtejul poartă cu sine aceste reziduuri energetice înspre adîncuri, unde sînt folosite ca îngrăşămînt pentru forme de viaţă inferioare din afara şi din interiorul pămîntului.<br />]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Wed, 05 Jan 2011 21:58:34 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[-alimentatia echilibrata ( mancati putin si des)<br />-aerul curat ( are efect inviorator deosebit de puternic asupra aurei)<br />-muzica ( cantantele gregoriene curata aura si mediul inconjurator in 10 minute; un efect foarte benefic il are si “Pastorala” lui Beethoven)<br />-aromoterapia (Este bine cunoscută tradiţia indienilor americani de a folosi fumul şi aromele diferitelor ierburi pentru a curăţa cîmpul aurie sau mediul înconjurător. Parfumurile, fie că este vorba de tămîie sau de uleiuri esenţiale, afectează în mod deosebit aura şi energiile unor firi raţionale şi emotive. Uleiurile şi tămîia au fost folosite din timpuri străvechi pentru anihilarea efectelor bolilor, fie ele de natură fiziologică, emoţională, mentală sau spirituală.)<br />Foloseste cu precadere: salvie, gardenie, tamaie.<br />-cristaloterapia (Cristalele de cuarţ duble (ascuţite la ambele capete) sînt extrem de eficiente pentru întărirea aurei. Purtînd în buzunar un asemenea cristal, îţi poţi stabiliza aura. Este o metodă eficientă în special dacă ştii că urmează să treci prin situaţii tensionate sau istovitoare – te va ajuta să fii mai puţin obosit şi tracasat.<br />La sfîrşitul zilei, cînd te simţi epuizat sau pur şi simplu vrei să-ţi refaci nivelul energetic, aşază-te sau stai în picioare cu cîte un cristal dublu în flecare mînă . Relaxează-te şi vezi cu ochii minţii cum energia cristalelor îţi încarcă trupul, alimentîndu-ţi energetic cîmpul aurei. Sprijină operaţiunea adoptînd o respiraţie ritmică. Cinci-zece minute sînt de ajuns pentru a-ţi echilibra şi fortifica energiile, ceea ce te ajută, de asemenea, să treci de la starea de spirit specifică unei zile de lucru la o stare mai relaxată, casnică – te desprinzi astfel de grijile de peste zi, purificîndu-ţi aura de toate reziduurile energetice pe care le-ai cărat după tine.)<br /><br />]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Wed, 05 Jan 2011 22:09:29 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[DOOAMNEE ce prostii debitate....]]></description>
<dc:creator>bendar</dc:creator>
<pubDate>Thu, 06 Jan 2011 00:06:12 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Pana acum stiinta nu a dezabrobat in nici un fel ,existenta unui camp energetic,puterea cristalelor,a gandurilor etc etc.Asa ca mi se pare chiar deplasata afirmatia ca sa nu spun altceva...Atata timp cat aceasta stiinta si-a facut loc printre stiinte de cel putin 50 de ani -parapsihologia...Ma indoiesc ca cei ce i-au pus bazele si care continua cercetariile in domeniu,oameni bine cunoscuti precum Profesorul Rudan,Emil Strainu sunt niste prosti nu?Urat din partea d-voastra]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Thu, 06 Jan 2011 00:17:23 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Nu te agita asa, micuta, ca faci riduri. Nu mai spune si tu <strong class='bbcode bold'>parapsihologie</strong>, ca suna ciudat. Spune METAFIZICA. Sau METACONTACT. Ca suna mai academic. Pune si o mica bibliografie acolo. Sa vezi ca nu mai spune nimeni ca sunt prostii.]]></description>
<dc:creator>Stel</dc:creator>
<pubDate>Sun, 09 Jan 2011 04:57:34 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[inainte de a decide daca inchid sau nu topicul, ma poate lamuri cineva despre ce anume e vorba p-aici? ca vodoo cu cristale nu stiu sa aiba legatura cu SRI-ul...<br /><br />nota: 005, Strainu e dus cu plutele rau de tot... si nu te obosi sa ma contrazici, am lucrat cu el si ne stim chiar prea bine.]]></description>
<dc:creator>ex-ad</dc:creator>
<pubDate>Sun, 09 Jan 2011 08:17:37 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Vorba e ca-cica- SRI vrea un departament de spioni "psy". Cine zice ca-l vrea,cine stie daca-l are,cine stie?!<br /><br /> Acum,de când s-a trecut vrajitoria în nomenclatorul meseriilor din România (sa nu ratam ridicolul cu nicio ocazie) o sa vedem (poate)oamenii din informatii actionând ca Mama Omida,dotati ca de la Taica Lazar. <br /><br /> Generalul Strainu descrie formidabil undeva incursiunea facuta de domnia sa în Aria 51,despre cum a vazut decolând OZN-uri,etc. Când sunteti tristi,cititi/priviti acel episod. Destindere garantata.]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Sun, 09 Jan 2011 12:31:41 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Nevestele spionilor noştri sînt spionii nevestelor noastre<br /><br />Dacă aţi crezut că nevestele ofiţerilor SRI sînt disperate de plictiseală şi că stau acasă şi tricotează ciorapi, v-aţi înşelat. Soţia generalului Florian Coldea, prim-adjunct al directorului SRI, este lt.-col. şi şefa Direcţiei testare psihologică, supranumită Divizia „Psi“. A fost şefa Serviciului de protocol al SRI, cu gradul de căpitan. Ai, n-ai probleme cu şefu’, e obligatoriu să fii evaluat de „Psi“.<br /><br />Dacă ai probleme, se ­sub­­înţelege, cazi de cele mai multe ori testul. Soţia generalului Aurelian Ţolescu, directorul Institutului de Tehnologii Avansate al SRI, este alt caz de nepotism notoriu şi lucrează la Direcţia contraspionaj radioelectronic, condusă de col. Gheorghe Hotnog. Madam Ţolescu a fost locţiitor al generalului Zaharia, fost şef al interceptărilor telefonice. În fine, soţia generalului Sorin Cosma, şeful Brigăzii Antitero, lucrează la Serviciul tehnică echipamente, din cadrul Centrului de Management al Cunoaşterii, condus de col. Gabriel Stătescu.