Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: MAI
 
<< Previous thread | Next thread >>
banii de chirie?!?!?
Go to page
  <<        >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
ŽELJKO
Mon Aug 16 2010, 10:01PM
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)
Registered Member #2730
Joined: Thu Mar 11 2010, 05:04PM

Posts: 441
Thanked 20 time in 17 post
eu am incheiat un contract de inchiriere dar fac naveta din banii aia.
Back to top
luci18
Sun Nov 07 2010, 10:10PM
luci18
Registered Member #3460
Joined: Sun Nov 07 2010, 08:01PM

Posts: 1
Thanked 0 time in 0 post
va salut pe toti.sunt cam nou pe site. am o nelamurire. de curand m-am transferat de la un i.j.j la alt i.j.j.in al carui judet imi am si domiciliul. la vechiul ijj am beneficiat de bani pe chirie.in momentul in care m-am transferat la noul ijj nu am putut merg in orasul in care am domiciliul deoarece nu am avut "loc".acuma locuiesc cu chirie in resedinta de judet.m-am interesat la unitate daca pot beneficia de bani pt chirie si mi s-a zis ca nu mai pot beneficia de bani pt ca m-am transferat la cererea mea in actualul ijj. trebuie sa recunosc ca nu sunt bine documentat de aceia va cer parerea...multumesc anticipat
Back to top
No3
Mon Nov 08 2010, 01:28AM
Registered Member #1476
Joined: Sat Mar 14 2009, 09:08PM

Posts: 247
Thanked 0 time in 0 post
Pai cand esti transferat la cerere si nu in interes de serviciu nu beneficiezi de bani de chirie. Am colegi care au fost in ambele situatii.
Back to top
angel_from_fire
Mon Nov 08 2010, 09:33AM
Semper Fidelis
Registered Member #2775
Joined: Mon Mar 22 2010, 08:20AM

Posts: 30
Thanked 0 time in 0 post
EROARE Extras din Statutul cadrelor militare (legea nr.80/1995, cu modificarile si completarile ulterioare):

Compensatia lunara pentru chirie nu se acorda:

a) in situatia in care cadrele militare in activitate ori sotiile/sotii acestora detin o locuinta proprietate personala in garnizoana respectiva;
b) cadrelor militare in activitate care accepta sa locuiasca in caminele militare in spatii ce nu satisfac exigentele minimale de suprafata;
In cazul dvs:
c) cadrelor militare in activitate mutate initial la cerere intr-o alta garnizoana decat cea in care isi au domiciliul si care, ulterior, sunt numite in functii in interesul serviciului in alta structura militara situata in aceeasi garnizoana in care au fost mutate la cerere;

d) cadrelor militare in activitate care locuiesc in locuinta de serviciu/de interventie/din fondul locativ de stat sau, dupa caz, in caminele militare, in garni­zoana in care au fost mutate in interesul ser­viciului, alta decat cea de domiciliu;
e) ca­drelor militare in activitate care au dobandit locuinta prin credit ipotecar;
f) in situatia in care cadrelor militare in activitate si, dupa caz, familiei acestora, li se atribuie un spatiu de locuit corespunzator pe care il refuza.

Compensatia lunara pentru chirie nu se acorda cadrelor militare in activitate trimise in misiune permanenta in strainatate.

Extrasul face parte din normele interne privind conditiile de acordare a compensatiei lunare pentru chirie, elaborate de Directia Financiar-Contabila a MApN, aprobate prin Ordinul ministrului apararii nationale nr.M.75 din 6 mai 2004

Imi cer scuze pentru eroarea din primele randuri ale postarii, aceasta a survenit, cel mai probabil, pe fondul oboselii acumulate ca urmare a executarii unei ture de serviciu prelungite.
Multumesc "truepride" pt. diplomatia aratata, erorile sunt omenesti.

[ Edited Tue Nov 09 2010, 01:49AM ]
Back to top
truepride
Mon Nov 08 2010, 05:08PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
Daca imi spuneti si mie articolul din L 80/1995 unde se gasesc punctele citate de dvs mai sus?
Back to top
Pârvu Florin
Tue Jan 04 2011, 03:17PM
Iubesc Romania cu o ura adanca ! Fiindca nu este asa cum ar trebui sa fie! Asa cum poate sa fie!

Registered Member #1287
Joined: Wed Dec 10 2008, 11:28AM

Posts: 2142
Thanked 665 time in 429 post
Cu vreo trei-patru luni in urma, cativa dintre colegii mei au facut rapoarte pentru obtinerea compensatiei pentru chirie. Unuia dintre ei i-a fost aprobat raportul, celorlalti trei le-a fost respins. Acestia din urma au contestat la IGSU rezolutia initiala. Contestatia a fost inregistrata cu aproape doua luni in urma. De atunci pana acum, oamenii mei nu au primit nici un raspuns, nici ca da, nici ca ba!

