Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitate nationala :: MAI
 
<< Previous thread | Next thread >>
Poliția
Go to page
  <<        >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
Terentius
Tue Nov 08 2016, 02:33AM
Terentius
Registered Member #2186
Joined: Wed Oct 14 2009, 09:08AM

Posts: 808
Thanked 321 time in 205 post
1. Din pură curiozitate, voi cu ce viteză circulaţi când vizibilitatea este de sub 25 de metri, din cauza ceţii?
2. De unde o fi scos cretinul de reporter Digi 24 ideea pe care o reproducea aseaară, în direct, cum că pe autostrăzile din România viteza minimă este de 50 la oră?
Back to top
Boribum
Tue Nov 08 2016, 03:03AM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Când vizibilitatea e sub 25 de metri, daca domnul sofer vrea si daca poate, merge pe banda I cu avariile pornite (cica lumina galbena se vede mai bine prin ceata), si daca se gândeste ca e posibil sa dea peste el vreun zevzec care conduce o taraboanta de TIR mai si claxoneaza, asa, ca sa-l observe cumva lumea. Daca nu vrea si nu poate, atunci merge cu 40km/h pe banda a II-a si face poc-poc-bum.

Nu tin minte sa fi vazut prea multe indicatoare d-alea cu cifre albe pe fond albastru, cu viteza minima admisa pe o bucata (un tronson ! ) de drum. Oricum, e o epopee condusul prin România.
Back to top
apkah
Tue Nov 08 2016, 08:56AM
arcan
Registered Member #566
Joined: Sat May 19 2007, 11:14AM

Posts: 3279
Thanked 252 time in 179 post
Statul n-o să te scoată din ceață

Ieri au murit 4 oameni pe Autostrada Soarelui în cel mai mare accident rutier întâmplat vreodată pe o autostradă românească. E o performanță! Pentru câți kilometri de uliță cu pretenții de autostradă avem am reușit să bușim 29 de mașini dintr-un foc.

Bravo nouă. Avem accidente demne de o țară mare.

Pentru cine nu știe cum a-nceput totul, vă dau un scurt rezumat:
– Autostrada Soarelui, ceață. O vezi cu och1iul liber. E acolo. Atât de groasă încât poți s-o și simți cu mâna. E ceață. Nu trebuie să te anunțe Poliția că-i ceață, să vezi panouri cu „Ceață, conduceți prudent”, ori să te sune Iohannis să-ți spună că e ceață pe A2. E ceață;
– Gigel iese din parcarea benzinăriei la kilometrul 67;
– Gigel nu se asigură și intră pe sensul de mers;
– Din spate vine un Gogu, cel mai probabil cu viteză. Nu 60 la oră cum impune legea pe timp de ceață. Gogu îl lovește în spate pe Gigel – UPDATE: se pare că ultima mașină implicată avea 118 la oră când s-a izbit de pluton. Deci, despre ce mai vorbim aici?;
– (Cică) Gogu și Gigel au lăsat mașinile avariate pe mijlocul drumului și s-au dat jos să vorbească. Nu pe banda de urgență, ci acolo, pe sensul de mers;
– Din spate vine un TIR. Acesta frânează brusc, dorind să evite spulberarea celor doi, Gogu și Gigel;
– Toate mașinile din spatele TIR-ului frânează brusc și se lovesc;
– Sfârșit;

Mai e cineva în ceață?

N-a înțeles toantă lumea?
Gigel e prost de bubuie. Gogu mai mult ca sigur n-avea viteza legală pentru ceață. Mașinile din spatele TIR-ului sigur nu erau la o di1stanță sigură una față de cealaltă. Și-n toată ecuația asta se mai găsesc unii să spună că „statul e de vină pentru că… și pentru că…”.
Vezi dom’le, n-avem „panouri de semnalizare”. Să semnalizezi ce? Că e ceață? N-o vezi? Trebuie să-ți spună cineva evidentul? „Și bă Bonea, dacă intri brusc într-o zonă de ceață?”. Dacă apare brusc ceața în fața ta ai o legislație pe care trebuie s-o respecți: conduci încet, faruri de ceață, avarii etc. Dacă te izbește ceața în față și tu crezi c-o s-o depășești cu viteză meriți un parapet în mufă.

Și nu-mi vinde gogoși de genul: „dacă mă anunțai din timp că urmează zonă cu ceață conduceam mai prudent!”. Haha. Ce glume românești ai în tine.
Eu știu că Statul nu-i perfect. Statul e oricum o noțiune abstractă. Și ce dacă dai bani Statului? Nu ai învățat până la vârsta asta că trebuie să-ți aperi pielea și să nu stai după Stat?
Dacă Statul nu poate să te „apere” de ceață, ține de tine cât de capabil sau incapabil ești să-ți porți de grijă. De exemplu, dacă știu că Statul nu poate face ordine în Ferentari n-o să mă aventurez noaptea pe acolo ca apoi să fac pe victima și să spun că „Statul n-a pus panouri de semnalizare”.

