﻿<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
				<!-- generator="e107" -->
				<!-- content type="Forum / topic" -->
				<rss  version="2.0" 
					xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/" 
					xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
					xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
					xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"

				>
				<channel>
				<title>Proiect SEMPER FIDELIS : Forum / topic</title>
				<link>https://www.semperfidelis.ro/</link>
				<description></description>

<language>en-gb</language>
				<copyright>©  2006-2015 Proiect SEMPER FIDELISSite protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.var sc_project=1336027; <br />var sc_invisible=0; <br />var sc_security="58a90296"; <br /></copyright>
				<managingEditor>proiect@nospam.com (Daniela)</managingEditor>
				<webMaster>proiect@nospam.com (Daniela)</webMaster>
				<pubDate>Fri, 12 Jun 2026 03:19:56 +0300</pubDate>
				<lastBuildDate>Fri, 12 Jun 2026 03:19:56 +0300</lastBuildDate>
				<docs>http://backend.userland.com/rss</docs>
				<generator>e107 (http://e107.org)</generator>
				<sy:updatePeriod>hourly</sy:updatePeriod>
				<sy:updateFrequency>1</sy:updateFrequency>

				<ttl>60</ttl>
<atom:link href="https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/rss_menu/rss.php?8.2.32158" rel="self" type="application/rss+xml" />

					<image>
					<title>Proiect SEMPER FIDELIS : Forum / topic</title>
					<url>https://www.semperfidelis.ro/e107_images/button.png</url>
					<link>https://www.semperfidelis.ro/</link>
					<width>88</width>
					<height>31</height>
					<description></description>
					</image>
<item>
<title>Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Salut, aveti informatii despre aceasta structura a Ministerului Apararii? Ma intereseaza in special cum pot sa ajung sa activez la ei. Mentionez ca sunt deja cadru militar.<br />Multumesc anticipat!]]></description>
<pubDate>Fri, 23 Oct 2009 01:29:58 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[http://wikimapia.org/#lat=44.4142026&lon=26.0560834&z=18&l=0&m=b<br /><br />Nu lua de bun chiar tot ce citesti acolo, dar nici prea departe de adevar nu sunt lucrurile, si inainte de a decide daca vrei cu adevarat sa te incadrezi acolo ar fi util sa vorbesti cu cineva din interior...Detalii suplimentare-contact pe privat...Sa auzim numai de bine!]]></description>
<dc:creator>Pârvu Florin</dc:creator>
<pubDate>Fri, 23 Oct 2009 14:15:56 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Are MAp asa ceva, ca eu stiam ca se numeste cu totul si cu totul alfel si nu demult am si vazut un demo de al lor.Si trec peste ironia pe care ai strecurat-o in post-ul tau.]]></description>
<dc:creator>Sailor</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 00:40:42 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Marius Mg uita-te in curte la jandarm ei au acest detasament.Deci indreapta-ti antenele spre alte zari.<br />]]></description>
<dc:creator>Sailor</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 00:10:55 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Marilu cred ca totusi omul se referea la DSPI de la MApN adica fostu DIR din cadrul DGIA.Sau acuma i-ati luat si pe astia?]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 00:17:12 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[S-a redenumit si DIR? Jesus, chiar ca nu mai sunt la curent cu schimbarile din armata.]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 00:18:57 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[ge.m. si marilu, cele trei replici offtopic ale voastre au fost sterse... aveti ceva de impartit, mutati-va pe privat.]]></description>
<dc:creator>ex-ad</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 01:45:57 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>Marilu wrote</em> ...<br /><br />Marius Mg uita-te in curte la jandarm ei au acest detasament.Deci indreapta-ti antenele spre alte zari.<br /><br /></div><br /><br />are dreptate <strong class='bbcode bold'>Marilu</strong>...acum are si BSIJ un D.S.P.I cica ar fi noua acvila, da' vorba lu niMIca..apreciem lobby-ul intens al celor de la DSPI prin vocea lu' Marilu...dar prietene MariusMg ai zarit bine alte zari la MApN...mergi acolo, nu cred ca iti doresti sa ai un comandant ca rizea...]]></description>
<dc:creator>1&#092;*</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 01:35:16 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Sorry ca intervin si eu, cine este acest Rizea ?]]></description>
<dc:creator>Radu Patrascu</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 03:05:59 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[ok...off topic...uite aici... <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/3.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br /><br />varianta 1... http://badeadan.blogspot.com/2009/10/mafia-lui-vanghelie-finul-gheorghe.html<br />varianta 2(el despre el) http://www.brigadaspeciala.ro/video_cdt.html  http://www.brigadaspeciala.ro/conducere.html<br /><br />concluzia finala iti apartine...are si topic aici insa cele doua surse spun totul...enjoy <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>1&#092;*</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 03:38:25 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[De fapt, am sa fac unul. E chiar mult, mult mai rau decat m-am asteptat.]]></description>
<dc:creator>Radu Patrascu</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 05:18:42 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[<img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/confused.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  <br />No comment.]]></description>
<dc:creator>Radu Patrascu</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 05:17:46 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Da, ma refeream la fostul DIR din cadrul M.Ap., am inteles ca acum are o noua denumire, cea de mai sus. Totusi daca aveti informatii despre ei, in special cum se poate ajunge la ei, va rog sa le postati.<br />Off-topic: Nici eu nu stiam cine e Rizea asta.....m-am lamurit!]]></description>
<dc:creator>MariusMg</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 11:54:16 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[in primul rand trebuie sa tii cont de faptul ca face parte din DGIA,asa ca teoretic procesul de selectie ar trebui sa fie putin mai diferit decat un simplu raport de mutare pe o funtie libera.<br />Trebuie sa aflii indicativul si sa urmaresti Buletinul Informativ si notele ce vin cu privire la functiile vacante.Probabil ca se face si o selectie din interior catre exterior, pe modelul serviciilor de informatii.<br />Oricum mai exista varianta romaneasca,unde pila te face ce vrei unde vrei.<br />Detalii concrete nu cunosc.Am vazut ca cineva s-a oferit sa te ajute,asa ca contacteaza-l pe pm.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 14:17:09 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Apartin de DGIA? Eu stiam ca apartin de Politia Militara, dar nu bag mana in foc. Daca aflu, postez aici..Multumesc tuturor celor care au raspuns!]]></description>
<dc:creator>MariusMg</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 22:47:16 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[sigur tin de DGIA, eu unul am intalnit numai ofiteri posibil sa activeze si subofiteri, nu stiu la ce aspiri tu...oricum bafta]]></description>
<dc:creator>1&#092;*</dc:creator>
<pubDate>Sat, 24 Oct 2009 22:52:05 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Sunt si subofiteri si SGV.Inainte DIR tinea de PM,apoi a trecut la garnizoana Bucuresti,parca au fost si pe la R30 Garda, au revenit la PM si acum sunt la DGIA.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 01:55:58 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Asa arata un antrenament al D.I.R. in 2008. Pacat de tropaiala si tipetele care ii fac usor de localizat de catre inamic. In schimb mi-a placut modul simplist, dar direct de flancare si patrundere, in stilul etalat de S.A.S. Stiu ca pana a ajunge la nivelul etalat de S.A.S. mai este cale lunga. Nu inteleg de ce nu s-au echipat cu niste statii de emisie-receptie prevazute cu casti, ca sa nu mai tipe asa unul la altul, de asemenea stiu ca actionau in graba, dar o echipare cu anumiti bocanci(ceva usor), dar si felul de miscare pe anumite suprafete(vezi tropaiala pe scarile metalice), i-ar face sa nu devina automat victime sigure.<br /><br /><object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/oTANmuDj7N0&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/oTANmuDj7N0&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object><object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/iLi0XetYg7E&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/iLi0XetYg7E&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 02:20:52 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[sunt penibile clipurile astea (e adevarat ca si echipamentu ii dezavantajeaza mult)]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 02:25:02 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[E penibila tropaiala si vorbaria inutila. Ok, o sa fiu un pic carcotas, nu au supravegheat scara cum trebuie, puteau devenii victime ale unei simple grenade. In schimb imi place viteza de miscare, cam asta-i stilul de patrundere al fortelor speciale militare de afara, au timpi de reactie uneori sub 2 minute de a gasi si neutraliza tinta.<br />Daca ar remedia cateva mici defecte(iar unul dintre defecte este echiparea defectuoasa, mai ales cu bocanci care tropaie pe metal si aluneca pe gresia podelei), s-ar putea sa iasa ceva.]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 02:28:23 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Caterinca...am crezut ca is facute la misto, ca ar fi un fel de parodie, si e penibil tot filmul.<br />Sunteti siguri ca sunt cei de la DIR sau DSPI in filmuletele acelea?]]></description>