Oare articolul ala din RG1 care spune ca un raport trebuie sa primeasca raspuns in 30 de zile mai functioneaza?

Sau....

"Eu voi egalitate,
Dar nu pentru catei!"
?


Back to top
truepride
Tue Jan 04 2011, 04:44PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
Se aplica cu fara exceptie.Ba mai mult vad si o corelatie in aplicarce cu og 27 /2002. Nerespectarea termenului in cauza constituie abatere disciplinara in cofnormitate cu Ordinul 26/2009 pentru aplicare dispoztitilor Regulamentului privind ordinea si disciplina militara("noul RG3").
Se poate incerca un raport la structura imediat superioara cu instintarea privind depasirea termenului prevazut de regulament.
Back to top
Klaus
Fri Jan 07 2011, 06:11PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Din ianuarie compensatia de chirie se mareste cu 15%
Back to top
gogu007
Fri Jan 07 2011, 06:37PM
cristian007
Registered Member #2002
Joined: Tue Jul 28 2009, 09:56PM

Posts: 107
Thanked 1 time in 1 post
Klaus wrote ...

Din ianuarie compensatia de chirie se mareste cu 15%


care va fi baza de calcul? intreb pentru a stii cat sa trec pe contractul de inchiriere.
Back to top
Klaus
Fri Jan 07 2011, 07:55PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Reducerea s-a aplicat compensatiilor aflate in plata. La cereri noi eu cred ca ar trebui sa se aplice vechea regula (cat este trecut in contract, dar fara a depasi 50% din solda), ceea ce nu este suficient.

Asa ca se ia in calcul 50% din solda, se reduce cu 25% si se creste back cu 15%.
Ca exemplu, la o compensatie cuvenita de 600 lei (reprezentand 50%) se scade la 450 lei, dupa care se creste la 517,5 lei.

QED

Oricum, se poate trece in contract si 2000 lei, comisia va aplica formula si va rezulta care este suma maxima cuvenita drept compensatie. Problema este cu proprietarul, care plateste impozit la cat este trecut in contract.
Back to top
semper amator
Sat Jan 08 2011, 06:11PM
semperist amator
Registered Member #2100
Joined: Wed Sep 09 2009, 03:38PM

Posts: 398
Thanked 5 time in 5 post
pai unde gasesti tu proprietar care sa plateasca el impozitul????sigur nu in bucuresti..eu am noroc si am prins unul(mai naiv sa spun asa)..desi normal/moral/corect ar fi ca sa plateasca fara discutie..dar..nesimtire la toti...
Back to top
blacks
Sat Jan 08 2011, 10:03PM
Registered Member #3457
Joined: Sat Nov 06 2010, 02:08PM

Posts: 124
Thanked 1 time in 1 post
Îşi bat joc de noi şi în privinţa banilor de chirie, a normei de hrană, a salariului etc. Se taie 25% din "mult" şi se adaugă 15% la ce a rămas. Deci acei 15% sunt de fapt vreo 10%. Şi asta în condiţiile în care la companiile naţionale se va reveni la salariile babane de dinainte de tăiere. Mai uită şi guvernul, săracul, la cât munceşte... Da, da munceşte din greu să ruineze această ţară .

[ Edited Sat Jan 08 2011, 10:04PM ]
Back to top
ŽELJKO
Sun Mar 27 2011, 10:27PM
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)
Registered Member #2730
Joined: Thu Mar 11 2010, 05:04PM

Posts: 441
Thanked 20 time in 17 post
salut!legat de banii de chirie,50% din solda se dau doar daca orasul este municipiu?
Back to top
Perfectul
Sun Mar 27 2011, 11:07PM
perfectul
Registered Member #3908
Joined: Sat Mar 05 2011, 08:47PM

Posts: 152
Thanked 0 time in 0 post
Normal si corect ar fi ca 50% pentru contractele noi sa fie din solda actuala deoarece aceasta a fost redusa odata si apoi crescuta chipurile. E grele cu matematicile astea bre hai sa va demonstrez ce usor este sa ne faca la salariu super matematicienii de finantisti si guvernanti
Sa presupunem ca avem un salar de 3000lei care este redus cu 25% rezulta un venit de 2250lei pe care il marim (indexam) cu 15%rezulta un venit de 2587,5lei pana la 25% au mai ramas de indexat 10% corect da? (zic unii) deci 2587,5lei+10%= 2846,25lei Intelegeti smecheria matematica cum vom pierde aprox. 6-7%
Back to top
Klaus
Sun Mar 27 2011, 11:38PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
gino27 wrote ...
salut!legat de banii de chirie,50% din solda se dau doar daca orasul este municipiu?

Cuantumul compensatiei pentru chirie nu are legatura cu rangul localitatii.
Back to top
Go to page
  <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.