Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: MAI
 
<< Previous thread | Next thread >>
Situatii de urgenta
Go to page
  <<        >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
cti
Thu Feb 16 2012, 02:18PM
Registered Member #4694
Joined: Wed Dec 21 2011, 09:52AM

Posts: 15
Thanked 1 time in 1 post
klauss, in lipsa SMISU era o unealta si care la nivel de PR functioneaza f bine pt ca presa din Timis e abonata la el si anunta imediat in media orice avertizare meteo sau despre incendii si alte incidente imediate sau deja finalizate.

Eu am specificat ca Twitter ul e o alternativa la SMS ul catre colectivitate nu la alarmarea fortelor.
Stii bine ca se consuma smsuri pe presa in toate celelalte judete. pana una alta e un sistem care functioneaza foarte bine si poate mai rapid si decat altele.
Crede ma ca am vazut SMISU si faptul ca aduce o infrastructura inexistenta pana acum in IGSU e un lucru bun, tehnologiile sunt putin cam depasite si faptul ca inca nu e functional dovedeste ceva.

[ Edited Thu Feb 16 2012, 02:22PM ]
Back to top
1 User said Thank to cti for this Post :
 Coffeeman (16 Feb 2012, 19:17)
ALM
Wed Feb 22 2012, 08:37PM
Registered Member #2039
Joined: Tue Aug 11 2009, 08:44AM

Posts: 2096
Thanked 577 time in 373 post
După părerea mea şi asta este o situaţie de urgenţă, rezolvată în mod impecabil ...



Click pe imagine ca să vedeţi rezolvarea!

[ Edited Wed Feb 22 2012, 08:38PM ]
Back to top
1 User said Thank to ALM for this Post :
 Mihais (22 Feb 2012, 21:26)
Pârvu Florin
Fri Mar 02 2012, 12:13PM
Iubesc Romania cu o ura adanca ! Fiindca nu este asa cum ar trebui sa fie! Asa cum poate sa fie!

Registered Member #1287
Joined: Wed Dec 10 2008, 11:28AM

Posts: 2142
Thanked 665 time in 429 post
Klaus wrote ...

- SMISU mai are un termen la mijlocul lui 2012, poate iese ceva


Adrian Vasilache de la portalul de stiri hotnews.ro ne arata ca "valul de frig si ninsori care afecteaza Romania de peste zece zile in luna februarie 2012 a generat zeci de morti, localitati izolate, drumuri blocate, iar in fata vitregiilor naturii autoritatile statului au actionat haotic. Asta in conditiile in care Romania are inca din 2008, in acte, un centru unic de comanda. E vorba despre Centrul National de Conducere si Coordonare a Interventiei (CNCCI) in cazul situatiilor de urgenta, proiect de peste 203,7 milioane dolari, finantat in comun de Guvern si Banca Mondiala.
Mai mult, un sistem informatic integrat (SMISU) ar fi trebuit sa fie operational inca din vara anului 2009, in conditiile in care in vara lui 2008 un consortiu format din firmele S&T Romania si APD Communications Ltd. (Marea Britanie) anunta castigarea acestui contract in valoare de circa 7,5 milioane de euro. In practica insa, nici una din aceste initiative nu este operationala."

Citim articolul cu lacrimi in ochi si facem calculul risipei: 203.700.000 USD + 7.500.000 EURO = 163.827.906 EURO. In final, asteptam cu interes cine va fi facut responsabil pentru acest porcism.


LINK

Fiindca tot e vorba despre un soft pentru managementul situatiilor de urgenta ar fi interesant de stiut daca s-a luat in calcul si ipoteza folosirii unui soft open-source, a carui fiabilitate a fost demonstrata in viata reala...

Sahana FOSS Disaster Management System

The Sahana Free and Open Source Disaster Management System was conceived during the 2004 Sri Lanka tsunami. The system was developed to help manage the disaster and was deployed by the Sri Lankan government's Center of National Operations (CNO), which included the Center of Humanitarian Agencies (CHA). A second round of funding was provided by the Swedish International Development Agency (SIDA). The project has grown, with deployments during other disasters such as the Asian Quake in Pakistan (2005), Southern Leyte Mudslide Disaster in Philippines (2006) and the Jogjakarta Earthquake in Indonesia (2006).


LINK



[ Edited Fri Mar 02 2012, 12:17PM ]
Back to top
cti
Sat Mar 03 2012, 10:18PM
Registered Member #4694
Joined: Wed Dec 21 2011, 09:52AM

Posts: 15
Thanked 1 time in 1 post
poate fi util!