<br />http://catavencu.ro/nevestele-spionilor-nostri-sint-spionii-nevestelor-noastre-40759<br />Oare acesta este celebrul -Dep. psi al SRI-?... <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/43.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />   <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Sat, 19 Feb 2011 10:15:22 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Preluand ceva din "Catavencu" nu consider ca faci mare lucru,mai ales ca doamnele merita respect si nu apelative precum "madam"!!<br />Se presupune ca ar trebui sa nu le divulgam identitatea,chiar daca indiscretia a fost deja facuta de publicatia amintita!<br /> Eu iti doresc sa ocupi macar una dintre functiile Doamnelor, si sa ai norocul sa citesti cum altii isi bat joc de munca ta si pun la indoiala profesionalismul tau.<br />O autoanaliza  te poate scapa de intalnirea cu psy (-hologul ...ce credeai!!:))))<br /><br />]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 01:18:04 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[eeei, te ambala asa fiindca bufnita doar a citat...<br />in ceea ce priveste doamnele in cauza, evident ca poti avea dreptate... sau poate cei de la catavencu au dreptate si vorbim de nepotism, sau mai degraba de nevestism... ratiunea e simpla: rezultatele muncii stimatelor sotii nu sint cunoscute, asa incit nu putem aprecia nici eficienta acestora...]]></description>
<dc:creator>ex-ad</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 01:36:15 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Eficienta muncii lor  nu e menita sa fie facuta publica.<br />Restul sunt "detalii" pur legale publicate in monitorul oficial..si rautati gratuite.]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 01:46:41 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[adica doamnele in cauza nu sint platite si din banii mei?...  pai hai sa vedem cit de publica sau nu e munca lor:<br /><br />sotia generalului Coldea inteleg ca e sefa celor care verifica daca angajatii SRI au sau nu bibilica sanatoasa, asta dupa ce s-a ocupat de protocolul institutiei ... ne priveste sau nu ne priveste daca la SRI mai scapa si tacaniti?<br />sotia generalului Tolescu lucreaza la contraspionaj radioelectronic... adica aia care-si baga nasul in comunicatiile radio ilegale... tehnica le permite sa-si bage nasul si in alea legale...  ne priveste sau nu ne priveste? <br />sotia generalului Cosma e la tehica echipamente... si mai dragut, ca se ocupa de sculele cu care sint dotati sereistii nostri... adicatalea ii da inclusiv sotiei generalului Tolescu ce are nevoie pentru treaba dumneaei...ne priveste ori nu ne priveste?<br /><br />dar una peste alta, revin cu intrebarea: pina la urma, despre ce tot discutam noi in topicul asta?]]></description>
<dc:creator>ex-ad</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 02:08:27 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Noi,pe acest topic,discutăm despre ceva ce « …se pare că… » dar nu poate nimeni nici confirma,nici infirma. Mă întreb : daca aş ştii (nu ştiu) ceva concret despre asemenea departament/serviciu,aş vorbi în public,pe internet ? Nu cred. Aşa ca ne dăm cu presupusul : unii cu umor,alţii constipaţi de faptul că e posibil ca cineva să glumească pe tema « la servicii ». <br />  Un om a zis « <em class='bbcode italic'>Cogito,ergo sum</em> ». Dar reciproca,adică « <em class='bbcode italic'>Sum,ergo cogito </em>» nu e nici obligatorie,nici valabilă. Că eşti,e sigur. Că gândeşti,nu. Spun asta aşa,în general… . <br /><br />]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 02:28:08 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[@cogito<br />-Eu iti doresc sa ocupi macar una dintre functiile Doamnelor, si sa ai norocul...- <br />Si eu iti doresc sa ocupi toate functiile doamnelor daca se poate inclusiv statutul de sotie de james bond autohton... <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/21.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br />-stimabilule ,acum fara gluma,aici este vb.de informatii din surse deschise,publice..etc.<br />-sunt foarte sigur ca respectivele doamne sunt foarte competente la fel ca si sotii lor..<br />->ce scrie in articol si ce a interpretat domnia voastra este problema ta strict personala si te priveste <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/39.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br />]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 08:51:01 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>bufnita006 wrote</em> ...<br /><br />@cogito<br />-stimabilule <br /></div><br /><br /><br />Draga Bufniţă,stimabilul <strong class='bbcode bold'>Cogito</strong> e noul nume de scenă al doamnei <strong class='bbcode bold'>Surry</strong>,zău aşa !  Aşadar s-a schimbat pseudonimul. Sper doar ca calitatea gândurilor şi analizelor să nu aibă de suferit în urma acestei operaţii. <br /><br /> Iertare pentru ieşirea în décor,dar mi-a luat ceva timp să pricep şi eu ce şi cum. Oricum,politicos e să informezi onorabila asistenţă de astfel de operaţii de schimbare de…identitate. <br /><br /> <em class='bbcode italic'>Motherland and honor</em>,cum s-ar zice.   <br />]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 11:14:49 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Mon ACH ce la vie mon ami(iarta-mi anticipat... gramatica limbii franceze) <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/10.