Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: MAI
 
<< Previous thread | Next thread >>
DGPI sau UM 0215
Go to page
  <<        >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
Klaus
Sat Jan 05 2013, 11:10PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Oltean a ramas sef la fostul DGIPI, acum Departament si nu Directie, avand rang de secretar de stat.

LINK

Victor Ponta îl menţine în funcţie pe actualul şef al serviciului secret de la MAI

Premierul Victor Ponta l-a numit vineri în funcţia de secretar de stat al Ministerului Afacerilor Interne pe Gelu Marin Oltean, şeful Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă (DGIPI), fosta unitate "Doi şi-un sfert". În urma reorganizării MAI, serviciul secret al ministerului a fost transformat într-un departament al instituţiei, care acum se numeşte Departamentul de Informaţii şi Protecţie Internă.

Oltean este astfel menţinut ca şef al serviciului secret al MAI.

Pe 22 decembrie, printre primele măsuri luate de Victor Ponta în noul său mandat de premier a fost să îşi extindă influenţa instituţională asupra serviciului secret al MAI. Astfel, şeful DGIPI este acum un secretar de stat, iar adjuncţii săi sunt subsecretari de stat. Aceştia sunt numiţi sau destituiţi direct de premier. Până acum, legea spunea că şefii DGIPI sunt numiţi direct de ministrul de Interne.

PNL a rămas astfel fără puterea de a numi şefi la acest serviciu secret, ministrului de Interne Radu Stroe fiindu-i luată această atribuţie.

Gelu Marin Oltean a fost numit la şefia DGIPI în mandatul lui Gabriel Berca (PDL), în aprilie 2012. Anterior, Oltean a fost simplu director în acest serviciu timp de trei ani, între 2006 şi 2009. În timpul scandalului din 2009, dintre PSD şi PDL, în care cele două partide s-au luptat să îşi impună oamenii în fruntea DGIPI, Oltean s-a numărat printre propunerile lui Vasile Blaga (PDL) la şefia serviciului.


Curios este ca LINK in Oltean este prezentat ca si coordonator...

Gelu-Marin Oltean, coordonator al Departamentului de informaţii şi protecţie internă din MAI

Gelu Marin Oltean a fost numit de premierul Victor Ponta în funcţia de secretar de stat, coordonator al Departamentului de informaţii şi protecţie internă din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Decizia privind numirea lui Gelu Marian Oltean a fost publicată vineri seara în Monitorul Oficial.

"În temeiul articolului 15 litera d şi articolului 19 din Legea 90/2001 privind organizarea şi funcţionarea Guvernului şi a ministerelor, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi al articolului 22 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului numărul 96/2012 privind stabilirea unor măsuri de reorganizare în cadrul administraţiei publice centrale şi pentru modificarea unor acte normative, domnul Gelu-Marin Oltean se numeşte în funcţia de secretar de stat, coordonator al Departamentului de informaţii şi protecţie internă din cadrul Ministerului Afacerilor Interne" se arată în documentul citat.

Oltean a fost numit, în aprilie 2012, director general al Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, instituţie reorganizată la sfârşitul anului trecut ca departament în cadrul MAI. În perioada iunie 2009 - 23 Aprilie 2012 a fost director adjunct în cadrul MAI, detaşat la Guvernul României la Oficiul Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat (ORNISS) iar între anii 2006 - 2009, director în cadrul Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă MAI.



[ Edited Sun Jan 06 2013, 12:05AM ]
Back to top
T.Catalin
Sun Mar 03 2013, 09:47PM
Registered Member #1153
Joined: Thu Jul 31 2008, 09:10PM

Posts: 42
Thanked 2 time in 2 post
ARMAGHEDON 0215. Informaţii despre reţeaua coruptului Gelu Oltean, şeful DGIPI
de Mihai Pâlșu

sursa Puterea LINK

Ca jurnalist, în 23 de ani de presă am primit multe delaţiuni şi rapoarte de activitate despre persoane aflate la conducerea instituţiilor guvernamentale, documente denumite, pe scurt, armaghedoane. Toate aceste informări transmise prin intermediul poştei - acum ani buni - şi prin e-mail - de când cu Net-ul - s-au dovedit a avea cel puţin un dram de adevăr. Deseori, documentele au fost imposibil de negat de autorităţi. Alteori, efectul armaghedonului chiar s-a materializat prin demisii şi arestări spectaculoase.



Astăzi voi face vorbire despre „Armaghedon 0215”. L-am primit, via Net, zilele trecute. După ce l-am citit cu atenţie, vă pot spune că textul pe care vi-l voi oferi spre lectură nu este 100% adevărat, uneoricomite confuzii legate de instituţii de stat - altele decât DGIPI - şi compilează articole de presă considerate, într-o primă fază, drept “mine de aur”, dar care s-a dovedit, mai apoi, că sunt o alchimie cu plumb ratată lamentabil.



„Armaghedon 0215”este un raport ce pare scris de unul dintre agenţii binecunoscutului serviciu de informaţii „Doi şi-un sfert”. De mai mult timp, documentul se află pe masa de lucru a celor nominalizaţi în „Armaghedon 0215”. Cu toţii sunt speriaţi de conţinutul masiv de informaţii din cele peste 31.000 de semne.



Aparent, cel mai opărit de „Armagedon 0215” este personajul principal: Gelu Oltean, directorul general al DGIPI. În subsidiar, personaje celebre din România ultimilor ani sunt însă extrem de deranjate că numele lor sunt cuprinse în acest raport năucitor, care abundă de informaţii reale, de legături ce fac atingere siguranţei naţionale. Repet, dacă 50% din datele cuprinse în „Armaghedon 0215”sunt trase la xerox după evenimentele ce s-au întâmplat, atunci avem o problemă mult mai gravă decât creşterea nepermisă a taxelor. Iar aceasta pentru că în raport se face referire la personaje importante, la funcţii foarte înalte şi sunt dezvăluite metode şi reţele de corupţie care duc la cel mai înalt nivel din România.



Acuzat de legături extrem de stânse cu chestorul Virgil Ardelean, cunoscut drept “Vulpea”, Oltean este zugrăvit de semnatarul raportului ca fiind un agent corupt, escroc şi pus pe fapte ilegale. Secretarul de stat Gelu Oltean mai este prezentat ca un agent servil faţă de puternicii zilei şi “nebunul” din anumite reţele de influenţă.



„Armaghedon 0215” vine la puţin timp după ce premierul Victor Ponta a decis ca “Doi şi-un sfert”, adică DGIPI, să nu mai fie subordonată direct ministrului de Interne, liberalul Radu Stroe, ci… prim-ministrului! Astfel, prin decizia sa, Victor Ponta a lăsat PNL fără vreun serviciu secret, de informaţiile căruia ar fi beneficiat în timp real şi cu o clipă mai devreme decât PSD.



Dar, dacă dezvăluirile din „Armaghedon 0215”, legate de directorul general al DGIPI, Gelu Oltean, sunt chiar şiparţial adevărate, atunci premierul trebuie să-l demită. Altfel, Victor Ponta îşi mai leagă de picior o piatră de moară. Amintesc: Gelu Oltean este secretar de stat numit în fruntea DGIPI de către premierul Victor Ponta şi numai prim-ministrul poate să-l demită.



În „Armaghedon 0215” veţi citi dezvăluiri despre politicieni, procurori, şefi ANAF, arabi evazionişti, dar şi despre nume mai puţin cunoscute opiniei publice. Lectură plăcută!





Gelu Marian Oltean - directorul general al Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă



În cele 31.766 de semne, semnatarul documentului face referire la activitatea ilegală a Cms. Şef Gelu Oltean, directorul general al Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă - DGIPI. Vă prezentăm textul aşa cum l-am primit. Merită printat şi lecturat cu creionul roşu! (N.R.)



Gelu Olteanu, directorul general DGIPI, este originar din mun. Cluj Napoca, de notorietate fiind apropierea sa de chestorul Virgil Ardelean.



La inceputul carierei, in perioada 1994-1997, a lucrat in cadrul Serviciului de Combatere a Crimei Organizate Cluj. De aici a trebuit sa plece in luna decembrie 1997, in urma unui control al Corpului de Control al IGPR ce avea ca obiect verificarea mai multor abateri disciplinare comise de catre Gelu Oltean, respectiv deconspirarea unei operatiuni ce viza destructurarea unei grupari de camatari din mun. Cluj Napoca, cu care era in legatura si care rula si banii lui, precum si incarcerarea in arestul I.P.J. Cluj fara nici un document legal a unui barbat, pe care vroia sa-l santajeze,



Aceste aspecte sunt cunoscute in randul ofiterilor de crima organizata din cadru Brigazii Cluj Napoca.



In loc sa fie deferit parchetului, a fost mutat, iar pana la finele anului 1998, si-a desfasurat activitatea in cadrul Brigazii de Combatere a Crimei Organizate Bucuresti, cand a fost readus de catre Virgil Ardelean inapoi la Cluj in functia de sef Birou Informatii in cadrul DGIPI – SIIPI CLUJ, functie pe care a ocupat-o pana in 2002.



In aceasta perioada a fost implicat in mai multe scandaluri pe plan local, fiind de notorietate legaturile sale cu mediul interlop.



Un exemplu in acest sens este scandalul intens mediatizat in ziarul CLUJEANUL la nivelul anului 2001, care i-a avut ca principali actori pe camatarii GABOR LAJOS si VARGA ANA, zisa „mama ANA”, in urma caruia au fost arestati colonelul in rezerva VASILE MURESAN, fost comandant al Penitenciarului Gherla, FLORICEL VITAN, angajat SIPA si care a culminat cu arestarea presedintelui Curtii de Apel Cluj, VIOREL BURZO, caz ce a dus la „lansarea” procurorului DANIEL MORAR.



La acea data GELU OLTEAN a facut din nou obiectul unui control al Corpului de Control, propunandu-se initial luarea unor masuri disciplinare, in opinia unora impunandu-se chiar de natura penala prin sesizarea Parchetului, insa seful unitatii din acea perioada chestorul Virgil Ardelean, l-a scos din sistem trimitandu-l atasat de afaceri interne in ITALIA.



In scurt timp a intrat in cercul interlopilor romani din Roma, arhicunoscuta fiind prietenia lui cu COSTICA ARGINT (la vremea respectiva urmarit international. Aspect cunoscut si de SIE).



Datorita activitatilor extraprofesionale si anturajului dubios in 2006 a fost retras de la post, motivul real, se pare, este faptul ca i-a facilitat lui COSTICA ARGINT accesul in interiorul Ambasadei Romaniei din Roma, unde, la dineul organizat, acesta l-a interpelat pe premierul de la acea data, CALIN POPESCU TARICEANU, aspect aparut in media la vremea respectiva. A fost recuperat tot de Virgil Ardelean si pus director in cadrul DGIPI, unde a condus structura speciala de ofiteri acoperiti.



In perioada 2007-2009, dupa plecarea chestorului Virgil Ardelean, cand director general al DGIPI a fost dl chestor in rezerva Petru Albu, Gelu Oltean a fost directorul Diviziunii Cancelarie, in cadrul careia se afla serviciul special de acoperiti, dar care gestiona si activitatea sectoarelor de analiza informatiilor, toate notele din unitate plecand prin aceste sectoare, deci sub directa sa coordonare.



In aceasta perioada si-a subordonat la propriu baza de date a unitatii, de cele mai multe ori informatiile folosindu-le in interes personal.



Dupa scandalul „Cornel Serban, acesta a fost inlaturat din cadrul DGIPI si pus la dispozitia MAI ”,( se cunoaste faptul ca Gelu Olten a fost artizanul arestarii lui Cornel S., el fiind cel care a furnizat informatiile DNA, prin relatia de amicitie pe care o are cu Daniel Morar si Doru Tulus, procurori cu care a lucrat la Cluj, si a facilitat sau introdus personal microfoanele in biroul directorului general



Initial Gelu Oltean a refuzat sa paraseasca DGIPI, fapt ce l-a determinat pe directorul general in exercitiu chestor in rezerva DRAJNEANU GELU sa solicite conducerii M.A.I. un control al Corpului de Control al Ministrului.