<dc:creator>mariusd.</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 02:29:56 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Din pacate, asa mi s-a spus ca ar fi D.I.R. acum 1 an si ceva.]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 02:34:09 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Acum nu stiu cum sa interpretez, filmul nu ii pune in lumina de loc. De pe margine e usor sa fii critic de arta dar parca prea sar in evidenta unele chestiuni.]]></description>
<dc:creator>mariusd.</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 02:39:47 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Eu  nu stiu cine sunt in clipuri,dar din cate am inteles era vorba de o actiune rapida si violenta de neutralizare.Nu se urmarea capturarea elementelor ostile.Pe langa asta, cine cunoaste cat de cat MApN stie ca acolo se apreciaza mult "filmele",adica multa miscare, mult dat din gura si chestii din astea, sa se "puncteze". La exercitii curente folosim aproape 100% semne si semnale,si cand vin comisiile incepem sa fugim ca si niste iepuri decelerarati si sa urlam din toti rarunchii. Asta e mentalitatea veche "sa se vada", "sa dea bine".<br />Singurii care au reusit sa isi impuna mentalitatea noua au fost FS.<br />In clipurile care le-ati vazut, nu ca nu se putea sau nu stiau. Asa au considerat alti "experti" de pe la intendenta sau alte arme din astea adevarate care s-au trezit cu functii, ca trebuie sa fie.Stiu ei mai bine ca nu degeaba sunt ditamai ofiterii. Ce stiu fraierii aia de la infanterie care se pregatesc zi de zi?<br />De altfel apucaturile astea apar si azi cand se sondeaza schimbarea uniformei. Citez din OM, "am expus propunerile la SMG ca sa le vada milutarii si sa isi exprime opiniile". No comment.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 02:41:44 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Altair, m-ai luat vorba din gura, cum s-ar spune. Exact asta vroiam sa spun si eu, ca unii comandanti asa au gandit ca ar da bine pe sticla o actiune a D.I.R.-ului, cu zgomote si tipete.<br />Scenariul este simplist, o celula terorista a capturat o centrala nucleara si ameninta ca o vor arunca in aer daca nu li se indeplinesc anumite cerinte. Sunt trimisi cei de la D.I.R. care s-au impartit in 3 echipe de cate 3 oameni. Din pacate camera a urmarit doar "aventura" uneia dintre echipe, la un moment dat, vedeti ca se reunesc 2 echipe la scara, in timp ce o a treia echipa patrunde prin alta parte in camera cu panourile de control ale reactorului.<br />Penibili sau nu, astia sunt, au mai avansat ceva intre timp, dar cum ai remarcat si tu, Altair, pana la performanta te manaca comandantii.]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 02:58:59 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Lumea zice ca astia nu ar fi dir. Ei au in dotare alta tinuta si alt armament.]]></description>
<dc:creator>mariusd.</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 02:59:48 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[D.I.R. au mai multe modele de tinuta pentru interventie, de asemenea foloseau de la AK-47, Uzi, Steyr, pana la pistoale Jericho sau Glock 17.]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:01:42 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Denton, nu stiu de unde ai tu informatia, dar cei din film nu sunt de la DIR/DSPI. Filmele sunt facute la Portile de Fier, dar nu in 2008. DIR au tinuta neagra si Mini-Uzi(atunci). Stiu ce unitate e in filmulete dar din respect pentru ei n-o spun <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> . Intre timp s-au perfectionat.]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:07:33 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Da, omule stiu de vechea tinuta neagra. Apoi mai am si eu colegi care inca activeaza care pe unde a apucat. Asta-i uniforma pe care o aveau D.I.R. pana in 2003-2004. Intre timp si-au schimbat si ei tinuta. Noua lor denumire din D.I.R. in D.S.P.I. chiar m-a uimit.<br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256422601_1332_FT32158_dir010.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256422601_1332_FT32158_dir010_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='450'  /></a><br /><br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256422601_1332_FT32158_dir016.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256422601_1332_FT32158_dir016_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='200'  /></a><br /><br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256422601_1332_FT32158_dir023.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256422601_1332_FT32158_dir023_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='199'  /></a><br />]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:16:41 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Denton, cu tot respectul, gresesti, tinuta de interventie a DIR e tot neagra.<br />In film o sa vezi un baiat de la DIR printre cei de la BAT(scrie cu galben DIR pe vesta antiglont).<br />http://www.mediafax.ro/social/exercitii-antiteroriste-inaintea-summit-ului-nato-video-protv-2436590/video/<br />DIR a folosit PA-uri prima oara in '88-'89 cred (atunci se numeau Compania Misiuni Speciale din Regimentul, apoi Brigada de Garda). De-atunci au evoluat, au alte jucarii <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> .]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:45:42 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[si tot pentru Denton- nu e ok sa-ti editezi replicile dinainte dupa ce citesti alte raspunsuri, credibilitatea ta scade <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  . si n-o sa mai comunicam.]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:51:32 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Omule am editat o fraza in care ii dadeam un raspuns lui Ge.M.<br />Fraza era: "Cine spune ca nu sunt ei?" Asta am sters. In general editez mult posturile, nu neaparat ca sa sterg fraze, ci ca sa dau o logica celor spuse.<br />In legatura cu D.I.R. daca vrei sa ma crezi bine, daca nu e problema ta. Nu stiu ce unitate cunosti tu ca a luat parte la exercitiul postat in cele doua filmulete, dar un amic care lucreaza in PM, de care a apartinut si D.I.R. candva, mi-a confirmat acest fapt, ca in clipuri sunt cei de la D.I.R. Daca tu ai alte informatii, nu legat de uniforme, te rog sa spui, fara chestii de genul ca stii unitatea dar din respect nu ii spui numele.<br />In filmuletul postat de tine, exercitiile pentru Summitul Nato, au avut loc in primavara lui 2008, in timp ce clipurile postate de mine sunt de prin vara lui 2008.]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:07:19 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[ce o tot zguduim cu uniforme si alte alea, "negri" au fost o viata si tot la fel sunt si acum... http://www.mapn.ro/fotodb/20050622_ziua3/foto_1<br />foto de la cursul din 2005]]></description>
<dc:creator>1&#092;*</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:22:25 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[si ca sa revenim on-topic, da Marius Mg, DIR, asa cum il stie lumea este din nou la DGIA...<br /><br /><strong class='bbcode bold'>Colonel Emil OLARU<br />Comandantul Detaşamentului de Intervenţie Rapidă<br />Direcţia Generală de Informaţii a Apărării</strong><br /><br />restul aici <br /><a href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256427806_1808_FT32158_dir.doc'><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/generic/lite/file.png' alt='' style='border:0; vertical-align:middle' /></a> <a href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256427806_1808_FT32158_dir.doc'>dir.doc</a>]]></description>
<dc:creator>1&#092;*</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:43:43 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Esti sigur, Pana&Cand, ca aceste fotografii sunt de anul asta? <br />Te-ai uitat sus in link, unde iti indica adresa web ca scrie dupa mapn si "fotodb/20050622_ziua3/foto_1". <br />In traducere asta inseamna ca pozele sunt din data de 22.06.2005.]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:35:28 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[da, e ok sunt 2005...insa sunt "negri"...si acum...]]></description>
<dc:creator>1&#092;*</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 03:48:54 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>Jesse Denton wrote</em> ...<br /><br />Asa arata un antrenament al D.I.R. in 2008. Pacat de tropaiala si tipetele care ii fac usor de localizat de catre inamic. In schimb mi-a placut modul simplist, dar direct de flancare si patrundere, in stilul etalat de S.A.S. Stiu ca pana a ajunge la nivelul etalat de S.A.S. mai este cale lunga. Nu inteleg de ce nu s-au echipat cu niste statii de emisie-receptie prevazute cu casti, ca sa nu mai tipe asa unul la altul, de asemenea stiu ca actionau in graba, dar o echipare cu anumiti bocanci(ceva usor), dar si felul de miscare pe anumite suprafete(vezi tropaiala pe scarile metalice), i-ar face sa nu devina automat victime sigure.<br /><br /><object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/oTANmuDj7N0&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/oTANmuDj7N0&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object><object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/iLi0XetYg7E&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/iLi0XetYg7E&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object></div><br />Denton- Amice, nu-mi pari un partener de discutie fair-play. Pentru ca daca ai fi asa ai recunoaste ca ai identificat gresit unitatea si nu ti-ai mai edita replicile precedente. Astea sunt tertipuri ieftine. Nu mai vorbesc de niste scuze pe care le datorezi luptatorilor de la DSPI. Un luptator adevarat are taria sa recunoasca atunci cand greseste si sa-si ceara scuze camarazilor (indirect iti sunt camarazi si tie). <br />Filmele sunt din 2004, nu din 2008 cum ai spus tu si cei din filme nu sunt de la DIR/DSPI. <br />Fotografii ajutatoare, poate iti dai singur seama despre cine e vorba <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> . Ultima e bonus, n-are legatura cu subiectul <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/3.