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br />-lase faire lase passe-e un principiu din economie dar se potriveste cred si aici <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/6.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br />-mai draga cogito te rog sa ma ierti ca mam luat de o doamna,domnisoara sau barbata ca si tine <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/109.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br />-daca stiam nu mai scriam nimic<br />ps.ma duc sa-mi fac testul psy <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/53.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br />pss.draga sury mia ramas intiparit pe creier o expresie de a ta-sa dansezi vals pe balalaica-sau ceva de genu,ti se potriveste de minune... <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/10.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 12:13:19 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Sunt convinsa ca bufnita a preluat acel articol pentru samburele de adevar din el, dar fiind o inteleapta a pastrat din articol doar ce este bun - samburele de adevar. Nu am vazut nicio nuanta rautacioasa si sunt sigura ca ea nici nu exista. Doar stim cu totii ca in acel domeniu atat de special un cuplu nu poate fi alcatuit dintr-un profesionist si un outsider. Pentru ca un outsider nu ar putea sa inteleaga niciodata particularitatile activitatii unui profesionist. <br /><br />In concluzie, faptul ca au ales sa alcatuiasca un cuplu in interiorul sistemului este cea mai inteleapta alegere.<br />]]></description>
<dc:creator>Stel</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 13:24:02 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Patrie si onoare,dragilor!<br /><br />]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 13:14:58 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Si totusi ce legatura are cu "psy"??]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 13:18:07 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Habar nu am ,dar mi s-a parut normal sa nu las lucrurile asa,din punctul meu de vedere nu trebuie sa fie treaba mea ce face institutia.Asta tinand cont ca drepturile si obligatiile mele de cetatean sunt altele.In cadrul lor sunt oameni capabili care isi fac meseria asa cum trebuie indiferent de ce zic unii sau altii prin reviste.<br />Este usor sa fim rautaciosi si sa folosim tot felul de expresii.Pacat!]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 13:24:39 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Stel ai punctat foarte bine,explica-le in detaliu si baietilor!:)]]></description>
<dc:creator>Surry</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 13:26:48 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Fetelor,eu mă retrag un pic de tot şi vă las sa dereticaţi p-acilea. Nu de alta,dar vocile la profesionişti se aude frumos,si e păcat să va stric frumuseţe dă iecspunere. <br /><br /> Trăiască România dodoloaţă !<br />]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 13:37:07 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Draga Cogito, nu am eu ce sa le explic lor: ei stiu mult mai bine decat mine dar fac haz de necaz. Eu doar imi spun parerea, ca sa vada ce scolarita constiincioasa sunt.<br /><br />Draga spiridusule, dereticam, spalam vase, curatam bocanci, dar nu pleca! Pentru ca esti un deliciu!<br />]]></description>
<dc:creator>Stel</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 14:03:35 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<br />Ce este Shamanismul si care este scopul lui? <br /><br /><br />Shamanismul este cea mai veche cale spirituala cunoscuta de fiintele umane. El a reprezentat Calea tuturor stramosilor nostri umani, iar originile sale sint datate in mod diferit, variind intre 30.000 si 90.000 de ani. In felul acesta, putem spune ca shamanismul reprezinta inceputul conectarii spirituale pentru noi toti. <br />Traim astazi intr-o lume care pune accentul pe afirmarea ego-ului. Realitatea consensuala a lumii noastre accentueaza individualismul si ne inchide intr-o lume guvernata de ratiune, de ierarhia locurilor de munca, a cunoasterii, a stiintei si tehnologiei. Acest lucru aduce dupa sine beneficii pentru noi ca individualitati dar si ca specie. Insa are si limitari. Una dintre implicatiile semnificative ale acestei abordari rationaliste o reprezinta accentuarea separarii fata de planeta noastra si fata de alte aspecte ale vietuirii intru fiinta.<br /><br /><br />Ce sunt majoritatea Shamanilor in realitate?<br /><br /><br />Avand in vedere ca tentaculele caracatitei malefice numite masonerie controleaza totul pe planeta, aceasta organizatie negativa se implica, chiar isi infiltreaza “agentii” masoni in diferite scoli “shamanice” predand o astfel de “spiritualitate”, mai mult decat atat acele persoane care sunt “initiate” ajung sa dea sfaturi unor alte persoane si asa continuand o schema a pacalelii si minciunii.<br />De exemplu: la o anume televiziune din India era prezent un shaman, care incerca sa uimeasca oamenii cu asazisele puteri paranormale, pe care el sustinea, ca numai el si foarte putini le au, din pacate pt el ar trebuie sa stie CA ORICE OM DE PE PLANETA ARE ASACEVA, apoi a declarat prezentatorului TV ca poate ucide cu puterea mintii, toata lumea si audienta era uimita, insa prezentatorul TV avand o doza de curaj, ia ca il provoaca sa-l ucida in direct in fata oamenilor care urmareau, shamanul concentrandu-se, lumea astepta cu sufletul la gura ce se intampla, insa dupa cateva minute de concentrare, ce credeti ca s-a intamplat? Prezentatorul TV nu patitse nimic, iar shamanul s-a facut de ras in fata audientei TV, mai mult decat atat, el un escroc care pacalise cu asazisa spiritualitate foarte multe persoane, punandu-le sa faca diverse lucruri, transformandu-i in sclavi.