Din informatii demne de incredere (aspecte ce nu au putut fi verificate), la putin timp dupa venire corpului de control al ministrului au fost constatate o serie de nereguli la nivelul Serviciului de Ofiteri Acoperiti, pe care Gelu Oltean il coordona personal.



Astfel s-a constatat ca o parte din ofiterii acoperiti si remunerati de catre DGIPI, majoritatea angajati de catre GELU OLTEAN, nu stiau de acest lucru si nu primisera banii de salariu niciodata (ofiterii acoperiti sunt remunerati cash) semnaturile de pe statele speciale fiind facute de acesta in fals. Situatie similara s-a intamplat si cu primele acordate acestor ofiteri acoperiti. Informatiile erau obtinute personal de catre Gelu Oltean sau ofiteri apropiati lui, puse in sarcina ofiterilor sub acoperire, acestia fiind ulterior premiati pentru aportul informativ, banii insa ajungeau la el.



Cei mai multi bani au fost acordati in acest fel in perioada summit-ului NATO.



Pus in fata acestor probe de netagaduit Gelu Oltean si-a dat demisia si a parasit DGIPI, iar controlul Corpului de Control al Ministrului a fost suspendat.



Ulterior, Gelu Oltean a fost recuperat de generalul SIE in rezerva PETRESCU MARIUS seful ORNIS si numit director adjunct al acestei institutii.



Cu toate acestea, ulterior (nu se cunoaste modul de sesizare) DNA a intocmit un dosar penal pentru delapidarea mai multor sume din bugetul DGIPI prin acest mod de operare, printre cei banuiti in cauza fiind si Gelu Oltean. Acest dosar s-a inchis prin NUP in septembrie 2012. Deci, in mai 2012, in momentul in care Gelu Oltean a fost numit director general la DGIPI el avea pe rol acest dosar la DNA. Dintre toate capetele de acuzare nu s-a putut proba decat unul, respectiv decontarea ilegala din banii unitatii a unui bilet de avion dus – intors Bucuresti – Satu Mare in valoare de 2500 lei.



Prejudiciul fiind prea mic, pericolul social nu impunea inceperea urmaririi penale.



In prezent pentru a-si sterge urmele Gelu Oltean a adus in stare de nefunctionare Diviziunea Speciala de ofiteri acoperiti, pe care la preconizata reorganizare a uitatii intentiona sa o desfiinteze. In prezent ofiterii care lucrau la semivedere, cei care in mod conspirat tineau legatura cu ofiterii acoperiti sunt detasati si isi desfasoara activitatea la alte diviziuni.



De asemenea majoritatea sefilor de sector din cadrul acestei diviziuni au fost indepartati in mod abuziv din functie si trimisi sa-si desfasoare activitatea la alte diviziuni ca ofiteri operativi.



Dupa aceste masuri, Gelu Oltean a inceput sa se intalneasca personal cu ofiterii acoperiti, lucru absolut anormal si ilegal in munca de informatii, din aceasta cauza unii demisionand ulterior.



Dupa numirea ca director general la DGIPI, acesta a schimbat abuziv toata conducerea anterioara de la director general adjunct pana la nivel de sefi sector. Abuzul consta in faptul ca toti directorii, directorii adjuncti si sefii de sectoare schimbati erau titulari pe posturi prin castigarea unui concurs. Pentru a-i determina sa plece Gelu Oltean i-a santajat cu retragerea avizului ORNIS, fiind binecunoscuta reletia sa de prietenie cu generalul PETRESCU, seful ORNIS.



Astfel dupa ce a scapat de profesionisti, dar persoane incomode pentru el, Gelu Oltean a numit in functiile vacante oameni de incredere care sa-i reprezinte interesele.



Din momentul preluarii unitatii Gelu Oltean a dat ordin pentru reducerea motoarelor privind munca operativa, precizand faptul ca isi asuma declinul indicatorilor profesionali, aspect mentionat in repetate randuri in video-conferintele cu structurile teritoriale dar si cu ocazia convocarilor profesionale.



In acest moment evaziunea fiscala si contrabanda nu mai reprezinta prioritati nationale, in prezent ofiterii fideli lui si noilor oameni impusi in functii de conducere culeg date si informatii despre oameni politici si despre alegeri in general, iar restul sunt lasati in voia sortii. Sunt ofiteri care nu fac nimic de luni de zile si nimeni nu ii intreaba de sanatate.



Se cunoaste clar faptul ca de luni bune structurile suport de filaj si tehnic nu mai lucreaza pentru documentarea cazurilor aflate in lucru la structurile informative, ci sunt folosite pentru a monitoriza oameni politici sau adversari personali ai lui Gelu Oltean, oameni care ii ameninta in vreun fel functia, interesele personale sau ale grupului pe care il reprezinta.



Aceste monitorizari ilegale au fost mult mai intense in mandatul dlui Ioan Rus decat acum cand sunt mai prudenti.



Un exemplu elocvent in acest sens este si documentarea intalnirilor si monitorizarea convorbirilor procurorilor George Balan, Marcel Sampetru si seful SIIPI Ilfov Mihai Vlad. In cadrul acestei documentari fiind intreceptat inclusiv premierul Victor Ponta, iar viaDNA, cu ordin de la Cotroceni, stenogramele au ajuns in presa.



Se cunoaste de asemenea faptul ca potentialul DGIPI - informativ, investigativ si de monitorizare a tertilor vectori este folosit in orb de catre Gelu Oltean pentru a efectua anumite operatiuni in interesele firmei dlui Ardelean, care astfel isi onoreaza contractele de consultanta inteligence cu companiile multinationale folosind infrastructura si oamneii unitatii.



In afara lui Virgil Ardelean pe Gelu Oltean il mai sustine generalul MERCE TERENTE, originar din Oradea, prieten de o viata cu Vasile Blaga, fost sef SIIPI BIHOR, in prezent consilier prezidential pe probleme de securitate nationala al lui TRAIAN BASESCU.



Merce Terentela randul sau este foarte apropiat de Virgil Ardelean, amandoi, impreuna si cu Gelu Oltean fiind prieteni buni cu omul de afaceri libanez MOHAMAD WEHBE BILAL, celebru prin implicarea sa in cazul de trafic de armament BABENI, alaturi deCORNEL PURCAREA siMIRCEA BASESCU.



Obs.1 Bilal este cunoscut ca partener de afaceri in derularea de contracte cu armament al lui Cornel Purcarea, dar este cunoscuta si implicarea sa in contrabanda cu cereale in zona judetuluiCalarasi



In mediu se cunoaste fapul ca GELU OLTEAN si BILAL sunt prieteni din anii 2000, relatia strangandu-se foarte mult dupa 2006 cand primul a revenit din Italia la conducerea structurii de acoperiti a unitatii.



Unele surse indica faptul ca BILAL este cel care i-a dat lui Gelu Oltean banii pentru achizitionarea apartamentului din Herastrau in care acesta locuieste in prezent. Apartamentul de 148 m.p. se afla pe intrarea Epocii, nr. 30 intr-unul din cele mai scumpe blocuri din Bucuresti, pretul real de achizitie la nivelul anului 1997 fiind de cca 400.000 EUR.



Studiind declaratiile de avere ale lui GELU OLTEAN se poate contata ca acesta imprumuta intradevar in 2007 suma de 180.000 EUR de la o persoana fizica nespecificata, insa asta denota ca diferenta a detinut-o in acel moment cash, deoarece apartamentul din Cluj il vinde abia dupa un an, iar alte imprumuturi nu mai are.



Iar sa dispui de mai mult de 200.000 EUR CASH din salariu de politist in conditiile in care sotia nu produce venituri si ai si un copil, terbuie sa fii magician.



Pentru a putea derula aceste activitati ilegale, dupa scoaterea abuziva in decor a fostei conduceri Gelu Oltean si-a adus oameni de incredere in functiile cheie.



AstfelDirector General Adjunct pe partea de informatii a fost numit comisar sef Jurca Mihai.



Acesta de la inceputul carierei si pana in 2007 a fost lucrator operativ in cadrul IGPR – Serviciul Economic.



In 2007, in mandatul lui Petru Albu a venit in DGIPI la pachet cu directorul general adjunct chestorul Eugen Corciu (cu care este prieten de familie) pe functia de director adjunct al Diviziunii de Combatere a Criminalitatii Organizate conduse de Daniel Rusu, acesta din urma devenind nasul sau.



In 2009 dupa reorganizarea unitatii a ramassef Sector Macrocriminalitate Economico- Financiara in cadrul Diviziunii Informatii, functie pe care a ocupat-o pana la numirea ca director general adjunct in mai 2012.



In aceasta perioada Jurca Mihai a avut o relatie foarte apropiata cu Sorin Blejnar cu care se intalnea personal cu ocazia deselor sale deplasari la ANAF pe motiv de colaborare institutionala. In fapt motivul real era informarea oamenilor lui sau a lui personal despre anumite activitati specifice ale unitatii si care vizau grupul lor de interese (Jurca Mihai cu Sorin Blejnar sunt prieteni buni).



Un alt personaj care il sustine pe JURCA MIHAI, este nasul lui Sorin Blejnar, respectiv dl Daniel Moldoveanu seful CNI.



Jurca Mihaiin prezent este sustinut de Gelu Oltean, cu care este prieten foarte apropiat, de nasul sau Daniel Rusu (obs.2) si de Daniel Moldoveanu, pe relatia cu Blejnar Sorin.



In afara conexiunilor prezentate mai sus, in plan politic in zona PSD are sustinerea lui IOAN RUS, in PDL este sustinutdeVASILE BLAGA (inambelecazuri cel care este in imediata apropiere a celor doi esteDaniel Rusu), iar in zonaPNL prin chestorul r. CORCIU agreat de PNL.



De asemenea este foarte apropiat de grupul de interese al lui Cocos, Jurca Mihai fiind prieten bun cu partenerul acestuia de afaceri IULIAN TUDOR dar si cuSORIN BLEJNAR, asa cum am mentionat anterior.



Obs.2. Daniel Ioachim Rusueste originar din Cluj, familia sa fiind foarte apropiata de cea a domnului Ioan Rus. Acesta in anul 2000 a venit in Bucuresti ca sef de cabinet al ministrului de interne Ioan Rus, functie pe care a detinut-o pana in 2004. La finalul mandatului in 2004 a plecat ca atasat de afaceri interne in zona BENELUX (in aceeasi perioada cu Gelu Oltean).



In 2007 a revenit de la post, in mandatul lui Petru Albu, in functia de director al Diviziunii de Combatrere a Criminalitatii Organizate.



In 2009 odata cu venirea ministrului Dan Nica, Daniel Ioachim Rusu si-a dat demisia din minister. In prezent este asociat in firmele SC RMB Inter Med Solutions SRL, cu obiect principal de activitate comercializare de tehnica medicala si SC SMART ENERGY GROUP . Acesta dupa demisie s-a apropiat foarte mult de Vasile Blaga, prin seful acestuia de cabinet, respectiv Andi Boer, pe care l-a stimulat financiar implicandu-l in unele din afaceirle sale.



Daniel Ioachim Rusuare relatii apropiate si cu politiceni din zona PNL, respectiv fostul ministru de interne Cristian David.



In prezent Daniel Rusu face parte din cercul restrans de oameni din jurul lui Vasile Blaga, dar si al lui Ioan Rus.



De asemenea este bine cunoscuta relatia foarte apropiata a lui GELU OLTEAN cu E.U si D.C, asestia din urma avand stransa legatura cu toate afacerile lui SORIN BLEJNAR, pe zona de importuri legume – fructe.



Referitor la Jurca Mihai este de notorietate apropierea sa de SORIN BLEJNAR inca din timpul cand acesta nu ajunsese sefulANAF, dar si de nasul acestuia DANIEL MOLDOVEANU, seful C.N.I.



De asemenea JURCA este foarte bun prieten cu TUDOR IULIAN, partenerul de afaceri al lui DORIN COCOS.