Back to top
Klaus
Sat Mar 03 2012, 10:53PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
@cti - ISU-urile au primit anul trecut un numar de sisteme de comunicatii in platforma TETRA, fara nici-o legatura cu vreo retea GSM. Eram de fata cand un inspector sef afirma ca a vorbit din zona Bucuresti la el, la un ISU din Ardeal, si era incantat de calitatea transmisiei (de parca era la doi pasi, ca sa-l citez). Este adevarat ca numarul de echipamente este limitat, dar inceputul a fost facut.
Back to top
djebel
Sun Mar 04 2012, 09:29AM
Registered Member #3603
Joined: Thu Jan 06 2011, 12:32PM

Posts: 2103
Thanked 516 time in 373 post
Sistemul TETRA-EADS este proiectat atat pentru comunicatii in cadrul unitatii/inspectoratului judetean/inspectoratului general (indiferent de arma), cat si pentru cooperarea cu alte structuri din MAI la nivel local sau national. Este un sistem complex care pe langa convorbiri iti mai asigura accesul la anumite baze de date de interes operativ, GPS si alte "fleacuri", in functie de specificul armei. O statie portabila TETRA costa in jur de 2000 de euroi, asa ca grija mare unde o atasezi! Confirm faptul ca poti lua legatura oriunde in tara, calitatea transmisiei fiind OK( in zona montana ai probleme). O problema este ca nu ai casti in kit-ul statiei dar se gasesc pe piata casti compatibile cu aceasta. O alta problema este ca deja rromulanii au inceput sa dea iama in cabluri pe la relee !
Back to top
Klaus
Sun Mar 04 2012, 09:42AM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
@djebel - adevarat, au si module GPS. Oricum, numeric sunt foarte putine, mai este mult pana vor ajunge la ultimul pichet sau statie de pompieri.
Back to top
Coffeeman
Sun Mar 04 2012, 10:46AM
Glamdring
Registered Member #2685
Joined: Tue Mar 02 2010, 10:09AM

Posts: 449
Thanked 131 time in 94 post
La noi au venit odata cu masinile mai noi, a.k.a Scania si MAN. Am avut ocazia sa le folosesc cand am mai plecat la anumite interventii si isi fac treaba intr-un mod impecabil.
Back to top
ŽELJKO
Sun Mar 04 2012, 10:48AM
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)
Registered Member #2730
Joined: Thu Mar 11 2010, 05:04PM

Posts: 441
Thanked 20 time in 17 post
Si eu am folosit una vreo 5 luni iar de vreo 4 luni scrie pe ecran FARA SERVICIU.De ce oare?

[ Edited Sun Mar 04 2012, 10:48AM ]
Back to top
apkah
Sun Mar 04 2012, 10:56AM
arcan
Registered Member #566
Joined: Sat May 19 2007, 11:14AM

Posts: 3279
Thanked 252 time in 179 post
Nu ai platit abonamentul ?
Back to top
Klaus
Sun Mar 04 2012, 11:07AM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Sau poate ai ceva paraziti (rromulani, vorba lui @djebel) in zona, de v-au cazut releele
Back to top
ŽELJKO
Sun Mar 04 2012, 11:12AM
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)
Registered Member #2730
Joined: Thu Mar 11 2010, 05:04PM

Posts: 441
Thanked 20 time in 17 post
Ce-ti mai place sa razi,arcane!Nu e vorba numai de mine,sunt f multi in aceasta situatie.
Back to top
Boribum
Sun Mar 04 2012, 11:43AM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
ŽELJKO wrote ...

de vreo 4 luni scrie pe ecran FARA SERVICIU.De ce oare?


Anuntul întreg era VETI RAMÄNE FARA SERVICIU si era adresat "beneficiarilor " restructurarilor.

Back to top
3 User said Thank to Boribum for this Post :
 ŽELJKO (04 Mar 2012, 11:49) , Coffeeman (04 Mar 2012, 13:14) , corin (13 Dec 2015, 16:30)
ŽELJKO
Sun Mar 04 2012, 11:50AM
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)
Registered Member #2730
Joined: Thu Mar 11 2010, 05:04PM

Posts: 441
Thanked 20 time in 17 post
Buna asta,Boribum,buna asta!Sincer sa fiu,chiar as vrea sa se intample asta.
Back to top
cti
Sun Mar 04 2012, 03:45PM
Registered Member #4694
Joined: Wed Dec 21 2011, 09:52AM

Posts: 15
Thanked 1 time in 1 post
Asa este! Nu conteaza distanta dintre cei care comunica atata timp cat ambii au acoperire in reteaua Tetra. In principiu doar sistemele private din mediul industrial au SIM de telefonie mobila uneori in uz.
Mai e situatia in care un dispecerat este dotat cu consola operator (cum ar fi ZETRON sau TOPEX care apar si pe punctele mobile de comanda) care pot sa interconecteze apeluri intre retele dar cu comanda manuala a dispecerului (inclusiv pe Tetra, radio, gsm, fix etc).
De fapt PMC urile au dotari mult superioare dispeceratelor si erau utile proiecte finantate care sa dezvolte in paralel si dispeceratele fixe unde pornind de la un grup electrogen, multifunctionale profesionale pana la console etc.

[ Edited Sun Mar 04 2012, 03:46PM ]
Back to top
Go to page
  <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.