<br /><br /><br />Cum facem diferenta intre cei ADEVARATI si ESCROCI?<br /><br /><br />Avand in vedere ca o astfel de scoala, precum scoala misterelor si alte scoli care dezvolta spiritual oamenii sunt pline de astfel de escrocii pusi acolo special, nu avem decat sa ii alegem pe acei oameni cu adevarat spirituali. In primul rand tehnica lor de abordare tine de jocul psihologic, un saman nu o sa vedeti ca va incerca sa abordeze o persoana sceptica, pt ca un sceptic este greu de convins cu dovezi solide, dar cu spiritualitate care se simte si nu se dovedeste, iar in al doilea rand pt a resusii ce vor, defapt le fac si placere sa provoace acest rau. Cand un saman incearca sa abordeze o persoana si a si reusit, se va prezenta calm, cu bunatate, insa acel “saman” nu va fi in stare sa se uite in ochii persoanei cu care dialogheaza si va clipii foarte mult din ochi. Acest comportament, in psihologie se numeste MINCIUNA, cand eviti un contact direct cu o persoana. O alta metoda de atragere a atentie a unor persoane, samanii folosesc tehnica: “stiu ce ai fost in viata anterioara” o tehnica care daca o persoana chiar crede in asta, nu va face decat sa fie la mana “samanului” de ce spun asta? Pt ca odata ce majoritatea persoanelor doresc sa afle ce au fost in celelalte vietii, vor zice: “gata el imi va spune adevarul” insa nu este asa, este doar o tehnica de manipulare mentala si mai ales persoana cat de slab pe psihic este, insa pt a nu cadea in astfel de plase ieftine trebuie decat sa stiti asta: NIMENI NU POATE STI CE ATI FOST VOI IN VIATA ANTERIOARA CI NUMAI VOI SI NICIUN SHAMAN NU POATE STI CE GANDITI VOI EXACT, CI DOAR VA INTUI, INSA NU VA STI EXACT SI NICIUN SAMAN NU ARE CONTROL ASUPRA VOASTRA. Deobicei astfel de persoane vin cu afirmatii: “doar eu sunt mastrul, eu stiu si fa ca mine” asta nu ma face decat sa rad foarte mult, pt ca acesti escroci in realitate masoni, nu fac decat sa-si IMPUNA PUNCTUL DE VEDERE cu o agresivitate verbala, pt a calma persoana care pune intrebari incomode, deobicei ei se enerveaza la orice replica de genul: “nu cred asta”, “nu ai dreptate” si aceste afirmatii sau sinonime precum acestea pot continua, insa trebuie sa intelegeti, ca ei nu suporta sa fie contrazisi, pt ca odata contrazisi devini iritati si asta le arata adevarata lor fata.<br />Acum ca am explicat cum sta treaba cu escrocii, trebuie sa explic cum este si normal, cum sunt cei adevarati: cei adevarati sunt persoane carora le simti iubirea prin vorbele lor, le simti energia, practic emana in jurul tau ca persoana o energie si te face sa te intrebi: “de ce ma simt asa de fericit(a)?” raspunsul este ca ai gasit un ghid spiritual, nu care te va ghida precum el, ci doar el trebuie sa-ti prezinte unele informatii care tu asimilandu-le vei alege ce sa crezi si ce nu, fata de ceilalti escroci care cu inversunare isi impun punctul de vedere, lovind cu pumnul in masa in fiecare afirmatie a lor.<br />Sper ca prin acest articol, sa intelegeti si sa faceti diferenta intre bine si rau, samani spirituali si cei escroci(masoni) pt ca NU TOTI SUNT RAI, doar ca cei BUNI SI POZITIVI nu au loc de cei RAI, insa cand vrei sa-i cauti pe cei SPIRITUALI, acestia vor aparea, tu doar sa-i cauti, iar cand esti la impas, acestia ca printr-o coincidenta vor aparea si te vor ghida.<br /><br /> http://fara-secrete.blogspot.com/search/label/Despre%20Controlul%20Mintii]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 15:43:22 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[DEPROGRAMAREA mentala a celor care au fost PROGRAMATI mental de alte persoane <br />M<br />Ce este o programare mentala?<br /><br /><br />Totul a inceput odata cu nazistii cand Josef Mengele (ingeru mortii) dorea sa obtina un control 100% perfect asupra mintii oamenilor, folosind pt asta subiecti care erau defapt prizonieri de razboi, fie oameni adusi in lagarele de concentrare.<br />Reţelele satanice reprezintă un aspect vital al programelor globale de control al minţii concepute pentru a crea o rasă de zombi inconştienţi şi un număr nesfârşit de asasini controlaţi, de nebuni înarmaţi şi de agenţi provocatori. Roboţii umani – sclavi cu minţile controlate de alţii – s-au aflat printre noi de mii de ani, dar în epoca noastră au devenit o adevărată epidemie. După cum au declarat Fritz Springmeier şi Cisco Wheeler în ancheta lor amănunţită asupra programelor de control mental:<br /><br />„Tehnicile de bază au fost create de familiile germane, scoţiene, italiene şi engleze, fiind aplicate de secole. Unii susţin chiar că ele provin din Egiptul antic şi din perioada Babilonului, în care se practicau vechile mistere. Se ştie că naziştii au studiat textele egiptene străvechi, în dorinţa de a afla aceste metode de control al minţii. Secretele şi documentele liniilor genealogice din vechime sunt foarte bine păzite”.<br /><br /><br />Controlul minţii şi al emoţiilor umane este însuşi fundamentul controlului reptilienilor asupra rasei umane. Nu există altă modalitate mai bună de control decât cea a minţii. Manipularea externă a minţii oamenilor ia multe forme şi întrebarea corectă nu este cât de mulţi oameni au minţile controlate, ci cât de puţini nu le au. Ori de câte ori lăsaţi un ziar, un program de televiziune sau o reclamă să vă influenţeze percepţiile şi deciziile, vă lăsaţi practic controlaţi din punct de vedere mental.