De la acestia, in urma cu cativa ani atat JURCA MIHAI, cat si GELU OLTEAN i-au cunoscut si au devenit amici cu SAID BAAKLINI si YUKSEK SHAHIN, prin intermediul ultimului tinandu-se de fapt sub control in prezent importul si taxarea achizitiilor intracomunitare de legume – fructe.



Se cunoaste cu certitudine faptul ca periodic, aproape saptamanal, la sediul EUROHOTEL – GARA de NORD au avut loc mai multe intalniri intre JURCA MIHAI, TUDOR IULIAN si SAID BAAKLINI, scopul acestora fiind gasirea unor parghii in USL pentru mentinerea lui JURCA in functia de director general adjunct la DGIPI. La unele dintre acestea participa siGelu Oltean.



OBS.3 In cest context Tudor Iulian avea rolul de a identifica aceste parghii de sustinere, iar Said Baaklini si Yuksek Shahin urmau sa asigure banii pentru stimularea si convingerea acestora. Despre toti trei se cunosate faptul ca au atat la DIICOT cat si la DNA dosare penale pentru evaziune fiscala, spalare de bani si coruptie, cu consecinte deosebit de grave asupra bugetului consolidat al statului.



Se cunoaste clar faptul ca YUKSEK SHAHIN si PASA ECEVIT au fost si sunt liderii importatorilor de legume – fructe din Romania, ajungand in aceasta pozitie cu sprijinul si datorita lui SORIN BLEJNAR.



Pe de alta parte, din partea lui Gelu Oltean, controlul pe evazionistii din zona legume-fructe, il detine MOHAMAD WEHBE BILAL, care tot saptamanal se intalneste cu turcii din Afumati la restaurantele sale din Herastrau(AQUA si CASA MEDITERANEANA), ultima intalnire fiind saptamana aceasta. La fel, GELU Oltean participa doar la unele dintre intalniri.



Astfel transformand unitatea intr-un SRL, Gelu Oltean, a dat ordin unor ofiteri din cadrul Diviziunii Menegementul Informatiilor si s-au sters din baza de date informatii compromitatoare referitoare la lideri marcanti ai PDL, in special cele care-i priveau pe Vasile Blaga, Videanu, Elena Udrea si Dorin Cocos. Cu aceasta ocazie Gelu Oltean s-a aratat foarte nervos cand a constatat ca unele din aceste informatii, cele care au putut fi verificate, confirmate si probate au fost inaintate la diverse structuri de parchet. Aceste date nu pot fi sterse.



In prezent GELU OLTEAN atat prin structurile centrale dar si cele teritoriale, cele care ii sunt fidele, in perioada alegerilor a strans date compromitatoare referitoare la tot ce inseamna lider si candidat USL la Camera Deputatilor sau Senat.



Aceste date zilnic sau la doua zile i-au fost predate chestorului MERCE TERENTE, cu care se intalneste fie la masa in Herastrau, fie seara la Hotelul MAI - PAUL GRECEANU, unde locuieste MERCE. De la chestorul Merce informatiile ajung intotdeauna la presedintele Traian Basescu.



Scopul initial a fost acela de a forma urgent cat mai multe dosare ale viitorilor deputati sau senatori, iar in cazul in care USL nu lua peste 55% la alegeri, presedintele sa poata usor prin santaj sa rupa alianta USL si sa formeze a alta majoritate.



In respectiva perioada a alegerilor a lucrat la foc continuu Diviziunea de Filaj, fiind supravegheati in general liderii marcanti USL, dar si persoane importante din anturajul aliantei oameni de afaceri care au sprijinit financiar sau sub o alta forma USL-ul.



Gelu Olteana derulat totodata activitati de diversiune de compromitere media a unor candidati USL, in sensul ca a alimentat cu informatii din baza de date a unitatii emisiuni televizate. Este binecunoscut faptul ca televiziunea B1 TV este cea care beneficiaza in acest mod frecvent de sprijinul sau.



Un caz relevant s-a realizat in noiembrie 2012, cand Gelu Oltean a transmis informatii prin cms T. M., Sef Diviziune Acoperiti, unui realizator tv de la B1TV, despre doi demnitari din cadrul MAI, date legate de alegerile parlamentare. In urma verificarilor s-a constatat ca nimic nu era adevarat fiind doar o actiune de compromitere media a celor doi.



Prin acest nou director de la acoperiti, Gelu Oltean in ultima perioada a reusit sa apropie mai multi ofiteri acoperiti (in special din presa) de membrii sau cercurile USL.

Concomitent Gelu Oltean blocheza toate notele de informare ce privesc personaje PDL, returnandu-le fara a le rezolutiona ceea ce a generat o stare de nemultumire generala in randul ofiterilor.



De asemenea Gelu Oltean are relatii foarte stranse (extraconjugale) cu MONICA PREJMAREANU (ofiter DGIPI), purtatoarea de cuvant a CSM, pe acesta alimentand-o cu informatii despre membrii CSM ostili actualei conduceri.



La Diviziunea de Filaj a fost adus in funcia de director cms sef NASTASIE STEFAN, fost sef sector supravegheri operative (filaj) pana in 2007 cand director general a fost chestorul Ardelean, iar seful diviziunii de profil era chestorul MITICA DAN. In perioada aceea dl Mitica Dan era seful Diviziunii Supravegheri Operative si Tehnice, cele doua actuale diviziuni de filaj si investigatii si respectiv cea de interceptari si operatiuni speciale tehnice erau cuprinse intr-una singura condusa de susnumitul.



Referitor la Mitica Dan se cunoaste faptul ca in perioada de activitate a fost omul de incredere si una din persoanele cel mai apropiate de V. Ardelean, in prezent cei doi fiind parteneri de afaceri la firma de inteligence pe care o detine cel din urma.



Referitor la NASTASIE STEFAN se cunoaste ca la randul sau era omul de incredere al chestorului Mitica Dan, acesta si Virgil Ardelean fiind cei care l-au propus lui Gelu Oltean.



De asemenea NASTASIE STEFAN are o relatie apropiata cu generalulMERCE TERENTE.



Despre Nastasie Stefan se cunoste faptul ca in urma cu mai multi ani (2008-2009) i-a supravegheat pe fostii sefi SIIPI DJ si GJ, respectiv cms sef POPA CAZAN si BULETEAN, afland cu aceasta ocazie ca cei doi aveau cate o firma de transport materiale de constructii (nisip, ciment etc).

Pentru a nu-i denunta conducerii unitatii ca efectueaza activitati de comert Nastasie Stefan i-a santajat sa-i dea materiale pt a-si construi si el o casa. Aspectele sunt cunoscute la nivelul structurii de control a unitatii care la vremea respectiva a documentat aceste abateri disciplinare ale actualului director.



La Diviziunea Informatii a fost numit ca director comisar sef ZARNICA NELU, fost sefSIIPI BRASOV. Se stie faptul ca este un apropiat si persoana de incredere a domnuluiVirgil Ardelean, acesta fiind considerentul promovarii sale, intrucat in plan politic se cunoaste faptul ca este apropiat si sustinut de liderulPDL Brasov, SCRIPCARU.



In 2011, pe motiv de lipsa de rezultate s-a intentionat schimbarea din functia de sef SIIPI Brasov a lui Zarnica Nelu, dar interventia dlui SCRIPCARU la directorul general LATCAU pe filiera NELU OLTEN si LUCIAN BODE (ambii lideri PDL) a impiedicat acest lucru.



In trecut ZARNICA NELU a fost implicat in afaceri nu tocmai legale cu terenuri in zonaPoiana Brasov, in sensul ca profitand de relatia de prietenie pe care o avea cu sefa de la Arhivele Nationale Brasov, identifica terenurile nerevendicate, iar cu docummente false persoane specializate in astfel de operatiuni, se ocupau de retrocedari.



La Diviziunea de Protectie si Contrainformatii in functia de director adjunct pe parte de protectia informatiilor clasificate a fost adus comisar sefPACURAR GICU, originar tot din Cluj bineinteles. Acesta pana in 2007 a lucrat tot in cadrul DGIPI, insa odata cu plecarea dlui Ardelean la DGMO, s-a mutat si el la aceeasi structura.



Aici, adica la DGMO, s-a remarcat prin faptul ca la nivelul anilor 2010-2011 a instalat ilegal softuri de monitorizare a traficului pe calculatoarele angajatilor acestei directii. Despre faptul ca traficul pe majoritatea calculatoarelor care transmiteau date si informatii in mod operativ intre minister si toate celelalte unitati operative subordonate, era interceptat ilegal de Gicu Pacurar, s-a aflat, aspect ce a facut obiectul unui control al DGIPI structura de protectia informatiilor clasificate, adica tocmai aceea pe care o conduce el acum, si care a confirmat activitatea ilicita a acestuia. A fost informat directorul general al DGMO de la acea data chestor ROMANICA.



Cu data de 15-05-2012 la conducerea sectorului de profil economic din cadrul Diviziunii Informatii a fost numita dna comisar sef TANASESCU . Aceasta face si ea parte din persoanele apropiate generalului Ardelean in perioada mandatului acestuia susnumita fiind sef sector profil coruptie. In 2007 cand V. Ardelean a plecat la D.G.M.O. din cadrul MAI dna Tanasescu este una din persoanele care l-au urmat acolo, loc in care si-a desfasurat activitatea pana la 15.05.2012.



Pentru a putea face toate aceste abuzuri Gelu Oltean in primul rand trebuia sa-si subordoneze Sectorul de Resurse Umane si Biroul Juridic, demers pe care l-a realizat tot prin comiterea unor abuzuri si ilegalitati.



Astfel Gelu Oltean l-a chemat pe seful Serviciului Resurse Umane, comisar Visoiu Daniel si i-a comunicat faptul ca nu se bazeaza pe el, sa intre in concediu si sa-si caute de lucru. Acesta in prezent este tot titularul postului de Sef Sector Cadre DGIPI, dar din mai 2012 este imputernicit fortat sef Serviciu Resurse Umane la Serviciul de Pasapoarte Bucuresti. Tot odata a fost dat afara abuziv si seful Biroului Invatamant numitul comisar Harnagea, pe motiv ca este apropiat de fostul sef de serviciu Dan Visoiu.



In prezent politica de cadre a unitatii o face numitul BOTILA COSMIN consilier personal al lui Gelu Oltean pe aceasta problematica.



Acesta este un apropiat al gen Merce Terente, nasul sau fiind fostul sef de cadre de la DGIPI la nivelul anilor 1990, col Constantin C-tin, in perioada cand si Merce Terente facea parte din structura.



Acest BOTILA in vara anului 2009 ocupa functia de Sef Birou Invatamant in cadrul Serviciului de Resurse Umane al DGIPI si a fost sanctionat disciplinar cu diminuarea drepturilor salariale pe o perioada de 3 luni, una din cele mai aspre sanctiuni cnf Statutului Politistului, pentru grava abateri disciplinare. Aceste constatari au fost facute de Corpul de Control al MAI. Constatarile si masurile luate importriva sa BOTILA le-a contestat, contestatia fiindu-i respinsa, le-a reclamat ulterior in instanta unde de asemenea a pierdut. Vazand ca nu are castig de cauza a intrat in concediu de paternitate pana cand l-a reactivat GELU OLTEAN



In prezent pt a-l forta sa demisioneze, actulului titular (DAN VISOIU) de post Sef Resurse Umane, dar care lucreaza la Pasapoarte, i-a fost declansat un control tematic pe acelasi tip de problemele pt care BOTILA a fost sanctionat in 2009. Ironia este ca cel care conduce acest control este chiar BOTILA.



Abuzurile lui Botila nu se opresc aici. In primul rand nu se respecta disciplina de stat in sensul ca sunt foarte multi ofiteri incadrati pe o functie dar care isi desfasoara ilegal activitatea in cu totul alta parte fara nici o baza legala. Un caz de notorietate in acest sens este cel al cms DIACONESCU CIPRIAN, care de cinci luni de zile figureaza ca ofiter operativ in cadrul SIIPI Covasna, dar care nu s-aprezentat niciodata la locul de munca. Acesta este originar din Mures si are ordin verbal de la Gelu Oltean sa sa stea la Tg. Mures si sa-l monitorizeze pe fostul director gen adj SAVA MIHAI, pe careGelu Oltean il suspecteaza ca intentioneaza sa revina in conducereaDGIPI.



