Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: MAI
 
<< Previous thread | Next thread >>
Disponibilizari M.A.I.
Go to page
  <<        >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
truepride
Sun Mar 11 2012, 11:16PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
Aceeasi chestiune se discuta si pe topicul politiei - zic sa ne mutam acolo.
Back to top
Klaus
Mon Mar 12 2012, 05:25PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
Sa vedem cine are curaj sa-l contrazica pe ex-ministrul Igas LINK

Igaş: Preşedintele cunoaşte problemele din MAI. 95% dintre cei disponibilizaţi erau din surse externe

Fostul ministru al Internelor Traian Igaş a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX, că preşedintele cunoaşte foarte bine problemele din interiorul MAI, pentru că este conducătorul CSAT, precizând că din cei aproximativ 10.000 de angajaţi disponibilizaţi în 2011, 95 la sută erau din surse externe.
Sunt tare curios daca exista inregistrarea audio a acestei declaratii, daca chiar a spus surse externe, deoarece in OMIRA nr. 665/2008 se vorbeste la lit. f din art. 2 despre sursa externa, la singular.

Vicepreşedintele PDL Traian Igaş a spus că şeful statului are dreptate atunci când spune că s-au făcut excesiv angajări de personal din surse externe în Ministerul Administraţiei şi Internelor, adăugând că Traian Băsescu ştie foarte bine problemele din interiorul MAI pentru că el conduce de opt ani CSAT.

Igaş a precizat că angajările excesive care s-au făcut în MAI au legătură cu o hotărâre a CSAT de la nivelul anului 2007, când s-a cerut angajarea a 8.000 de oameni în structurile ministerului.

Fostul ministru de Interne a arătat că la acea vreme la conducerea MAI era Cristian David, care în loc să angajeze 8.000 de oameni, cum prevedea hotărârea CSAT, a angajat "peste 14.000 de persoane" în structurile ministerului.


[ Edited Mon Mar 12 2012, 05:48PM ]
Back to top
djebel
Mon Mar 12 2012, 08:55PM
Registered Member #3603
Joined: Thu Jan 06 2011, 12:32PM

Posts: 2103
Thanked 516 time in 373 post
Vazand elucubratiile domnului presedinte, stau si ma intreb daca in paharul din fata lui nu are cumva vodca in loc de apa. A mai gasit o sursa a tuturor relelelor din Romanica: personalul din sursa externa. Asta uitand ca CSAT, deci si el, este responsabil pentru politicile de personal la nivelul MAI. In acest sens ,o sa ma refer strict la Politia de Frontiera.
Prin negocierile de aderare la UE a Romaniei incepute in 2000, ulterior intrarea in linie dreapta prin semnarea Tratatului de aderare a Romaniei si Bulgariei la UE in 2005, Romania s-a angajat sa implementeze legislatia comunitara, acquis-ul Schengen facand parte din aceasta (aderarea la spatiul Schengen fiind urmatorul obiectiv al Romaniei). Acest acquis cuprinde si o gramada de regulamente, ordonante, recomandari. Pe undeva (Manualul Schengen) este prevazut si modul cum se organizeaza activitatea de supraveghere si control a frontierelor, activitati, personal/km/zi/noapte/anotimp, de aici putandu-ti da seama cam care este necesarul de personal ( cam ca liniarul in marketing). Buuun! Facand un simplu calcul iti dai seama ca esti cu mult sub efectiv. Deci din 2000 pana in momentul aderarii (pe care noi il anticipam ca fiind decembrie 2007) ai foarte mult timp pentru a-ti pregati politica de personal. Ai trecut la profesionalizarea intregii arme prin transformarea MAC-ilor in agenti si constati ca mai ai nevoie de oameni. In loc sa maresti an de an numarul de cursanti in scoala de profil de la Oradea si la Academie, tu ce faci diriguitor al destinului unui popor? O lasi pe ultima suta de metri si angajezi 2000-3000 de p.f.( politist de frontiera nu persoana fizica, desi cam asta e directia) incercand sa o cosi cu ata alba pe principiul „las-o ba ca merge asea”, scolindu-i din mers, multe lucruri fiind tangentiale cu meseria.