<br /><br /><br /><br />Cum se PROGRAMEAZA MENTAL o persoana?<br /><br />Multe din ritualurile şi metodele folosite în proiectele de control mental sunt inspirate din şcolile misterelor din antichitate.<br /><br />Controlul mental pe bază de traume<br />Proiectul Monarh este unul din nenumăratele programe din cadrul MK-Ultra. În pofida dezminţirilor oficiale, el nu numai că este continuat la ora actuală sub alte nume, dar a fost chiar masiv extins. Fundamentul acestor proiecte aplicate în lumea întreagă este o tehnică numită controlul mental pe bază de traume, care explică, între altele, şi ceea ce fac sataniştii. Mintea umană are un mecanism de autoapărare care compartimentează memoria în urma unei traume intense. Aşa se explică de ce oamenii nu-şi pot aminti accidentele majore de circulaţie. Frăţia a înţeles acest mecanism încă din cele mai vechi timpuri. În lagărele de concentrare din Germania nazistă aceste metode au fost mult perfecţionate. Mengele şi naziştii au înţeles că dacă poţi traumatiza continuu pe cineva prin tortură, abuz sexual şi prin sacrificarea şi torturarea altor persoane sub ochii victimei, poţi transforma mintea acesteia într-un fel de fagure de miere cu tot felul de compartimente sau bariere amnezice. Aşa se explică amploarea incredibilă pe care au luat-o ritualurile satanice. Odată mintea divizată în mai multe compartimente care nu ştiu nimic unele de existenţa celorlalte, acestea pot fi programate pentru diferite sarcini sau experienţe. Prin folosirea unor cuvinte cheie, sunete sau semnale, aceste compartimente pot fi scoase în faţă sau împinse în spate la fel ca nişte sertare. Compartimentul activat devine nivelul conştient al persoanei în cauză, după care el este închis din nou în subconştient, pentru a putea accesa un alt compartiment. Altfel spus, după ce victima îndeplineşte o anumită sarcină, ea uită complet ce a făcut şi cu cine. Această stare a devenit cunoscută sub numele de Tulburare a Personalităţii Multiple sau Tulburare a Identităţii. Cea din urmă este mai simplu de manipulat, căci compartimentele nu devin „personalităţi” în sine, ci doar fragmente disociate ale minţii, care s-au detaşat de restul conştiinţei. Este ca şi cum ai roti butonul unui aparat de radio, prinzând postul pe care îl doreşti. Chiar şi această tehnică pare primitivă prin comparaţie cu ultimele metode la care s-a ajuns.<br />Marea majoritate a oamenilor sunt mai mult sau mai puţin „multipli” (adică suferă de Sindromul Personalitaţilor Multiple), căci aproape toţi preferă să închidă într-un compartiment al subconştientului lor ceea ce nu doresc să vadă, dar în cazul de faţă vorbim de un fenomen extrem şi bine calculat. Mulţi soldaţi devin multipli atunci când asistă la un măcel inimaginabil, căci mintea lor selectează şi blochează respectivele amintiri, pe care apoi nu şi le mai aduce aminte. În anul 1921, Traugott Konstantin Oesterreich, profesor la Universitatea Tubingen din Germania, a scris un studiu clasic despre Sindromul Personalităţii Multiple şi despre „posesiunea demoniacă”.<br /><br />Dupa cum scrie sus odata o minte divizata in multe compartimente este usor sa ai control asupra unei persoane, prin pronuntarea unor fraze care nu pot fi intelese, desi ai impresia ca le intelegi, ca sa intelegeti mai bine la ce ma refer, voi scrie o fraza care nu va avea nici un impact asupra nimanui, insa este cel mai bun exemplu pt a-l dat ca toti sa va dati seama:<br /><br />„SA NU CREDETI NIMIC DIN CE SPUN, CACI SUNT ADEVARATE”<br /><br />Orice persoana care incepe sa se gandeasca logic asupra aceste fraze, pe langa faptul ca nu va gasii raspuns, cu atat mai mult cat focalizarea persoanei respective are loc asupra aceste fraze cu atat de puternica va fi si programare mentala, defapt constientul care „se chinuie” sa inteleaga fraza, da liber subconstientului care se deschide si el, iar o persoana cu un subcosntient „deschis” este o persoana vulnerabila unuei programare mentale de la distanta, sau a unei hipnoze de la distanta, indiferent de cine face PROGRAMAREA, poate fi si o persoana nepriceputa, si o poate programa caci subcostientul este „deschis”.<br /><br /><br /><br />Invatati sa va DEPROGRAMATI MINTAL<br /><br />Daca din pacate ati trecut prin cea ce am exprimat eu mai sus, adica printr-o programare indiferent cine a facut-o, trebuie sa incepeti o perioada de timp sa folositi fraze care va vor deprograma mental si vor sugestiona POZITIV, „inchizand” acel subconstient si Sindromul Personalitatilor Multiple va fi in scadere, creierul stabilizandu-se pe o anume frecventa, la care se va adauga bineinteles si chakrele, mai exact chakra inimii care il va acoperii cu o stare de linistie, calmare, odihnire.<br />Trebuie tinut minte ca nu numai o deprogramare mentala ajuta la mentinerea unei vieti fara primejdii ci si meditatii prin care chakrele se tin deschise, pt ca odata ce creierul este stabilizat si energia iubirii si calmului invaluie creierul atunci omul nu mai poate fi atacat de nimeni.<br />Metodele de a va deprograma mental, ce le voi prezenta, trebuie pronuntate pe fiecare zi timp de o saptamana, iar dupa o saptamana persoana in cauza se va simtii bine, ATENTIE, aici vorbesc de creier, dar asta nu inseamna sa nu se ocupe de chakre…<br /><br />Sugestii pozitive si deprogramatoare:<br /><br />I. „Eu sunt tot cea ce eu sunt si nimeni niciodata nu ma poate dobora nici psihic, nici fizic”<br /><br />II. 1" miliarde de gene de sanatate si vitalitate s-au activat in organismul meu"<br /><br />2. "toate genele de boli si de imbatranire s-au dezactivat din organismul meu"<br /><br />3. "eu, NUMELE tau, voi trai sanatos mintal si fizic, creator, moral , prosper si fericit , 110 ani, pana in anul ... (aici spuneti anul in care impliniti 100 ani, 110 ani sau cat vreti voi a traiti)"<br /><br /><br />http://fara-secrete.blogspot.com/search/label/Despre%20Controlul%20Mintii]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Tue, 22 Feb 2011 15:44:55 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>005 wrote</em> ...