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> . numai bine!<br />pana cand- fotografia pusa de tine e din 2005, cum a spus si Denton, daca te uiti in plan secund, o sa-l vezi de Generalul Sorin Ioan, cu bereta maron, pe atunci sef SMFT.<br /><br /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256451235_2202_FT32158_41.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='234'  /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256451235_2202_FT32158_43.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='325'  /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256451235_2202_FT32158_47.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='392'  /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256451235_2202_FT32158_a25.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='233'  />]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 10:29:06 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>Jesse Denton wrote</em> ...<br /><br />D.I.R. au mai multe modele de tinuta pentru interventie, de asemenea foloseau de la AK-47, Uzi, Steyr, pana la pistoale Jericho sau Glock 17. <br /></div><br /><br />daca te referi la pistolu asta, nu e jericho<br /><br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256463219_537_FT32158_06_pm-instructie.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256463219_537_FT32158_06_pm-instructie_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='400'  /></a><br />]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 13:33:40 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Multumesc pentru raspunsuri tuturor, apreciez implicarea voastra!<br />P.S: Keep up the good work cu forumul asta.]]></description>
<dc:creator>MariusMg</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 13:38:33 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Spk, poza postata de tine reprezinta 2 baieti de la PM.<br />Game On, primele 3 poze sunt cu "The Eagles", Batalionul Nr. 1 de Forte pentru Operatiuni Speciale Vulturii.<br />Mai, vorbim pe seara, dupa ora 22, acum plec la munca.<br /><br />P.S. - Game On, nu sunt un "luptator", sau un fost, desi am lucrat si eu 12 ani pe-acolo, pe undeva. Prea multi isi atribuie cu usurinta acest cuvant de luptator.]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 13:54:03 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Tocmai asta am spus ca sunt PM si nu D.I.R.]]></description>
<dc:creator>JC Denton</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 14:50:14 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[ma refeream la pistol nu la militari (poza e luata de pe site-u politiei militare)]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sun, 25 Oct 2009 14:42:53 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Game on , departe de mine gandul sa fac misto.Comentam strict filmuletzul si nu unitatea sau realizarile.<br />Si chiar sunt pe youtube filme cu impatimiti ai FS sau SWAT sau SAS sau mai stiu eu ce unitate , care le copiaza tinuta si armele , si se misca incredibil, mai ales ca sunt civili....<br />Asta ziceam.Si imi cer si scuze daca parerea mea a deranjat pe cineva .<br /><br />SPK , stiam la ce arma faci referire , dar nicaieri nu apare denumirea de LP 5. Denumirea lui este Cugir 9 mm , sau asa stiam eu.<br />Este un LP 98 si e p.m. de 9 mm de la Cugir .<br />Contraziceti-ma daca gresesc...]]></description>
<dc:creator>apkah</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 23:20:43 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Oameni buni, toti militarii au in dotare tinuta mozaic.Unii mai au si altele.<br />In clipuri sunt pistoale mitraliera nu pusti automate.<br />Referitor, la pistolul din poza cu PM (cica)- apropos, de unde stiti ca sunt PM?- eu nu pot spune cu siguranta daca este un Jericho sau un 9mm de la Cugir.Sunt foarte curios cum le diferentiezi.<br />]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 14:32:54 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Despite Romania being a NATO member, DSPI operatives continue to often sport AK-47 rifles when engaged in public events[2]; however they are also equipped with a host of other weapons which are used according to the mission objectives:<br /><br />-Assault Rifles: M16A2, FNC Short, SG551, H&K 33E, G3, C7. <br />-Sub-Machine gun: Mini UZI, MP5 - standard for anti-terrorist engagements, FN P90. <br />-Support Weapons: Customized G3 with SG1 and SPG1, Mauser customized with 86SR and 93 SR, CZ 700 sniper rifle. <br />-Special equipment: Browning MK III pistol, H&K P8 pistol, Smart Gun EP1 pistol.[1] <br /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256560814_1206_FT32158_800px-mapn-dir1_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='200'  />[/link]<br />]]></description>
<dc:creator>alin</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 16:40:14 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Pe linkul asta gasiti toate informatiile:<br />http://en.wikipedia.org/wiki/Deta%C5%9Famentul_de_Interven%C5%A3ie_Rapid%C4%83#Weapons]]></description>
<dc:creator>alin</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 16:52:24 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[mam tot uitat pe net la poze cu jericho dupa semnalul tras de altair si seamana al naibi de mult cu LP5]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 21:28:15 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[aproape off topic....<br /><br />o sa fac si eu citeva comentarii , care nu sunt cu intentii rele dar vor suna putin neplacut.<br />cele doua filmulte cu militarii chipurile D.I.R. care intra in cladire , m-au dus cu gandul la citeva filmulete de pe youtube cu niste copii la airsoft.ala mi-a parut nivelul , sincer si cu parere de rau o spun.<br />pe de alta parte as putea posta citeva clipuri tot de pe youtube , tot de la airsoft , dar de data asta cu baieti dedicati si pasionati , dar tot cu arme de airsoft , dar care se misca uluitor de bine si de profesionist.se pot vedea acolo patrunderi limitate , tehnici de asigurare , comunicare , pozitii , mers tactic si cite si mai cite.doar daca ar copia cele vazute de acolo , baietii aia , militarii , ar urca mult pe scara ...hmmm tacticii ?sau cum se zice ?<br /><br />acum cu poza cu cei doi asa zisi politisti militari si cu asazisul Jericho...<br />cred ca poza e in oglinda , pentru ca fanta de evacuare a tubului este pe stanga , iar eu nu am prea vazut asa ceva .tot la concluzia asta ma mai duce faptul ca are arma in mana stanga (desi nu e o chestia deosebita , dar legata de pozitia fantei poate sa aiba vre-o relevanta ).<br />Jericho cu teava alba , iar spun ca eu nu am vazut , desi nici asta nu e un criteriu .Pistolul in rest seamana bine cu Jericho...]]></description>
<dc:creator>apkah</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 19:12:05 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[LP 5 ? da-mi si mie un link cu arma asta te rog...]]></description>
<dc:creator>apkah</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 21:55:34 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[http://www.umcugir.ro/Romana/p.s.a.9x19.htm LP5 e denumirea folosita in proiectare, si io m-am mirat ca e folosita si de utilizatori]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 22:16:58 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Altair, in caz ca te referi la comentariul meu, eu m-am referit la tinuta de interventie, cat despre PA-uri, n-am spus ca apar in film, chiar asa praf nu sunt sa nu deosebesc un PA de un PM cu pat rabatabil, mai ales ca le-am folosit pe ambele ceva vreme  <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> .<br />Cat despre fotografia cu baietii din B 265, e greu de spus daca e Jericho sau Cugir, inclin catre Jericho pentru ca stiu ca ei si Brigada de Garda le-au avut pe primele; Cugir sunt mai proaste ca originalul si au ajuns la subunitati PM din provincie.<br /><br />alin- pe forumul asta intra profesionisti. Nu mai da linkuri cu Wikipedia pe topicurile despre forte speciale, sunt pentru civili si amatori. <br /><br />Pe scurt, istoria DSPI este urmatoarea:<br />Din anii '60 s-a creat in cadrul Regimentului 30 Garda o subunitate destinata protectiei demnitarilor. De exemplu Bodnaras a fost pazit de oameni din Regimentul de Garda. In '89 se numea "Plutonul Misiuni Speciale" si era comandat de Adrian Costache (acum in SPP, sa-i dea Dumnezeu sanatate). Dupa '89, cand Regimentul a devenit Brigada, plutonul a devenit Companie. Primele tinute de interventie au fost mozaic, apoi kaki-maro. Ca o anectoda, prin 91 militarii (pentru ca nu existau cagule) isi lasau capelele cu "urechile" in jos. Denumirea s-a schimbat in DPDM, apoi DIR, apoi DSPI. Au si fete <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  . Norocosii...<br /><br />Arcan- filmul este de "protocol", facut in 2004. Putem face misto, dar unitatea din care fac parte baietii respectivi a avut misiuni reale in Afghanistan. (nu stiu cati se pot lauda cu asa ceva) Americanii ii apreciaza mult.<br />Cat despre tehnicile folosite, nici eu nu ma omor dupa trinom, desi am auzit pareri avizate ca e foarte avantajos.<br /><br /><br /><br /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582164_2202_FT32158_dpdm.jpg' class='bbcode' alt='' width='200' height='244'  />]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 22:37:08 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Cateva fotografii cu tehnici din anii '80, care acum ne amuza (ca sa vedeti cate s-au schimbat de atunci).<br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582488_2202_FT32158_yu.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582488_2202_FT32158_yu_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='197'  /></a><br /><br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582607_2202_FT32158_we.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582607_2202_FT32158_we_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='221'  /></a><br /><br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582607_2202_FT32158_ui.