Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: MAI
 
<< Previous thread | Next thread >>
Vechime in MUNCA....
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
Yo
Fri Feb 23 2018, 05:09PM
Registered Member #11435
Joined: Thu Feb 22 2018, 10:25PM

Posts: 4
Thanked 0 time in 0 post
Imi poate spune cineva cum se calculează cei 15 ani, pentru a beneficia de pensie militara la vârsta? 2004-dec2005-Scoala subofițeri, 2005-2017-pol Romana, 2017-pana in prezent Pol Frontiera. Cand as împlini cei 15 ani? Sau unde as putea sa intreb? Resurse umane?
Back to top
Klaus
Fri Feb 23 2018, 09:25PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Yo wrote ...

Imi poate spune cineva cum se calculează cei 15 ani, pentru a beneficia de pensie militara la vârsta? 2004-dec2005-Scoala subofițeri, 2005-2017-pol Romana, 2017-pana in prezent Pol Frontiera. Cand as împlini cei 15 ani? Sau unde as putea sa intreb? Resurse umane?

Va referiti la prevederile art. 16, alin. (1), lit. b.)? Atentie, se face vorbire de pensie militara pentru limita de varsta, si trebuie cumulate ambele conditii, de la literele a si b.
Vechimea in serviciu este calculata ca suma a perioadelor cat ati fost in scoala, apoi ca subofiter. Probabil aveti 2 ani de scoala, 12 de serviciu ca si cadru militar, deci va mai trebuie inca un an sa faceti 15.
Fata de data nasterii adunati 60 de ani si obtineti luna si anul varstei standard de pensionare. Din aia scadeti reducerile obtinute din conditii de munca (deosebite, speciale sau alte conditii) si obtineti varsta la care va puteti pensiona.

Asta pe repede inainte, in lipsa altor date si a unei intrebari concrete.
Vreti cumva sa plecati din sistem si sa stiti cand puteti aplica pentru pensie militara?
Back to top
1 User said Thank to Klaus for this Post :
 Yo (24 Feb 2018, 08:55)
Boribum
Sat Feb 24 2018, 01:25AM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Off-topic dar totusi on : am folosit si eu formula de calcul de mai sus (anul nasterii + 60 - anii în conditii neortodoxe,etc., asa cum apar ei pe actele mele) si vad ca as fi putut iesi la pensie în...1988. Daca vreodata (cumva, cine stie ?!) se va putea sa îmi iau anii de aici si sa-i transfer acolo, ar fi bine 8->
Back to top
Klaus
Sat Feb 24 2018, 09:21AM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
@Boribum - stai linistit, n-o sa-ti dea altii pensie pentru anii munciti aici.
Am coleg de scoala militara plecat pe cand era aici lt. col., s-a interesat daca poate iesi la pensie cu vechimea de aici, dar raspunsul a fost ca poate folosi vechimea ca ani, dar cu valoare zero. Deci nu-l ajuta cu nimic.
Back to top
Yo
Sat Feb 24 2018, 06:30PM
Registered Member #11435
Joined: Thu Feb 22 2018, 10:25PM

Posts: 4
Thanked 0 time in 0 post
Dar imi poate spune cineva, daca in cazul unei reorganizări, mi se desființează funcția, pot alege să ies la pensie anticipată, ce conditii sunt si cam cât % ar fi din salariu?
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.