<br /><br /><br />Avand in vedere ca o astfel de scoala, precum scoala misterelor si alte scoli care dezvolta spiritual oamenii sunt pline de astfel de escrocii pusi acolo special, nu avem decat sa ii alegem pe acei oameni cu adevarat spirituali. In primul rand tehnica lor de abordare tine de jocul psihologic, un saman nu o sa vedeti ca va incerca sa abordeze o persoana sceptica, pt ca un sceptic este greu de convins cu dovezi solide, dar cu spiritualitate care se simte si nu se dovedeste, iar in al doilea rand pt a resusii ce vor, defapt le fac si placere sa provoace acest rau. <span style='color:#0000ff'><strong class='bbcode bold'>Cand un saman incearca sa abordeze o persoana si a si reusit, se va prezenta calm, cu bunatate, insa acel “saman” nu va fi in stare sa se uite in ochii persoanei cu care dialogheaza si va clipii foarte mult din ochi. Acest comportament, in psihologie se numeste MINCIUNA, cand eviti un contact direct cu o persoana.</strong></span> <br /></div><br />Foarte adevarat! Acum intelegi, micuta, ce iti spuneam?<br /><div class='indent'><em>005 wrote</em> ...<br /><br />[...]deobicei ei se enerveaza la orice replica de genul: “nu cred asta”, “nu ai dreptate” si aceste afirmatii sau sinonime precum acestea pot continua, insa trebuie sa intelegeti, ca ei nu suporta sa fie contrazisi, pt ca odata contrazisi devini iritati si asta le arata adevarata lor fata.<br /></div><br />Sa vezi cum devin daca le spui: MINTI!<br /><div class='indent'><em>005 wrote</em> ...<br /><br />Sper ca prin acest articol, sa intelegeti si sa faceti diferenta intre bine si rau, <span style='color:#0000ff'><strong class='bbcode bold'>samani spirituali si cei escroci(masoni)</strong></span> pt ca NU TOTI SUNT RAI, doar ca cei BUNI SI POZITIVI nu au loc de cei RAI, insa cand vrei sa-i cauti pe cei SPIRITUALI, acestia vor aparea, tu doar sa-i cauti, iar cand esti la impas, acestia ca printr-o coincidenta vor aparea si te vor ghida.<br /><br /> http://fara-secrete.blogspot.com/search/label/Despre%20Controlul%20Mintii<br /></div><br />Fragmentul asta este un talmes-balmes de notiuni asociate arbitrar. As zice ca e conceput pentru a dezinforma si nu pentru a informa. In primul rand, articolul intreg este apologia samanismului asociat cu atribute ca: BUN, SPIRITUAL, POZITIV. Prin contrast, mai avem si masoni asociati cu RAU, NEGATIV, ESCROC. Articolul iti pune creierii pe bigudiuri, mai ales ca se incheie apoteotic cu un mesaj subliminal de a te lasa "initiat", "indrumat pe calea spiritualitatii" de un saman...<br />]]></description>
<dc:creator>Stel</dc:creator>
<pubDate>Fri, 25 Feb 2011 18:22:36 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[E putin off-topic... <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/10.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br /><br />Megascandal în SUA: Armata şi-a pus hipnotizatorii pe congresmeni<br /><br />Generalul William Caldwell, care se ocupă de trupele americane din Afganistan, a ordonat anul trecut Diviziei Secrete de Manipulare a Minţilor să le inducă senatorilor americani dorinţele unei facţiuni din armata SUA: mai mulţi bani şi mai multe trupe pentru război. Dezvăluirea a fost făcută de Rolling Stone Magazine.<br /><br />Ordinul a fost dat ilegal unei echipe de soldaţi specializaţi în "operaţiuni psihologice" să-i manipuleze pe senatorii americani, scrie în ediţia de joi celebra revistă, care-l citează pe locotenent colonelul Michael Holmes, şeful Diviziei de Informaţii Operaţionale a armatei americane: "Treaba mea este să mă joc cu minţile oamenilor, să-i fac pe duşmani să se comporte cum vrem noi (n. r. armata americană). Dar nu am voie să fac asta oamenilor noştri. Dacă îmi ceri să manipulez proprii senatori şi congressmani, deja întreci măsura".<br /><br />Lista vizitatorilor manipulaţi este lungă, scrie Rolling Stone Magazine. Ea îl include pe şeful Armatei americane, pe şeful departamentului care alocă fondurile de război, pe ambasadorul ceh în Afganistan, precum şi pe cinci senatori, printre care John McCain, şi mai mulţi lideri de opinie din SUA. Rolling Stone notează că incidentul arată disperarea trupelor americane din Afganistan de a primi fonduri pentru un război în care prezenţa americanilor e tot mai criticată. Conform definiţiei Departamentului de Apărare american, "operaţiunile psihologice", care reprezintă folosirea propagandei şi a tacticilor psihologice, în vederea influenţării gândirii şi a comportamentului, ar trebui folosite exclusiv pe trupe străine şi ostile.<br /><br />De altfel, lt. gen. Caldwell este un personaj controversat. În trecut, el a militat ca armata să poată folosi Wikipedia şi blogurile, pentru a influenţa mai eficient populaţia americană şi străină. De asemenea, ar fi făcut presiuni pentru a rescrie definiţia pe care Departamentul de Apărare o dă operaţiunilor psihologice, probabil pentru a elimina partea cu "ar trebui folosite exclusiv pe trupe străine şi ostile", dar a eşuat.<br /><br />Rolling Stone scrie că în ianuarie 2011 Caldwell a cerut administraţiei Obama suplimentarea trupelor din Afganistan cu 70.000 de soldaţi, precum şi două miliarde de dolari, pentru a-i instrui. Dacă va fi aprobată această cerere, costul războiului din Afganistan va ajunge la 11 miliarde de dolari, bani suportaţi de americanii de rând. Iar unul dintre principalii susţinători ai cererii lui Caldwell este senatorul Carl Levin, care a vizitat tabăra din Kabul anul trecut.<br />Accesari: 22-22	<br />Publicat Joi, 24 februarie 2011	Teodora Ţugui<br />http://www.cotidianul.ro/138363-Megascandal-in-SUA-Armata-si-a-pus-hipnotizatorii-pe-congresmeni]]></description>
