Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: MAI
 
<< Previous thread | Next thread >>
POLITIA DE FRONTIERA
Go to page
  <<        >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
sebiv
Sat Sep 06 2008, 11:55PM
sebiv
Registered Member #1147
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:26PM

Posts: 102
Thanked 0 time in 0 post
Noroc ca nu m-am uitat la meci:)) - de cand cu generatia asta "fite, heroina si fotbal" nu cred ca are rost sa stau sa mai sper ca macar in domeniul asta sa fie si Romania undeva sus - altfel imi dadeam si eu drumul la degete cam in acelasi mod. Si eu sunt unul dintre tinerii care nu au avut ce face si au ales sa intre in sistemul de ordine publica. Dar din alte motive, nu din lipsa de idei, ci din prostie, prostia de a crede ca pot schimba si eu ceva, ca pot fi un om corect, dar bine ca prostia s-a evaporat repede si mi-am dat seama ca nu prea se pot face multe de unul singur, mai ales cand esti mic, neinsemnat, neprotejat de unchi, veri, cunostinte etc.
Back to top
mercurie
Sun Sep 07 2008, 12:25AM
Registered Member #1034
Joined: Sat Apr 05 2008, 12:38AM

Posts: 651
Thanked 0 time in 0 post
Da, stim, dar ce facem cu ce stim ? Este precum vorba ceea : "si diavolul stie ca exista Dumnezeu". Noi stim, vrasmasii stiu ca sunt cunoscuti, ideea este ce facem noi ?! Stam de vorba intre noi?
Back to top
ex-ad
Sun Sep 07 2008, 12:29AM
nosce te ipsum

Registered Member #1
Joined: Tue Feb 28 2006, 11:26AM

Posts: 4678
Thanked 67 time in 37 post
nope.... din toamna asta incepem sa punem membrii la treaba cu sarcini precise...
Back to top
mercurie
Sun Sep 07 2008, 12:33AM
Registered Member #1034
Joined: Sat Apr 05 2008, 12:38AM

Posts: 651
Thanked 0 time in 0 post
Dea Domnul !
Back to top
sebiv
Sun Sep 07 2008, 12:41PM
sebiv
Registered Member #1147
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:26PM

Posts: 102
Thanked 0 time in 0 post
cel putin pe moment se pare ca stam de vorba intre noi. poate cei care se cunosc dintre utilizatorii forumului si cred in ceea ce pare a fi esenta discutiilor de aici - schimbarea, si nu orice schimbare, ci in bine a sistemului- pot sa aiba un plan si sa li se traseze sarcini precise. ceilalti care sunt dispersati in provincie raman in general doar cu discutiile. Plus ca fiecare se poate implica doar in domeniul/arma/institutia in care lucreaza sau pe care o cunoaste cel mai bine. Apropo, in legatura cu provincia, am fost zilele trecute prin Cluj si am vazut o Dacia Logan alba taxi, care avea inscriptionat, parca, pe portierele din partea stanga denumirea proiectului si site-ului "SEMPER FIDELIS". E membru al forumului?
Back to top
colonelul
Sun Sep 07 2008, 05:11PM

Registered Member #20
Joined: Mon Mar 06 2006, 10:52AM

Posts: 622
Thanked 4 time in 4 post
Faptul ca pe acest forum sunt prezentate opinii (uneori sub forma de "off-uri") nu ramine fara ecou. Chiar daca pentru majoritatea dintre noi acestea reactii sunt necunoscute.

Personal am avut, nu o singura data, surpriza sa constat ca multe din institutiile statului au o precupare constanta de a monitoriza asemenea site-uri. Recent am avut ocazia de a discuta mai pe larg cu un sef de sectie judeteana din SRI. Am constat ca imaginea pe care si eu o aveam despre cei care conduc destinele acestei institutii era usor deformata.A fost o placuta surpriza si am convingerea ca precum acest comandant judetean de doar 42 de ani mai sunt si altii.

Recunosc ca MIRA poate stirni ( fara nici un efort) invidia celor care conduceau fostul Minister de Interne din vremurile lui Ceasca. O asemenea constructie faraonica frizeaza nu numai bunul simt dar si eficienta institutionala.

Ne propunem, incepind din aceasta toamna, sa avansam mai multe studii privind arhitectura institutionala din sistemul national de securitate. Pentru ca toti din SNS trebuie sa admita (daca nu doresc sa traiasca intr-o lume virtuala)ca problema securitatii (mai ales la nivelul securitatii publice sau comunitare) nu mai este doar atributul institutiilor ci, tot mai mult, al tuturor cetatenilor.