O alta misiune a luiDiaconescu fiind bineinteles monitorizarea jocurilor politice la nivel local si informareaBucurestiului.



Intr-o situatie ingrata in prezent se afla sefulSIIPI CV, care a spus ca el nu il ponteaza peDiaconescu, din cauza ca nici macar nu l-a vazut, dar Gelu Oltean face presiuni asupra sa efectueze pontarea acestuia.



De asemenea in nebunia creata de BOTILA s-a uitat de faptul ca trebuiau oprite locuri pentru promotie (studentii din cadrul Academiei de Politie clasa de informatii care urmeaza a fi incadrati). Pentru a rezolva acest lucru Gelu Oltean a intocmit un material catre ministru pentru suplimentarea si bugetarea unor functii suplimentare pe schema de organizare a DGIPI.



Totodata revenind la departamentul special de acoperiti, acolo de unde in mod abuziv au fost dati afara prin santaj toti sefii de servicii de catre Gelu Oltean, unul dintre acesti sefi de Sector, respectiv cms A. I., nu a vrut sa-si dea demisia si s-a internat in spital avand niste afectiuni mai vechi de sanatate. Dupa externare in timp ce se afla in concediu medical, cms I. A. a fost demis si pus la dispozitie de catre GELU OLTEAN in mod ilegal (legile in vigoare stipuleaza clar faptul ca .un functionar public in timpul concediului medical nu poate fi demis).



Cand oamenii trimisi de BOTILA au mers la locuinta lui A.I. pentru a-i aduce la cunostinta faptul ca a fost destituit si pus la dispozitie, acasa era mama acestuia care la aflarea vastii a lesinat si a cazut pe scari.



Pentru acest incident A.I. i-a facut plangere penela lui GELU OLTEAN.



Pe de alta parte, printr-un Ordin de Ministru, Gelu Oltean a transformat Biroul Juridic in Serviciu, pe seful de biroului l-a pus la dispozitie, iar si sef Serviciu Juridic l-a numit pe Seful Serviciului Juridic din cadru DGA, cu care GELU OLTEAN este prieten.



Fostul sef Birou Juridic (Timis M), este un ofiter crescut in DGIPI cu o vechime de circa 10 ani, care a fost o perioada imputernicit si ca director al Directiei Juridice a MAI, deci un profesionist desavarsit. Perioada de 6 luni de punere la dispozitie ii expira in ianuarie 2013, iar intentia sa, datorata dezamagirilor traite, este sa paraseasca Ministerul de Interne.



De la venirea lui Gelu Oltean si pana in prezent indicatorii profesionali obtinuti de DGIPI au scazut cu mai mult de 50% fata de perioada similara a anului trecut sau a inceputului de an.



In randul ofiterilor este o nemultumire ce creste de la o zi la alta deoarece materialele informative nu sunt promovate catre beneficiari fara nici o explicatie din partea conducerii unitatii sau a directorilor de diviziuni.



Totodata acestia refuza sa-si motiveze prin rezolutie temeiul returului notelor informative.



De asemenea este o stare de nemultumire generala in randul structurilor de parchet, in special DIICOT, din cauza faptului ca unitatea refuza sa colaboreze si sa acorde sprijin in special tehnic, investigativ si filaj, motivul fiind tot timpul faptul ca echipele sunt implicate in alte „lucrari”.



Insa pe principiul „tara arde si baba se piaptana” in luna octombrie 2012 cu ocazia convocarii cu secretarele din DGIPI structura centrala dar si cele teritoriale, la cina GELU OLTEAN a venit insotit de o formatie de lautari italieni, carora le-a facut un tur al cladirilor din garnizoana si le-a prezentat centrul de pregatire interior-exterior.



Pana in prezent in centrul de pregatire al DGIPI din motive lesne de inteles nu a intrat nici o alta structura a MAI cu atat mai mult persoane civile sau straine (cazul fericit ar fi ca respectivii italieni sa fie chiar lautari).



Acest gen de apucaturi de interlop la GELU OLTEAN nu sunt titlu de noutate. Astfel in presa Clujeana din ianuarie 2000 apare un articol care face cunoscuta asocierea de business a lui GELU OLTEAN cu un interlop grec pe nume CHRISTOS TSORMPATZIDIS urmarit international prin INTERPOL pentru deturnare de fonduri. Cetateanul grec era asociat cu sotia lui Gelu Oltean (Mirela Sanda Oltean) in firmaS.C.VANI SRL.



Din aceeasi perioada dateaza si alte articole (Fiii Mafiei – in Romania, din Gazeta de Cluj) care il legau pe cetateanul italian MAURIZIO CREUSSO deMafie. In articol se precizeaza ca Oficiul National de Combatrea spalarii Banilor a informat Parchetul Judetean Cluj despre faptul ca in martie 2001 S.C. FONDERIE S.R.L. (firma lui Creusso) a cumparat firma Agricola pentru suma de 750.000. $ si in plus era de acord sa plateasca datoria societatii de 350.000 $. Dupa incheierea tranzactiei suma totala de bani, respectiv 1,1 milioana $ s-au regasit in contul lui Maurizio Creuso de unde, ulterior, in sume egale, prin cinci dispozitii de plata patru parti au ajuns in Elvetia in conturile personale ale fratilor DALLI CANI, iar a cincea la o banca din Austria intr-un cont personal al lui Maurizio Creusso. La vremea respectiva au fost informate autoritatile italiene de fisc.



Ulterior acesta a derulat mai multe contracte cu Primaria Cluj in mandatul lui Ghe. FUNAR.



Maurizzio Creusso a fost asociat in firme cu interlopul clujean GHEORGHE MIREL TOMUTA care in iunie 2010 a fost arestat de catre DIICOT pentru trafic de persoane. Activitatea de trafic de persoane respectiv obligarea la munca fortata si prostitutie in zona Calabria, Tomuta a derulat-o impreuna cu concubina unuia din sefii clanului napoletan N'Dragheta.



Maurizio Creusso a fost mai tot timpul in atentia autoritatilor romane cu competente pe combaterea spalarii banilor alaturi de ANTONIO SCANAGATTA si ANTONIO MARAZZI.



Din 2009 MAURIZIO CREUSSO detine firma S.C. EOLIANA ENERGY MILLENIUM S.R.L. cu sediul in Pipera , Ilfov. In aceasta firma este asociat cu 10% numitul CEZAR MARIN, fiul fostului general DIE Ion Marin, iar din ianuarie 2010 cu 5% este asociat si numita SANDA MIRELA OLTEAN, sotia lui GELU OLTEAN. Afacerea vizeaza instalarea pe o suprafata de 147 hectare a 23 de turbine eoliene in zona comunelor Mihail Kogalniceanu si Sarichioi, judetul Tulcea.
Back to top
Klaus
Wed Apr 03 2013, 04:55PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Un cetatean oarecare din judetul Olt fura produse petroliere. Este mirosit, iar la perchezitie se gasesc la el cca. 2 tone de asa ceva. Toate bune si frumoase, bravo politiei, bravo jandarmeriei, dar nu inteleg ce legatura au toate astea cu DIPI local. Parca spusese ministrul Stroe ca DGIPI sa se rezume la atributii in ce priveste protectia personalului MAI. In ce o consta suportul asta tehnic? Au ei tehnica specifica de urmarire, monitorizare, interceptare sau ce altceva ii face mai cu mot fata de celelalte componente ale IGPR? Nu dau cu piatra, (ma) intreb...

LINK

Captură petrolieră de proporţii: 2 tone de ţiţei găsite ascunse în pământ la Sârbii Măgura-Olt

Poliţiştii din cadrul IPJ Olt au reuşit să strice afacerile extrem de profitabile ale unei persoane din comuna Sârbii-Măgura care se îndeletnicea cu sustragerea de ţiţei şi, ulterior, comercializarea acestuia. Persoana în cauză a fost filată timp de mai multe luni până ce oamenii legii să decidă că trebuie să acţioneze.
Efective ale Serviciului de Investigarea Fraudelor, împreună cu jandarmi, dar şi mascaţi de la Serviciul pentru Acţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt, au efectuat, ieri, o percheziţie la domiciliul unui bărbat din comuna Sârbii-Măgura din judeţul Olt despre care aveau informaţii că se ocupă cu furtul şi vânzarea de produse petroliere. “Cu prilejul derulării percheziţiei, poliţiştii au găsit la domiciliul suspectului mai multe bazine metalice îngropate în pământ, unele dintre ele comunicante şi prevăzute cu 12 fante. În aceste bazine era depozitată cantitatea de aproximativ două tone produs petrolier. Combustibilul a fost ridicat şi lăsat în custodia unei firme de distribuţie din acest domeniu de activitate până la finalizarea cercetărilor”, a precizat comisar-şef Claudia Radu, responsabil relaţii mass-media al IPJ Olt. Suspectul a fost audiat şi este cercetat acum în stare de libertate. Poliţiştii continuă cercetările în vederea documentării întregii activităţi infracţionale a suspectului. De menţionat că acţiunea de ieri a oamenilor legii a beneficiat de suportul tehnic al celor Direcţia de Informaţii şi Protecţie Internă Olt.
Back to top
ALM
Wed Apr 03 2013, 05:20PM
Registered Member #2039
Joined: Tue Aug 11 2009, 08:44AM

Posts: 2096
Thanked 577 time in 373 post
Nu scrie dar e posibil ca bărbatul în cauză să fie lucrător în MAI. Nici eu nu dau cu piatra, caut justificări logice ...
Back to top
Klaus
Fri Apr 05 2013, 10:00PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Ca tot avea cineva de pe SF oarece placeri cu filiala Dambovita a DIPI - Vine, vine primavara...

Controlul la Lupu

Clanul Lupu, condus de şeful Serviciului de Informaţii şi Protecţie Internă (SIPI) Dâmboviţa, are o problemă. Mare! Ministrul de Interne, Radu Stroe, şi-a trimis Corpul de Control la Târgovişte. Clanul Lupu este una dintre reţelele de protecţie pentru infractorii din Dâmboviţa, condusă de subcomisarul Vlad Lupu. La prima vedere, Lupu nu pare şeful clanului; nu iese în evidenţa haitei ca mascul alpha. În această postură se prezintă şeful Serviciului de Investigare a Fraudelor din IPJ Dâmboviţa, comisarul-şef Viorel Polexe.
LINK
Back to top
Pârvu Florin
Fri Apr 19 2013, 05:44PM
Iubesc Romania cu o ura adanca ! Fiindca nu este asa cum ar trebui sa fie! Asa cum poate sa fie!

Registered Member #1287
Joined: Wed Dec 10 2008, 11:28AM

Posts: 2142
Thanked 665 time in 429 post
Mai multe despre subiect se poate citi aici:

LINK

Am citit cu interes articolul, si alea despre care se vorbeste acolo si le cunosteam sunt in general adevarate.

Pe de alta parte, oare corpul de control al ministrului chiar se va intoarce la Bucuresti cu capatina vreunui Fat-Frumos in papornita, sa o aseze pe masa zmeului-ministru? Sunt cam sceptic!

Si chiar daca acest lucru se va intampla, probabil, dupa consacrate retete dambovitene, cand uitarea se va fi asternut peste poveste si ispravile eroilor nostri vor fi trecut in penumbra, se va gasi vreo Ileana Cosanzeana care sa inconjure de trei ori gatul acelui Fat Frumos cu trei smicele de mar fermecat, sa picure trei picaturi de apa moarta, sa se prinda pielea si sa stea sangele, si apoi trei picaturi de apa vie, sa-l readuca la viata!

In nici o alta bransa nu e mai valabil dictonul potrivit caruia nimic nu se pierde, totul se transforma!



[ Edited Sat Apr 20 2013, 11:00PM ]
Back to top
Pârvu Florin
Sun Jun 09 2013, 11:10PM
Iubesc Romania cu o ura adanca ! Fiindca nu este asa cum ar trebui sa fie! Asa cum poate sa fie!