Nu e vina celui din sursa externa ca cine hotareste destinele patriei se impleticeste pe holurile Parlamentului dand cu capul de toti peretii( vorba lui Boribum). El s-a prezentat la un concurs anuntat, indeplinind niste criterii si dand un examen dintr-o anumita bibliografie, toate acestea stabilite de niste domni. Oamenii astia(din sursa externa) si-au facut treaba in perioada evaluarilor in vederea aderarii la spatiul Schengen, lucru remarcat de toti. Acum ce faci? Ii dai afara pe principiul „maurul si-a facut datoria, maurul trebuie sa moara”? Ai cu cine sa-i inlocuiesti? Mai pui un cub de gheata in whiskey? Hm?
Back to top
2 User said Thank to djebel for this Post :
 Klaus (12 Mar 2012, 20:59) , Coffeeman (12 Mar 2012, 21:43)
truepride
Mon Mar 12 2012, 10:46PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
As avea cateva observatii:
1.exista specialitati care nu pot fi acoperite pe filiera directa(la mapn spre exemplu de cat timp activez pe acest forum nu a reusit cineva sa imi indice filiera directa pentru arma justitie militara - magistrat militar spre exemplu).Pe vremuri chestiunea era simpla, faceai o facultate de drept serioasa la zi, o armata obligatorie, slt(rez), activare in cadrul instantei militare.
2.costurile scolarizarii unui asemenea numar de efective este extrem de ridicat.Cand scolarizezi 1000 pe an nu mai cred in ideea de calitate deoarece se loveste de problema cantitativa.
3.ce faci cu lipsa de personal neprevazuta in planurile anuale de scolarizare?
In unele tari sursa asta indirecta/externa este un mijloc principal de obtinere a cadrelor, extrem de bine pusa la punct.Ca in acesta tara din sursa externa s-a facut un mijloc de a baga frati, surori, nepoti, porci, pisici, caini si vecine de la trei in sistem este cu totul alta discutie.Tot o alta discutie ar putea fi si de ce nu exista un ghid al carierei pus la punct si o limitare in grad a celor fara academie.Cred ca un soldat este bun daca are "stofa" de militar, dar nu cred ca un ofiter fara academie ar trebui sa urce pe ierarhia militara la grade mai mari celui de lt-col, nu cred ca ar trebui sa fie posibil ca militarul provenit din extern sa ajunga direct in functie de comanda si la birou, nu cred ca in rezerva ar trebui ca cineva sa poata obtine mai mult de doua grade fata de ultimul grad detinut in activitate si nu cred ca pe ar trebui dati afara toti cei proveniti pe sursa externa.Tot pe sursa externa sunt veniti si ceva sof, din randul macilor, ce s-au intors cu laude si medalii din teatre uneori cu pretul integitatii corporale.Pe unul din acestia l-ati vazut probabil la TV combatand dizabilitatea fizica cu sporturi extreme.Mentalitate de miliar care nu o poate proveni decat din interior si nu din hartii ori diplome.Tot pe indirecta sunt si ceva of.(prea putini din pactate) proveniti din sof cu experienta daca nu in teatre atunci loco, dar in conditii grele.Un astfel de of, daca mai este activ il gasiti pe la Constanta, probabil cel mai bun instructor de scufundari la ora actuala.
Cu acestea fiind spuse, sunt convins ca punerea in miscare a acestui plan nu va elimina nici incompetentii, nici lacheii si nici pe cei cu probleme psihice din sistem.Cei loviti vor fi doar cei ce isi indeplinesc cu atributile de serviciu in conditii relativ bune insa au marele ghinion ca nu stiu pe cine trebuie.
Pana una alta sunt curios cum se poate motiva legal aceasta decizie ca eu unul mai mult de discriminare profesionala nu prea vad.
Back to top
4 User said Thank to truepride for this Post :
 ŽELJKO (13 Mar 2012, 21:02) , Coffeeman (13 Mar 2012, 21:16) , djebel (13 Mar 2012, 22:09) , backdraft (14 Mar 2012, 21:18)
Ghost_dog
Tue Mar 13 2012, 10:02PM
Onoarea mea este loialitatea
Registered Member #1370
Joined: Tue Jan 20 2009, 10:17PM

Posts: 887
Thanked 38 time in 25 post
Off-topic cu toti la un moment dat am fost sursa externa . Am vazut multi varza de ambele parti ca si profesionisti veniti ambele . Problema cea mai grava , cred eu , este la ofiteri veniti din sursa externa , un subofiter are timpul necesar sa se pregateasca dar un ofiter este bagat in general in prima linie de la inceput ( ma refer sa tot ce inseamna munca efectiva)si in general clacheaza .
Back to top
F.A.D
Thu Mar 15 2012, 09:32PM
off ce vremuri traim
Registered Member #3926
Joined: Tue Mar 08 2011, 04:17PM

Posts: 281
Thanked 62 time in 47 post
habar nu au pasul de defilate ! sunt o rusine a hainei militare !
Back to top
cti
Thu Mar 15 2012, 11:03PM
Registered Member #4694
Joined: Wed Dec 21 2011, 09:52AM

Posts: 15
Thanked 1 time in 1 post
pasul pentru defilare in armata dupa cateva zile il bateau toti foarte bine. nu stiu ce atata filosofie de bocanc cu asta. daca tu pretinzi ca asta e armata profesionista o sa ramai la pasul respectiv.
rusine e de cei care atarna aiurea si nu sunt buni de nimic!
ah... sa adaug ca la scoala de ofiteri TR facuta am invatat mult mai mult decat la porcaria de curs de initiere in cariera.