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582607_2202_FT32158_ui_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='198'  /></a><br /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582669_2202_FT32158_ty.jpg' class='bbcode' alt='' width='248' height='156'  /><br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582669_2202_FT32158_qw.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582669_2202_FT32158_qw_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='277'  /></a><br /><br /><br />A durat ceva pana sa ajungem la nivelul asta( Salutare celor care se recunosc pe-acolo <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/3.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  ):<br /><br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582890_2202_FT32158_173.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582890_2202_FT32158_173_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='225'  /></a><br /><br /><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582890_2202_FT32158_gh.jpg' class='bbcode' alt='' width='210' height='280'  /><br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582890_2202_FT32158_fg.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256582890_2202_FT32158_fg_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='257'  /></a><br />]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 22:50:15 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[eu pe aici am auzit de LP5, mi-am intrebat profesorii si asta mi-au raspuns. te referi cumva la 9mm orita? http://www.worldwar2.ro/arme/static/orita.htm]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Mon, 26 Oct 2009 23:57:01 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[nope.La LP 98 http://www.umcugir.ro/Romana/p.aut.9x19.htm , eu i-am zis p.m. ei ai zic pistol semiautomat .]]></description>
<dc:creator>apkah</dc:creator>
<pubDate>Tue, 27 Oct 2009 12:19:52 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[game on ,<br />-ai postat o poza(penultimul)in care se vad 2 politisti unul de la SIAS iar altul dint-o tara UE<br />]]></description>
<dc:creator>kaliber</dc:creator>
<pubDate>Tue, 27 Oct 2009 19:18:12 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Game on, protagonistii fotografiilor 1,2 si 4 din ultima ta postare nu sunt cumva cei din 1st SFOD-D, la sfarsitul anilor 70 ? Aceste poze apar pe un site de limba franceza, care ofera si detalii cu privire la echipamentul operatorilor Delta din acei ani: casca de tip TIG PSH-77 (prima casca balistica - probabil ca din SUA ?), pistol-mitraliera Walther MPK (ulterior au adoptat MP-5 H&K, dar au folosit si MP-3 "Grease Gun"), si pistoale Walther PP/PPK sau ceva derivat din el. Fotografiile ar fi fost realizate (in cazul in care sunt ei) in Special Operations Training faciliy din interiorul bazei detinuta initial ("The Stockade") de Delta.<br />Si inca o intrebare, daca se poate raspunde la ea. DSPI mai pastreaza emblema pe care a avut-o ca DPDM si DIR ? Mie, unul, imi place cum arata.]]></description>
<dc:creator>Radu Patrascu</dc:creator>
<pubDate>Tue, 27 Oct 2009 17:10:07 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Denumirea de LP5 pt pistol sa folosit in jandarmerie cativa ani(BSIJ). În Buzau am constatat ca cei din Centrul de Pregatire,dar si altii din alte servicii erau dotati cu un pistol foarte asemanator,tot marca Cugir. Ca o completare,pt LP98 se folosea denumirea de LP7(asta tot in BSIJ)]]></description>
<dc:creator>*BlackHawk*</dc:creator>
<pubDate>Tue, 27 Oct 2009 23:28:32 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Arkan- felicitari, vorbim aceeasi limba <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  .<br />kaliber- cred ca stii mult mult mai bine ca mine cine e in fotografie <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> . salutarile erau pentru tipul in negru (nu-l cunosc personal, dar am auzit de la prieteni ca e meserias <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  ). instructorul maghiar cu mustata a la Clark Gable (nici pe el n-am avut placerea sa-l cunosc, spre deosebire de unii dintre cei de pe forum), cred ca este binecunoscut mai ales printre cei din Politie, care s-au instruit de multe ori cu el.<br />Radu- da, e vorba de 1st SFOD-D. corecte si celelalte informatii. sincer, nu am retinut unde au fost facute fotografiile, dar merg pe mana ta.<br />cat despre emblema, Acvila Romana este simbolul unitatilor de protectie/interventia din Romania: l-au avut cei din BAT (primul lor ecuson dupa '89 a fost Acvila Romana), il au cei din SPP, l-au avut si sper ca o sa-l aiba in viitor din nou GSPI Acvila (desi poate va fi cazul sa adauge pe emblema si Pasarea Phoenix <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  ).<br />am pus fotografiile ca sa subliniez o idee: tehnicile si dotarea evolueaza, probabil si cei de peste 20 de ani vor rade privind filmele facute astazi. <br />doar pentru ca stam pe umerii inaintasilor putem noi sa parem mai inalti astazi. e adevarat, unii se incapataneaza sa nu lase nimic in urma...]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Wed, 28 Oct 2009 00:18:42 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[kaliber,tipul cu mustata este otto shymony colonel in politia ungara.un maestru al tirului.si cand spun maestru stiu ce spun.chiar baietii de la ACVILA pot sa confirme acest lucru caci au lucrat cu el.]]></description>
<dc:creator>wild b</dc:creator>
<pubDate>Wed, 28 Oct 2009 15:33:39 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Tot nu am inteles cum s-a concluzionat ca cei doi in tinuta veche de camuflaj sunt de la PM. Spun asta pt ca pistoale Jericho si 9mm Cugir s-au dat in dotarea multor unitati din tara (in special Para si Cc dar si la infanterie).Poza este sigur in oglinda pt ca bereta este aplecata pe partea dreapta. Si inca un argument in disputa apartenentei la PM este faptul (din punctul meu de vedere) ca nu am vazut PM sa poarte bereta.Nu stiu ce culoare folosesc. Bereta kaki din poza era purtata in trecut de Cc si mai nou se pare ca este semnul armei infanterie, desi nu este folosita peste tot, unii spun ca infanteria ar avea berete rosii etc. In treaba asta cu beretele e un haos total. <br />Din pacate in armata noastra lipseste una din conditiile care o definesc: uniformitate. Tocmai de aia e greu sa exprimam ipoteze dupa poze. Armamentul nu este impartit uniform, tinutele la fel, lipsesc reguli de port al tinutelor si insemnelor (sau pur si simplu nu se respecta).<br />Pana la urma tot ce am putut concluziona in legatura cu problema ridicata in discutie este ca DSPI exista, este fostul DIR si esalonul superior este DGIA.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Wed, 28 Oct 2009 17:49:42 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[http://www.politia.forter.ro/index.php?pagina=8#]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Wed, 28 Oct 2009 18:26:55 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Site-u arta chiar frumos. Astept ca celelalte arme sa ia exemplu...<br />Am mai observat ca s-a adoptat ca insemn de arma semnul usa (pistolele incrucisate).nu stiu daca s-a facut aceasta modificare oficial, desi asa ar fi normal avand in vedere faptul ca semnul este folosit pe blazon acvilei, iar site-ul apartine MApN.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Wed, 28 Oct 2009 18:31:49 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Pt ca e haos total.Nu avem niste regulamente CLARE in ceea ce priveste tinuta.(atat cea de instructie cat si cea de oras sau prada). Exista precizari aproximative.De exemplu nu este reglemantat modul inc are se poarta vestonul de instructie in diferite situatii.Unii cdt obliga detasamentul de parada sa isi adune si plieze partea de jos a vestonului. E drept ca la instructie acest mod inlesneste accesul la buzunarele pantalonilor, dar in acelasi timp da senzatia de burta celui ce il poarta.Nu mai zic ca la fiecare om arata diferit, dupa cum si-l pliaza. Asta e doar un exemplu. Sunt multe care trebuiesc arajnate la capitolul tinuta.<br />Pana una alta, ma astept sa ne ceara sa bagam vestonul in pantaloni, ca la cata minte au a nostri vor vrea sa se vada cureaua cu pafta care, onor, fiecare militar este obligat sa si-o pileasca sau sa o vopseasca sau orice crede de cuviinta,numai sa scape domnule de insemnele alea comuniste care sunt prezente pe paftaua primita cu 3 luni in urma cand a intrat pe poarte centrului de pregatire.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 14:46:32 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[O fotografie se "citeste" exact ca un text. Dar pentru a face asta este necesar sa cunoastem abecedarul si sa ne bazam pe fapte, nu pe presupuneri. <br />Bereta a fost initial in toate armatele simbolul elitelor. La noi le-au purtat primii vanatorii de munte, inca de dinaintea celui de-al doilea razboi mondial. Pe vremea comunistilor, le-au purtat vanatorii de munte(kaki), parasutistii(bleu), tanchistii (negre). Dupa Revolutie, vanatorii de munte au avut inclusiv berete de camuflaj. Apoi la inceputul anilor '90 toate armele au primit berete: infanteria rosii, trupele de uscat (pe vremea aia asa se numeau) kaki etc. Deci in anii '90 berete kaki aveau Politia Militara, Geniu etc. Beretele au preluat in general culorile de pe petlite.<br />Uniformele de camuflaj au aparut dupa 1989 (inainte existau costume de mascare de mai multe feluri, dar in special destinate cercetasilor). Primul model care a aparut avea atatea buzunare, inclusiv la glezna, ca te incurcai in ele <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> . De fapt modelul primelor uniforme de dupa 1989 a fost creat pe baza celor existente dinainte de Revolutie la parasutisti (numai ca nu erau de camuflaj). Camuflajul din fotografia cu politistii militari este al doilea tip de camuflaj aparut. Al treilea este cel din fotografia cu cei din DIR care se indreapta spre un elicopter, care a aparut pe la inceputul anilor 2000 parca si s-a facut rost destul de greu de el (fiecare cum s-a descurcat <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/3.