Unde mai pui că Statul are treabă acum. Să dea pomeni electorale.1
Ne-am obișnuit să primim totul la botul calului și uităm să respectăm codul supraviețuirii. Sau codul rutier.

Sunt și țări unde nu se întâmplă astfel de lucruri. Știți de ce? Nu, nu pentru că au „panouri de atenționare”. Nu, nici pentru că au un dispozitiv care alungă ceața cu praf de zână. Pentru că nu sunt niște analfabeți funcționali.



Read more LINK
Back to top
2 User said Thank to apkah for this Post :
 Pârvu Florin (08 Nov 2016, 10:18) , chimistul (08 Nov 2016, 15:19)
apkah
Tue Nov 08 2016, 09:04AM
arcan
Registered Member #566
Joined: Sat May 19 2007, 11:14AM

Posts: 3279
Thanked 252 time in 179 post
Si raspunsul pentru Terentius;
Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara localitatilor , in urmatoarele situatii :
a) la trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;
b) in curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau in care vizibilitatea este mai mica de 50 m;
c) la trecerea pe langa grupuri organizate , coloane militare sau cortegii , indiferent daca acestea se afla in mers sau stationeaza pe partea carosabila a drumurilor cu o singura banda de circulatie pe sens;
d) la trecerea pe langa animale care sunt conduse pe partea carosabila sau pe acostament;
e) cand partea carosabila este acoperita cu polei , gheata , zapada batatorita , mazga sau piatra cubica umeda;
f) pe drumuri cu denivelari , semnalizate ca atare;
g) in zona de actiune a indicatorului de avertizare “Copiii” in intervalul orar 7.00-22.00 , precum si a indicatorului “Accident”;
h) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate , semnalizate prin indicatoare si marcaje , cand drumul public are cel mult o banda pe sens , iar pietonii aflati pe trotuar , in imediata apropiere a partii carosabile , intentioneaza sa se angajeze in traversare;
i) la schimbarea directiei de mers prin viraje;
j) cand vizibilitatea este sub 100 m in conditii de ceata

Off course ca reporterul bate campii...

[ Edited Tue Nov 08 2016, 09:06AM ]
Back to top
1 User said Thank to apkah for this Post :
 Boribum (08 Nov 2016, 16:17)
chimistul
Tue Nov 08 2016, 09:42PM
Registered Member #1234
Joined: Fri Oct 17 2008, 06:47PM

Posts: 603
Thanked 149 time in 96 post
Back to top
truepride
Thu Jan 26 2017, 08:11PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
Ce face omul cu inclinare juridica in Romania? Pai citeste cam toate protalurile juridice de pe internet ca nu stii niciodata cat de creativ poate fi intrepretata legea de unii colegi de breasla.Citind portalul clujean de justitie dau peste un articol ce m-a lasat cu o intrebare:

Ce faci ca politist cand o c#*va, pardon actrita de filme pentru adulti blocheaza sensul din fata DNA-ului / Tribulanului civil /Tribunalului Militar intr-un mare oras al Romaniei?

Reproduc articolul aici:

Tupeu: O piți către polițistul care o amenda, în față la Tribunal și DNA: ”Cum te cheamă? Să dau un telefon”

CluJust 25/01/2017 ȘTIRI, VIDEO comentarii


Scenă incredibilă astăzi în față la Tribunalul Cluj și vizavi de sediul DNA: O tânără cu tupeu și Mercedes i-a spus polițistului care se pregătea să o amendeze pentru că a parcat pe banda de circuție: ”Cum te cheamă? Să dau un telefon”
Mașina scumpă a fost lăsată cu avariile pornite, o perioadă de timp, în fața Tribunalului Cluj, blocând o bandă de circulație și două mașini parcare regulamentar chiar pe locurile rezervate magistraților. Un polițist de la Secția 2 de Poliție trecea prin zonă și s-a oprit când a văzut Mercedesul și încă o utilitară de la o firmă de curierat în spatele mașinii de lux.


În timp ce agentul vorbea cu șoferul utilitarei, a apărut șoferița care nici nu l-a băgat în seamă și a vrut să plece sub ochii lui. Polițistul a fost pe fază și a fluierat pentru a o opri, după cum puteți vedea în imaginile de mai jos.