<dc:creator>bufnita006</dc:creator>
<pubDate>Fri, 25 Feb 2011 18:34:42 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[O intrebare interesanta: Cum remarci un om psy?Are o anumita fizionomie?O anumita privire?Iti induce un anumit sentiment?<br />Referitor la intrebarea cuiva : "Cum are loc recrutarea oamenilor psy?"<br />Va dau un raspuns pe care il consider destul de apropiat de adevar.<br />Un om 'psy', este foarte atent la persoanele cu care intra in contact.Atunci cand o persoana straina se simte 'ciudat", il priveste insistent sau din contra-il evita,omul "psy" va sti ca acel individ are o receptivitate accentuata.Ceea ce urmeaza nu pot sa va spun pentru ca nici eu nu stiu cu lux de amanunte.Dar daca am deschide ochii( nu doar cei fizici), am putea remarca in jurul nostru multe lucruri interesante aparent nesemnificative.]]></description>
<dc:creator>Dimitri</dc:creator>
<pubDate>Sun, 27 Feb 2011 03:22:57 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Serviciul Roman de Informatii vrea un departament de spioni “psy”</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</link>
<description><![CDATA[Ucigasii de la distanta – Albert Ignatenko<br /><br />Adversarii, rapusi... de la distanta<br /><br /> <br />Ideea rapunerii unor adversari prin mijloace psihice nu e chiar atat de originala cum pare la prima vedere. Din cele mai vechi timpuri, omul manat de pornirile sale belicoase s-a preocupat de gasirea unor cai subtile si totodata eficiente pentru matrasirea discreta, de la distanta, a semenilor asupra carora i se punea pata. Personificari ale killerilor PSI pot fi gasite in legendele tuturor popoarelor, pe toate continentele Pamantului.<br /><br /> <br />In mitologia greaca, de plida, chipul Gorgonei (Meduzei) daltuit in piatra, avand infatisarea unei femei cu privire hipnotica si cu parul sub forma unor serpi veninosi, avea menirea sa tina la distanta profanatorii de morminte si pe alti amatori de „suveniruri” interzise. Potrivit marturiilor scrise ale unor exploratori ce s-au aventurat in zone geografice greu accesibile, in care isi duc traiul comunitati umane ferite de „binefacerile” civilizatiei tehnologice, ar exista si la ora actuala indivizi dotati cu puteri paranormale malefice, in stare sa pricinuiasca nenorociri de tot soiul semenilor aflati la departari considerabile.<br /><br /> <br />Cu mentiunea ca, viitoarele victime ale acestor casapi exotici sa fie pe deplin convinse de efectele nimicitoare ale solomonelilor facute impotriva lor, in caz contrar killerul-solomonar risca sa o dea in bara, iar prestigiul sau profesional sa se duca pe copca.<br /><br /> <br />De cand in afacerea asta si-au varat insa coada si institute de cercetare patronate de KGB, GRU (agentia sovietica de informatii militare), CIA, DIA si alte organizatii secrete croite dupa acelasi calapod, captusite cu bugete anuale de zeci de milioane de dolari, datele problemei s-au schimbat substantial si lucrurile trebuiesc privite din alta perspectiva.<br /><br /> <br />Asasin extrasenzitiv de tip hollywoodian<br /><br /> <br />Killerii moderni nu mai au nevoie de acordul victimei, pentru a-i face de petrecanie. Aceasta poate fi trosnita pe cale psihica fara preaviz, atunci cand se asteapta mai putin – in somn, in baie, la ofiterul starii civile sau la ospat. Pe undeva si semnatarul acestor randuri a avut – fara voia sa! – oarecare contributie in privinta localizarii extrasenzoriale a tintelor umane.<br /><br /> <br />Dumnezeu imi este martor, nu aveam de unde sa stiu ca modestele mele stradanii in domeniul cercetarii teledetectiei extrasenzoriale urmau sa fie folosite si la asemenea treburi reprobabile. In ce consta, in fapt, deosebirea dintre killerii PSI de tip hollywoodian, zugraviti cu lux de amanunte in literatura de specialitate accesibila publicului larg si ucigasii PSI autentici, disimulati cu parsivenie pana si in unele lacasuri unde smerenia si buna-cuviinta te indeamna sa scoti palaria din cap, sau sa-ti lepezi incaltarile la intrare?<br /><br /> <br />Killerul extrasenzitiv de tip hollywoodian – prezent de regula si in lucrari stiintifice serioase, menite sa implineasca setea de cunoastere a celor multi – e un ins omnipotent si cu desavarsire imbatabil fizic si psihic. Acest teribil personaj, creat special pentru dezinformarea si infricosarea celor de buna-credinta, are totul la degetul sau mic. Cunoaste cu precizie pe ce frecvente si lungimi de unda cerebrale trebuie sa actioneze la orice ora din zi si din noapte, poate penetra cu puterea gandului nadragii tuturor sepepistilor insirati de la poarta Cotrocenilor – pana la crasma Golden Blitz, bunaoara.<br /><br /> <br />E in stare sa trimita la cele vesnice pana si un tar karatist uns cu toate alifiile, capabil sa despice cu muchia palmei ditamai oleoductul transsiberian!