Registered Member #1287
Joined: Wed Dec 10 2008, 11:28AM

Posts: 2142
Thanked 665 time in 429 post
Îmi poate spune cineva, clădirea de pe Alexandru Beldiman, în care își are sediul DIPI, a fost înainte de '89 sediul Securității municipiului București ?

[ Edited Sun Jun 09 2013, 11:17PM ]
Back to top
Radu89
Sat Dec 07 2013, 03:06PM

Registered Member #918
Joined: Sat Feb 02 2008, 12:38AM

Posts: 1097
Thanked 103 time in 87 post
SERVICIUL SECRET, GAFĂ DE PROPORTII

• un tînăr, care intentiona să ajungă astăzi la Pungesti la un protest împotriva exploatării gazelor de sist, a fost victima unei actiuni de intimidare a SIPI • un ofiter, care s-a recomandat în fals ca fiind cadru la IPJ Neamt, i-a atras atentia „să nu facă prostii la Pungesti“ • „Consider că este un vădit act de intimidare“, sustine Bogdan Buta •

Bogdan Buta, un tînăr romascan care nu s-a sfiit să-si exprime liber părerea vizavi de „Fenomenul Pungesti“, respectiv fată de intentia unei companii multinationale de a exploata gaze de sist prin metoda fracturării hidraulice, a avut parte de o surpriză de proportii din partea serviciilor secrete. În spetă este vorba de Serviciul de Informatii si Protectie Internă (SIPI) Neamt care s-a arătat mai mult decît interesat de ceea ce avea de gînd să facă tînărul romascan în cursul zilei de astăzi, cînd îsi programase să participe la o manifestare la Pungesti, judetul Vaslui. Cît priveste implicarea unui ofiter de la SIPI în această chestiune, nimeni din cei cu care am discutat în cursul zilei de ieri nu a reusit să ne convingă si nici să ne pună la dispozitie un cadru legal care ar justifica comportamentul ofiterului de la SIPI. Din spusele lui Bogdan Buta, ofiterul s-ar fi prezentat la domiciliul părintilor săi din Roman, recomandîndu-se ca fiind angajat al Politiei Neamt. În aceste conditii, romascanul a cerut, eronat, clarificări de la conducerea IJP Neamt. „Este vorba de comisar sef Constantin Socea, care s-a deplasat personal la domiciliul subsemnatului din municipiul Roman. Nu m-a găsit acasă, pentru că de cîtiva ani buni sînt angajat în Iasi si evident, locuiesc în Iasi. A lăsat părintilor mei numărul de mobil personal, asa că la ora 16.10, l-am sunat pentru a afla scopul acestei vizite. Discutia telefonică a durat circa 20 de minute“, se arată în adresa înaintată Politiei Neamt, dar si presei.

„Ar fi bine să nu faceti prostii la Pungesti“

Bogdan Buta redă continutul discutiei pe care a avut-o cu ofiterul SIPI, desi acesta a insistat să nu facă nimic public.
„Comisar sef Socea: Doream să avem o discutie despre ultimele evenimente, în special despre intentia d-stră de a vă deplasa la Pungesti sîmbătă, 7 decembrie, dar nu stiam că sînteti în Iasi.
Bogdan Buta: Nu am avut niciodată ocazia de a vorbi cu un comisar de politie, nici măcar la telefon, de aceea sînt foarte curios care este adevăratul scop al vizitei d-stră.
Cms. S.: Ar fi bine să nu faceti prostii la Pungesti! Orice manifestare în afara legii va fi sanctionată în mod drastic! Să stiti că nu e de glumă! Eu vă previn!
B.B.: Stiu asta, dar tot nu înteleg care este scopul vizitei d-stră, cu atît mai mult cu cît nu am încălcat niciodată legea.
Cms S.: Păi, da, ăsta este un lucru foarte bun, să nu existe probleme...
B.B.: Îmi puteti spune cine v-a dat ordin să mă contactati?
Cms S.: (rîde): Nu putem vorbi despre asta.
B.B.: Îmi dati voie să vorbesc presei despre această discutie telefonică?
Cms S.: (pe un ton supărat): „Nu, ăsta ar fi un lucru rău!“.

Ca urmare a celor întîmplate, Bogdan Buta consideră că actiunea ofiterului SIPI este un act de intimidare, care îi încalcă drepturile fundamentale pe care orice român le are ca cetătean al Uniunii Europene. „Spre deosebire de domnul comisar sef Socea, scopul meu este sincer si deschis: peste ani, cînd istoricii vor cerceta afacerea Pungesti, vor avea la dispozitie încă un document care să arate cine a încălcat legile tării si în ce fel“, se mai arată în adresa înaintată sefului IJP Neamt. Comisarul sef Paul Tablan i-a transmis lui Bogdan Buta faptul că ofiterul respectiv nu face parte din structurile IJP: „În urma situatiei prezentate de dvs., la nivelul IPJ Neamt s-au dispus verificări în urma cărora a rezultat faptul că dl. Comisar sef Socea Constantin nu este ofiter în cadrul unitătii noastre“. Investigatiile noastre au indicat, fără tăgadă, că respectivul comisar sef este angajat al SIPI. Am încercat să obtinem un punct de vedere oficial si din partea comisarului sef Valentin Haisuc, seful SIPI Neamt, însă acesta nu a răspuns ieri la telefon. Am încercat, de asemenea, să aflăm care sînt atributiile acestui serviciu de informatii, însă nimeni nu a putut să ne „lumineze“. „Este complicat să spui dacă si-a încălcat sau nu atributiile. Cît despre SIPI, «cel mai tare» îl foloseste“, ne-a spus o sursă care a dorit să-si păstreze anonimatul. L-am întrebat pe Bogdan Buta dacă are vreo explicatie privind modalitatea prin care SIPI a ajuns la el. „Am participat la manifestarea de la Pungesti pe 19 octombrie. A fost o întîlnire pasnică. Am mai participat la două marsuri, tot pe problema Pungesti, la Iasi, iar la întoarcere am fost oprit de un echipaj de jandarmerie care m-a legitimat. Ulterior, am aflat că am primit acasă două procese verbale de avertisment. De ce? Nici eu nu am înteles. Am realizat o pagină pe o retea de socializare „Uniti salvăm Pungesti“, unde am anuntat evenimentul de sîmbătă“, a declarat Bogdan Buta, care crede că prin actiunile sale pasnice nu pune în pericol siguranta natională.


LINK


bogdan-buta-solicitare-ipj-neamt_pungesti__.pdf
Back to top
Klaus
Mon Jul 28 2014, 09:05PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Deranj, mare deranj daca seful DGIPI (cu rang de secretar de stat) a fost destituit (a se citi eliberat)...
Pe care bec o fi calcat?

Şeful DGIPI, eliberat din funcţie de Ponta

Şeful DGIPI, Gelu Marin Oltean, a fost eliberat din funcţie de premierul Victor Ponta, decizia fiind publicată luni în Monitorul Oficial. Deocamdată, în Monitorul Oficial nu a apărut o decizie privind înlocuitorul acestuia.

Oltean era la conducerea DGIPI din aprilie 2012, el fiind reconfirmat în fucţie în ianuarie 2013, după ce guvernul a decis ca Direcţia Generală de Informaţii şi Protecţie Internă să fie reorganizată ca departament în cadrul Ministerului Afacerilor Interne şi să fie coordonată de un secretar de stat numit şi eliberat din funcţie prin decizie a premierului, şi nu prin ordin al ministrului de resort, ca până atunci.


[ Edited Mon Jul 28 2014, 09:06PM ]
Back to top
Pârvu Florin
Wed Aug 20 2014, 12:39AM
Iubesc Romania cu o ura adanca ! Fiindca nu este asa cum ar trebui sa fie! Asa cum poate sa fie!

Registered Member #1287
Joined: Wed Dec 10 2008, 11:28AM

Posts: 2142
Thanked 665 time in 429 post
Vechii mei prieteni...

Nu i-am mai băgat cam de mult timp în seamă...
E o poveste destul de lungă, dar merită citită. Cu ocazia asta mai vedeți încă o petardă care a plecat din SIPI la SPP, ca nenea ăla de la Suceava.

Păcat doar de cei care se străduiesc să-și facă meseria cu onestitate și profesionalism...

MEMORIU

Subsemnata, procuror Paula Tanase de la Parchetul de pe langa Tribunalul Galati, cu domiciliul ........, arat urmatoarele:

La data de 17.08.2011, la PT Galati s-a inregistrat denuntul numitului Roset Ionel, formandu-se dosarul penal nr. 886/P/2011, ce mi-a fost repartizat pentru cercetari.

Din denunt rezulta ca denuntatorului i s-a pretins suma de 250 euro de catre numitul Pintilie Ion din Tecuci, pentru ca acesta sa intervina pe langa agentii examinatori din cadrul SPCRPIV Galati, in vederea promovarii examenului de traseu din data de 25.08.2011 si a obtinerii permisului de conducere. In mod similar, acesta trebuia sa-i remita cate 250 euro lui Pintilie Ion, pentru promovarea probei practice si a obtinerii altor doua categorii ale permisului de conducere (D si E) in perioada urmatoare.

Potrivit lui Pintilie Ion, banii ajungeau la examinatori; in conditiile in care refuza sa-i dea banii, urma sa fie respins la proba de traseu.

Cu ocazia audierii, denuntatorul a aratat ca la nivelul comunitatii locale era de notorietate influenta reala de care se bucura Pintilie Ion si relatiile directe ale acestuia cu politisti, sefi de politie din cadrul structurilor de politie din Galati si Tecuci, precum si cu procurori din parchetele din Galati si Tecuci, fiind cunoscuta relatia sa de concubinaj cu Dumitrache Veronica, prim procuror al PT Galati la acea vreme, actualmente judecator la Tribunalul Galati.

Tot atunci, denuntatorul a cerut sprijinul, aratand ca nu dispune decat de 100 euro din suma pretinsa, astfel ca in zilele urmatoare, am solicitat diferenta de 150 de euro din fondul special pentru flagrant, constituit la nivelul parchetului general.

Prin rezolutia din data de 18.08.2011, am inceput urmarirea penala impotriva inv. Pintilie Ion, iar prin ordonanta cu titlu provizoriu din data de 22.08.2011, am dispus autorizarea cu titlu provizoriu, pe o durata de 48 de ore, a interceptarii si intregistrarii convorbirilor telefonice ale invinuitului si denuntatorului, precum si interceptarea si inregistrarea audio-video a comunicatiilor efectuate de cei doi in mediu ambiental.

In dimineata zilei de 24.08.2011, in biroul meu, scms. Mogos Virgil-Paul, adjunct sef SIPI Galati, a primit de la mine, prin proces-verbal, suma de 150 euro pe care i-a dat-o denuntatorului si a participat la echiparea acestuia cu tehnica ambientala audio-video, precum si la surprinderea si fixarea operativa a momentului intalnirii dintre denuntator si inv. Pintilie Ion la un restaurant din Tecuci, unde banii i-au fost remisi invinuitului.

Pintilie Ion afirma explicit ca banii ajungeau la agentii examinatori, asa incat sustinerea lui Mogos ca nu cunostea aceste fapte este hilara.

La actiune au participat pe langa scms. Mogos Virgil si cms. sef Borza Marian si mai multi agenti SIPI Galati, intre care Guita Florin si Mardale Radu.

Ordonanta cu titlu provizoriu a fost confirmata de catre Tribunalul Galati, care a autorizat masurile de interceptare a convorbirilor telefonice si de luare de imagini privind pe invinuitul Pintilie Ion, pentru 28 de zile, si le-a prelungit succesiv, in lunile urmatoare, in cursul anchetei.

Dupa primul moment operativ realizat, am solicitat informatii suplimentare de la SIPI Galati despre agentii examinatori din cadrul Serviciului Examinari Auto Galati la care ajungeau banii, prin intermediul lui Pintilie si care asigurau sustinerea si promovarea facila a examenului de traseu si obtinerea permiselor de catre candidati, primind o nota despre trei agenti implicati in traficarea permiselor auto.

Mentionez ca, la nivelul Serviciului Examinari Auto isi desfasurau activitatea sase examinatori.