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  ). A mai existat un tip de camuflaj gen woodland, dar din cate stiu, neraspandit.<br />In fotografia cu cei din politie militara, se observa si modelul de vesta antiglont, care de asemenea era in dotare restransa. Plus de asta, sedinta de pregatire cu tema respectiva nu faceau decat foarte putine unitati.<br />Fiecare arma de elita avea uniforme si accesorii specifice. Cei de la vanatori de munte bocanci de munte visinii cu 2 randuri de piele (ii dadeau cu crema pe piele si cu pasta de dinti pe cusatura alba), plus berete, ciorapi albi, scurte de iarna specifice etc. In 1992 aveau deja ecusoane pe maneca.<br />Parasutistii aveau bereta bleu, apoi visinie (bordo), bocanci cu carambi inalti si catarame, sau unii visinii doar cu sireturi, casti specifice etc.<br />Politia Militara, cand a aparut, a adoptat castile de parasutisti (vopsite in alb), niste insigne ca de serif de care erau foarte incantati <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> , ecuson specific etc.<br />Evolutia castilor a fost mai putin complexa, majoritatea trupelor (mai putin parasutistii, cercetasii) aveau modelul clasic romanesc, din otel si cu acoperitoare de urechi (pentru iarna) desi se mai intalneau din cand in cand la trupe casti romanesti sau rusesti din anii 40. Doar USLA avea casti sovietice specifice cu vizor, care dupa aia au ajuns inclusiv in dotarea DIR. Apropos, pe-atunci un laringofon din dotarea subunitatilor antitero din trupele de securitate (nu USLA) era cam la fel de mare cat un telefon mobil de azi <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> . Casti moderne (israeliene) au inceput sa apara la inceputul anilor '90.<br />Am spus astea pentru ca detaliile respective deja tin de istorie, nu mai sunt relevante decat pentru a "citi" fotografii vechi, dupa ce am intrat in NATO lucrurile s-au schimbat.]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 11:24:24 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[o singura precizare , fara suparare.<br />in 1994  , bereta era visinie la parasutisti si era singura acoperitoare de cap la tinuta de instructie , si doar ei la acea data purtau tinuta de camuflaj si vanatorii de munte(dealtfel armele de elita ale tarii la vremea aia ) ;  mai purtau berete negre tanchistii.restul armelor nu aveau bereta , decat pe ici pe colo la tinuta de oras a militarilor in termen.<br />la tinuta de instructie , care era aia verde kaki era boneta si nu bereta.<br />aici ca exceptie notez vanatorii de munte.si ei purtau la instructie bereta .<br />in 1995 la o parada militara unde defilau mai multe categorii de trupe impreuna cu parasutistii , au aparut la Bucuresti beretele pentru uniformizare :infanteria rosie, aviatia albastra etc etc...<br />]]></description>
<dc:creator>apkah</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 11:35:13 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[am si io o intrebare, la noi de ce nu se poarta bereta la uniforma de oras? (sau se poarta dar n-am vazut io)<br /><br />Game on, de casca asta vorbesti?<br /><a class='bbcode' href='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256983605_537_FT32158_bat12.jpg' rel='external' ><img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1256983605_537_FT32158_bat12_.jpg' class='bbcode' alt='' width='300' height='441'  /></a><br />]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 14:06:45 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[nu va lasa sa va luati centuri din comert? (io mi-am luat de la condor)<br /><br />la noi nu se respecta reguli elementare de port, gen pantofi de oras la tinuta mozaic (asta la ofiteri cu autostrada pe umar care cica ne sunt noua modele <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/23.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  )]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 15:37:20 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[spk- corect, e vorba de o Maska varianta K6-3.<br />apkah- corect; in '94 cred ca si infanteria marina trecuse la camuflaj si aveau si ei berete daca nu ma insala memoria.uniforme de camuflaj purtau si batalioanele de cercetare si batalioanele de misiuni speciale create la inceputul anilor '90(care faceau parte din brigazile de parasutisti, dar dupa cum le spune si numele erau mai deosebite). de exemplu unitatile de misiuni speciale au fost printre primele care au primit veste multifunctionale, din pacate n-am nicio fotografie,multi ar fi ras daca le vedeau acum, dar pe vremea aia erau foarte "cool" . sistemul "totul pe centura+sac de merinde si masca de gaze pe diagonale", fara "bretele", este unul foarte prost, la care armatele din vest renuntasera de multa vreme. de cateva ori am vazut militari carora le-au cedat centurile si au imprastiat pe jos incarcatoare, baioneta, lopatica etc. iar nefericitii care faceau garda la temperaturi mai scazute erau cei mai oropsiti, iarna peste tinutele normale se purtau mantale pana la calcaie, imblanite (unele probabil facusera razboiul) si paslari luati peste bocanci. abia se miscau cu toate alea pe ei saracii <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  . <br />si cu bonetele, capelele etc. e o intreaga poveste.<br />la V.M. de fapt denumirea beretei pana in '89 a fost de basca, acum mi-am amintit.<br />]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 16:09:50 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[am purtat si io tinuta veche de camuflaj (a mea era facuta in '92) desi are mult prea multe buzunare (pantalonii cel putin) e mult mai buna decat ripstopu de "bumbac" din prezent (iarna tine de cald iar vara e mai racoroasa, nu invers)]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 16:22:08 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[spk- am avut ocazia sa port mai multe piese de echipament, inclusiv straine (cumparate sau obtinute la schimb de la ei), nu exista uniforma perfecta, orice uniforma este un compromis. poate cele din nomex sunt cele mai ok, americanii de exemplu au inceput sa le poarte si-n Afghanistan, dar alea sunt scumpe. evident, iarna sau pe ploaie, Goretex-ul(sau materialele similare) e de baza. eu prefer uniformele canadiene, germane si pe cele noi norvegiene. am auzit de asemenea ca uniforma finlandeza modelul nou este ok. insa si DPM-ul britanic, pe care e bazat camuflajul romanesc, este bun. in varianta pentru desert, camuflajul britanic este mai galbui decat al nostru, care e mai maroniu. e putin ironic, pentru ca Romania a exportat in Irak inainte de '89 uniforme bazate pe patternul britanic(evident fara licenta), dar nu varianta de desert (erau ingrozitoare, dupa 3-4 spalari se albeau <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> ). <br />o uniforma de camuflaj buna reduce si semnatura termica a luptatorului, dar asta se face cu un anumit pret <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/1.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' /> .<br />iar in materie de mascare, patternul digital, care e la moda acum, are multe probleme, americanii au inceput sa studieze varianta inlocuirii lui in Afghanistan (merge mult mai bine vechiul woodland ). e foarte bun in mediul urban, seara si in zori, dar in rest...]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 17:16:48 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>spk wrote</em> ...<br /><br />am si io o intrebare, la noi de ce nu se poarta bereta la uniforma de oras? (sau se poarta dar n-am vazut io)<br /><br /></div><br /><br />Mai nou am vazut ca se poarta mai ales din partea aviatiei... Acum raportat la reticenta de a purta din partea ofterilor superiori, se poate sa fi ramas cu sechele de pe vremea lu nea Nicu.]]></description>
<dc:creator>truepride</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 17:35:33 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[am vazut un parasutist cu bereta la tinuta de oras]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 18:16:40 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Dupa cum spuneam regulamentele noastre sunt de kkt. Nu e interzis nicaieri portul beretei la uniforma de zi, deci nu cred sa fie vreo problema.<br />Centuri ne luam si noi, de fapt eu nici nu mai am centura primita, am dat-o la un coleg.Problema este cand mergem la garzi si e f cald, ca mai nou mergem la camasa si atunci toti trebuie sa poarte centura cu pafta. Mai sunt unele probleme la revistele de front si alte momente din astea "solemne", daca se vede centura.<br />Personal nu mai folosesc aproape nimic din ce mi-a dat armata. Hainele sunt de la englezi, bocancii,centuri si alte accesorii de la americani. Singurul lucru romanesc este armamentu, ca nu pot sa cumpar altu...<br />Am schimbat incliuziv centura de la arma cu una 3p, dar trebuie sa o tot schimb cand apar momentele respective.Si noi avem grade mari care se prezinta la apel cu pantofi si tinuta de instructie, sau in alte ipostaze "indecente" cum le-ar numi ei daca am aparea noi.<br />Totusi discutiile astea ar trebui sa le purtam pe alte topicuri.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sat, 31 Oct 2009 20:06:58 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Altair- ce spui tu este ok, insa interpretarea depinde de perspectiva pe care o avem asupra lucrurilor. stii cum e, cand esti pieton toti soferii ti se par idioti, iar cand esti la volan toti pietonii ti se par idioti. in orice armata de pe lumea asta soldatul este la capatul lantului trofic, el trebuie sa execute. asta inseamna ca trebuie sa i se acorde de asemenea respect si sa i se creeze conditiile sa-si faca treaba. imagineaza-ti ca esti tu comandant si ai in subordine cateva mii de militari sa zicem, care comenteaza la fiecare decizie pe care o iei si fiecare face ce vrea. aia nu mai e o unitate, e o gloata. Sun Tzu a spus foarte bine: daca un comandant nu explica bine ordinele este vina lui, dar daca ordinele au fost explicate de mai multe ori si militarii nu inteleg, este vina lor. in unitatile speciale de exemplu se acorda un grad oarecum sporit de independenta militarilor pentru ca ei au de asemenea un grad sporit de auto-disciplina. sunt oameni maturi, echilibrati, care au demonstrat deja ca merita sa li se acorde incredere. repet: au demonstrat. <br />in primii ani ai carierei militare e bine sa taci si sa asculti (ma refer la toti militarii). si sa furi meserie de la aia mai vechi. sunt foarte multe lucruri care par ca n-au rost, dar asta si pentru ca abia de la un nivel superior se poate intelege rostul.<br />cine vorbeste mult, asculta putin, prin urmare nu invata. este unul dintre motivele pentru care celor din US SF li se spune si the quiet professionals.<br />cei care se-apuca sa critice abia intrati intr-o organizatie, ajung la mediocritate. <br />speranta mea, Altair, e ca nu vei merge pe calea asta.<br /><br />]]></description>