[ Edited Thu Mar 15 2012, 11:04PM ]
Back to top
djebel
Fri Mar 16 2012, 02:49PM
Registered Member #3603
Joined: Thu Jan 06 2011, 12:32PM

Posts: 2103
Thanked 516 time in 373 post
Anul trecut, in februarie, Politia de Frontiera a fost zguduita de arestarile din PTF-uri iar la scurt timp a urmat restructurarea si reorganizarea PF. Stiind ca factorii de decizie au "imaginatie", ca lucreaza dupa aceeasi reteta "de succes" (cliseic) si vazand ultimele evenimente ( valul de arestari pentru luare de mita, trimiteri in judecata, campanii de presa mai degraba comandate, declaratii ale oficialilor din MAI, calul de bataie "sursa externa", pozitia lui il presidente ), stau si ma intreb (retoric) daca nu cumva toate acestea converg catre o noua coasa, de asta data lovindu-se in Politie. In maxim 3 luni. Licitam?
Back to top
Coffeeman
Fri Mar 16 2012, 05:05PM
Glamdring
Registered Member #2685
Joined: Tue Mar 02 2010, 10:09AM

Posts: 449
Thanked 131 time in 94 post
O chestie o am nelamurita. In urma disponibilizarilor din vara trecuta, cam cati colegi au plecat din Politie, cati de la Politia de Frontiera, cati de la Jandarmeria Romana si cam cati din IGSU? Pentru ca as pune pariu, ca ultimii au avut destul de mult de pierdut, urmati apoi de colegii jandarmi. Chiar daca "el jefe" se batea cu pumnul in sticl..piept, dupa acele masive iesiri in strada si cateva strigari, ca va face curatenie in MAI etc. Totul este doar pentru ochiul prostului, pentru de fapt, degeaba curatam un mar de coaja cu pete, daca cotorul ramane stricat si plin de viermi.
Back to top
2 User said Thank to Coffeeman for this Post :
 leonidas78 (17 Mar 2012, 08:32) , danip (25 Mar 2012, 19:13)
danip
Sun Mar 25 2012, 07:14PM
danip
Registered Member #3901
Joined: Sat Mar 05 2011, 06:04PM

Posts: 112
Thanked 4 time in 2 post
Exact. La mine, din 60 de servanti au plecat 16.
Back to top
Ghost_dog
Sun Mar 25 2012, 07:35PM
Onoarea mea este loialitatea
Registered Member #1370
Joined: Tue Jan 20 2009, 10:17PM

Posts: 887
Thanked 38 time in 25 post
Daca la cotor te referi la multi din aparatul central + cei care au "puterea" in mana pai cotorul asta exista de cand lumea . Si nici nu cred ca fi vreodata atacat .
Back to top
Klaus
Sun Mar 25 2012, 08:11PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
La 15 septembrie au incetat raporturile de munca pentru 1.332 persoane (1.164 subofiteri, 2 FP, 68 PC si 98 SGV), adica 4,66% din personalul angajat in IGSU la acea data.
Sursa: Pompierii romani, nr. 1/2012.


[ Edited Sun Mar 25 2012, 08:13PM ]
Back to top
1 User said Thank to Klaus for this Post :
 Coffeeman (25 Mar 2012, 20:48)
leonidas78
Mon Mar 26 2012, 09:00AM
Registered Member #3998
Joined: Wed Mar 23 2011, 07:35PM

Posts: 32
Thanked 2 time in 2 post
Klaus wrote ...

La 15 septembrie au incetat raporturile de munca pentru 1.332 persoane (1.164 subofiteri, 2 FP, 68 PC si 98 SGV), adica 4,66% din personalul angajat in IGSU la acea data.
Sursa: Pompierii romani, nr. 1/2012.



Resursa umana continua sa plece spre alte plaiuri. Un coleg de tura mi-a zis ca vrea sa isi dea demisia saptamana asta. Este cel de-al 7 lea ( de pe tura mea, ca sa fim bine intelesi) daca nu ma insel. Suntem sub 30 intr-o subunitate dintr-un oras resedinta de judet. Marele cdt suprem spunea ca nu a fost afectata capacitatea operativa!!! Asa o declaratie idioata nu pot sa o uit. O sa imi cumpar o lupă ca sa imi pot gasi colegii in unitate. Cand se va opri hemoragia asta???

[ Edited Mon Mar 26 2012, 11:53AM ]
Back to top
Klaus
Mon Mar 26 2012, 11:52AM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
@leonidas78 - din alea 25.110 posturi subofiteri din statele de organizare (ramase la 15.06.2011) sunt incadrati 24.988 (la 31.12.2011), dar mai vin acum, de Paste, inca 100 din promotia 2011, plus ce vor veni inca 100 din promotia 2012, in mod normal din vara, numai locuri sa fie...

[ Edited Mon Mar 26 2012, 12:16PM ]
Back to top
1 User said Thank to Klaus for this Post :
 Coffeeman (27 Mar 2012, 09:18)
ISU
Tue Mar 27 2012, 10:57AM
Registered Member #3873
Joined: Wed Mar 02 2011, 07:18PM

Posts: 41
Thanked 0 time in 0 post
poate o promotie de 100 era de ajuns cand igsu avea vreo 10000 de cadre, dar acum.... vezi numai cati au murit si au iesit la pensie. cred ca daca se continua politicile astea in cativa o sa aducem iar "specialisti" sau "profesionisti in sistem"
Back to top
Go to page
  <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.