Pentru documentarea activitatii infractionale a acestor agenti, la data de 23.09.2011, am solicitat Tribunalului Galati autorizarea interceptarii si inregistrarii convorbirilor telefonice si de luare de imagini privind intalnirile dintre acestia, cu Pintilie Ion, alti intermediari si orice persoane in legatura cu infractiunile cercetate, instanta autorizand masurile pentru 30 de zile si prelungindu-le ulterior, conform legii.

La 25.08.2011, denuntatorul a sustinut si promovat examenul de traseu, obtinand permisul de conducere, ulterior efectuand demersuri si obtinand programarea urmatorului examen pentru data de 25.11.2011.

Anterior acestei date, am solicitat 250 euro din fondul special de flagrant, suma obtinuta in pofida opozitiei intampinate din partea conducerii Parchetului de pe langa Curtea de Apel Galati.

Concret, am fost chemata in biroul sau, de procurorul general adjunct Chirila Niculae, unde, fiind prezenta si Negraia Emilia, prim-procuror PT Galati, mi-a spus ca nu am voie sa solicit banii, intrucat nu realizez un flagrant si ca o sa-i platesc din buzunar, ca nu o sa-mi reuseasca nimic, avertizandu-ma ca va urmari dosarul. I-am replicat ca pot fi folositi si pentru momente operative, nu doar pentru flagrant, ca o sa-mi fac momentul operativ si flagrantul, chiar daca in final voi plati cu banii personali.

Numai la interventia oficiala a doamnei Scutea Gabriela, procuror general adjunct al Parchetului General, am primit banii necesari pentru organizarea momentului operativ.

Prin urmare, la 24.11.2011, cu participarea scms. Mogos Virgil si agentilor mentionati din SIPI Galati, precum si ofiterii DGA Galati, denuntatorul a fost echipat cu tehnica ambientala audio-video, a primit banii, a fost instruit si in locatia stabilita de inv. Pintilie Ion in Tecuci, s-au intalnit si i-a dat banii, moment fixat operativ, conform actelor de la dosarul de urmarire penala.

Denuntatorul a relatat ca la fiecare moment operativ si nu numai, Mogos Virgil l-a indemnat sa coopereze, asiurandu-i ca ii cunoaste foarte bine pe toti agentii Serviciului Examinari Auto Galati si ca oricum va promova examenul datorita interventiei lui asupra acetora.

Arat ca, spre sfarsitul lunii noiembrie 2011, cms. Croitoru Radu, sef SIPI Galati, mi-a spus ca in speta, pe inregistrarile convorbirilor telefonice efectuate, apare Mogos Virgil, adjunctul sau, vorbind repetat cu agentii examinatori interceptati in cauza si mi-a inaintat notele de redare, din care rezultau convorbirile acestuia din 20.10.2011-24.10.2011 cu agent Irimiea Danie si altele.

Ofiterul SIPI de caz, cms. Sef Borza Marian, mi-a confirmat aceste discutii si intalnirile lui Mogos, dar si faptul ca si alti doi agenti SIPI Galati, care au participat efectiv la echiparea denuntatorului si la momentele operative care au urmat si care cunosteau in detaliu speta, anume Guita Florin si Mardale Radu, apareau in listinguri discutand cu agentii examinatori pe care trebuiau sa-i supravegheze operativ si sa-i intercepteze pe baza autorizatiilor emise de catre instanta.

Totodata, seful SIPI Galati, Croitoru Radu, a raportat ierarhic, in detaliu, comportamentul lui Mogos si al agentilor conducerii DGIPI.

Eu l-am contactat telefonic pe seful DGIPI, cms. sef Lascau, expunandu-i speta, implicarea lui Mogos si faptul ca voi sesiza DNA, fiind fapte de competenta acestei structuri.

La scurt timp, am fost contactata telefonic de catre cms. sef Croitorescu, sef Divizie Contrainformatii din cadrul DGIPI la acea vreme, care mi-a comunicat ca a doua zi ar dori sa ma intalneasca.

In ziua de 29.11.2011, la ora 8:00, cms. sef Croitorescu insotit de cms. Popa din DGIPI au venit la biroul meu.

Le-am expus acestora faptele descoperite, in privinta lui Mogos si agentilor, datele si probele pe care le detineam, in mod stupefiant, Croitorescu cerandu-mi sa nu sesizez DNA, intrucat vor lua ei masuri specifice la nivel intern, il vor monitoriza pe Mogos etc., replicandu-i ca este exclus, ca sunt obligata de lege sa sesizez organul judiciar competent si asa voi proceda.

In zilele urmatoare, am solicitat telefonic o audienta doamnei procuror sef adjunct DNA Galca Carmen, iar in ziua de 6.12.2011, am mers pentru aceasta intrevedere la DNA-Structura Centrala, insotita si de ofiterul SIPI de caz Borza Marian.

Telefonic, am comunicat acest lucru sefului DGIPI Lascau, invitandu-l sa participe la aceasta intrevedere, avand acceptul doamnei procuror sef adjunct Galca, pentru o eventuala sincronizare a anchetei penale cu cea interna pretinsa a fi desfasurata la nivelul DGIPI. Acesta mi-a spus ca are programata o intalnire oficiala, dar va veni adjunctul sau.

Cand am ajuns, in biroul doamnei Galca l-am gasit nu pe adjunct, ci pe Croitorescu.

Pe tot parcursul expunerii mele, Croitorescu m-a combatut, minimalizand gravitatea faptelor, fiind in asentimentul doamnei Galca, care initial a dorit sa inregistreze cauza, ca lucrare diversa; totusi, fata de argumentele, probele aratate si persuasivitatea mea, aceasta a decis sa se inregistreze pe baza unui proces verbal se sesizare din oficiu, un dosar penal.

A durat o ora sa o conving pe Galca, timp in care afirma ca nu ne putem lua de oameni, sa-i interceptam abuziv, ca ne fac plangere la CSM.

In continuare l-a chemat si i-a solicitat procurorului Sandu Marcel sa preia cauza, acesta prezentandu-se la cabinet si asistand la o parte din discutii.

Ulterior, l-am insotit in biroul sau, unde, in prezenta cms. Smarandache Toni si alt ofiter, i-am dictat acestuia procesul-verbal de sesizare din oficiu, inregistrat sub nr. 260/P/2011.

In acest timp, Croitorescu a venit in biroul procurorului Sandu, lasandu-si si cerand un numar de telefon, spunand ca il va cauta pe acesta in zilele urmatoare, in legatura cu acest caz, evident interesul fiind de a bloca ancheta impotriva lui Mogos, sustinut fiind si de Galca Carmen.

Tot atunci, l-am chemat pe cms. sef Borza Marian si i l-am prezentat procurorului de caz, urmand a tine legatura si a-i transmite direct date si informatii necesare in ancheta (prezenta sa este consemnata in registrul de intrari/iesiri al DNA).

Stiu ca in perioada urmatoare, ofiterul SIPI de caz, singur sau insotit de Croitoru Radu, sef SIPI Galati, si un sef de divizie din DGIPI au mers de cateva ori la procurorul Sandu, cu note informative si date in acest caz.

Tot in acele zile, in decembrie 2011, intrucat din interceptarile primite in dosarul nr. 886/P/2011rezultau discutii si legaturi infractionale intre inv. Pintilie Ion cu procurori si sefi ai acestora din PJ Tecuci, PJ Galati, PT Galati, cu toate aceste date si probe am mers intr-o alta audienta oficiala la doamna procuror sef adjunct Carmen Galca, in urma demersurilor mele, prin procesul verbal de sesizare din oficiu abia in 2012 inregistrandu-se dosarul penal nr. 157/P/2012, repartizat doamnei procuror Carmen Rusu.

La o alta data, am mers la procurorul Rusu, insotita de Borza Marian, pentru a-i expune speta, pentru sincronizarea anchetelor desfasurate in paralel, ulterior Borza efectuand un alt drum insotit de denuntatorii identificati in cauza, precum si alte deplasari singur sau cu Croitoru Radu, pentru a furniza date in ancheta.

Revenind la dosarul meu, precizez ca Mogos Virgil stia, in mod evident, ca agentii examinatori sunt urmariti si interceptati in cauza, pentru fapte de coruptie.

Mai tarziu am constatat in speta ca nu mi-au fost puse in executare masurile de luare de imagini autorizate si prelungite de catre instanta pe mai multe luni, fata de agentii examinatori si fata de Pintilie Ion.

Precizez faptul ca si in alte dosare in care cercetarile vizau persoane invinuite de fapte de coruptie, cu care Mogos Virgil avea legaturi (ex. - Evidenta populatiei), foarte multe autorizatii de luare de imagini, prelungite pe durata maxima prevazuta de lege, nu mi-au fost puse in executare de SIPI Galati.

In ziua de 10.01.2012, am organizat flagrantul, intr-o parcare din Tecuci, inv. Pintilie Ion fiind surprins in momentul in care primea 250 euro de la denuntator. Banii, obiect al mitei, au fost restituiti denuntatorului, iar suma gasita asupra invinuitului, de 500 de euro, a fost indisponibilizata in vederea confiscarii.

In aceeasi zi, autorul a fost retinut, arestat de catre instanta pentru 29 de zile, si in cursul lunii ianuarie, l-am trimis in judecata pentru trafic de influenta.

Prin acelasi rechizitoriu, am dispus disjungerea si continuarea cercetarilor fata de invinuitii Irimiea Daniel, Martini Emil Gheorghe, Soare Sorin – agentii examinatori pentru luare de mita in forma continuata, fata de inv. Pintilie Ion pentru alte acte materiale de trafic de influenta, s.a., fiind inregistrat dosarul nr. .../P/2012.

In cauza disjunsa, am constatat pe baza actelor dosarului si a datelor furnizate de Borza Marian, ca convorbrile purtate de Mogos Virgil in perioada 20-24.10.2011 cu agentul examinator Irimiea Daniel au fost sterse din listingurile telefonice, astfel ca am solicitat repetat listingurile si hartile relationale privind pe agentii examinatori si pe Pintilie Ion, rezultatul fiind acelasi, regasindu-se doar apelurile agentilor SIPI Galati (Guita Florin si Mardale Radu) cu agentii examinatori interceptati, nu si convorbirile lui Mogos cu acestia.

Pe baza informatiilor primite de la Borza Marian, prin procesul verbal din 24.04.2011, prin intermediul unui cumatru l-a contactat pe agentul examinator Irimiea Daniel pentru a-i facilita promovarea probei practice si obtinerea permisului categoria B de catre fiul sau Stoica Vasile Marius, oferind in schimb 300 de euro.

La 23.10.2011, Stoica Costica Kaizer a inmanat 300 euro examinatorului Irimiea Daniel, iar la 25.10.2011 fiul sau a promovat examenul, fapt ce rezulta din evidentele transmise de SPCRPIV Galati, anexate la dos.u.p.

Procesul verbal intocmit se afla atasat dosarului de urmarire penala nr. .../P/2012.

La data de 02.05.2012, am inaintat dosarul penal impreuna cu ordonanta de declinare a comeptentei, la DNA – Sectia de combatere a coruptiei, in vederea conexarii la dosarul nr. 260/P/2011.

Ulterior, de pe postul meu telefonic mobil cu nr. ........ i-am transmis procurorului Sandu Marcel, pe posturile telefonice mobile nr. ........ si nr. ........ (pe care am discutat cu acesta) urmatorul SMS la ora 11, 12 minute si 34 secunde:

"In dosarul cu Mogos P., potrivit pr-vb din 24.04.2012, bazat pe o nota SIPI, in oct. 2011 numitul Stoica Costica Kaizer a intervenit printr-un cumatru la agentul Irimiea Daniel din cadrul SPCRPIV Gl, pt. Obtinerea permisului de conducere de catre fiul sau Stoica Vasile Marius, in schimbul unei sume date agentului la 23.10.2011. "Cumatrul" este Mogos Paul, vizate fiind discutiile dintre acesta si ag. Irimiea din per. 20.10.2011-24.10.2011 interceptate in cauza. Ofiterul SIPI nu-l putea nominaliza pe Mogos, seful sau ierarhic la cea data prc. Tanase".