Polițistul nu s-a lăsat intimidat

Partea interesantă a venit când polițistul s-a prezentat și i-a cerut actele. Răspunsul brunetei ”botoxate” a fost: ”Cum ai spus că te cheamă? Să dau un telefon”. Atunci, agentul Dan Raț de la Secția 2 a început să-i explice că ceea ce face ea este o imixtiune în aplicarea legii. Mai precis, un mic trafic de influență. Polițistul i-a luat actele și a mers la mașina de poliție pentru a completa procesul-verbal de contravenție.

Șoferița către jurnalist: ”Corectule care ești, du-te la biserică!”
L-am întrebat pe polițist pe cine a vrut să sune tânăra: ”Nu a precizat”, ne-a răspuns agentul. Apoi am întrebat-o pe ea. Mai jos puteți citi și vedea dialogul:

Reporter: Pe cine ați vrut să sunați?

Șoferița: Care e problema ta? Am vrut să o sun pe mama să văd ce mi-a gătit la micul dejun! Care e problema ta?

R: A zis polițistul că ați vrut să faceți imixtiune?

Ș: Serios?! Ce-ai auzit? Ai fost acolo sau aici? Ce-ai auzit? Da tu cine ești?

R: Sunt jurnalist la Clujust.ro.

Ș: Și care e problema ta că nu înțeleg?

R: Problema mea e că ați blocat o bandă aici.

Ș: Așa și?

R: Eu am căutat loc de parcare 5 minute.

Ș: Corectule care ești, du-te la biserică!



Tot timpul cât a așteptat să completeze polițistul procesul-verba de contravenție, șoferița a butonat și a vorbit la telefon. De nervi, și-a aprins și o țigară.



Șoferița a făcut atâta tărăboi pentru o amendă ce varia între 250 și 375 de lei, în condițiile în care un Mercedes CLA precum cel condus de ea costă peste 30.000 de euro. A primit amenda maximă pentru oprire neregulamentară de 375 de lei.

Surse judiciare ne-au comunicat că tânăra se numește Naomi Estera Astalas și are 30 de ani. Acesta este originară din Zalău, iar acum este domiciliată în Câmpia Turzii. Pe portalul instanțelor din Cluj nu apare cu niciun proces, astfel că nu se știe încă ce făcea la Tribunal. Bruneta are postate pe Facebook mai multe poze provocatoare și unele surse spun că ar fi cunoscută de mulți bărbați potenți financiar. Interesant de aflat pe cine a vrut să sune să o scape de agentul de poliție.


Sursa: clujust.ro

Edit: nici o exagerare-> c#*va ca nu ii poti zice don'soara sau ceva asemnantor este actrita de filme pentru adulti.

[ Edited Thu Jan 26 2017, 08:17PM ]
Back to top
truepride
Mon Jul 24 2017, 05:50PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
A murit un politist. Un om tanar in plina putere. Asta este costul carpelilor, de la echipament vechi la Mapn soldat cu moartea a 3 militari acum cateva saptamani la un politist ce patrula singur ca doar pentru posturile unde chiar este nevoie de personal nu sunt nu au fost si nu vor fi bani. Pentru cei cu parul mai alb la tample, plutonul de jandarmi ce patrula prin gari cu pm-ul in spate un ciobanesc german de 50 de kg pare un vis ciudat dintr-o era cand totusi ceva-ceva functiona.
Am urmarit cu interes ca dupa fiecare tragedie mai marii decidenti ias in fata so negresit iti vine sa spargi radioul ori tv-ul. Problema a fost lipsa de proceduri (ha?), lipsa de articole in nu stiu ce lege si lipsa de... statut. In niciun caz lipsa de bani, subfinantare cronica burdusirea de politisti prin birouri si nu pe strazi, functii de chestor cu 3 stele la tot felul de directii mici si mijlocii, leafa de care mai platesti 4 politisti in strada.
Nu am cuvinte...
Back to top
Boribum
Tue Jul 25 2017, 09:13PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Din ce am cititi ici-colo, politistul a fost ucis de un tembel care l-a atacat pe la spate. Politistul era singur. Si daca erau zece, atacatorul tot ar fi putut ucide unul (ca parea hotarât si decis sa omoare, si s-au vazut cazuri când un dezaxat ataca o duba plina de politisti înarmati ca la Stalingrad si reuseste sa ucida unul). Nu înteleg ce legatura e între salarii, echipament, sindicate, legi si un dezaxat care a vrut sa omoare un politist.

Poate ar trebui concepute patrule formate din patru oameni, doi sa mearga catre înainte si doi în marsarier. Si nici atunci nu e treaba sigura...ca e o meserie riscanta, asta de politist. Chiar când nu te astepti !