Cel din Dacia de la Cluj nu cred ca face parte dintre forumistii nostri. Nu este, insa, exclus!
Back to top
DESTEPTUL
Sun Sep 07 2008, 06:20PM
DESTEPTUL
Registered Member #1011
Joined: Wed Mar 26 2008, 04:20PM

Posts: 966
Thanked 5 time in 5 post
Despre faptul ca nu le este indiferent, se stie , ca d'aia mai tastez si eu si dv dl colonel, insa in ceea ce priveste persoana de care vorbiti..de 42 de ani, sincer ma bucur. Acum cu asa'zisa independenta a "judetenelor" poate se face lumina macar in patratica sa.Doamne ajuta!
Back to top
mercurie
Sun Sep 07 2008, 07:41PM
Registered Member #1034
Joined: Sat Apr 05 2008, 12:38AM

Posts: 651
Thanked 0 time in 0 post
42 de ani si deja comandant judetean ?! Admirabil, dar daca nu este geniu, poate sa-si dea demisia....Eu nu-i mai accept cu pompa consacrata, mimica de inteligenta si proesionalism, ...etc. Au pierdut majoritatea bataliilor, date de Romania, din ultimile 3-4 decenii...
Back to top
DESTEPTUL
Sun Sep 07 2008, 08:34PM
DESTEPTUL
Registered Member #1011
Joined: Wed Mar 26 2008, 04:20PM

Posts: 966
Thanked 5 time in 5 post
Draga mercurie, acum trebuie sa fii mai intelegator si tu.Sa stii ca critica excesiva este un semn de slabiciune spirituala.Si apoi daca ar trebui sa fiu cinic as spune ca acesti tipi inteligenti, nu au pierdut NICI'O batalie in ultimii 3-40 de ani.Le-a iesit totul cum au vrut, chiar daca niciodata in folosul tau-meu-lui.Flota,Sidex,Ceausescu,NATO, UE,Washington,...prafuri, masini...politic...economic..AU RAS totul..asa ca nu'mi vorbi mie de incompetenti si batalii pierdute Sper ca m'am facut inteles
Back to top
sebiv
Sat Oct 11 2008, 11:58PM
sebiv
Registered Member #1147
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:26PM

Posts: 102
Thanked 0 time in 0 post
In ultima vreme au aparut mai multe cazuri cu politisti de frontiera - fie ca infractori, fie in ipostaze care nu le fac cinste (viol la Giurgiu, traficanti de tigari la Bechet, nebunul de la Arad, "cultivator" de marihuana in Timis). Una din explicatiile pentru care se intampla aceste cazuri, in afara de incompetenta si nepasarea sefilor sunt legate de coruptia din sistem. Multe din posturile de agenti sau ofiteri - indiferent ca sunt recrutari din sursa externa sau interna - sunt luate dinainte, de cele mai multe ori de oameni care nu le merita, care nu au cunostintele necesare pt ocuparea respectivului post, nu au aptitudini sau nici macar nu ar merita sa-si ia testul psihologic. Nu se sesizeaza nimeni sa verifice aceste concursuri pentru ocuparea a diverse functii sau sa le asigure corectitudinea pentru a nu mai avea incompetenti sau chiar prosti in pozitii in care nu au ce cauta? Poate se vor schimba si acestea odata. Sau cel mai probabil ca nu, pentru ca exista prea multe interese, fiecare sef/sefut incearca sa-si bage omul/oamenii in posturi bune, caldute.

[ Edited Sat Oct 11 2008, 11:59PM ]
Back to top
mercurie
Sun Oct 12 2008, 01:03AM
Registered Member #1034
Joined: Sat Apr 05 2008, 12:38AM

Posts: 651
Thanked 0 time in 0 post
Oameni buni, cel mai mare pericol il constituie fluxurile migratoare.Vestul Europei este "stigmatizat" de fluxurile migratoare de peste 40 de ani. Eu stiu asa, ca primul bastion de aparare este Politia de Frontiera. Eu in ultimii ani am vazut Romania impanzindu-se cu emigranti si nu din cei care corespund legislatiei europene, in conditiile in care mijoacele de supravietuire a peste 3 milioane de romani au luat calea fierului vechi. Aici nu-i no man's land. Cel putin asa am invatat eu din istoria Romaniei.
Back to top
mercurie
Sun Oct 12 2008, 01:38AM
Registered Member #1034
Joined: Sat Apr 05 2008, 12:38AM

Posts: 651
Thanked 0 time in 0 post
De ce imi vine sa injur ?
Back to top
sebiv
Sun Oct 19 2008, 06:50PM
sebiv
Registered Member #1147
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:26PM

Posts: 102
Thanked 0 time in 0 post
Nu stiu de ce iti vine sa injuri, dar eu stiu de ce injur. Unul din motivele pentru care injur sistemul asta e cel privitor la concursurile organizate, indiferent ca sunt legate de sursa externa sau interna, cand se stiu intotdeauna castigatorii dinainte chiar de publicarea anaunturilor privind functiile sau posturile scoase la concurs. Problema e ca raman doar cu injuratul si cu un gust amar, care nu e de la carii, nici de la stomac.
Back to top
sebiv
Sun Nov 16 2008, 07:22PM
sebiv
Registered Member #1147
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:26PM

Posts: 102
Thanked 0 time in 0 post
Mi-am gasit un alt motiv sa injur. Unul vechi, dar intodeauna nou - incadrarile directe de specialisti, dar nu stiu in ce sunt specialisti. Cred ca in PCR. A nu se citi denumirea unui partid antedecembrist
Back to top
ex-ad
Sun Nov 16 2008, 07:50PM
nosce te ipsum

Registered Member #1
Joined: Tue Feb 28 2006, 11:26AM

Posts: 4678
Thanked 67 time in 37 post
da' pina acum a fost altfel la voi???...
Back to top
Go to page
  <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.