<dc:creator>Game on</dc:creator>
<pubDate>Sun, 01 Nov 2009 14:27:58 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Ceea ce spui tu e very accurate ca sa zic asa. Lasa-ma si pe mine sa imi vars frustrarile pe undeva, ca propunerile nu le ia nimeni in considerare (in sistemul asta) si aia de la lectii invatate par sa plimbe cafeaua din mana dreapta in mana stanga.<br />Inteleg unde bati,dar mi-e teama ca nu ma intelegi tu destul de bine pe mine.Tocmai lipsa unei gandiri si strategii coerente in diverse segmente ale activitatii militare duce la situatia in care fiecare incearca sa improvizeze si sa rezolve problema cum poate.Bine,cine e curios. Daca sistemul ar oferi un produs bun,atunci am putea discuta de ce spui tu.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Mon, 02 Nov 2009 13:09:29 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Denton, cei din filmuţele tale sunt B1FOS la BLUE ROAD 2004(Porţile de Fier).Game On ştie...]]></description>
<dc:creator>Michael</dc:creator>
<pubDate>Sat, 07 Nov 2009 00:47:43 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Buna! Am o si eu o intrebare:cei de la dspi sunt personal navigant? ma refer daca trebuie sa aiba brevetu de parasutisti sau sunt si militari care nu au asa ceva si totusi fac parte din structura? <br />]]></description>
<dc:creator>daniG</dc:creator>
<pubDate>Fri, 27 Nov 2009 01:20:19 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[va rog sa ma lamuriti cu o chestiune-in ce consta dosaru pt dspi? si unde se poate  depune?]]></description>
<dc:creator>daniG</dc:creator>
<pubDate>Sun, 29 Nov 2009 22:07:41 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[daniG,nu se poate depunde dosarul nicaieri,totul se face cu circuit inchis,tb sa ai pe cineva din interior care sa te recomande,apoi vine aplicarea C.V.-ului,iar la intrebarea ta in legatura cu brevetul de parasutist,nu este o chestie obligatorie.]]></description>
<dc:creator>shader123</dc:creator>
<pubDate>Mon, 04 Jan 2010 21:24:04 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Adica trebuie sa aflu de o eventuala functie libera si sa imi depun dosarul? Cat despre brevetul de parasutist ,mersi de lamurire.]]></description>
<dc:creator>daniG</dc:creator>
<pubDate>Wed, 20 Jan 2010 20:00:16 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Citeste buletinul armatei. Acolo se gasesc functiile libere.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sun, 24 Jan 2010 15:05:59 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Te asigur ca nu o sa gasesti,cum spuneam e cu circuit inchis,momentan din cate stiu nu se mai fac angajari.]]></description>
<dc:creator>shader123</dc:creator>
<pubDate>Tue, 13 Apr 2010 03:10:53 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[scenariul demonstrativului prezentat astazi la BSDA nu m-a emotionat nicicum, slabut, si executia pe masura]]></description>
<dc:creator>1&#092;*</dc:creator>
<pubDate>Tue, 13 Apr 2010 22:14:15 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Trebuie sa apreciezi cum au dat de pamant cu colegul lor care a atacat VIP-ul, o sa urc in cateva minute o filmare. O namila sa incurcat in cureaua de la uzi si nu a reusit sa-l soata cum trebuia.<br /><br /><object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/R0JuwBUTKVk&hl=en_US&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/R0JuwBUTKVk&hl=en_US&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Tue, 13 Apr 2010 22:16:26 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[si il arma manual dupa fiecare foc, am vazut bine nu?]]></description>
<dc:creator>1&#092;*</dc:creator>
<pubDate>Tue, 13 Apr 2010 23:19:03 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Probabil nu avea intaritor de recul. Nu sunt expert in domeniu dar parca am sesizat si eu cateva nereguli: <br />- asezarea armei teroristului in fata lui la juma de metru cand ala era in genunchi fara catuse;<br />- un singur om verifica masina (tot el a fost si cel care a scos soferul);<br />- ar trebui sa aibe si ei ceva echipament de telecomunicatii sa nu urle unu la altu asa;<br />- acum am sesizat nevoia unor masini puternice, nu Passat-ul de oras;<br />- cand a fost montat dispozitivul exploziv pe capota si masina a oprit, soferul a iesit repede sa urmareasca masina atentatorilor, mai avea putin si fugea dupa ei.<br /><br />Repet, nu sunt expert asa ca expertii sa nu-mi sara in cap.]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Tue, 13 Apr 2010 23:31:27 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Nu stiu de ce, dar retinusem ca sunt grup nu detasament, deci GSPI nu DSPI (e mai bine DSPI, GSPI e rezervat cui trebuie).]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Thu, 15 Apr 2010 02:13:34 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Cine sunt cei din filmulet ? DSPI ?]]></description>
<dc:creator>Radu Patrascu</dc:creator>
<pubDate>Thu, 15 Apr 2010 01:53:12 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[da radu]]></description>
<dc:creator>wild b</dc:creator>
<pubDate>Thu, 15 Apr 2010 01:56:22 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[gresiti....sunt cei de la DIR..sau cum ii mai cheama (protectie si interventie a MAPN)   Sper ca nu ati facut referire la DSPI Brigada speciala JRO]]></description>
<dc:creator>semper amator</dc:creator>
<pubDate>Thu, 15 Apr 2010 12:51:41 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[@Ronin<br />Nu, nici la noi nu merge asa. Nu cred ca se intampla vreodata asa. Asta este doar film, cum spuneai chiar tu, este demonstratie, spectacol.]]></description>
<dc:creator>Stel</dc:creator>
<pubDate>Thu, 15 Apr 2010 17:42:48 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Interventia este de film.<br />Nu merge asa ceva in Irak sau Afghanistan. De ce ?<br />Pai cum sa abandonezi convoiul cu VIP-uri si sa ramai la lupta cu teroristii din masina care iti blocheaza drumul...<br />Daca este doar vrajeala ???<br />Convoiul s-a intors si a plecat din kill zone fara protectia celor de la anti tero.<br />Daca mai incolo putin ii asteapta altii...?! Aia realii. Ii lasi doar pe baietii din limo sa lupte ?<br /><br />Dar ma rog, la noi merge.]]></description>
<dc:creator>ronin</dc:creator>
<pubDate>Thu, 15 Apr 2010 15:12:24 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>semper amator wrote</em> ...<br /><br />gresiti....sunt cei de la DIR..sau cum ii mai cheama (protectie si interventie a MAPN)   Sper ca nu ati facut referire la DSPI Brigada speciala JRO<br /></div><br /><br />DIR e denumirea veche. Nu, nu am facut referire la BSIJ.]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Thu, 15 Apr 2010 18:37:48 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[macar eu sa-i mai apar pe jandarmi... <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>semper amator</dc:creator>
<pubDate>Fri, 16 Apr 2010 19:42:39 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Cam aiurea denumirile astea, trebuie mereu sa zici DSPI-MApN sau DSPI-BSIJ.]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Fri, 16 Apr 2010 21:54:48 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Mie nu mi s-au parut chiar asa de rai...<br />E adevarat ca in filmare nu se vad foarte multe detalii.E adevarat ca intotdeuna e loc de mai bine, dar fata de acum 2 ani macar nu s-au mai dat cap in cap.<br />Per total as zice o prestatie reusita, avand in vedere situatia: lumea era adunata ca la circ.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sat, 17 Apr 2010 18:58:28 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[@1&#092;*<br />N-ai tras niciodata cu gloante de manevra (oarbe) ? Atunci, se arma la fiecare foc. Acum, te uiti si tu la toate amanuntele, n-ai sesizat, este o demonstratie pentru profani … Eu am sesizat altceva, seful “spectacolului”, un “sef” cat usa, inconjurat de alti “sefi” cred ca, de minister, omul era echipat corespunzator si comunica cu echipa … las-o ca e bine si asa, iar cu denumirile astea  …. sa nu le mai denumim, ne incurcam in ele. Parerea mea, baietii sunt buni, n-as vrea sa am de-a face cu ei.<br />]]></description>
<dc:creator>msimula</dc:creator>