Alta modalitate de transmitere a acestor date nu exista, pentru a asigura confidentialitatea si a putea fi valorificata informatia primita, intrucat Mogos Virgil se afla aproape 8 ore din zi prin parchet si in biroul lui Negraia Emilia, prim-procurorul PT Galati, fiind in relatii de prietenie cu procurori din parchet, iar sora sa era procuror la PJ Galati, aflat in aceeasi cladire cu PT Galati.

In aceeasi perioada, Croitoru Radu, sef SIPI Galati, mi-a spus ca conducerea DGIPI a urgentat solutionarea unei cereri mai vechi de transfer a lui Mogos, transferandu-l fara o cercetare prealabila, si desi avea un calificativ necorespunzator, deci nelegal, la Serviciul de Paza si Protectie.

La o data ulterioara, prin ordonanta nr. 260/P/2011 a DNA s-a dispus NUP fata de Mogos, cu disjungerea si continuarea cercetarilor fata de alte persoane, de catre PT Galati, dosarul inregistrat sub nr. 440/P/2012 fiindu-mi repartizat in lucru.

In vara 2012, am solicitat sprijinul ministrului Administratiei si Internelor Ioan Rus, pentru a declansa cercetarea prealabila a agentilor SIPI Galati, cu care sa ma coordonez pentru a obtine probe in ancheta mea, intrucat stiam ca nu o sa coopereze si la acea ora nu cunosteam circuitul intern al documentelor la nivelul SIPI Galati.

Luand act de atitudinea provocatoare a lui Oltean, in perioada urmatoare, am facut cunoscut cazul, solicitand sprijin si aratand ca SIPI Galati e nefunctionala, ca nu mi-au pus in executare zeci de autorizatii de luare de imagini in acest caz si in alte dosare de coruptie, ei avand relatii apropiate cu persoanele vizate de ancheta, procurorilor inspectori din CSM, aflati pentru un control la PT Galati, vizand respectarea dispozitiilor in materia interceptarilor prev. de art. 91 indice 1 si urm. Cod procedura penala, in anchete, precum si conducerii PCA Galati.

Conducerea PCA Galati m-a informat atunci ca procurorul general Codruta Kovesi a cerut relatii despre dosarul meu, fiind sesizata de seful DIPI, care a amenintat ca va sesiza CSM daca voi continua cu aceste demersuri legale.

In decembrie 2012, impreuna cu Borza Marian am mers in audienta la ministrul Administratiei si Internelor Radu Stroe solicitandu-i sprijinul in cauza, acesta asigurandu-ma de acest lucru.

In martie 2013, pe baza datelor detinute, in dosarul nr. 440/P/2012 am extins cercetarile si am extins urmarirea penala impotriva celor trei agenti SIPI Galati, respectiv Guita Florin, Mardale Radu si Calancea Adrian, si am adresat o solicitare scrisa ministrului Stroe pentru declansarea cercetarii prealabile fata de acestia, pentru a ma ajuta in ancheta, aceasta fiind directionata de catre Negraia Emilia catre conducerea DIPI, adica tocmai spre cei care obstructionau ancheta.

In ancheta, am solicitat colonelului Dragomir, sef Sectia Galati a SRI, sa analizeze posibilitatea introducerii de tehnica ambientala audio-video in birourile SIPI Galati destinate agentilor si intrucat a considerat prea riscanta solutia tehnica adoptata si impsibil de realizat, am dispus in ziua urmatoare prin ordonanta cu titlu provizoriu autorizarea pentru 48 de ore a interceptarii si inregistrarii doar a convorbirilor telefonice ale agentilor SIPI, invinuiti in cauza, evident masura confirmata de Tribunalul Galati, ca fiind legala si temeinica. In acelasi interval de timp, am efectuat perchezitii domiciliare cu echipe operative din DGA – central, la locuintele agentilor SIPI si agentilor din cadrul Serviciului Examinari Auto Galati.

Intrucat i se spusese ca PT Galati nu are competenta sa-i cerceteze, in ignoranta lui, seful SIPI Galati a trimis procesele-verbale de perchezitii prin fax, conducerii DIPI, imaginandu-si ca am comis vreun abuz.

Prin avocat ales Moisanu Stefan, agentii SIPI au cerut procurorului general adjunct PCA Galati sa mi se ia dosarul, intrucat sunt ofiteri SIPI si ii cercetez abuziv, fapt nereal.

La o zi-doua dupa audierea invinuitilor, vineri dupa program, Emilia Negraia i-a invitat pe agenti in biroul "documente secrete" situat la intrarea in parchet, pentru a evita o eventuala intalnire cu mine, fara a fi inregistrati in registrul intrari-iesiri de la jandarm, si i-a chestionat referitor la asa-zise abuzuri comise de mine.

Aceste aspecte mi-au fost relatate de ofiterii DGA Galati, cms. Leonte Doru si cms.sef Timofte Gabriel. Acestia pot da mai multe relatii referitor la implicarea lui Negraia in obstructionarea anchetei mele.

Pe parcursul instrumentarii dosarului, in discutiile cu mine, Negraia a afirmat in nenumarate randuri ca dosarul nu e de competenta noastra, fapt repetat si de catre agenti. Tot aceasta a afirmat ca un procuror nu-i poate cerceta pe agentii SIPI in legatur cu activitatea lor de serviciu, dovedind o intelegere precara a normelor legale.

Dupa ce i-am explicat ca lucrez absolut procedural, a venit cu o alta varianta, ca mi-a exprirat certificatul ORNISS, desi prelungirea provizorie a acestuia nu era un impediment, lucru pe care l-am solicitat proc.gen.adj. Chirila Niculae, si care, pana la urma, s-a realizat, dupa demersuri repetate.

Urmarea demersurilor lui Negraia, agentii SIPI au avut o atitudine refractara, nevenind la audieri sau, daca veneau, erau aroganti, necooperanti. La un moment dat, seful SIPI rupandu-si declaratia de martor, data in fata mea. Interesanta este replica interceptata in discutiile a doi dintre ei, potrivit careia "a vorbit sefu... ne spune maine dimineata, cand ne intalnim la serviciu... lasa ca iesim noi si din asta!".

Intrucat Negraia Emilia s-a opus inaintarii repetate a adreselor prin care solicitam conducerii DIPI date esentiale anchetei, a trebuit sa ma adresez procurorului general al PCA Galati, Didina Danaila, aratand ca prim procurorul PT Galati comite un abuz si-i voi face plangere penala in acest sens, doar urmare acestui demers, adresele fiind inaintate.

Arat ca nu am primit de la DIPI datele si documentele solicitate, timp de mai multe luni, astfel ca in cursul lunii mai 2013, am dispus ridicarea acestor documente din sediul SIPI Galati, delegand in acest sens ofiterii DGA Galati.

In timp ce se efectuau aceste activitati, fara a se astepta ca ele sa fie finalizate, am fost chemata in biroul lui Negraia Emilia, care mi-a aratat adresa Parchetului General prin care mi se lua dosarul, in temeiul art. 217 indice 1 Cod procedura penala, aceasta insistand sa semnez de luare la cunostinta cu mentiunea orei si a minutului, cerandu-mi ca din acel moment sa incetez orice activitate in cauza.

Desi activitatea dispusa era absolut legala si in plina desfasurare, a fost intrerupta brutal si, din cate stiu, nici pana astazi probele (inscrisurile) nu au mai fost ridicate sau solicitate DIPI.

Fac mentiunea ca, dupa finalizarea acestei activitati, urma sa-i prezint Tribunalului Galati pe agentii SIPI cu propunere de arestare preventiva.

Odata intrerupta activitatea de ridicare de inscrisuri dispusa in dosar, Negraia nu a mai manifestat nicio graba in solicitarea dosarului, eu predandu-l dupa cateva zile, cand a fost timis la PT Tulcea, fapt ce rezulta din adresa de (indescifrabil) si actele dosarului.

Ulterior am aflat ca la momentul ridicarii documentelor din sediul SIPI Galati, Linul, adjunctul sefului DIPI, a sunat la comisar sef Radu Genu, adjunctul sef DGA, cerandu-i sa intrerupa imediat orice activitate, demers ilegal.

Tot Linul s-a plans ministrului de Interne Stroe, astfel incat Radu Genu a trebuit sa dea acestora explicatii cu privire la legalitatea activitatilor desfasurate de ofiterii DGA.

Precizez ca, cu o zi inainte de momentul ridicarii de documente din sediul SIPI, am cerut domnului general Botos, consilier al primului ministru Ponta, sa explice conducerii DIPI ca sunt obligati sa-mi puna la dispozitie documentele si datele solicitate.

In aceeasi zi, am solicitat sprijinul prim adjunctului procurorului general Bogdan Licu pentru a-mi putea finaliza ancheta.

In timpul efectuarii acestei activitati de ridicare de documente, comisar sef Bolea Ionica, sef DGA Galati, mi-a precizat telefonic ca din inscrisurile verificate rezulta ca cel putin unul dintre agenti, Calancea Adrian, era responsabil de blocarea punerii in executare a autorizatiilor de luare de imagini din dosarul nr. 886/P/2011, contrar rezolutiei de punere imediata in aplicare, a sef SIPI Galati de pe incheierile de sedinta ale Tribunalului Galati, fapt consemnat de mine intr-un proces verbal atasat la dosarul nr. 440/P/2012.

In ziua ridicarii de documente, conducerea DIPI a sunat permanent pe telefonul lui Croitoru, care a amanat efectuarea activitatii motivand ca nu i s-a comunicat acceptul sefilor sai, insa la un moment dat a afirmat ca nu va mai da nici un document intrucat i s-a luat procurorului dosarul.

Cunosc de la comisar Leonte Doru si comisar sef Timofte Gabriel ca Negraia a afirmat permanent ca as fi facut greseli procedurale, gen inaintarea de documente nesemnate de ea, perchezitii si interceptari fara a fi inceputa urmarirea penala in cauza.

Am date ca Negraia a dezinformat conducerea Parchetului General, in legatura cu legalitatea actelor efectuate de catre mine in ancheta.

Presupun ca atitudinea conducerii DIPI a fost dictata de o necunoastere crasa a legii si de protejarea subordonatilor, fenomen des intalnit la nivelul MAI.

04.12.2013 - Procuror Paula Tanase

(va urma)


LINK

[ Edited Wed Aug 20 2014, 01:41AM ]
Back to top
justme
Thu Feb 11 2016, 12:15PM

Registered Member #2073
Joined: Thu Aug 27 2009, 09:52PM

Posts: 2257
Thanked 197 time in 143 post
Petre Toba, despre schimbarea sefului serviciului secret al Internelor: Am considerat-o oportuna, doresc un suflu nou

de R.M. HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2016, 12:00 Actualitate | Esenţial

Ministrul Afacerilor Interne, Petre Toba, a declarat joi ca a considerat oportuna inlocuirea conducerii de la Departamentul de Informatii si Protectie Interna pentru ca doreste 'un suflu nou' la aceasta structura, care sa contribuie mai mult la realizarea obiectivelor prioritare ale MAI, potrivit Agerpres.

'La DIPI am finalizat evaluarea, cum am facut si evaluarea la Jandarmeria Romana. Am considerat oportuna inlocuirea comenzii. Am cerut acest lucru pentru ca doresc o conducere noua, un suflu nou, doresc ca si DIPI sa contribuie mai mult la realizarea obiectivelor prioritare ale Ministerului Afacerilor Interne. (...) Obiectivul meu este si cel asumat de programul de guvernare - cresterea gradului de siguranta a cetateanului. Cand este un obiectiv prioritar al Guvernului, cand este un obiectiv prioritar al MAI inteleg ca toate armele sa il inteleaga ca pe un obiectiv prioritar al lor si sa dispuna masurile in consecinta. Totodata, am cerut sa isi faca si propriile evaluari, pentru ca sunt lucruri care trebuie clarificate si imbunatatite la nivelul DIPI', a afirmat Petre Toba, joi, la finalul sedintei de evaluare a activitatii Jandarmeriei Romane pe anul 2015, la care a participat.