Back to top
1 User said Thank to Boribum for this Post :
 Costica J (10 Aug 2017, 16:03)
truepride
Wed Aug 09 2017, 05:31PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
Acum ceva timp pe fondul unui editorial al colonelului pe prima pagina am avut niste contre cu un coleg de pe forum cu privire la ce tipuri de armamanet ar trebui folosite in spatiul urban. Desi au fost niste contre acerbe timpul a trecut si in regim privat am tot discutat cu distinsul coleg, un politist de toata isprava, de spete de drept penal la legislatie in general. Mai in gluma deloc in serios i-am spus la vremea respective sa ia un TR din ograda Mapn si sa il vopseasca alb, mai apoi sa scrie Politia cu albastru pe el.
Actualemente am auzit o pozitie pe care eu o consider a fi absolut corecta a unui reprezentat al Politiei Romane, m-am bucurat foarte mult si mi se pare de buna augur ca incepem sa intelegem diferenta intre politie rolul ei in societate si armata. In statele civilizate militarizarea politiei, nu in sens statutar ci in sens de procedural armament etc constituie o grava ingrijorare.

Mascaţi cu "echipament de război" pe străzi: "Tragi cu arma în centrul istoric şi poate să moară un om în Craioviţa"

Sindicaliştii din Poliţia Dolj sunt nemulţumiţi de misiunile mascaţilor. Ei susţin că trupele Serviciului de Acţiuni Speciale sunt trimise cu echipament de război pe aeroporturi şi pe străzi, în misiuni pe care ar trebui să le execute poliţiştii de la ordine publică.

Mai mult, armamentul din dotarea luptătorilor ar fi imposibil de folosit în astfel de locuri, spun sindicaliştii, pentru că e vorba de arme de asalt, care ar pune în pericol vieţile trecătorilor.
Ioan Ciciu, vicepreşedintele Sindicatului Poliţiştilor Dolj: „Aceste pistoale mitralieră AKM 47 sunt folosite de către militari la Kandahar, în Afganistan, în niciun caz în violenţa urbană şi în intervenţiile urbane unde este pusă în pericol viaţa cetăţenilor. Tragi cu arma în centrul istoric şi poate să moară un om în Craioviţa”.

Sursa: digi24.ro
LINK


[ Edited Wed Aug 09 2017, 05:31PM ]
Back to top
Klaus
Wed Aug 30 2017, 07:50PM
Registered Member #3279
Joined: Wed Sep 08 2010, 09:22AM

Posts: 3144
Thanked 828 time in 527 post
In sfarsit o masura buna, formarea de politisti prin scoala, nu prin imbracare (a se citi vopsire) si trimitere la locul de munca sa fure meseria. Daca au de la cine, ca in rural sunt cam rari.

Poliţişti pe bandă rulantă. Ministerul de Interne reduce perioada de şcolarizare în şcolile de subofiţeri de la 2 ani la un an

Abonare MAI vrea să suplimenteze numărul poliţiştilor Deficitul de poliţişti determină Ministerul de Interne să recurgă la măsuri extreme. Ministrul de Interne, Carmen Dan, a anunţat, miercuri, că se reduce de la 2 ani la un an perioada de şcolarizare a agenţilor şi subofiţerilor de poliţie şi va creşte cifra de şcolarizare.
”Propunem modificarea cifrei de şcolarizare pentru învăţământul postliceal, ne referim la şcolile de agenţi şi la şcolile de subofiţeri, de la 1.434 de locuri la 8.190. În principal, prin acest proiect de hotărâre noi facem un pas înainte în rezolvarea unei probleme importante pentru Ministerul Afacerilor Interne care priveşte reducerea deficitului de personal. Astfel, vom creşte cifrele de şcolarizare în şcoli de agenţi şi subofiţeri. Vom ajunge undeva între 3.000 şi 5.000 de absolvenţi pe an, comparativ cu 1.400 de absolvenţi cât înregistrăm în prezent. Deja avem sprijinul Ministerului Educaţiei şi am redus perioada de şcolarizare de la 2 ani la un an în şcolile de subofiţeri”, a anunţat Carmen Dan, la începutul şedinţei de Guvern, potrivit Agerpres.
Ministrul a explicat că nu va fi modificată programa Academiei de Poliţie, unde sunt pregătiţi ofiţerii de carieră, iar încadrarea din sursa externă va fi o excepţie. ”Din perspectiva MAI, oamenii care ajung să lucreze în operativ, în special în zona de ordine publică, trebuie să treacă prin şcolile ministerului, iar încadrarea din sursa externă să fie o excepţie”, a adăugat Carmen Dan.