<br /><br /> <br />Crima prin reducerea pulsatiilor inimii<br /><br /> <br />In realitate, abilitatile paranormale ale killerilor PSI sunt ceva mai modeste, dar nu lipsite intru totul de latura lor terifianta. Incepand cu faimoasa KGB-ista Nina Kalughina, care intr-o prima faza exersa pe broaste asasinatul prin puterea gandului, iar apoi a trecut direct la subiecti umani recrutati din randul detinutilor de drept comun (gurile rele spun ca nu toti erau de drept comun!) si terminand cu elegantii „men in black” cu accent slav, american, evreiesc, sau mai nou – chinezesc, tehnica uciderii prin mijloace psihice a progresat, diversificandu-se totodata metodele de executie a unor persoane aflate intamplator sau nu in calea unor deziderate cu caracter politic sau de alta natura.<br /><br /> <br />Conform unor informatii recente, un killer PSI bine antrenat, poate suprima relativ instantaneu viata unei tinte umane incomode, sau poate prelungi supliciul acesteia la cote insuportabile sub aspect fizic si psihic, in functie de instructiunile primite pentru infaptuirea respectivului act abominal. De cele mai multe ori, killerul extrasenzitiv actioneaza de la distanta asupra functiilor cardiace ale tintei sale, provocand decesul prin reducerea treptata a pulsatiilor miocardului, sau prin accelerarea contractiilor acestuia.<br /><br /> <br />In aparenta, lucrul pare simplu; in realitate, e destul de complicat. Inainte de a actiona letal asupra tintei umane, killerul PSI parcurge un complicat proces de monitorizare extrasenzoriala a viitoarei sale victime, pentru a o surprinde intr-un moment de slabiciune fiziologica. Aceasta procedura poate dura uneori zile in sir, saptamani sau luni. Pe de alta parte, din literatura de specialitate despre interactiunile psihice la distanta nu reiese prea limpede daca acei killeri PSI scapa nevatamati din asemenea aventuri, sau raman cu sechele ce le pot primejdui sanatatea si in ultima instanta, chiar viata.<br /><br /> <br />Manipularea energiilor psihice negative<br /><br /> <br />La acest capitol nu ne ramane decat sa facem unele speculatii, pornind de la cateva informatii rasuflate din ascunzisurile intortochiate ale campului de lupta mental. In bransa killerilor PSI pot aparea si situatii atipice, in care rezultatele finale sa nu fie pe masura asteptarilor.<br /><br /> <br />Din cauza efortului psihic excesiv depus de killer, se intampla uneori ca acesta sa treaca intr-o lume mai putin framantata de convulsii social-politice, iar fosta sa victima sa se puna pe picioare dupa cateva zile de spitalizare. Acest aparent neasteptat deznodamant poate fi explicat cu argumente bazate pe rationamente logice. Prin definitie, killerii extrasenzitivi actioneaza prin acumularea si proiectarea directionala a energiilor PSI negative, cu efecte profund distructive asupra organismului viu, in general.<br /><br /> <br />Prin urmare, este normal ca in urma eforturilor depuse pentru producerea, stocarea si manipularea energiilor psihice negative, sa apara si reactii organice adverse, care sa puna in pericol viata indivizilor cu asemenea indeletniciri patogene. Cu mai multi ani in urma, un ofiter polonez informat corespunzator in domeniu, abtiguit binisor cu vodca, mi-a marturisit la popota unei unitati militare din Bydgoszcz, in nordul Poloniei, ca viata unui killer PSI nu e deloc usoara.<br /><br /> <br />Daca nu e performant in meseria sa, risca sa fie dat afara. Dar pentru ca exista posibilitatea sa nu isi tina gura in civilie, poate da o gripa fara antidot peste el si sa-l linisteasca pentru totdeauna. Daca e prea performant, iarasi nu e bine. Sefii sai pot intra la idei si sa decida sa se descotoroseasca de serviciile sale, trimitandu-l intr-o misiune unde cu siguranta isi va rupe gatul.<br /><br /> <br />Cacealmaua tineretii vesnice<br /><br /> <br />In ce priveste zvonistica intretinuta cu iscusinta pe tema nemaipomenitei „tineretii vesnice” a killerilor extrasenzitivi, dobandita chipurile in urma „absorbtiei” energiilor vitale ale victimelor prin transfer bioenergeric spontan, va asigur ca este vorba de o simpla manipulare psihologica, harazita sa abata atentia de la riscurile iminente ce planeaza asupra indivizilor implicati in atari interactiuni psihice neortodoxe.<br /><br /> <br />Prin anii ’60 am citit si eu intr-o brosura ruseasca de uz intern, asemenea aberatii; iar la inceputul anilor ’90, cunoscutul parapsiholog ucrainean, Albert Ignatenko, se lauda cui voia sa-l asculte ca, varsta biologica a organismului sau era cu 20 de ani mai mica decat cea mentionata in actele sale de identitate. Ca argument suprem, ne arata parul sau pana-corbului, in care nu gaseai un fir carunt. Pentru a nu ramane in ceata in aceasta incitanta chestiune, am cerut si parerea medicului T.S., doctor in stiinte medicale, cu vechi state in sistem cum s-ar spune, cunoscator al fenomenologiilor PSI. „Te uiti in gura kaghebistului Ignatenko? - raspunse sigur pe el, T.S.<br /><br /> <br />„Din cauza consumului excesiv de energie psihica, astia o mierlesc de timpuriu, cand sa mai incarunteasca?!” Asa stand lucrurile, mitul hollywoodian al killerilor extrasenzitivi se cam duce pe apa sambetei, iar meseria ca atare nu pare foarte atragatoare. Pentru moment, sa ne retragem cu discretie din culisele campului de lupta mental si sa incercam, saptamana viitoare, sa deslusim cateva dintre tainele caselor malefice, in care locatarii se simt nefericiti - fenomen sesizat din ce in ce mai frecvent in randul comunitatilor umane din medii urbane<br /><br />http://www.urbaniulian.ro/2009/11/16/ucigasii-de-la-distanta-albert-ignatenko/]]></description>
<dc:creator>0050</dc:creator>
<pubDate>Wed, 03 Aug 2011 14:49:04 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343</guid>
</item>


				</channel>
				</rss>