Rares Vaduva a fost numit in functia de secretar de stat la Departamentul de Informatii si Protectie Interna din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, printr-o decizie a premierului Dacian Ciolos, publicata miercuri in Monitorul Oficial.

Tot in Monitorul Oficial, au fost publicate miercuri si deciziile privind eliberarea lui Nicolae Gheorghe si a lui Nelu Zamica din functia de secretar de stat si, respectiv, de subsecretar de stat, detinute de cei doi in cadrul aceluiasi Departament al MAI


LINK
Back to top
justme
Fri Feb 12 2016, 01:00PM

Registered Member #2073
Joined: Thu Aug 27 2009, 09:52PM

Posts: 2257
Thanked 197 time in 143 post
Motivele reale pentru care a fost demis şeful serviciului secret al Internelor

Nicolae Gheorghe a fost demis din funcţia de şef al Departamentului de Informaţii şi Protecţie Internă (DIPI), serviciul secret al Ministerului Afacerilor Interne (MAI). A fost demis şi unul dintre adjuncţi, Nelu Zărnică, iar cel de-al doilea, Rareş Văduva, a trecut la comanda Departamentului. Demiterile au fost făcute de premierul Dacian Cioloş, la propunerea ministrului Afacerilor Interne, Petre Tobă. DIPI este o structură din cadrul MAI subordonată direct premierului, după o regulă instituită de fostul prim-ministru Victor Ponta.

Motivul formal, oficial al demiterilor, anunţat de ministrul Internelor, Petre Tobă, este îmbunătăţirea activităţii DIPI.

Dar motivul real, spun sursele României Libere, este acela că Nicolae Gheorghe şi adjunctul său, Nelu Zărnică, NU mai prezintă „siguranţa” necesară „confidenţialităţii” activităţii acestui serviciu, în condiţiile în care fostul ministru al Internelor, Gabriel Oprea, este anchetat într-un dosar de corupţie.

Nicolae Gheorghe a fost impus la conducerea DIPI de fostul ministru de Interne Gabriel Oprea, acum cercetat penal „la pachet” cu fostul procuror general Tiberiu Niţu, pentru folosirea abuzivă a coloanelor oficiale. Surse din serviciul secret afirmă că Nicolae Gheorghe ar fi fost prea apropiat de liderul UNPR.

În plus, fostul şef DIPI NU a prevenit „incidental” de siguranţă, respectiv încălcarea legii de către însuşi ministrul de Interne. Adică, nu ar fi îndeplinit una din atribuţiile principale ale departamentului pe care îl conducea, şi anume „protecţia internă”.

Deocamdată, nu ştim dacă fostul şef Nicolae Gheorghe l-a tras de mânecă pe ministrul Oprea, ca să-l atenţioneze că încalcă legea prin folosirea abuzivă a coloanelor oficiale sau că încalcă legea prin încheierea protocolului cu procurorul general al României, pentru a-i repartiza coloană oficială şi acestuia.

Dacă l-a avertizat pe ministru şi nu a fost ascultat, Nicolae Gheorghe avea obligaţia să sesizeze DNA. Se pare că nu a făcut-o.

Cum preşedintele UNPR l-a impus la conducerea DIPI, iar Nicolae Gheorghe nu l-a deranjat să-i spună că încalcă legea, acest şef nu mai prezintă siguranţa necesară activităţii de protecţie internă, au explicat specialiştii consultaţi de „România liberă”.

Pe lângă această carenţă fundamentală, DIPI, sub conducerea lui Nicolae Gheorghe, nu s-a remarcat nici prin activitate informativă. În baza informaţiilor adunate de acest serviciu, s-au instrumentat prea puţine dosare.

Informaţiile pentru cele mai multe şi mai complexe dosare de corupţie sau de criminalitate organizată au fost furnizate de către Serviciul Român de Informaţii, apoi de către Direcţia Generală Anticorupţie şi Direcţia de Combatere a Criminalităţii Organizate (ultimele două, structuri ale Internelor). Altfel spus, DIPI nu şi-a dovedit eficienţa, afirmă sursele noastre.

Specialişti: Informaţiile serviciului secret al Internelor, folosite ca armă politică, şantaj sau pentru afaceri necurate

Istoria postdecembristă ne arată că, imediat după numirea în funcţie a unui şef al Departamentului de Informaţii şi Protecţie Internă (DIPI) sau la scurt timp de la menţinerea acestuia după schimbarea ministrului sau a puterii, instituţia deserveşte mai mult partidul care ajunge la putere sau anumite persoane/grupuri de interese care gravitează în jurul acelei puteri. Acesta este un alt motiv pentru ca şeful acestei instituţii, în cazul de faţă Nicolae Gheorghe, să fie înlocuit, susţin specialiştii din domeniu.

De-a lungul anilor, serviciul secret DIPI (denumit, începând cu 1990, UM 0215-doi ş'un sfert, UM 0962, DGIPI) a fost folosit ca armă în lupta politică. Nu de puţine ori informaţiile acestui serviciu secret au fost folosite ca şantaj sau pentru comerţul negru, în avantajul firmelor unor grupări subterane.

De exemplu, în 2009, când PSD a venit la guvernare alături de PDL, Marian Vanghelie, pe atunci influent lider social-democrat, a anunţat că partidul său a preluat toată arhiva serviciului secret al Internelor, DGIPI, pe care o va folosi în lupta politică, în special împotriva lui Traian Băsescu. Tot în 2009, doi şefi ai centralei DGIPI (Corneliu Şerban şi Petre Pitcovici) au fost implicaţi într-un dosar de corupţie. Nu a fost an în care şefi ai departamentului să nu fi fost implicaţi în scandaluri de corupţie sau în protejarea clanurilor interlope (exemple: protecţia oferită, prin şeful IPJ Neamţ Şoric, clanului Mararu; protecţia oferită contrabandiştilor de către secretarul general al Internelor, Laurenţiu Mironescu, şi şefii SIPI de la Constanţa).

În 2012, serviciul secret al Internelor s-a pus în slujba lui Victor Ponta şi a PSD. În mai bine de un an, DGIPI, cum se numea la acel moment, a furnizat doar două note informative către DNA, spre exemplu, şi acelea făcute în bătaie de joc (informaţii extrase din presă), conform informaţiilor obţinute oficial de România Liberă.

Tot în 2012, în interceptările din dosarul în care a fost ulterior condamnat Marcel Sânpetru, fost adjunct al şefului DGIPI, se vorbea despre cum să se folosească informaţii ale serviciului secret al Internelor pentru a-l şantaja pe ministrul Transporturilor de atunci, Ovidiu Silaghi.

Faptul că serviciul secret al Internelor nu a reuşit să se modernizeze şi să atingă minime standarde de eficienţă a impus, acum, schimbarea conducerii. De altfel, astfel de schimbări la conducerea DIPI au fost frecvente în ultimii ani.

Reformarea DIPI nu înseamnă doar schimbarea a doi oameni de la conducerea instituţiei, potrivit specialiştilor consultaţi de RL, ci o „periere” a întregului serviciu de ofiţeri cu mentalitate de servitor faţă de politicianul de la putere, nu faţă de cetăţean.

LINK
Back to top
Pârvu Florin
Fri Sep 16 2016, 10:58PM
Iubesc Romania cu o ura adanca ! Fiindca nu este asa cum ar trebui sa fie! Asa cum poate sa fie!

Registered Member #1287
Joined: Wed Dec 10 2008, 11:28AM

Posts: 2142
Thanked 665 time in 429 post
Hai sa va zic un mic secret: subofiterii de la 02000, HUMINTUL romanesc, care au lucrat si in Afganistan si in Iraq, si despre care animalul de Basescu a zis ca au reprezentat prima conexiune cand cu rapirea jurnalistilor in Iraq, isi plateau informatorii din solda lor.

Nu zic ca NATO n-ar fi sarit cu casu' gros daca vreunul dintre ei ar fi dat de urma lui bin Laden, dar repet, isi plateau informatorii din banii lor.

Pârvu Florin wrote ...

Klaus wrote ...

@Parvu Florin - ministrul MAI vad ca face ordine in ce priveste DGIPI, respectiv pune problema cam asa: "DGIPI va trebui să se intereseze strict de lucrătorii MAI care încalcă legea. Nu să se intereseze cu cine mă întâlnesc eu după orele de program sau dacă mănânc în altă parte. Nu spun că ei fac asta, dar vorbeşte lumea". LINK
Si sa avem pardon, dar cred ca are dreptate...


Sunteti, cred, mai vechi ca mine in ministerul asta. A fost vreun ministru, de cand stiti dumneavoastra, care sa-si fi inceput domnia altfel decat subliniind importanta reformarii DGIPI?


"Obiectivul meu este ca, în cel mult două săptămâni, să propun Guvernului, să propun celorlalte instituţii avizatoare un prim model de reformă. În primul rând ceea ce eu vreau să fac este să clarificăm zona de competenţă a DIPI, astfel încât să nu se mai suprapună cu celelalte servicii ale statului care se ocupă de activităţi informative. Iar în al doilea rând, intenţia mea este să supun DIPI, sau cum se va numi această organizare, controlului parlamentar, aşa cum sunt şi celelalte servicii care lucrează în această zonă de informaţii, tocmai pentru a avea o transparentizare şi responsabilizare faţă de Parlament", a declarat ministrul Afacerilor Interne, Dragoş Tudorache în cadrul unei conferinţe de presă.
LINK

Acum, intreb si eu ca ala care cand si cind mai plateste impozite, cat de talamb trebuie sa fii tu, public, sa mai crezi ca institutia asta poate fi reformata?

Si corolarul: cat de prost sa crezi ca se poate sau cat de jegos sa ne minti cu atata nerusinare trebuie sa fii tu, ministru de interne, sa iesi in spatiul public, si sa ne spui aia de mai sus?

Back to top
Boribum
Sat Sep 17 2016, 05:18AM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post

Pârvu Florin wrote ...

Hai sa va zic un mic secret: subofiterii de la 02000, HUMINTUL romanesc, care au lucrat si in Afganistan si in Iraq, si despre care animalul de Basescu a zis ca au reprezentat prima conexiune cand cu rapirea jurnalistilor in Iraq, isi plateau informatorii din solda lor.


Înseamna ca 1) aveau de unde si ca 2) amestecau solda (retributia personala) cu misiunea (oficiala si bugetata, chiar daca secreta). Bine ca n-au primit si niste zile de arest la întoarcere (asta ar fi fost semn de normalitate). Data viitoare sa-si cumpere arme si munitie din solda si sa puna mâna de la mâna si mai cumpere un quad, o drona, chestii trebuincioase. si când mai si mor (ca asa e meseria, deh) sa faca bine sa le faca familia sicriu din economii, cum se faceau altadata valizele. Patriotisme, nu alta.



Pârvu Florin wrote ...


Acum, intreb si eu ca ala care cand si cind mai plateste impozite, cat de talamb trebuie sa fii tu, public, sa mai crezi ca institutia asta poate fi reformata?



Când o sa si faca ceva cineva pentru ca serviciile românesti devin pe zi ce trece niste cazarmi pline de vipusti, sa-mi spui si mie. Momentan si pentru înca mult timp, "organele" au si vor avea mare trecere la noi. La civili, zic. Caci, nu-i asa, orice civil cu seminte-n buzunar (si nu-s putini) si-ar dori o masina cu abtibild de "organe", un serviciu "la stat" si ceva sa-l scoata din gloata : un grad, o legitimatie, chestii d-astea.


Back to top
djebel
Mon Sep 19 2016, 01:06PM
Registered Member #3603
Joined: Thu Jan 06 2011, 12:32PM

Posts: 2103
Thanked 516 time in 373 post
Eu stau si astept sa vad daca se adevereste ce au spus niste neni: DIPI nu prinde sfarsitul anului. Oricum, nu in forma actuala si ceva schimbari se vor produce. Restructurare, reorganizare sau cum s-o mai numi, cica Virgil Ardelean il consiliaza pe actualul ministru. Hai ca asta e tare!
Back to top
Go to page
  <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.