Numărul locurilor la Academia de Poliţie ar putea fi suplimentat

O altă măsură pe care MAI ar putea să o ia pentru a reduce deficitul de poliţişti este creşterea cifrei de şcolarizare pentru ofiţeri. Astfel, numărul locurilor la Academia de Poliţie ”Alexandru Ioan Cuza” ar putea fi suplimentat de la 1.400 la aproximativ 5.000, potrivit unui proiect al Ministerului de Interne, care însă nu are toate avizele necesare, au declarat pentru News.ro surse guvernamentale.
După discuţiile cu sindicaliştii din Poliţie, premierul Mihai Tudose le-a promis, în luna iulie, că se vor face 4.000 de angajări în sistem.
Moartea poliţistului de la Suceava, la începutul lunii iulie, înjunghiat de un tânăr pe peron, a scos la iveală problemele grave din sistem. Statistic, sunt 80.000 de poliţişti, însă mai puţin de jumătate lucrează cu şi pentru cetăţeni.
Restul sunt în alte departamente ori sunt sportivi sau artişti în ansambluri folclorice. Sindicatele din poliţie au cerut ca agenţii să fie mutaţi în stradă ca să îşi ajute colegii, iar pentru asta trebuie modificat Statutul poliţistului.
Sindicaliştii au solicitat, în primul rând, ca poliţiştii să patruleze câte doi, ca să evite incidentele tragice. Lipsa de personal din poliţie se apropie de 20.000 de lucrători, iar toate posturile sunt în zona operativă, adică a celor care lucrează pe stradă. Lipsesc agenţi care să patruleze, care să dirjireze traficul, dar şi cei specializaţi care să rezolve dosare de tâlhării sau omoruri.