<pubDate>Sat, 17 Apr 2010 19:03:26 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Se arma la fiecare foc pentru ca lipseau intaritoarele de recul, la demonstrativul DSPI s-a folosit Glock 17T (nu stiu daca erau cu vopsea sau bila ca eram atent la filmat).<br /><br />Fiind totusi doar un demonstrativ, nu au niciun motiv sa dea tot ce au mai bun, cine stie, poate cei trimsi erau incepatori.]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sat, 17 Apr 2010 19:53:54 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Tocmai apreciam demonstrativul DSPI ca au folosit munitie cu bila spre deosebire de BSIJ care aveau munitie de manevra.]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sun, 18 Apr 2010 14:44:08 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Oameni buni, daca nu au folosit intaritoare de recul, nu e pt ca nu au sau nu au avut chef, ci pentru ca e mai simplu si mai comod.Adica, cum la noi principala preocupare la trageri si demonstrative este adunarea tuburilor, sa fie toate.Ca daca nu inseamna ca le-au subtulizat militarii sa faca cine stie ce infractiune sau le vor gasi civili care le vor gasi si folosi cu ajutorul armelor de care nu pot face rost. Asa ca mai bine fara intaritor.<br />Spk, esti malitios.... Poate ati vazut voi pe viu mai multe detalii,dar eu nu am sesizat chestii "grave".Asa, daca ii iau si eu pe cei de la BSIJ de-a fir a par, gasesc destule, chiar si pozitii de tragere dezechilibrate, care chiar mi se pare o greseala de incepator.Dar cine stie, poate sa traga si pe la spate daca ia macar un 48-49/50.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sun, 18 Apr 2010 13:00:28 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Si ca o curiozitate, aveau ochelari de protectie?]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Sun, 18 Apr 2010 23:54:56 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Cei din garda de protectie nu (parca doar ei au tras), restu aveau echipament complet.]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Mon, 19 Apr 2010 00:04:38 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Mie mi s-a parut ca era cineva pe acoperis in zona unde au facut demonstrativul de MOUT.Credeam ca ala a tras cu munitie de manevra.Sau poate doar m-am inselat.]]></description>
<dc:creator>Altair</dc:creator>
<pubDate>Mon, 19 Apr 2010 17:18:24 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Ala da. Era un lunetist cu observator, oricum arma era cu repetitie asa ca nu avea rost sa aibe intaritor de recul.]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Mon, 19 Apr 2010 18:23:09 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Poate ca gresesc postand acest articol (asa cum am facut si in cazul celui referitor la B1 FOS) dar nu am cum sa ma lamuresc altfel. Voi boldui pasajele care ma nedumeresc. <br /><br />Un barbat de 30 de ani a ramas handicapat pe viata, dupa ce a facut armata<br />de Mihai DIAC | 9 mai 2006<br />Dupa evenimentul de acum sase ani, Cristian Marcel Budescu, fost militar in termen la Regimentul 30 Garda si Protocol - unitate de elita a Armatei Romane, a stat numai prin spitale. Un tanar de 30 de ani a ramas cu un handicap definitiv, pentru toata viata, in urma unui accident suferit pe cand era soldat. Dupa evenimentul de acum sase ani, Cristian Marcel Budescu, fost militar in termen la Regimentul 30 Garda si Protocol  - unitate de elita a Armatei Romane, a stat numai prin spitale, a trecut prin doua operatii si a ramas cu un handicap de gradul III. Desi s-a nenorocit in armata, nici Ministerul Apararii Nationale, nici alta institutie a statului roman nu i-au platit lui Budescu nici un fel de daune. <br /><br />Cristian Florin Budescu a fost incorporat la UM 01026 (Regimentul 30 Garda si Protocol) in luna februarie 1999 si a fost repartizat la <strong class='bbcode bold'>Subunitatea de Misiuni Speciale (subunitate desfiintata dupa accidentul lui Budescu). Fostul militar isi aminteste ca era unul dintre cei mai buni, avea calificative foarte bune si era ales de multe ori de superiorii lui pentru a instrui alti soldati.</strong> In octombrie 1999, cativa militari din UM 01026, printre care si Budescu, au primit ordin sa execute in poligonul Domnesti un exercitiu demonstrativ in fata unei delegatii din Turcia. Desi vizita delegatiei straine a fost anulata, comandantul UM 01026, colonelul Corneliu Duta, a dispus ca exercitiul sa fie realizat. Budescu a cerut sa nu participe la exercitiu, intrucat voia sa mearga la spitalul militar pentru a-si trata o unghie incarnata, dar cererea lui a fost refuzata. Pregatirea pentru exercitiu s-a desfasurat din data de 18 octombrie 1999. In dimineata zilei de 22 octombrie, in conditii meteo nefavorabile, cu ploaie intensa (care ar fi constituit un motiv pentru anularea antrenamentului), Budescu a fost pus sa coboare pe peretele vertical al unei cladiri, sustinut de coarda de alpinism. Conducatorii exercitiului au fost maiorul Valentin Galateanu si plutonierul major Baciu Paulica. Pentru executarea antrenamentului, toate materialele de alpinism (coarda, hamuri, carabiniere, opturi) care au fost puse la dispozitia soldatilor de unitatea militara erau uzate si nu au fost verificate de conducatorii exercitiului, spune Budescu. In timp ce era sustinut de coarda, nitul de siguranta al carabinierei lui Budescu s-a rupt. Soldatul a alunecat pe funie din cauza manusilor udate de ploaie, iar cand a ajuns la capatul coardei a cazut pe beton, de la trei - patru metri inaltime. Budescu a suferit o fractura de calcai si o fractura cominutiva L1 (cu alte cuvinte, una dintre vertebrele lombare a fost facuta bucati). La locul exercitiului nu se afla nici o ambulanta si nici un medic. Pentru eventuale accidente era pregatita doar o simpla masina ARO 243, cu un caporal instruit ca sanitar. Intrucat nu exista nici macar o targa, Budescu, aproape inconstient, a fost transportat la masina ARO pe brate, de doi camarazi. Masina ARO l-a dus pe accidentat la unitate (nu la spital), iar Budescu a lesinat pe drum. Abia la patru ore de la producerea accidentului, ranitul a fost dus la spital. Familia lui a fost anuntata despre incident dupa trei zile. La UM 01026 s-au desfasurat, se pare, doua anchete interne. Prima a inceput la peste trei saptamani de la accident, timp suficient de lung ca urmele sa se piarda, dar a relevat totusi niste aspecte pe baza carora anumiti militari de cariera puteau fi acuzati de neglijenta in serviciu. Ca urmare, la UM 01026 s-a facut si a doua ancheta, ale carei rezultate au fost mai blande. Intr-o nota explicativa scrisa dupa accident, maiorul Galateanu sustine ca anterior exercitiului a facut "rapoarte verbale si scrise la esaloanele superioare" pentru inlocuirea materialelor de alpinism uzate, fara a preciza rezultatul acestor demersuri. Maiorul Galateanu recunoaste ca nu a fost prezent tot timpul la locul de executie a exercitiului lui Budescu, pentru ca "avea sarcini" si in alte locuri din poligon. Dupa primele investigatii medicale serioase, Budescu a fost incadrat la gradul I de invaliditate. Dupa doua operatii si dupa tratament specific, starea de sanatate i s-a ameliorat, dar va ramane pentru totdeauna cu o invaliditate de gradul III. Nu are voie sa alerge, nu are voie sa ridice greutati mai mari de cinci kilograme si nu poate sta mai mult de un sfert de ora intr-o anumita pozitie fara sa simta dureri.  <br />Pentru a avea toate datele problemei si a nu fi acuzati de subiectivism, am solicitat, in scris, si punctul de vedere al Ministerului Apararii Nationale. Biroul de presa al MApN ne-a transmis "raspunsul formulat de structura de profil a Ministerului Apararii Nationale": "Prin sentinta civila nr. 3528/25.06.2004, pronuntata in dosarul nr. 6596/2003, Judecatoria Sectorului 5 Bucuresti a respins actiunea (cererea unor daune materiale - n.n.) formulata de reclamantul Budescu Cristian Marcel. Tribunalul Bucuresti - Sectia a III-a Civila, prin decizia nr. 796/R / 22.04.2005, pronuntata in dosarul nr. 2457 / 2004, respinge recursul ca nefondat. In prezent, pe rolul Tribunalului Bucuresti - Sectia a III-a Civila se afla spre solutionare contestatia in anulare impotriva deciziei formulate in recurs de catre reclamant, care formeaza obiectul dosarului nr. 4947 / 2005, cu termen de judecata la 29.05.2006. Drept urmare, fiind vorba despre un proces in derulare, informatiile solicitate de dumneavoastra intra sub incidenta prevederilor art. 12  din Legea 544 / 2001, fiind exceptate de la accesul liber al cetatenilor". Ca suprema dovada de bunavointa, soldatului Budescu, obligat sa vina in armata si accidentat la ordin, i s-a acordat "permisiunea sa participe la festivitatea de trecere in rezerva a colegilor, cand deja era declarat inapt". <br /><br />sursa: http://www.gandul.info/eveniment/barbat-30-ani-ramas-handicapat-viata-dupa-facut-armata-259187<br /><br />Subunitatea de Misiuni Speciale (SMS) desfiintata dupa octombrie 1999 ?! Din ceea ce am vazut pe acest forum, nu a fost aceasta subunitate precursoarea DPP/DPDM/DIR/DSPI care a fost creata la 1 septembrie 1998 ? In consecinta nu era logic ca SMS sa fi fost desfiintata automat o data ce a fost creat ceea ce acum se numeste DSPI ? Ce rost ar mai fi avut existenta SMS dupa crearea DSPI ?<br />Asta ar fi una. Avea SMS militari in termen ? Le era incredintata paza demnitarilor straini unor militari in termen ? Si inca dupa 1989 ? <br />]]></description>
<dc:creator>Radu Patrascu</dc:creator>
<pubDate>Sun, 21 Nov 2010 20:06:58 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Please, nu stie nimeni nimic sau nu trebuia sa pun aceste intrebari  <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/7.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />  ?]]></description>
<dc:creator>Radu Patrascu</dc:creator>