[ Edited Wed Aug 30 2017, 07:50PM ]
Back to top
truepride
Thu Nov 02 2017, 05:13PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
Patru tineri i-au rupt piciorul unui poliţist. Procuror: „Rar am văzut aşa ceva, un comportament animalic“ 30 octombrie 2017, 11:30
Un poliţist de la un post dintr-o localitate din Olt se află internat la un spital din Bucureşti, cu piciorul rupt, după ce patru cheflii l-au agresat într-un mod care i-a oripilat pe anchetatori.
UPDATE: Trei polişişti s-au deplasat în 26 octombrie 2017 la o locuinţă în localitatea Spineni, judeţul Olt, pentru a investiga o faptă semnalată prin serviciul unic de urgenţă 112 de vecinii unor cheflii. Familia Moroşu din localitate anunţase că vecinii lor dau cu pietre în locuinţă, că le distrug gardul şi încearcă să pătrundă peste ei, cu scopul de a-i agresa. Ajunşi la faţa locului, cei trei poliţişti au luat legătura cu cetăţenii care efectuaseră apelul al 112. În timp ce aceştia le expuneau situaţia, din curtea unde se desfăşura cheful au început să „curgă“ pietre asupra membrilor familiei Moroşu şi asupra poliţiştilor, fiind avariată maşina de poliţie. Doi dintre poliţişti au pătruns în curtea imobilului unde avea loc petrecerea, cu scopul de a-i linişti pe cheflii, aici identificând şapte persoane în stare de ebrietate, foarte agresive, care adresau ameninţări cu moartea şi injurii, atât poliţiştilor, cât şi vecinilor. Cele întâmplate, însă, nu mult mai târziu depăşesc imaginaţia. „În momentul în care ag. şef adj. Tudorică Dan şi ag. şef adj. Bobaru Constantin ieşeau din curtea imobilului cu numitul ungureanu Dorin Florinel, acesta a devenit agresiv, opunându-se la încătuşare şi a aplicat o lovitură cu piciorul drept în piciorul stâng al agentului de poliţie Bobaru Constantin, care a căzut la sol, fiindu-i fracturat piciorul. După această lovitură, ceilalţi doi au protejat poliţistul rănit şi aflat în imposibilitate de a se deplasa, cele şapte persoane aflate în curtea imobilului şi care ieşiseră în faţa locuinţei adresând în mod repetat injurii la adresa poliţiştilor. Deşi au constatat starea gravă a poliţistului Bobaru Constantin, care acuza dureri insuportabile la piciorul stâng, numiţii Ungureanu Cosmin Ionuţ, B.M., Bituleanu Cosmin Alexandru şi Enciu Nicolae Alexandru nu au acordat ajutor acestuia şi nu au solicitat intervenţia Serviciului Judeţean de Ambulanţă pentru îngrijiri medicale, continuând adresarea de injurii şi ameninţări cu moartea la adresa poliţiştilor până la sosirea echipajelor de intervenţie din cadrul SAS Olt“, a transmis Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt, prin intermediul unui comnunicat de presă. Nu doar că nu au sunat după ajutor, însă doi dintre făptaşi s-au apucat să filmeze agonia poliţiştului cu telefoanele mobile, având în intenţie să distribuie imaginile pe o reţea de socializare. La faţa locului au ajuns în ajutorul colegilor lor şi poliţişti de la Scorniceşti, care au anunţat faptele de ultraj şi procurorilor, astfel că cei patru făptaşi au fost duşi la audieri chiar în după-amiaza zilei de 26 octombrie 2017, iar în primele ore ale zilei următoare au fost reţinuţi, ulterior fiind prezentaţi judecătorului cu propunerea de arest preventiv. Trei dintre aceştia, cu vârste cuprinse între 18 şi 30 de ani, sunt în arest pentru 30 de zile, minorul B.M. fiind plasat sub control judiciar. Ungureanu Doru Florinel – 18 ani – este acuzat de ultraj, tulburarea ordinii şi liniştii publice şi distrugere, Ungureanu Cosmin Ionuţ – 20 ani – de ultraj, complicitate la ultraj, tulburarea ordinii şi liniştii publice şi lăsarea unei persoane aflate în dificultate fără ajutor (cei doi sunt fraţi), Bituleanu Cosmin Alexandru - 22 ani - complicitate la ultraj, tulburarea ordinii şi liniştii publice şi lăsarea unei persoane aflate în dificultate fără ajutor, Enciu Nicolae Alexandru - 30 ani- complicitate la ultraj, tulburarea ordinii şi liniştii publice şi lăsarea unei persoane aflate în dificultate fără ajutor, iar minorul B.M., care are aproape 17 ani, de complicitate la ultraj, tulburarea ordinii şi liniştii publice şi lăsarea unei persoane aflate în dificultate fără ajutor. Imaginile filmate de agresori, tulburătoare Luni, 30 octombrie 2017, au loc percheziţii informatice, telefoanele celor implicaţi fiind controlate în prezenţa proprietarilor acestora. Doi dintre ei au filmat minute bune agonia poliţistului şi încercarea disperată a colegilor acestuia de a-l apăra de agresori, până la sosirea celorlalţi poliţişti chemaţi în ajutor. „Imaginile sunt grăitoare, este ceva... Rar am întâlnit aşa ceva, un comportament animalic. De altfel, agresorii au sfidat de la început organele judiciare“, a declarat procurorul de caz, Sorin Lia, care a menţionat că prezenţa de spirit a colegilor poliţistului rănit, tactul acestora, care au reuşit să-i calmeze pe făptaşi până la sosirea ajutoarelor, a făcut ca numărul victimelor să nu crească. Doi dintre cei aflaţi în arest, aflaţi sub control judiciar într-un dosar de furt instrumentat în judeţul Argeş, aveau, de altfel, obligaţia de a nu lua legătura unul cu celălalt, pe care au încălcat-o. Poliţistul, transportat iniţial la Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina, care a fost diagnosticat cu dublă fractură de gambă stângă - tibie şi peroneu, cu deplasarea ambelor oase, medicii legişti stabilind că va avea nevoie de cel puţin 120 de zile de îngrijiri medicale, a fost transferat ulterior la un spital din Capitală.
Ştirea iniţială Trei dintre făptaşi sunt în arest, al patrulea, minor, fiind plasat sub control judiciar. Fapta s-a petrecut în 26 octombrie 2017, în localitatea olteană Spineni, un poliţist chemat de vecinii unor cheflii să-i potolească pe aceştia fiind agresat. Unul dintre făptaşi i-a rupt, pur şi simplu, piciorul polişistului, cei doi colegi ai poliţistului i reuşind să-l apere până la sosirea echipajelor chemate în ajutor. După agresiune, doi dintre tineri s-au apucat să filmeze. „Rar am întâlnit imagini care să mă afecteze aşa. Au avut un comportament animalic“, a declarat procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slatina, Sorin Lia, care anchetează cazul, Ştire în curs de actualizare.

Sursa: adevarul.ro

Efectiv nu mai pricep nimic: trage bai omule cu arma aia, foc de avertisment, nu te milogii de un tampit sa respecte legea, la fel cum s-au milogit colegii tai de un imbecil precum Boureanu sa isi bage mintile in cap. In contrapartida va gasiti abilitatile de analiza morfosintactica si frazeologica si tonul profesoral fix cu omul care iti prezinta un grad de bun simt cand a gresit. Ce Dumnezeu aveti mai oamenilor? V-ati pus cablurile invers la baterie?
Nu ati priceput nimic din demilitarizare, aveti sindicate pe care le vad doar la discutii de pensii si salarii. Pai aia ar trebui sa campeze in fata ministerului nu pentru leafa ci pentru conditii de munca in primul rand, pentru demnitate ce nu se rezuma la bani obligatoriu, la modificari statutare ce iti permite sa actionezi si sa reactionezi echitabil si proportional. Pentru scoli de politie bazate pe aplicatii nu pe spete de drept penal de parca scopul in viata nu ar fi sa servesti cu cinste haina ci sa iti faci rondul ca mai apoi sa ajungi un procuror ori judecator.
Pe mine ma doare sa vad asa ceva, nu scriu randurilea astea dintr-o rautate gratuita.
Prea multe s-au intamplat anul acesta si prea mult au costat.

Back to top
2 User said Thank to truepride for this Post :
 apkah (02 Nov 2017, 18:46) , djebel (06 Nov 2017, 15:20)
spk
Wed Dec 06 2017, 09:28PM
primum non nocere

Registered Member #537
Joined: Fri May 04 2007, 03:38PM

Posts: 2503
Thanked 52 time in 42 post
Comunicat MAI via Facebook

De câteva săptămâni, un lider de sindicat insistă să convingă opinia publică și polițiștii că pachetul legislativ propus de MAI pentru întărirea autorității este o diversiune care conține suprapuneri legislative. Pentru clarificarea acestor false interpretări juridice, iată explicațiile:
S-a spus că: transformarea contravenției în infracțiune, pentru activități ce duc la perturbarea liniștii publice, atunci când se ignoră avertizarea polițistului, reprezintă o dublă reglementare. S-a invocat faptul că tulburarea ordinii publice este deja infracțiune, prevăzută la art.371 Cod Penal.
EXPLICAȚIE: Infracțiunea prevăzută la art. 371 Cod Penal presupune violențe, amenințări sau atingeri grave aduse demnității persoanelor. Nu orice perturbare a liniștii publice se produce prin aceste mijloace violente. Nu e nimic violent dacă cineva face gălăgie și deranjează un bloc întreg sau dacă face o petrecere în plină stradă. Pentru astfel de situații, în care nu există violențe, dar există tulburări ale liniștii publice, s-a propus această nouă infracțiune. În astfel de cazuri, polițiștii sunt solicitați de cetățeni, însă nu pot face decât să aplice amenzi. Ignorarea avertismentului repetat al polițistului de a înceta deranjul creat cetățenilor propunem să fie sancționat penal.
S-a spus că: în cazul petrecerilor făcute în stradă, poate fi deschis dosar penal potrivit articolului 339 din Codul Penal pentru blocarea drumului public, nemaifiind nevoie de o altă prevedere.
EXPLICAȚIE:
Articolul 339 din Codul Penal sancționează așezarea de obstacole care îngreunează sau împiedică circulaţia pe drumul public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic.
Nu de fiecare dată cei care organizează astfel de petreceri blochează drumul prin așezarea de obstacole. De multe ori scenele, boxele sau mesele petrecăreților sunt în curțile celor care organizează petrecerile. În astfel de cazuri nu se poate aplica art. 339 din Codul Penal.
S-a spus că: acordarea permisiunii polițistului de a intra pe o proprietate privată pentru a îndepărta un pericol iminent reprezintă dublă reglementare pentru că prevederea există deja în Codul Penal, articolul 20 (polițistul acționează în stare de necesitate).
EXPLICAȚIE:
1.Nu reprezintă dublă reglementare ci, prin acest proiect, se detaliază și completează cadrul juridic general (stabilit deja prin Constituție și prin Codul Penal) ce permite polițistului să pătrundă într-o locuință. În noua propunerea sunt indicate, expres în lege, situațiile în care polițistul poate interveni pe o proprietate privată, lucru solicitat inclusiv de angajații MAI care lucrează în stradă.
2.Din discuțiile cu polițiștii și din cazuistica înregistrată până în prezent a rezultat nevoia unei astfel de reglementări explicite pentru a se evita, pe viitor, posibile interpretări atât din partea polițistului, cât și din partea cetățeanului pe a cărui proprietate se acționează. Astfel de interpretări pot conduce fie la acuzații de abuz, fie la reținerea ori teama polițistului de a interveni. Legalitatea conduitei polițistului va putea fi verificată și evaluată prin raportare la aceste prevederi pe care noi le propunem.
3. Concret, se va clarifica în lege următoarele situații când se poate intra pe o proprietate privată: pentru a salva viața sau integritatea corporală a unei persoane, dacă există indicii că în acel spațiu este o persoană aflată în pericol; pentru a preveni răspândirea unei epidemii, dacă există indicii că în acel spațiu este o persoană decedată; pentru a prinde autorul unei infracțiuni flagrante, comisă prin folosirea unei arme ori substanțe explozive, narcotice sau paralizante, prin violență, ori de către o persoană mascată, deghizată sau travestită, dacă există indicii că acesta se află în acel spațiu; pentru a prinde autorul unui act terorist, dacă există indicii că acesta se află în acel spațiu.