<pubDate>Tue, 30 Nov 2010 16:31:22 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Nu (prea) este topicul corect, dar nu mai deschid altul (din cate am scanat eu nu am gasit unul dedicat...). <br />Un articol cam generalist, scris de o doamna/domnisoara care se vede ca nu a prea furnicat-o degetele cand l-a scris  <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/45.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />   <br /><br />http://www.evz.ro/detalii/stiri/ei-au-bagat-spaima-in-talibani-977930.html<br /><br /><em class='bbcode italic'>Ei au băgat spaima în talibani! <br /><br />Membrii Forţelor pentru Operaţiuni Speciale sunt lăudaţi, peste tot, de NATO.<br /><br />Armata României a reuşit, în mai puţin de un deceniu, să-şi construiască structuri ale Forţelor pentru Operaţiuni Speciale (FOS) la nivelul tuturor categoriilor de forţe. <br />Sunt militari de elită, profesionişti, cu aptitudini dezvoltate de luptători, în măsură să acţioneze ca paraşutişti, scafandri şi alpinişti, pentru a îndeplini o gamă variată de misiuni. <br /><br />Ştiu totul despre acţiune directă, recunoaştere specială, contraterorism, căutare şi salvare în luptă, culegere de informaţii, infiltrare din aer sau protecţie apropiată. <br />Pentru a face faţă misiunilor, dotările regimentului au fost ridicate ca standard: vehicule de luptă 4x4 foarte mobile, arme moderne, sisteme de comunicaţii şi informatică, radio şi satelitare, aparatură de observare pe timp de noapte, paraşute de înaltă precizie, echipamente de căţărare şi de protecţie. <br /><br />Misiuni internaţionale: Irak, Afganistan, Kosovo <br /><br />Anul 2006 a fost primul în care Forţele pentru Operaţii Speciale au fost prezente în teatrele de luptă din Afganistan, Irak şi Kosovo, în cadrul unor misiuni conduse de NATO sau în coaliţii de forţe. <br /><br />Acţiunile militarilor români din teatrul de operaţii Afganistan au avut ca efect destructurarea organizaţiilor ostile din raioanele de responsabilitate. Misiunile sunt cu atât mai dificile cu cât se desfăşoară departe de casă, într-un mediu periculos, total diferit în ceea ce priveşte riscurile, clima sau tempoul operaţional. <br /><br />Faptul că românii care activează în FOS sunt nişte profesionişti este atestat de numeroasele medalii, distincţii şi certificate de apreciere, atât naţionale, cât şi internaţionale (americane, franceze), acordate militarilor în semn de recunoaştere. <br /><br />Cei care nu s-au mai întors <br /><br />Din nefericire, o parte dintre luptători au plătit cu sânge pentru succesul misiunilor încredinţate, fiind răniţi sau dând suprema jertfă pe câmpul de onoare. <br /><br />Pentru faptele lor de eroism, aceştia au primit distincţii înalte ale statului român: Ordinul Serviciul Credincios în grad de Cavaler, cu însemne de război, Medalia Serviciul Credincios clasa a III-a, cu însemne de război, Medalia Pentru Merit clasa a III-a, cu însemne de război. <br /><br />Distincţie post-mortem pentru căpitanul Petre <br /><br />Pe 3 aprilie 2009, căpitanul Marcel Tiberius Petre, comandantul unei echipe operaţionale care făcea parte din al VII-lea, a murit pe câmpul de luptă, în teatrul de operaţii Afganistan, încercând să scoată din încercuirea insurgenţilor o subunitate americană. <br />Prin Ordinul ministrului Apărării Naţionale, Marcel Tiberius Petre a fost înaintat în gradul de maior post-mortem. <br /><br />Sprijin de la americani Într-un interviu acordat publicaţiei Special Operations Technology, comandantul Comandamentului Forţelor Speciale Americane din Europa, generalul-maior Michael S. Repass, remarca evoluţia FOS din ţara noastră, subliniind faptul că, în ultimii ani, "Armata României şi-a dublat contribuţia cu forţe speciale în Afganistan". <br /><br />Pentru dezvoltarea FOS, Armata României a beneficiat de un sprijin din partea SUA, constând în asistenţă, cursuri, antrenamente şi exerciţii comune. <br /><br />"România a reuşit să dovedească faptul că îşi poate asuma responsabilităţi importante în domeniul securităţii mondiale", spunea şi ministrul Gabriel Oprea, în mesajul adresat cu ocazia împlinirii a nouă ani de la înfiinţarea primei unităţi FOS din Armata României.</em><br />]]></description>
<dc:creator>Klaus</dc:creator>
<pubDate>Mon, 23 Apr 2012 12:18:38 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>Klaus wrote</em> ...<br /><br /><br />"România a reuşit să dovedească faptul că îşi poate asuma responsabilităţi importante în domeniul securităţii mondiale", spunea şi ministrul Gabriel Oprea<br /></div><br /><br /> Sa-ti asumi nu e mare lucru,sa onorezi e mai greu... . <br /><br /><br />  Nu vreau sa spun ca România (si nu România ci militarii români) nu au facut (si mai fac) tot ce depinde de ei pentru a-si onora meseria si angajamentele. Dar aceste recuperari politicianiste si spoieli cu maglavais ..sunt cam <em class='bbcode italic'>câhhh </em><em class='bbcode italic'></em>]]></description>
<dc:creator>Boribum</dc:creator>
<pubDate>Mon, 23 Apr 2012 16:42:31 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Ca tot am inceput cu FOS in acest thread, continui cu semnalarea unei donatii a SUA catre noi. <br />Ce este jenant (zic eu) este faptul ca a trebuit sa ne dea americanii echipamente de 194.000 USD pentru FOS, in timp ce noi dam 20 mil. Euro pe o telegondola inutila, construim parcuri la ţară, sau se aloca in 2011 suma de 10 mil. lei (numai de la guvern, ca s-au mai dat si de la primaria generala sau cele de sector, pana la urma tot bani publici) pentru Catedrala, basca alte zeci de milioane pentru construirea şi renovarea unor lăcaşe de cult, de exemplu in 2007 suma alocată de la bugetul central fiind de 75.175.000 lei - http://www.contributors.ro/administratie/banii-statului-si-catedrala-neamului-sau-nu-dribla-cifrele-ca-beckham-ca-sa-nu-te-crucesti-apoi-ca-banel/ , de au ajuns bisericile mai numeroase decat scolile.<br /><br />http://www.ziuaveche.ro/top-secret/armata-2/sua-doteaza-fortele-pentru-operatiuni-speciale-din-romania-89236.html<br /><br /><em class='bbcode italic'>SUA dotează Forţele pentru Operaţiuni Speciale din România<br /><br />Forţele pentru Operaţiuni Speciale (FOS) din România vor primi dispozitive de vedere pe timp de noapte ce urmeză să fie folosite în Afganistan.<br /><br />SUA dotează Forţele pentru Operaţiuni Speciale din România<br />În data de 23 aprilie 2012, Biroul pentru cooperare în domeniul Apărării din cadrul Ambasadei SUA a coordonat livrarea a 20 de seturi de dispozitive de vedere pe timp de noapte Forţelor armate române. Plata echipamentului în valoare de 194.000 de dolari s-a făcut din fondurile aferente anului fiscal 2010 în baza prevederilor Articolului 1206 din National Defense Authorization Act. <br /><br />Dispozitivele de vedere pe timp de noapte vor fi utilizate de către Forţele pentru Operaţiuni Speciale, structură din cadrul Forţelor armate române, ce participă la misiunile Forţei Internaţionale de Asistenţă pentru Securitate (ISAF). </em>]]></description>
<dc:creator>Klaus</dc:creator>
<pubDate>Thu, 26 Apr 2012 02:07:07 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Daca se injumatateau macar contractele preferentiale(ca sa nu formulez altcumva, sanctionabil juridic) probabil zburam cu  Eurofighter-ul de mult.<br />In conditile actuale orice faramitura de la masa altora ne este buna noua... nu am tresariri (foarte) nationaliste dar parca nu poti sta si privi, gales, cum si ultimii stropi de mandrie se duc pe apa sambetei...<br />]]></description>
<dc:creator>truepride</dc:creator>
<pubDate>Thu, 26 Apr 2012 21:53:27 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Cu vreo saptamana in urma, la bere cu unul din oamenii din DSPI fiind, acesta mi-a spus ca semperfidelis este cea mai apropiata de realitate sursa de informatii pe care a gasit-o de-a lungul si de-a latul netului despre unitatea lui.]]></description>
<dc:creator>Pârvu Florin</dc:creator>
<pubDate>Mon, 27 May 2013 23:10:53 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Pai atunci, sa mai bem o bere pe chestia asta! <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>djebel</dc:creator>
<pubDate>Tue, 28 May 2013 00:37:32 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[am o intrebare,sper sa nu fiu penibil: DSPI nu este detasamentul din cadrul BSIJ ce se doreste a inlocui fostul GSPI ACVILA actual dspi acvila?]]></description>
<dc:creator>fanfanlatulipe</dc:creator>
<pubDate>Sat, 01 Jun 2013 10:39:34 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Nu mai există DSPI în BSIJ. http://www.brigadaspeciala.ro/]]></description>
<dc:creator>spk</dc:creator>
<pubDate>Sat, 01 Jun 2013 15:55:06 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[@fanfanlatulipe<br />Nu. Este identica doar denumirea. DSPI functioneaza in cadrul Ministerului Apararii Nationale.]]></description>
<dc:creator>justme</dc:creator>
<pubDate>Sat, 01 Jun 2013 12:11:57 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Off-topic<br />Am avut si noi ceva bun de care s-a ales praful. De fiecare data cand citesc de ACVILA imi aduc aminte de cretinii care au desfiintat-o si de jocurile lor de <em class='bbcode italic'>merde</em>.]]></description>
<dc:creator>djebel</dc:creator>
<pubDate>Sun, 02 Jun 2013 00:17:29 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Tre` sa fii la Politie Militara si tre` sa ai pe cineva ca sa-ti faciliteze intrarea.]]></description>
<dc:creator>Hannibal</dc:creator>
<pubDate>Fri, 26 Feb 2016 11:52:10 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Salut, stie cineva care sunt probele fizice pt DSPI si care sunt baremele de admitere?<br />Multumesc]]></description>
<dc:creator>Patrick</dc:creator>
<pubDate>Thu, 25 Feb 2016 21:55:19 +0200</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[Salutare. Din propriile cercetari, in cadrul DSPI se poate ajunge doar din interior (recomandare). Lucrez deja in sistem, insa nu am cunostinte in acest detasament. E vreun coleg care m-ar putea pune in contact cu cineva? M-ar ajuta si cateva sfaturi de "asa da/ nu".<br /><br />Multumesc mult]]></description>
<dc:creator>Gabi939</dc:creator>
<pubDate>Thu, 16 May 2019 01:37:19 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>Gabi939 wrote</em> ...<br /><br />.......... Lucrez deja in sistem, .........<br /></div><br /> La care sistem faci referire, stimate domn?   <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />]]></description>
<dc:creator>Terentius</dc:creator>
<pubDate>Thu, 16 May 2019 20:54:39 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>

<item>
<title>Re: Detaşamentul Special de Protecţie şi Intervenţie</title>
<link>https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</link>
<description><![CDATA[<div class='indent'><em>Terentius wrote</em> ...<br /><br /><div class='indent'><em>Gabi939 wrote</em> ...<br /><br />.......... Lucrez deja in sistem, .........<br /></div><br /> La care sistem faci referire, stimate domn?   <img src='https://www.semperfidelis.ro/e107_images/emotes/default/4.gif' alt='' style='vertical-align:middle; border:0' />   <br /></div><br /><br />Am vrut sa spun ca lucrez deja in M.Ap.N. Imi cer scuze, greseala este a mea.]]></description>
<dc:creator>Gabi939</dc:creator>
<pubDate>Thu, 16 May 2019 20:59:53 +0300</pubDate>
<guid isPermaLink="true">https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?32158</guid>
</item>


				</channel>
				</rss>