Back to top
truepride
Tue Dec 19 2017, 10:46PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
Ma scuzati, intreb si eu ca prostul in targ: nu prea inteleg asta cu sindicatele dar cand un politist este atacat in mod inept de ministru, nu ar trebui sa sara cei numiti mai sus ca arsi? Seful serviciului omoruri a emis opinii, nu politice, ci profesionale respectabile in legatura cu activitatea sa, cu aria sa de exertiza si in acesta calitate poate spune ce unelte ar avea nevoie astfel incat rezultanta muncii sale sa fie cat se poate de buna.
Ii bine ca in 2017 politistul - CIVIL- cu litere mari, de o schioapa daca trebuie, nu are voie sa emita opinii profesionale. Odios.
Parerea mea.
Back to top
Pârvu Florin
Sun Dec 24 2017, 11:25PM
Iubesc Romania cu o ura adanca ! Fiindca nu este asa cum ar trebui sa fie! Asa cum poate sa fie!

Registered Member #1287
Joined: Wed Dec 10 2008, 11:28AM

Posts: 2142
Thanked 665 time in 429 post
In urma cu vreun an, comandantul politiei din Irlanda de Nord era invitat la emisiuni de televiziune si spunea cu subiect si predicat ca din punct de vedere al institutiei pe care o conduce, o "hard border" intre Irlanda si Irlanda de Nord, granita in sensul strict al cuvantului, cu sarma ghimpata, camere de supraveghere, posturi de control, patrule samd, e imposibila.

Argumentele erau mai multe, dar principale doua.

1. Nu dispune de personal pentru asta, si prespunand ca maine ar primi ordin ca in doi ani sa aiba personal, pur si simplu nu exista capacitatea de a-l instrui pe acel personal intr-un interval de timp atat de scurt si e sceptic ca ar putea recruta un numar atat de mare de viitori politisti.
Explicatia e ca in Irlanda de Nord nu prea te faci politist dintr-alt motiv decat din pasiune, salariile sunt destul de mici raportat la piata muncii, ca-n tot sectorul guvernamental dealtfel, si riscurile sunt mari, nu trece, sa nu zic saptamana, dar sigur luna sa nu citesc despre o incercare de ucidere a unui politist, despre o bomba pusa sub masina lui sau despre o agresiune impotriva unei sotii de politist.
In plus, din cauza specificului locului, simplificand la maxim, baza de selectie e redusa la jumatate dintre tinerii locului, englezii, cealalta jumatate, irlandezii, percep inca politia ca pe o forta de represiune si nu vor sa fie parte a ei. LINK

2. La volumul actual de trafic de marfuri si persoane, e complet nerealist ca cineva sa se astepte la o granita rezonabil de nepermeabila fara ca acest lucru sa afecteze major economia celor doua tari, zic tari cu toate ca Irlanda de Nord nu prea e o tara in niciun sens al cuvantului.

De ce am zis toate astea?

Niciun politician de aici, cu atat mai mult niciunul pe care nu-l recomanda absolut nimic sa ocupe functia pe care o ocupa, nu s-a turat la omul ala si nu i-a zis:

"Mai taci, ba, dreacu, din gura, si fa ce ti se spune!"


As putea spune chiar dimpotriva, uitandu-ma la felul in care se prefigureaza a arata viitoarea frontiera dintre Marea Britanie si Uniunea Europeana, spusele omului aluia au fost ascultate si asimilate.



[ Edited Sun Dec 24 2017, 11:46PM ]
Back to top
truepride
Sat Jan 13 2018, 12:05PM
Fiat justitia ruat caelum

Registered Member #996
Joined: Thu Mar 13 2008, 11:32PM

Posts: 3434
Thanked 254 time in 183 post
truepride wrote ...


Prea multe s-au intamplat anul acesta si prea mult au costat(n.a 2017).



Asta a fost inca un moment in viata cand acele forte care guverneaza universul au ras de mine si mi-au spus... copile' tu nu stii nimic. Stai sa vezi ce urmeaza.
Si este numai ianuarie...
Back to top
Go to page
  <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.